Srks, jel' imaš konačne tabelarne podatke za novi referentni period? Jeste da tu neće biti nekih većih izmena u odnosu na ove podatke što si već objavio, ali ne bi bilo loše da imamo konačnu tabelu, jer ko zna kad će je RHMZ objaviti.
Za padavine možeš slobodno da uneseš podatke iz moje poslednje tabele (do 2019 su iz godišnjaka, a za 2020 si uzete 24h padavine iz synopa u 06UTC). Mogli bismo da napravimo i neku detaljniju analizu poređenja sa prethodnim referentnim periodom.
Nažalost nemam konačne podatke, ali u doglednom periodu ću dopunti. Valjda će uskoro i godišnjak za 2020. godinu.
Evo i konačne statistike za prethodnu zimu uz poređenje sa prethodnim, osim ako po pitanju snega druga polovina marta ponovo ne iznenadi kao prošle godine. Ali prognoze su takve da deluje da su male šanse.
Kad je temperatura u pitanju, ova zima ipak nije ugrozila onu čuvenu 2006/07, ali je sa srednjom temperaturom od 5.5°C dogurala do drugog mesta na listi najtoplijih zima u istoriji merenja, i to u ozbiljnoj konkurenciji.
Zabrinjava podatak da su svih 5 najtoplijih zima ikad u nizu merenja od preko 150 godina zabeležene u skorijoj prošlosti (prethodnih 15 godina). Uzevši u obzir sve raspoložive statistike, nema sumnje da nam je klima sve toplija, ali deluje da se to najviše odražava na sve blaže zime. Naravno, to je neki moj zaključak, ali detaljnija statistička analiza bi verovatno dala mnogo više informacija.
Rekao bih da su leta pretrpela i veća temperaturna odstupanja (mada smo na to već nekako i oguglali
). To sa toplim zimama je novijeg datuma, da kažemo poslednjih 7-8 godina. Izuzetak jeste "čuvena" zima 2006-07, ali nakon toga (5-6 godina) je usledio period sasvim solidnih zima - barem su bile u skladu sa klimatološkom normalom (neke i malo hladnije). Kod leta je pozitivno temperaturno odstupanje ekstremnije (u proseku) u odnosu na zime, počelo je još od leta 2007. godine - i praktično nije prestajalo sve do danas (sa izuzetkom tek ponekog leta koje je ostalo u okvirima prosečnih temperatura). Mogla bi i neka mala analiza da se napravi na tu temu (da ne pričamo napamet), ali svakako je ova priča dobar uvod za sledeću tabelu -
rekordne junske temperature (Tmax) na stanici BG - Vračar od početka merenja:
Zaista neverovatno topla poslednja dekada juna (mada nisam proverio - sasvim je izvesno da je ova dekada
najtoplija dekada juna u istoriji merenja na Vračaru - uz srednju temperaturu od
29.5°C). Pet ovogodišnjih junskih maksimalaca (i to svi iz poslednje dekade meseca!) našlo je svoje mesto
u top 20 (formirajući top 25 u ovoj tabeli) najviših junskih maksimalaca u BG-u. Danas je bio treći najtopliji dan što se tiče maksimalne temperature (
37.5°C), ako izuzmemo najnoviji rekord - odmah iza prethodnog rekorda iz juna 1918. godine (
38.0°C).
Međutim, beogradski rekord koji nije bio oboren 24. juna ove godine je rekord srednje dnevne temperature - koji iznosi
31.7°C (24. jun 2002. godine). Isti datum ove godine, iako je imao rekordnu Tmax (
38.7°C) - ostao je (uz Tsr 31.6°C) taman 0.1°C ispod pomenutog rekorda iz 2002. godine. Od današnjeg dana imamo novi
ubedljiv apsolutni rekord srednje dnevne junske temperature u Beogradu -
30. jun 2021. godine imao je Tsr neverovatnih
32.5°C.
Ne ponovila se ovakva vrućina u skorije vreme, makar ne ovog leta.