Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime  (Pročitano 153136 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.520
  • Starost: 35
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #260 poslato: 21. Februar 2025. u 22:35 »
Kad već najavih u Meteo Chatu, što ne bih objavio već neku preliminarnu verziju svoje tabele koju ažuriram na kraju svake zime za Beograd i tako dam svoj mali doprinos ovoj temi. Podsetnik je da se podaci za temperaturu i padavine odnose na period decembar-januar-februar (klimatološka zima), dok podaci za sneg obuhvataju i jesenje i prolećne mesece u kojima se sneg često beleži (novembar, mart i april)

Ovako to izgleda zaključno sa današnjim danom, s tim što je vrlo izgledno da će poslednja nedelja februara podići za koju decimalu i februarski i zimski temperaturni prosek:



Do jako zanimljive statistike dolazimo ukoliko uporedimo poslednjih 12 zima (od 2013/14 do ove aktuelne) sa 12 zima koje su prethodile ovom periodu (od 2001/02 do 2012/13):



Ako uzmemo u obzir da je 12 godina prilično dugačak period osrednjavanja (gotovo polovina klimatološkog standarda sa osrednjavanje), možemo reći da se objektivno mnogo toga promenilo po pitanju zima u relativno kratkom vremenskom roku. Dakle, ovde ne govorimo o tome kakve su zime bile pre 100 ili 200 godina, već da ono što je pre 15-ak godina bio neki standard za zimu po pitanju temperature i snega sad već postao ekstrem.
Bilo bi jako zanimljivo objasniti šta se to tako drastično promenilo pa je dovelo do tolikog preokreta.


padavine u martu 2025:
AMS Miljakovac 70.4mm
prosek (Vračar) - 48.7mm

padavine u aprilu 2025:
AMS Miljakovac - 33.0mm
prosek (Vračar) - 51.5mm

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 397
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #261 poslato: 22. Februar 2025. u 08:40 »
Свака част Милоше на анализи. :thumbup:
Зиме постају све блаже и досадније, а лета све екстремнија и занимљивија што по питању рекордних врућина и суше као прошло, честих и јаких невремена као 2023. или локалних конвективних потопа као 21.08.2022. или 29.06.2018. У Београду је било и више таквих потопа него овде... Ово је нова нормалност са којом се морамо суочити ако нисмо до сада

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 313
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #262 poslato: 22. Februar 2025. u 17:54 »


keyboard test software free



keyboard asus error

Извор: NOAA (Global Climate Report Annual)

Можда у горњим дијаграмима лежи делимично објашњење зашто су нам зиме све "килавије", а лета све врелија и то посебно последњих неколико година. Очигледно је да, на основу приложених дијаграма, глобално загревање добија на убрзању и просечне температуре (посебно на копну Северне хемисфере) значајно одступају од некадашњих вредности. Тако да је промена све уочљивија и све болнија. Прошле и претпрошле године је на Копненом делу Северне хемисфере то одступање лагано прескочило два степена Целзијуса. Глобални просеци су делимична варка, ми живимо на копну, односно нисмо рибе и водени сисари (да ми се китови, делфини и још понеки не наљуте). Мало, али само мало нас је последњих година повремено бранила Ла Ниња, али...

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.350
  • Starost: 32
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #263 poslato: 01. Mart 2025. u 17:25 »
 ^^ Zanimljive mape @Antarktik, i odlična već tradicionalna zimska tabela za BG @Miloš, zanimljivo zapažanje po dekadama!  :laie:

^^ Interesantno je kako je kod mene i u januaru i u februaru palo nezanemarljivih 4-5mm više. A podaci su u potpunoj uporedivi s obzirom da imamo identičan tip AMS. Iako konvekcija nije imala uticaja na raspored i količinu padavina, zanimljivo da se u skoro svim (retkim) situacijama sa padavinama u prva dva meseca ove godine nameštalo da oštra granica konkretnijih padavina bude baš preko Beograda orijentisana sever-jug.


Da se nadovežem na ovu temu - prošle godine se navršilo 10 celih godina od kako sam počeo da beležim padavine (prvi ceo mesec bio je septembar 2014.), a uporedo beležim i podatke s obližnjih RHMZ stanica s kojih su dostupni podaci u godišnjacima, pa evo uporednih tabela:


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.568
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #264 poslato: 03. Mart 2025. u 23:01 »
Kolega Miloš je već iznad okačio svoju već "tradicionalnu" tabelu srednjih zimskih temperatura na Vračaru, kao i podatke o maksimalnom snegu i broju dana sa snežnim pokrivačem (SP), uz ukupnu količinu padavina po sezoni. U tabeli ispod se nalazi nešto slično po tematici, ali ipak malo drugačije predstavljeno - tu su podaci o temperaturi (Tsr i po mesecima i po sezoni), zatim poređenje tih vrednosti sa novim klimatološkim prosekom (1991-2020. godine), tj. njihovim grupisanjem u kategorije (hladno, normalno, toplo...), kao i podaci o broju dana sa snežnim pokrivačem:



Jedna napomena: brojevi koji se odnose na dane sa snežnim pokrivačem (period novembar - april) se ne poklapaju u potpunosti sa Miloševom tabelom - jer je on obračunavao dane kada je u 7h meren snežni pokrivač (>=1 cm), a podaci u mojoj tabeli obuhvataju sve dane sa snežnim pokrivačem - bez obzira na doba dana kad se SP formirao. Zbog toga je ukupan broj dana sa pokrivačem nešto veći u mojoj tabeli (npr. u nekim slučajevima snega nije bilo u 7h - ali jeste u 13 ili 19h, ako je pao kasnije tokom dana - te se i to računa kao dan sa SP).

Aktuelna zima još ispade, paradoksalno, najhladnija u Beogradu još od "davne" zime 2018/19. godine, uz Tsr 4.2°C.  Zanimljivo je i porediti ove brojke za snežni pokrivač kroz prizmu ovih plavih "progress bar"-ova - jer veoma verno oslikavaju izuzetno loš trend zima u poslednjih 11-12 godina, u poređenju za ranijim zimama.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.520
  • Starost: 35
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #265 poslato: danas u 13:40 »
Dok čekamo analizu RHMZ-a, evo da prebacim poruku iz aktuelnih iako nije čisto klimatološka analiza:

Da iskoristim ovo zatišje na forumu koje će potrajati narednih nekoliko dana za malu analizu prethodnog perioda. Pamtim mnoge periode sa ogromnim razlikama u količinama padavina na malom području, ali ovaj prethodni je po svemu sudeći "prešao igricu" po tom pitanju. Ako pogledamo akumulirane padavine u prethodnih nedelju dana, reklo bi se da je najviše palo u severnoj polovini Banata, a najmanje takođe u severnoj polovini Banata.
Ne verujem da bi se išta logičnija slika dobila i da uključimo sve klimatološke, padavinske i automatske stanice, mada bih voleo kada bismo jednog dana imali mogućnost i alat i za tako nešto. To bi ujedno bila i najbolja verifikacija modela kad se uključi neka vrsta osrednjavanja.



Kod ukupnih padavina u aprilu južnije ipak malo "ispeglanije", ali i dalje bode oči neverovatna razlika između Kikinde i Zrenjanina:



Vračar je na kraju ovaj april završio gotovo sa prosečnom aprilskom količinom padavina i sa 20mm više od prošlogodišnjeg aprila.
Prema mojoj AMS, ovaj april (33mm) je imao skoro identičnu količinu kao prošlogodišnji (34mm) i oba bi bila u kategoriji "sušno", ali svakako bez neke ekstremne suše. Međutim, po broju dana sa merljivim padavinama, ovaj april (15) je nadmašio aprilski prosek (12). Po broju dana sa grmljavinom (6) je tek značajno, odnosno višestruko nadmašen aprilski prosek (2).

A kad smo već kod grmljavine, možda je najbolje da pogledamo raspored osmotrenih električnih pražnjenja da bi se objasnile toliike razlike i u količinama padavina. Frekvencija električnih pražnjenja u ovoj situaciji je u velikoj meri proporcionalna količinama padavina jer su najintenzivniji lokalni potopi bili praćeni intenzivnim električnim pražnjenjima.
U pitanju je analiza sa preciznih sistema za detekciju električnih pražnjenja, a data su za period 24h od ponoći do ponoći po UTC sa gradijentom boja po periodima kako je naznačeno u gornjem levom uglu.

Da krenemo od ponedeljka koji je doneo aktivnosti samo planinskom području u južnoj polovini zemlje:



Utorak je bio možda i grmljavinski najaktivniji dan u poslednjih ko zna koliko godina na nivou Srbije, iako nemamo podatke iz arhive kojima bi moglo to da se dokaže. Bez konvekcije je ostao veći deo Bačke i sever Banata:



Sreda je bila nešto mirniji dan uz uglavnom izlovanu pojavu CB i klastere najpre duž granice sa Hrvatskom u večernjim satima:



Četvrtak je opet bio aktivniji:



Petak je bio dan sa najpravilnijom prostornom i vremenskom raspodelom aktivnosti s obzirom da su inicijacije bile vezane za hladni front:



U subotu se glavna aktivnost pomerila istočnije u odnosu na petak:



U nedelju tek par izlovanih ćelija na krajnjem jugoistoku.


padavine u martu 2025:
AMS Miljakovac 70.4mm
prosek (Vračar) - 48.7mm

padavine u aprilu 2025:
AMS Miljakovac - 33.0mm
prosek (Vračar) - 51.5mm

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 397
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #266 poslato: danas u 14:38 »
 ^^
Сјајна анализа Милоше као и увек. :thumbup:

На мене је велики утисак оставио велики број дана са грмљавином овог априла, можда и рекордан. Овде сам избројао 5 таквих дана, али незванично 6, јер 1. априла није осмотрена грмљавина у Новом Саду иако је била присутна уз пљусак. Не знам да ли је неко већ качио на форум, али мени су занимљиви подаци о средњем броју дана са грмљавином по месецу током године. Поделио сам 30-годишњи период 1991-2020 на 2 дела како би се могле уочити промене у распореду по месецима и броју дана са грмљавином током године како нам је клима све топлија. Ово су подаци за Нови Сад, Римске Шанчеве:

1991-2005, извор: Метеологос


2006-2020, извор: РХМЗ


1991-2020

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.520
  • Starost: 35
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #267 poslato: danas u 14:49 »
^^ Hvala Davide.  :tu:

Ja sam kačio podatke za Beograd u ovoj istoj temi još pre punih 10 godina, negde na 5. stranici. Ali tabele i grafici su u međuvremenu isparili, a i dosta je novih podataka u prethodnih 10 godina, tako da eto prilike da ažuriram tabele za lokaciju Beograd-Vračar ovih dana kad stignem.
Koliko primećujem na prvi pogled, velika su podudaranja sa lokacijom Novi Sad-Rimski Šančevi.


padavine u martu 2025:
AMS Miljakovac 70.4mm
prosek (Vračar) - 48.7mm

padavine u aprilu 2025:
AMS Miljakovac - 33.0mm
prosek (Vračar) - 51.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.520
  • Starost: 35
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Klimatološka statistika,obrada podataka i proučavanje klime
« Odgovor #268 poslato: danas u 21:45 »
Bacio sam pogled na statistiku po pitanju broja dana sa grmljavinom u aprilu na stanici Beograd-Vračar u prethodnih 100 i kusur godina (od 1920. do danas). Rekord ipak nije oboren, ali je bilo blizu. Po 7 dana je zabeleženo 1922. i 1972, dok ova godina deli treće i četvrto mesto sa 1965. godinom i ukupno 6 dana sa grmljavinom.

Aprilski prosek je sličan kao za Novi Sad i iznosi 2,2.
Na godišnjem nivou dva dana manje sa pojavom grmljavine u odnosu na Novi Sad - 31. Do tog broja se dolazi osrednjavanjem od prethodnih 100 godina, od prethodnih 30 godina, ali i prethodnih 10 godina. Što bi značilo da klimatske promene ne utiču previše na broj dana sa grmljavinom na godišnjem nivou, barem iz ovih raspoloživih brojki.

E sad, broj dana sa grmljavinom i nije direktan reprezent ocene konvektivne sezone, jer kao dan sa grmljavinom se beleži i dan bez kapi kiše i izolovanim pljuskom od 10km2 negde na području grada koji je 2 puta zagrmeo, kao i dan u kome smo recimo imali seriju superćelija i na hiljade električnih pražnjenja u blizini. Eto i ove godine beležimo već 6 dana sa pojavom grmljavine, a ja ne videh pljuska u pravom smislu te reči, a kamoli neko nevreme.


padavine u martu 2025:
AMS Miljakovac 70.4mm
prosek (Vračar) - 48.7mm

padavine u aprilu 2025:
AMS Miljakovac - 33.0mm
prosek (Vračar) - 51.5mm