Ima objašnjenje naravno. Što je plići inverzioni sloj, kvalitet vazduha je lošiji. Kad je recimo inverzija samo u prvih par stotina metara ili pliće (oko 100m jako često) kako imamo u vedrim danima u anticiklonu ili uz plitku maglu (situacija oko Nove godine), tada je sva koncentracija zagađujućih čestica zarobljena u tom jako plitkom sloju.
Međutim danima unazad imamo slučaj tzv. izdignute inverzije. Vetra nema, tako da zagađujući aerosoli nemaju gde da odu. Prema sondažnim merenjima od juče i jutros vrh podinverzionog sloja je na oko 1km visine, a u subotu je bio i više (~1.5km). Do te visine temperatura lagano opada sa visinom, tako da su svi aerosoli dobro izmešani u tih 1km debljine, a nije nemoguće da ih u oblaku ima i više nego pod oblakom. Tako da uprkos onom najčešćem slučaju kad je recimo na Avali savršeno čist vazduh, a grad ispod u smogu i magli, sad imamo situaciju da je na Avali možda i lošiji kvalitet vazduha nego u gradu.
Da ilustrujem to banalnim primerom. Da zapališ cigaru u maloj prostoriji sa niskim plafonom ne bi moglo da se diše od dima. A u većoj prostoriji sa višim plafonom ne bi bilo ništa strašno, a veći deo dima bi ostao u višim delovima prostorije. Dakle, taj vrh podinverzionog sloja često zovemo i "plafon" u meteorologiji.
Ima tu malo i do "ispiranja" zagađujućih čestica uz rosulju ili zrnast sneg, ali tu je mnogo manji udeo u odnosu na sve ranije opisano.
A naredna dva dana su velike šanse da taj sloj inverzije opet bude plići i da se opet pogušimo. Do vetra u četvrtak.