Autor Tema: Januar 2013  (Pročitano 72016 puta)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2013
« Odgovor #160 poslato: 16. Januar 2013. u 00:00 »
Nije mi jasno zasto  panicite da nece biti zime. Sinopticka situacija je takva da imamo ciklon za ciklonom kao na traci, pa barem ce jedan biti u povoljnom polozaju za lep i obilan sneg. Samo se strpite..

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2013
« Odgovor #161 poslato: 16. Januar 2013. u 01:36 »
Bas me zanima sta ce od GFS-a 18Z ostati ujutru kada izadje 0Z. Daleko od toga da je poslednji izlaz GFS-a odlican ali mnogo bolji u odnosu na prethodnike a i na EC.
Sto se tice petka padavine u citavoj zemlji, po GFS vise padavina juznije ali je i malo toplije, EC nesto slicno vidi. Puno toga ce zavisiti od pocetka i intenziteta padavina. Centralni i juzni delovi bi u subotu rano ujutru trebali da dobiju dobar sneg, severni bolje prolaze u petak.
Nedelja jos neizvesna, EC crta ciklon nesto juznije pa bi sever imao vise sansi za sneg nego po GFS ali ipak previse toplote po visini kod oba modela pa se ne treba previse nadati.

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 37
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Januar 2013
« Odgovor #162 poslato: 16. Januar 2013. u 02:05 »
Stratwarming je zasluzan sto modeli ovoliko lutaju i iz izlaza u izlaz se menjaju i to drasticno,od pravog proleca pa do zime! Ako pogledamo stratwarming, mislim da bi trebalo da modeli u narednim izlazima idu u korist zime i snegoljubaca ali ce idalje lutati,pogotovo za dalji period....

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Januar 2013
« Odgovor #163 poslato: 16. Januar 2013. u 02:17 »
Pojam Stratwarming ne zaslužuje biti pomenut u prognozama.Komplikovan je za objašnjenje i dosta clanova ne zna šta je to zapravo.
Ne vredi mlatiti praznu slamu.
Ako te zanima,otvori posebnu temu na forumu,neko od iskusnijih ce opisati ovu pojavu,ako nece niko,ja cu,jer sam dosta naučio o njoj...
Vidim novinari nesto pisu o toj pojavi u okolnim zemljama,kidanju vortexa.Bože me sacuvaj.

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 37
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Januar 2013
« Odgovor #164 poslato: 16. Januar 2013. u 03:11 »
Pojam Stratwarming ne zaslužuje biti pomenut u prognozama.Komplikovan je za objašnjenje i dosta clanova ne zna šta je to zapravo.
Ne vredi mlatiti praznu slamu.
Ako te zanima,otvori posebnu temu na forumu,neko od iskusnijih ce opisati ovu pojavu,ako nece niko,ja cu,jer sam dosta naučio o njoj...
Vidim novinari nesto pisu o toj pojavi u okolnim zemljama,kidanju vortexa.Bože me sacuvaj.

Da ne zalazimo dublje u pojam stratwarminga,izuzetno je to koplikovano za objasniti i sirok pojam...neka ostane na ovome...ali stratwarming ima itekako uticaja na vremenske prilike! Vratimo se na temu i buducih izlaza modela!

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Januar 2013
« Odgovor #165 poslato: 16. Januar 2013. u 04:51 »
Uvek se obradujem kada se padavine povecaju,pa tako i sada.Realno je očekivati da nece pasti ispod 20mm.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2013
« Odgovor #166 poslato: 16. Januar 2013. u 08:45 »
Ja više nisam pametan za dalji period, bolje da se skoncetrišemo na ovo što dolazi pa ćemo videti za dalje. Opet je granična situacija. GFS meteogram za Novi Sad kaže da je prva polovina padavina u petak između kiše i snega, dok je druga čist sneg. Vrlo lako se može desiti da veći deo padavina bude u obliku kiše, ali i sve da bude čist sneg.


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2013
« Odgovor #167 poslato: 16. Januar 2013. u 09:00 »
U sledećih 10 dana 3 puta sneg i 3 puta kiša, samo nek pada ;D

NMM za sever crta od podneva sneg, ali očekujem da sve padavine u petak budu u obliku snega.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2013
« Odgovor #168 poslato: 16. Januar 2013. u 09:46 »
Evo, ja mogu da kažem da sam skoro siguran da će u Beogradu biti snijega u petak uveče i noći između petka i subote. E sad, hoće li doći do formiranja sniježnog pokrivača, nisam siguran. Ovo važi i za veći dio centralne Srbije i južne polovine Vojvodine.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2013
« Odgovor #169 poslato: 16. Januar 2013. u 10:56 »
Izgleda da ce u Vojvodini pasti 10-15 cm snega u petak,cini mi se da se tako cini sada.To je super.Posle topljenje snega,pa onda opet sneg....
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2013
« Odgovor #170 poslato: 16. Januar 2013. u 11:11 »
Na osnovu danasnjih izlaza ocekujem da u mom kraju kisa predje u sneg vec u petak u jutarnjim satima. Tokom dana padace sneg na temperaturi od 0C. Krajem dana jos hladnije ali slabljenje i prestanak padavina. Ocekujem oko 10cm snega u subotu ujutru. U subotu bez padavina ali hladno bez topljenja snega. Od nedelje toplije i otapanje snega.  Ovo je moja prognoza videcemo da li sam bio u pravu.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2013
« Odgovor #171 poslato: 16. Januar 2013. u 11:45 »
GFS i EC se ponovo prilično razilaze za petak. EC daje kišu sve do kasnih večernjih sati uz košavu, i samo malo snijega u noći između petka i subote. GFS crta sjeverno strujanje, nižu temperaturu u svim slojevima i snijeg od petka ujutru. Prema 06Z izlazu, u Beogradu bi palo 15-ak cm snijega do subote ujutru.
Ali moram da naglasim da je ovo najbolji izlaz do sada kad je snijeg u pitanju, tako da su velike vjerovatnoće da se neki naredni "pokvari" i približi EC-u. Mnogo toga će zavisiti od položaja prizemnog ciklona i smjera vjetra u nižim slojevima atmosfere.



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2013
« Odgovor #172 poslato: 16. Januar 2013. u 12:16 »
Po najnovijem GFS-u imamo formiranje snežnog pokrivača od preko 10cm sigurno u Novom Sadu i padavine bi otpočetka bile sneg. Ja još samo nisam siguran hoće krenuti kiša koja će preći u sneg ili će odmah krenuti sneg. Formiranje pokrivača postaje izvesno.  ;)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2013
« Odgovor #173 poslato: 16. Januar 2013. u 12:31 »
Severni delovi zemlje mogu biti veoma zadovoljni izlazima oba modela, ja do subote ocekujem 15-ak cm snega. Moguce je da nesto padavina ode na kisu ali bice to solidan intenzitet pa cemo vrlo brzo dobiti sneg. Ne iskljucujem mogucnost da na krajnjem severu kise uopste ne bude.
Eto zima se vraca na dva dana, a od nedelje toplije i naravno topljenje snega.
Posle toga niko zivi ne zna sta ce biti jer modeli svakim izlazom menjaju stvari, trend nije dobar ali ciklonska aktivnost se nastavlja pa je svasta moguce.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2013
« Odgovor #174 poslato: 16. Januar 2013. u 14:06 »
U Knjaževcu je vrlo moguće da će biti uslova za sneg još iz noći četvrtak na petak ali je pitanje koliko će biti padavina jer će biti prisutan pojačan istočni vetar.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2013
« Odgovor #175 poslato: 16. Januar 2013. u 14:49 »
Malo mi je cudno da pred ovako interesantan period (ne bas i za snegoljupce) forum nije aktivniji. GFS 18z vratio malo nadu da se vraca zima u nase krajeve a onda 00z se potrudio da to odmah vrati na staro. Mogli bi malo iskusniji clanovi da iznesu svoje misljenje sta nas ocekuje u naredna dva tri dana a posebno sta bi moglo da se desava od nedelje ima li sanse da se vrati zima. Pozdrav svima. Nisam verovao da cu ovo ikad reci ali tako je lepo ovih dana biti u Zagrebu.  :)

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2013
« Odgovor #176 poslato: 16. Januar 2013. u 16:36 »
GFS prepolovio padavine za moj kraj nadam se da će se to promeniti na bolje u narednim izlazima...

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Januar 2013
« Odgovor #177 poslato: 16. Januar 2013. u 17:42 »
Pochevshi od juche (GFS 12) svaki sledechi izlaz je sve gori...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2013
« Odgovor #178 poslato: 16. Januar 2013. u 19:01 »
Zato je za Vojvodinu sve bolji. Sada crta već vrlo ozbiljan sneg u petak.

Meteogram za Novi Sad daje ozbiljniju količinu padavina i to je sneg od samog početka. Ako se nastavi ovakav trend moja prognoza od preko 10cm pokrivača mogla bi postati preko 20cm.



Pored toga otopljenje je veoma blago i lako se možđe desiti da temperatura ode u plus samo dva dana i onda opet zamrzne zbog temperaturne inverzije. Naravno da bi se to desilo mora pasti ozbiljan sneg.

Nekako imam utisak da modeli sve više naginju na zimski scenario u budućnosti.   


Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2013
« Odgovor #179 poslato: 16. Januar 2013. u 19:14 »
Ako mozes Joe da mi objasnis kada bi to novo zahladjenje nastupilo posto ja to na meteogramu nesto i ne vidim. Nemam bas neko znanje iz meteorologije pa bih molio da to malo obrazlozis. I jos nesto jel bi veter mogao da pravo smetove sa brzinom koju meteogram daje. Unapred hvala.