Autor Tema: Januar 2013  (Pročitano 71995 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2013
« Odgovor #380 poslato: 24. Januar 2013. u 15:25 »
^^
E taj RHMZ je neverovatan. Danas izdaju upozorenje za sneg koji ce padati za 4-5 dana mada to jos nije izvesno, a modeli se bas nesto i ne razbacuju sa kolicinom padavina.
Kada je pao onaj veliki sneg u decembru oni su dali upozorenje dan pred padavine i to veoma skromno.

Nista posebno ne ocekujem za sledeci vikend, voleo bi da gresim ali sve me podseca na ovo sto smo imali sad u petak.

I bi tako.
Danas nema ni blizu tog upozorenja RHMZ-a vec stoji "manji snezni pokrivac".
I opet je sve slicno proslom vikendu, snega malo na severu na jugu malo vise a zajedno da se skupi bilo bi ga malo.
Narvno, onda ide otopljenje vec od ponedeljka pa taj sneg sto padne nece verovatno docekati ni da mu damo nedelju dana.
A inverzija, carobna rec koja se javlja kod snegoljubaca kada postane ocigledno da stize otopljenje i dominacija AC je samo trenutna nada koja ce ubrazo nestati.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Januar 2013
« Odgovor #381 poslato: 24. Januar 2013. u 15:34 »
Nepa bolje prognoze vremena od gledanja u radar....   :super:
Mozda kada su u pitanju tečne padavine ,ali ovako kada su snežne padavine nas kompozitni radar i nije baš od neke pomoci zbog strukture pahulja,veličine u oblačnosti.Koliko je samo puta padao jak sitan sneg,a nije bilo odraza.

RHMZ necu ni komentarisati.Niti daju tekstualne prognoze,niti dobra upozorenja.Pa ne razumem za koga rade te prognoze,je l' za sebe možda,pa sve tako kriju?!

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Januar 2013
« Odgovor #382 poslato: 24. Januar 2013. u 15:58 »
Godinama pratim vremenske prilike jer mi je posao vezan za "nebo" a to znaci i  modele i RHMZ ,ovaj forum kao i vecinu iz susednih drzava. Stvari stoje ovako ,iz moje perspektive...

Najobjektivnije i sustinski najkorisnije prognoze daje RHMZ i tako je godinama. Nijanse koje daju prednost modelima a samim tim i ovom forumu jesu u prognozama koje se odnose na period veci od 5 dana kao i na odredjene precizne geografske tacke. To znaci da se takvom dopunom informisanja samo preciznije uokviri ono sto RHMZ daje kao prognozu.
Odsupanja i jednih i drugih najcesce su vezana za periode u godini kada je ciklonska aktivnost vrlo aktivna ali i to je u nekim prihvatljivim okvirima .To je jasno svakome ko prati prognoze nasih komsija ali i nekih EU drzava.
Pri tom kao osnovu uvek podrazumevam 30 dnevnu prognozu koju upravo izbacuje RHMZ ?? A onda stimovanje...

Dosta clanova ovog foruma osipa drvlje i kamenja na RHMZ iz meni potpuno nejasnih razloga !! Doduse i ja sam nezadovoljan formom saopstenja pa i samim saitom ali verujem da je tu vise u pitanju klasicno srpsko pitanje finansiranja nego neznanja i nepoznavanja meteorologije... Nasa posla ...drzavna.

P.S. Sto se tice moje recenice o gledanju u radar treba je shvatiti kao cinicnu posalicu..  :deda:

Usput budi receno ishod ovog vikenda video se jos ,cini mi se , u ponedeljak i to dosta izvesno i uobicajeno . Cini mi se da mnogi ostraseni zaljubljenici u sneg i hladnocu vide samo ono sto zele... ( jao bice samo 5 cm a ne 25 cm ,bice debeo minus ,ledara,straota isl..)  :oboze:

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2013
« Odgovor #383 poslato: 24. Januar 2013. u 16:06 »
^
Rhmz daje svoje prognoze za javnost samo iz modela koje i mi ovde koristimo (oni koji su njima propisani), tako da njihove prognoze su sture i ogranicene tim pravilom i zbog toga nikako ne mogu viti najobjektivnije niti najkorisnije. Kada bi pitao meteorologa u rhmz-u da ti da licno misljenje tada bi dobio relativno najbolju i najkorisniju informaciju ali ovo sto mozes procitati na sajtu ili cuti na vestima nije to...  A navijanja ovde su opste prisutna, s tim sto ljudi obicno pogledaju modele predaleko unapred pa onda krenu da se nadaju, pa odatle vise padavina u ponedeljak a sad eto nesto manje...

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Januar 2013
« Odgovor #384 poslato: 24. Januar 2013. u 17:13 »
Sic, nisam bio precizan ...vremenske prilike pratim decenijama ,nekada onako sada ovako. Da budem precizniji ja se secam kada se pojavio Kamenko Katic .  :ufff:

Srbine ,  leci li se tvoj deda jos uvek onim cajem sto se pravi uz pomoc kukaca.  :cheers:

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2013
« Odgovor #385 poslato: 24. Januar 2013. u 18:15 »
Novi gfs skoro pa za duplo smanjio padavine sličan je i naš wrf-nmm.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2013
« Odgovor #386 poslato: 24. Januar 2013. u 18:17 »
Da budem precizniji ja se secam kada se pojavio Kamenko Katic .  :ufff:

"Kamenko je rekao biće kišni dan, svratili smo kod strica i uzeli kišobran"  ;)
Legendarni Kamenko Katić...  :D
Izvinjavam se za off.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Januar 2013
« Odgovor #387 poslato: 24. Januar 2013. u 18:45 »
GFS stavlja jugozapad sutra u centar paznje :) sto se Srbije tice,nekako i logicno kod ovakvih ciklona, malo vise padavina od predhodnih izlaza i dana. . . E sada videcemo. . . o5 to nije neki sneg kojem bih se ja preterano radovao,za subotu sve losiji i losiji(ali ja mislim da ce ipak biti nesto vise padavina u subotu juznije od Bga nego sto ih gfs vidi,medjutim sve to u katogorizaciji spada u male snegove,i nista posebno ne treba ocekivati :) )

Srbine ,  leci li se tvoj deda jos uvek onim cajem sto se pravi uz pomoc kukaca.  :cheers:

Ja iskreno ne znam ni sta je kukac,ni kakav je to caj :) Pitacu ga sutra,ali znam da je ostalo malo toga sto on u zivotu nije probao  :D  ;)
« Poslednja izmena: 24. Januar 2013. u 18:56 Srbin »

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.148
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Januar 2013
« Odgovor #388 poslato: 24. Januar 2013. u 19:47 »
Kukac je metalna sipka sa kojom sa dzara vatra u sporetu,e sad sa njim se pravi caj tako sto se on zagreje u vatri i sa njim se istopi secer u caj ili mleko i to je to.Izvinjama se za OFF. ;)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Januar 2013
« Odgovor #389 poslato: 24. Januar 2013. u 20:41 »
To je onda verovatno u pitanju cuveni sumadijski caj :) ili ti vruca rakija :D

izvinajvam se na off u

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.148
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Januar 2013
« Odgovor #390 poslato: 24. Januar 2013. u 21:01 »
da,da  :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2013
« Odgovor #391 poslato: 24. Januar 2013. u 21:03 »
Situaciju za subotu u Knjaževcu naš WRF-NMM i GFS različito vide. I to pre svega u jačini vetra koja se prognozira.
A od nje veoma zavise snežne padavine ovde. Ako bude pojačanog E vetar kao što prognozira WRF-NMM onda će teško ovde biti bitnijih snežnih padavina.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2013
« Odgovor #392 poslato: 24. Januar 2013. u 21:16 »
EC večeras ponovo malo smanjio padavine,naš WRF-NMM takođe ali su to po njemu i dalje sasvim pristojne padavine.GFS glavni izlaz isto smanjio padavine,ali je prosek i dalje dobar.

Više i nema smisla gledati modele,ostaje nam da sačekamo zahlađenje prepodne i da krenemo da pratimo radar. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Januar 2013
« Odgovor #393 poslato: 24. Januar 2013. u 21:25 »
GFS,EC smanjili još padavine.To nema ni za 5cm.WRF-NMM takodje.
Ne nadam se iznenadjenjima.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2013
« Odgovor #394 poslato: 24. Januar 2013. u 21:31 »
U Backoj sigurno nece pasti ni 5 cm snega,a juznije mozda.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže BackaPalanka

  • *
  • Poruke: 44
  • Lokacija: Бачка Паланка
Odg: Januar 2013
« Odgovor #395 poslato: 24. Januar 2013. u 22:05 »
U Backoj sigurno nece pasti ni 5 cm snega,a juznije mozda.

Nazalost, apsolutno tacno. Backa 2-5 cm, Srem 5 cm a juznije i istocnije 10 do 15. Sve u svemu razocarenje za Bacvane...
Волим бело...

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2013
« Odgovor #396 poslato: 24. Januar 2013. u 22:16 »
I wrf-nmm bitno smanjio padavine, kako sada stvari stoje veći deo srbije proći će sa simboličnim padavinama,
po gfs 18Z ciklon slabi i beži južnije od nas.
« Poslednja izmena: 24. Januar 2013. u 23:17 nele-niš »

Van mreže martin

  • *
  • Poruke: 459
  • Lokacija: Skopje
Odg: Januar 2013
« Odgovor #397 poslato: 25. Januar 2013. u 00:03 »
Makedonije od ovaj ciklon dobice solidne padavine,osobeno po obilne padavine imace vo jugozapadna i zapadna Makedonije.
Padavine najprvo zahfatice jugozapadna Makedonija i prosiricu se niz cela teritorije,najprvo sutra ocekujem kisa,u nizine ,a na planine naravno dobar sneg,ali sa prodorom sa severa hladan vazduh,kisa precice polako u sneg i u nizinama.Sneg ocekujem i u subota ujutro i prijepodne,popodne prestanak padavine i razvedravanje.
Kod meni ocekujem od 5-10cm sneg nista vise ali i to je dovolno da se setimo da smo mesec januar i da je sredina zime :)

Van mreže sanjin

  • *
  • Poruke: 244
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Januar 2013
« Odgovor #398 poslato: 25. Januar 2013. u 00:24 »
Aj nek nam je sa srecom proljece.  :jupi:  :sun  :lool:

Kukavice umiru mnogo puta prije svoje smrti.A hrabri kusaju smrt samo jednom.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2013
« Odgovor #399 poslato: 25. Januar 2013. u 10:39 »
Na našem malom "meteo-tržištu" mogu da se vide prognoze svega nekoliko "meteo-firmi" a povremeno bude i iznenađujućih kao što je najnovija prognoza W2U za sutra:

"U Beogradu sutra pre podne oblačno sa kišom i susnežicom, posle podne prestanak padavina." (http://www.b92.net/vreme/)

Ako nešto i bude padalo (a trebalo bi, doduše uglavnom slabašno), biće to sneg a ne kiša i susnežica. Ali, ko radi taj i greši (bar ponekad)  ;)