Autor Tema: Januar 2013  (Pročitano 71998 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Januar 2013
« Odgovor #320 poslato: 22. Januar 2013. u 22:11 »
Neobičan događaj igrajući se visoko u atmosferi iznad Arktičkog kruga je postavljanje pozornice za ono što bi moglo biti nekoliko tjedana nakon tjedana ledeni prehlade preko širokih pojasevima u SAD-u, nakon što je već pomogao donijeti hladno i snježno vrijeme na dijelovima Europe.

Upravo tako objavljeno 21.01 2013

Nikakav neobičan dogadjaj ove zime za sada nije bio.
Sve je igra ciklona i anticiklona,pa kome šta zapadne.
Ne treba se mešati u te naučne radove.

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Januar 2013
« Odgovor #321 poslato: 22. Januar 2013. u 22:25 »
Ja ne mogu da razumem, u Petak i GFS i EC vide ciklon idealno pozicioniran za MK a ipak bi trebalo Vojvodina da profitira?

Ja sam mislio da je to obichno sluchaj kad je ciklon u srednjem Jadranu?

Jel moze neko ko ima vecheg znanja da ovo da objasni, dali je mozda zato sto je dosta plitak ili?

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2013
« Odgovor #322 poslato: 22. Januar 2013. u 23:25 »
Нови ГФС сјајан има ту више и хладноће и падавина, боље би прошла севернија половина земље, али има падавина свуда.

Новина је то да у релативно скорије време нацртао циклон у Ђеновском заливу, који би ипак склизнуо јужније и не би превише имао утицаја на нас, али ето неког потенцијала за снег у наредној недељи, значи има хладноће, биће снега за викенд и оно што је најважније враћа нам се коначно после дужег периода зима.  :super:

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Januar 2013
« Odgovor #323 poslato: 22. Januar 2013. u 23:41 »
18z zima na kvadrat.Bas sam se uzelo onih vojvodjanskih zima.Kada snega ima par cm a brije severac  :first:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2013
« Odgovor #324 poslato: 23. Januar 2013. u 01:12 »
Sto se tice temperature za naredni period GFS i EC su slozni ali kolicina padavina se razlikuje, GFS za ovaj deo Srbije daje svega 8mm dok EC daje 16mm.
Samo se plasim da ce kao i u prosli petak veci deo padavina otici na kisu a da ce po dolasku hladnijeg vazduha padavine slabiti. Modeli ce se jos lomiti oko toga i mislim da se to nece znati dok ne pocnemo da pratimo satelit i radar u cetvrtak vece.

Posle toga bi trebalo da se ustali zima ali dosta toga ce zavisiti od ciklona koji se najavljuje za pocetak sledece nedelje.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Januar 2013
« Odgovor #325 poslato: 23. Januar 2013. u 02:04 »
Ja ne vidim da ce bilo koji deo zemlje "profitirati" to sto sever mozda dobija malo vise padavina,moze se reci da ce proci manje lose. . . a verovatno ce i kise biti. . .

Jako cudan ciklon,cak i Crna Gora ostaje gotovo bez padavina tj sa jako malo,manje od Srbije ili tuda negde. . . Ali padavnske karte su cudne i relativno simbolicne sa padavinama svuda. . .(osim iznad otvorenog  Jadranskog mora,koliko vidim po gfs u glavnina padavina bi trebala da se izluci upravo iznad samog mora)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2013
« Odgovor #326 poslato: 23. Januar 2013. u 02:15 »
Ja ne vidim da ce bilo koji deo zemlje "profitirati" to sto sever mozda dobija malo vise padavina,moze se reci da ce proci manje lose. . . a verovatno ce i kise biti. . .

Jako cudan ciklon,cak i Crna Gora ostaje gotovo bez padavina tj sa jako malo,manje od Srbije ili tuda negde. . . Ali padavnske karte su cudne i relativno simbolicne sa padavinama svuda. . .(osim iznad otvorenog  Jadranskog mora,koliko vidim po gfs u glavnina padavina bi trebala da se izluci upravo iznad samog mora)

Izgleda da je ono sto je neko reko za ciklon nad Bugarskom, pogledao sam za severoistok Bugarske ima dobrih padavina...i u pravo vreme, na temperaturama u minusu..

Jao Rumunija je jos bolja, ne zelim ni da gledam.. >:(

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2013
« Odgovor #327 poslato: 23. Januar 2013. u 08:15 »
Problem rešen po GFS 0z. Padavina skoro i nema.  :o

WRF ipak daje Novom Sadu nešto snežnog pokrivača. Ako i ovde presuši nagrabusili smo ga, kao i pšenica kojoj je preko potreban snežni pokrivač pred ledene dane.

« Poslednja izmena: 23. Januar 2013. u 08:34 Joe »

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2013
« Odgovor #328 poslato: 23. Januar 2013. u 09:21 »
Wrf za Beograd komedija....

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2013
« Odgovor #329 poslato: 23. Januar 2013. u 11:03 »
GFS je suv za centralne i južne krajeve u petak,što je i bolje,jer zahlađenje kasni pa i da pada nešto to ne bi bio sneg(ili bi bio onaj na pozitivnoj temperaturi).

U noći na subotu stižu padavine sa juga .S obzirom na slaba strujanja,sneg bi se cedio i cedio sve do nedelje uveče,tako da bi ipak bilo kakvog-takvog pokrivača.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2013
« Odgovor #330 poslato: 23. Januar 2013. u 13:54 »
RHMZ izdao novo upozorenje i korigovao malo prognoziranu kolicinu snega za petak i subotu.



Ako padavine pocnu ranije onda ce Vojvodina proci lose jer ce vecina pasti u obliku kise. Obicno se desava da padavine porane u odnosu na prognozirani termin a pogotovo kada imamo situaciju gde se ocekuje prelazak kise u sneg.
Sto se tice predela koji padavine ocekuju u subotu rano ujutru trebalo bi da sve sto padne bude u obliku snega.

Van mreže sanjin

  • *
  • Poruke: 244
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Januar 2013
« Odgovor #331 poslato: 23. Januar 2013. u 14:01 »
Jako zahladjenje je nacrtao GFS u periodu 31.01.-01.02.
Kukavice umiru mnogo puta prije svoje smrti.A hrabri kusaju smrt samo jednom.


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2013
« Odgovor #332 poslato: 23. Januar 2013. u 17:20 »
GFS padavinski za predele juzno od Beograda sve bolji i bolji u subotu.
Vise padavina u centralnim i istocnim delovima zemlje i tu sada vec ima 10-tak mm snega na temperaturama ispod 0C.
Samo da i ostali modeli krenu njegovim stopama. :pop:

Sutra ne treba ocekivati nikakve padavine ovde usled kosave, koja ce prestati tek kasno uvece.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2013
« Odgovor #333 poslato: 23. Januar 2013. u 18:29 »
 ^^
Sale, slažem se za komentar u vezi subote.
Nekako mi deluje da mnogi nestrpljivo očekuju sneg (doduše i ja sam takav  ;) ) pa zato većinom prate situaciju za petak (doduše nisam pažljivo pratio sve komentare, pa se izvinjavam ako sam nešto prevideo) ali deluje mi da bi subota u predelima od BGa na severu pa do južnih krajeva bila bolja za sneg nego u petak.
U subotu će npr. vlaga na 700hPa najverovatnije biti znatno viša nego u petak, ciklon se lagano pomera ka jugoistoku i sporo popunjava (u subotu Geop.height na 850mb oko 136 za BG i oko 133 za jug Srbije) i uz istočno strujanje na 700mb i NW u prizemlju moglo bi biti konstantnog (makar i slabog ali ne i zanemarljivog) snega u subotu...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2013
« Odgovor #334 poslato: 23. Januar 2013. u 18:37 »
Pa modeli i idu u tom smjeru. Petak je sve slabiji, a subota sve jača sa padavinama. Vidjećemo hoće li večerašnji EC potvrditi takav scenario.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže BackaPalanka

  • *
  • Poruke: 44
  • Lokacija: Бачка Паланка
Odg: Januar 2013
« Odgovor #335 poslato: 23. Januar 2013. u 18:51 »
Po svemu sudeci, kao i obicno sa padavinama ce bolje proci krajevi juzno od Beograda.
Kod mene u Backoj Palanci verovatno santimetar snega. Isto vazi i za veci deo Backe i Banata.
Волим бело...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2013
« Odgovor #336 poslato: 23. Januar 2013. u 18:57 »
^^ Vojvodina u odnosu na ostatak zemlje ima nešto veće šanse u četvrtak uveče.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2013
« Odgovor #337 poslato: 23. Januar 2013. u 19:02 »
u četvrtak za kišu... Tek u petak sneg a onda padavine ispare

Van mreže BackaPalanka

  • *
  • Poruke: 44
  • Lokacija: Бачка Паланка
Odg: Januar 2013
« Odgovor #338 poslato: 23. Januar 2013. u 19:30 »
^^ Vojvodina u odnosu na ostatak zemlje ima nešto veće šanse u četvrtak uveče.

Da ali tako kod nas uvek bude. Padavine dodju pre zahladjenja i onda vecina bude kisa. Kad zahladi padavine odu juznije. BG i Kragujevac uvek dobro prodju.
Волим бело...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Januar 2013
« Odgovor #339 poslato: 23. Januar 2013. u 20:16 »
Po meni je ovo smesna i slabasna skroz slabasna zima za sada, a vec je polovinu davno prosla. . .

Ove padavine koje se najavljuju su mizerne. . . sem visokih planinskih predela na jugozapadu (koji su u ovom poslednjem tlasu jakih padavina,dobili obilaan sneg) svi ostali predeli su imali samo jedan kratkotrajan udar zime u decembru(i tu je najbolje prosla Vojvodina)

To je isto kao kada bi leti imali jednu sedmicu sa temperaturama preko 35 C a ostatak sa temp. od 23 C do 30 C uz ceste pljuskove. . .

Smesno. . .