@ Profi, odlično objašnjenje. Mislim da je kolega Joe davno još u jednoj temi objašnjavao tumačenje karte 500 hPa geopotencijala, pa ovo dođe kao odlična dopuna.
@Ciklon Niži GPHT je dosta povezan sa nižim vazdušnim pritiskom na nivou mora, jer: 1) ako je pritisak na nivou mora nizak, logično je da će na manjoj visini će biti dostignuta izobara od 500 hPa, i 2) ukazuje i na hladniji vazduh, jer u hladnijem vazduhu pritisak brže opada, pa će samim tim izobara od 500 hPa se naći na manjoj visini (tj. GPHT će biti niži).
Važi i obrnuto - viši GPHT često ukazuje na AC na nivou mora - jer ako je na 0m nadmorske visine visok pritisak, logično je da će se na većoj visini dostići izobara od 500 mb, odnosno GPHT će biti viši. Takođe, visok GPHT je povezan i sa toplijim vazduhom - jer u toplijem vazduhu pritisak opada sporije pa će i po tom osnovu 500 mb izobara naći na većoj visini.
U skladu sa tim možemo da tumačimo i kartu odstupanja GPHT-a, tj. da pretpostavimo da će nad Atlantikom i Švedskom u proseku biti viši pritisak i na nivou mora (AC), što bi moglo da znači češće "bloking" situacije za naše predele, i priliv hladnoće sa severoistoka, što nama donosi pravu zimu.