Dok čekamo analizu RHMZ-a, evo da prebacim poruku iz aktuelnih iako nije čisto klimatološka analiza:
Da iskoristim ovo zatišje na forumu koje će potrajati narednih nekoliko dana za malu analizu prethodnog perioda. Pamtim mnoge periode sa ogromnim razlikama u količinama padavina na malom području, ali ovaj prethodni je po svemu sudeći "prešao igricu" po tom pitanju. Ako pogledamo akumulirane padavine u prethodnih nedelju dana, reklo bi se da je najviše palo u severnoj polovini Banata, a najmanje takođe u severnoj polovini Banata.
Ne verujem da bi se išta logičnija slika dobila i da uključimo sve klimatološke, padavinske i automatske stanice, mada bih voleo kada bismo jednog dana imali mogućnost i alat i za tako nešto. To bi ujedno bila i najbolja verifikacija modela kad se uključi neka vrsta osrednjavanja.

Kod ukupnih padavina u aprilu južnije ipak malo "ispeglanije", ali i dalje bode oči neverovatna razlika između Kikinde i Zrenjanina:

Vračar je na kraju ovaj april završio gotovo sa prosečnom aprilskom količinom padavina i sa 20mm više od prošlogodišnjeg aprila.
Prema mojoj AMS, ovaj april (33mm) je imao skoro identičnu količinu kao prošlogodišnji (34mm) i oba bi bila u kategoriji "sušno", ali svakako bez neke ekstremne suše. Međutim, po broju dana sa merljivim padavinama, ovaj april (15) je nadmašio aprilski prosek (12). Po broju dana sa grmljavinom (6) je tek značajno, odnosno višestruko nadmašen aprilski prosek (2).
A kad smo već kod grmljavine, možda je najbolje da pogledamo raspored osmotrenih električnih pražnjenja da bi se objasnile toliike razlike i u količinama padavina. Frekvencija električnih pražnjenja u ovoj situaciji je u velikoj meri proporcionalna količinama padavina jer su najintenzivniji lokalni potopi bili praćeni intenzivnim električnim pražnjenjima.
U pitanju je analiza sa preciznih sistema za detekciju električnih pražnjenja, a data su za period 24h od ponoći do ponoći po UTC sa gradijentom boja po periodima kako je naznačeno u gornjem levom uglu.
Da krenemo od ponedeljka koji je doneo aktivnosti samo planinskom području u južnoj polovini zemlje:

Utorak je bio možda i grmljavinski najaktivniji dan u poslednjih ko zna koliko godina na nivou Srbije, iako nemamo podatke iz arhive kojima bi moglo to da se dokaže. Bez konvekcije je ostao veći deo Bačke i sever Banata:

Sreda je bila nešto mirniji dan uz uglavnom izlovanu pojavu CB i klastere najpre duž granice sa Hrvatskom u večernjim satima:

Četvrtak je opet bio aktivniji:

Petak je bio dan sa najpravilnijom prostornom i vremenskom raspodelom aktivnosti s obzirom da su inicijacije bile vezane za hladni front:

U subotu se glavna aktivnost pomerila istočnije u odnosu na petak:

U nedelju tek par izlovanih ćelija na krajnjem jugoistoku.