Autor Tema: Januar 2013  (Pročitano 72010 puta)

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2013
« Odgovor #100 poslato: 13. Januar 2013. u 11:17 »
Situacija je takva da cemo od 17. hladnocu verovatno imati a padavinje pitanje od situacije...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2013
« Odgovor #101 poslato: 13. Januar 2013. u 11:38 »
Realno gledano, ja licno ne vidim neke velike sanse trenutno da Srbija vidi veci sneg od sredine sledece nedelje...mislim da je donekle poznata situacija za one koji prate vremenske prilike duze vreme.

Nisam ni ja optimista. Možda bude snijega na kratko, ali iz iskustva znam da su mnogo češće situacije kad snijeg dolazi nakon zahlađenja, nego zajedno sa zahlađenjem.
A zahlađenje od petka/subote je izvjesno. Ovo je sad više neki osjećaj, nego realna prognoza, ali mislim da bi u poslednjoj dekadi januara Srbija mogla da dobije dobar snijeg.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2013
« Odgovor #102 poslato: 13. Januar 2013. u 11:45 »
Realno gledano, ja licno ne vidim neke velike sanse trenutno da Srbija vidi veci sneg od sredine sledece nedelje...mislim da je donekle poznata situacija za one koji prate vremenske prilike duze vreme.
Tako nekako, modeli svakim danom smanjuju tu mogucnost. Ocekivano zahladjenje ce nastupiti posle padavina koje ne bi trebale da budu obilne mada ne mogu da verujem da iz ovakve situacije Srbija nece dobiti vecu kolicinu padavina.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2013
« Odgovor #103 poslato: 13. Januar 2013. u 11:55 »
Ostaje prostora svakako da i nakon zahlađenja bude padavina,jer se ne crta nikakav anticiklon iznad Sredozemlja.U tome se slažu i GFS-ov i EC-ov prosek.

Ne očekujem ni ja naravno neka čudesa od pola metra snega i tako to,ali ipak mislim da će nečega biti (posebno za centralne i južne krajeve).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Januar 2013
« Odgovor #104 poslato: 13. Januar 2013. u 11:56 »
Kod mediteranskih ciklona, barem kako sam ja dosad primetio, ima te neke teorije da ako ih ima 2-3 za nedelju dana da 2-3 idu utabanim stazama koji je prvi ciklon gazio...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2013
« Odgovor #105 poslato: 13. Januar 2013. u 15:10 »
Pravila su tu da bi se kršila. ;D ???

Svaka reč kolege Gabesz-a je na mestu svakako,ali nadajmo se da ovog puta neće biti tako,jer ništa gore nema od  golomrazice.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Januar 2013
« Odgovor #106 poslato: 13. Januar 2013. u 15:50 »
 ^^ Znači kako sada stoje stvari do petka kiša i južina uz košavu koja će povećavati osećaj hladnoće,a od subote suvomrazica-baš lepo,ima prosto da uživamo (za sve one koji rade na otvorenom  :glavomozid ),a i snegopljupce.

Van mreže December_m

  • *
  • Poruke: 94
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Januar 2013
« Odgovor #107 poslato: 13. Januar 2013. u 16:03 »

Svaka reč kolege Gabesz-a je na mestu svakako,ali nadajmo se da ovog puta neće biti tako,jer ništa gore nema od  golomrazice.
[/quote]
Meni je ovo sto ce biti od sutra do petka mnogo gore od suvomrazice.

Van mreže sanjin

  • *
  • Poruke: 244
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Januar 2013
« Odgovor #108 poslato: 13. Januar 2013. u 19:38 »
EC nacrta fino zahladjenje od 18. GFS znatno losiji.
Kukavice umiru mnogo puta prije svoje smrti.A hrabri kusaju smrt samo jednom.

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Januar 2013
« Odgovor #109 poslato: 13. Januar 2013. u 22:47 »
Cikloni koji vec uticu na vreme u komsiluku unose dosta toplog vazduha a kosava po periferiji pravi cuda.Gledajuci hrvatski forum i aktuelno vreme u vecini Hrvatske(osim Slavonije) svakom ljubitelju snega bude krivo ali tako to ide.U februaru je slika bila drugacija i dok smo mi brojali pola metra snega(kao i slavonci) Zagreb jedva i pahulju da je video.Bitno je da u trecoj dekadi dolazi hladnije,zimsko vreme sto je vec mislim izvesno a da li ce biti snega niko ne zna.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2013
« Odgovor #110 poslato: 14. Januar 2013. u 08:32 »
EC jutros odlican, ciklon na dobrom mestu za sneg u petak popodne i u subotu u prvom delu dana. Po Ec-u bila bi to lepa kolicina snega preko 20mm padavina. I Ensi GFS ima slicnu pricu sa puno padavina u petak popodne i subotu.

Videcemo sata ce biti, nadam se da ce sve ici u korist snegoljubaca.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2013
« Odgovor #111 poslato: 14. Januar 2013. u 08:58 »
Po GFS-u uz postavku ciklona malo samo istočnije Novi Sad bi mogao dobiti dobar sneg. Naravno biće još pomeranja. Ovo za sada je hladna kiša.



Na karti ensembla kontrolni crta čist sneg i to veoma obilan.



Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2013
« Odgovor #112 poslato: 14. Januar 2013. u 11:49 »
Ево и нови ГФС види циклон скоро на истом месту као ЕЦ што се тиче петка и мислим да ће Србија коначно видети снег у суботу, мада могла би ситуација додатно да се поправи.  :D

Такође има потенцијала и за недељу, мало померање циклона ка северу и имали би добар снег.

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Januar 2013
« Odgovor #113 poslato: 14. Januar 2013. u 11:54 »
WOW, GFS malo po malo skroz promenio prichu od chetvrtka!

Sad to izgleda vrlo dobro.


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Januar 2013
« Odgovor #114 poslato: 14. Januar 2013. u 13:34 »
Što se tiče padavina za moj kraj iz izlaza iz izlaz se smanjuju i povecavaju, i to drasticno,sada je to na oko 20mm,ali to i dalje ni blizu nije sigurno.Sinoc su odlicno pogodjene padavine ovde.

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Januar 2013
« Odgovor #115 poslato: 14. Januar 2013. u 17:41 »
Koliko je vreme nestabilno, pa modeli svaki izlaz drastichno menjaju prichu, chak i za period unutar 72h.

GFS 12 = disaster, bar za Skopje, koja razlika od GFS 06 :o

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2013
« Odgovor #116 poslato: 14. Januar 2013. u 17:49 »
Moram da kažem da je tendencija u GFS izlazima odlična. Sve je više padavina i ranije stiže hladnoća po visini. Za sad toliko, videćemo naredne izlaze.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2013
« Odgovor #117 poslato: 14. Januar 2013. u 17:53 »
Нула пробија по висини још у среду крајем дана, падавина има и у четвртак и то би могла да буде добра подлога за оно шта се спрема за петак вече.

Видећемо шта ће рећи вечерас ЕЦ.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Januar 2013
« Odgovor #118 poslato: 14. Januar 2013. u 17:58 »
Meni se GFS12z ne sviđa,jer posle 20-tog nema neke hladnoće,plašim se da ne probije neka južina sa Atlantika  :redface:

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2013
« Odgovor #119 poslato: 14. Januar 2013. u 18:28 »
Dakle sve je izvesnije zahlađenje posle 18 januara, posebno me raduje to što gfs ne ide više iz krajnosti u krajnost sa padavinama kao što je to slučaj bio u raniijim izlazima, zadnja 3 za moj kraj nastavlja da blago povećava padavine i to je sad odličnih 25mm u obliku snega, :) to će se naravno još menjati ali se nadam ne više tako drastično...