@ Srks
Има га на око 80% зелених површина и компактан је још увек. А познато ми је и то да га на НБГ-у скоро увек има мање него овамо у овим брдима, а то се одлично види код оваквих малих снегова.
Ipak je NBG uglavnom na oko 75mnv, dok su Vidikovac i Cerak na nekih 180-190mnv. To ima poseban znacaj (i razlike u sneznom pokrivacu budu vece) kad je temperatura negde oko 0°C na 2m za vreme sneznih padavina. Na NBG-u recimo bude 0.5°C, a Kosutnjak vec meri oko -1°C, i sneg se normalno lakse zadrzava tj. lakse pocinje da se formira snezni pokrivac na Kosutnjaku nego ovde. Ako su pak svuda temperature u sigurnom minusu, tada ce i razlike u visini sneznog pokrivaca biti manje izmedju delova grada.
Što reče Zec komentarisuci danasnju situaciju u Mladenovcu, gde je bilo dosta padavina (i to umeren do jak intenzitet), ali se ipak nije formirao snezni pokrivac:
Da je bilo stepen-dva hladnije formirao bi se solidan snežni pokrivač.
I ovoga puta (s obzirom na kriticne temperature na 2m) je razlika u nadmorskoj visini bila bitna u Beogradu, vise snega ima u visim delovima grada gde je temperatura bila povoljnija za formiranje i odrzavanje sneznog pokrivaca. Skoknuo sam do Kosutnjaka, i u parku preko puta Zavoda za sport i medicinu sporta (
na 200-205 mnv) ima
7-8 cm kompaktnog sneznog pokrivaca. Tamo se i nije znacajnije topio sneg od sinoc jer je temperatura jedva (i u retkim momentima) prelazila 0°C, a i tlo nije bilo tako toplo kao prosli put (sredinom marta), kada se sneg prosto neverovatno brzo otopio u toku jednog dana iako je bila prilicno niska temperatura tog dana. Okacicu par slicica sa Kosutnjaka u reportazama.