Što se tiče oluja u Baru, uvijek nedostaju radarski snimci da potvrde da li je superćelija na osnovu oblika i odraza.
Ali, na osnovu svega što se izdešavalo, siguran sam da je u pitanju bila superćelija, prije svega zato što se oblak kretao udesno u odnosu na preovlađujuće strujanje, zahvatio veliko područje i dugo opstao (gotovo duž cijelog primorja je prešao).
Dan je bio nestabilan od samog početka. Mada su modeli veće šanse za razvoje davali ujutru, dan je postajao sve zanimljiviji kako je odmicao. Dva puta se kiša nećkala, i na kraju odustajala, dok je grmljavina bila neprestana. Na kraju je prelomilo oko 16h kada je počelo da se skuplja sa svih strana i bilo je jasno da će nevrijeme doći, samo pitanje sa koje strane.
Ovoliko grmljavine na sve strane je obećavalo da će se desiti nešto ozbiljno:
Ovako je to izgledalo u slikama:
Počinje da se crni ka jugostoku i postaje jasno da će oluja doći sa te strane iako je preovlađujuće strujanje po visini bilo istočno. Oblaci su se naizgled kretali haotično, ali se vidjelo da se oluja primiče sa jugoistoka.
Oluje iz tog pravca su jako rijetke u Baru, ali zato kad dođu obično budu spektakularne nalik ovoj.
Već bliže, naziru se zavjese, grmljavina sve jača i češća:
Ovdje je već postajalo jasno da ovo neće biti običan ljetnji pljusak:
Nadomak Bara:
Za vrijeme oluje, pravi potop:
Još jedna slika što je uslikao drug:
U nedostatku radarskih snimaka, satelitski i munje:
Oluja je trajala nekih pola sata ili malo duže, otprilike od 16.30h do 17h. Temperatura je pala sa 28°C na 18°C, zabilježen je udar vjetra od 35m/s. Nakon oluje dugotrajna umjerena kiša uz rijetku grmljavinu.
AMS HMZCG-a ne šalje podatke još od početka oluje, tako da još uvijek ne znam tačnu količinu padavina, ali vjerujem da je palo blizu 50mm, jer zaista ne pamtim ovakav potop.
Evo i video snimka:
Evo i jedan bolji snimak, nije moj: