Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime  (Pročitano 147290 puta)

Na mreži Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.365
  • Starost: 35
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #260 poslato: juče u 22:35 »
Kad već najavih u Meteo Chatu, što ne bih objavio već neku preliminarnu verziju svoje tabele koju ažuriram na kraju svake zime za Beograd i tako dam svoj mali doprinos ovoj temi. Podsetnik je da se podaci za temperaturu i padavine odnose na period decembar-januar-februar (klimatološka zima), dok podaci za sneg obuhvataju i jesenje i prolećne mesece u kojima se sneg često beleži (novembar, mart i april)

Ovako to izgleda zaključno sa današnjim danom, s tim što je vrlo izgledno da će poslednja nedelja februara podići za koju decimalu i februarski i zimski temperaturni prosek:



Do jako zanimljive statistike dolazimo ukoliko uporedimo poslednjih 12 zima (od 2013/14 do ove aktuelne) sa 12 zima koje su prethodile ovom periodu (od 2001/02 do 2012/13):



Ako uzmemo u obzir da je 12 godina prilično dugačak period osrednjavanja (gotovo polovina klimatološkog standarda sa osrednjavanje), možemo reći da se objektivno mnogo toga promenilo po pitanju zima u relativno kratkom vremenskom roku. Dakle, ovde ne govorimo o tome kakve su zime bile pre 100 ili 200 godina, već da ono što je pre 15-ak godina bio neki standard za zimu po pitanju temperature i snega sad već postao ekstrem.
Bilo bi jako zanimljivo objasniti šta se to tako drastično promenilo pa je dovelo do tolikog preokreta.


padavine u januaru 2025:
AMS Miljakovac 18.3mm
prosek (Vračar) - 47.9mm

padavine u februaru 2025:
AMS Miljakovac - 8.4mm
prosek (Vračar) - 43.5mm

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 343
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #261 poslato: danas u 08:40 »
Свака част Милоше на анализи. :thumbup:
Зиме постају све блаже и досадније, а лета све екстремнија и занимљивија што по питању рекордних врућина и суше као прошло, честих и јаких невремена као 2023. или локалних конвективних потопа као 21.08.2022. или 29.06.2018. У Београду је било и више таквих потопа него овде... Ово је нова нормалност са којом се морамо суочити ако нисмо до сада