Verovali ili ne naspram ovakavih slika npr. od Miloša sa 200-ak m nv od jutros, ovde ga još prepodne nije imalo ni za u oko na 300m nv sa ove desne strane Morave. Sa druge, leve strane šareno snega je bilo i na 200-ak m nv, ali je kompaktan bio iznad 300m nv.
E, na šta me ovo podsetilo i podstaklo na razmišljanje.
Naime, ništa čudno da je vetar glavni gnjavator u graničnim situacijama, jer pospešuje komešanje, mešanje vazduha i remeti izraženiju pojavu izotermije, i to je posebno izraženo u situaciji sa vetrom sa severozapada (nekako po prirodi svojoj podstiče izrazito pravilni gradijent), ali primetih nešto.
U ovim situacijama kao npr. juče, kada se centar izmešta preko nas na severoistok, a po prelasku istog dominatna je zapadna komponenta struje u predelu ispod Valjevskih planina javlja se očigledno još dodatno feniranje, dok se glavnina hladnog balona iz Bosne prebacuje direkt preko Bg i severa Šumadije dalje ka Gradištu, Požarevcu i na jug tamo do Smederevske Palanke. Otprilike jako slično i trajektoriji oluja leti.
Još puno, puno izraženiju takvu situaciju smo imali ono u decembru 2021. godine. Tada je npr. ovde u dolini isto bilo pristojnog snega, dok je u samoj Banji maltene jedva bilo ičega baš zbog tog dodatnog zagrevanja pri spuštanju vazduha sa Goča.
A opet, kad je strujanje više severnog kvadranta nekako kao da se balon iz Bosne "izmigolji" i onda tek od Valjeva, Užica ili Požege konkretno zagazi ovamo, što su situacije koje očigledno ovde puno bolje leže.