Joe, jesi siguran?
Temperatura preko dana je na granici. S obzirom da je tlo toplo, tesko ce se hvatati sneg, a modeli jos uvek nisu sigurni oko padavina i kolicine...
Temperatura tla i nije baš toliko bitna, koliko sam intenziet padavina i sama struktura (veličina) pahuljica. Tlo se nakon početka padavina vrlo brzo hladi, tako da to ne predstavlja nikakav problem. Dosta puta se dešavalo da tlo ima relativno visoku temperaturu, a plus bude i prezasićeno vodom - pa se na kraju formira sasvim solidan snežni pokrivač. Najbitniji je intenzitat padanja snega. Ukoliko su padavine umerene/jake, a temperatura vazduha je na samoj granici mržnjenja, padaće dosta krupan, vlažan sneg. Ovakav sneg ima moć da se 'lepi' za sve površine - najpre za travnate površine, krovove, drveće, a kasnije i za betonske. Dakle, vrlo brzo se formira kvalitetna podloga, a dalji pad temperature uslovljava to da pahuljice bivaju sve manje, a gustina padanja veća - snežni pokrivač brzo i neometano raste. Ukoliko je debljina oblačnog sloja manja, padaće slabiji, sitniji, vlažan sneg. Naravno, intenzitet je nedovoljan da bi se brzo formirala snežna podloga, jer se u kontaktu sa bilo kakvom podlogom pahuljice brzo tope (bez obzira da li je temperatura tla +5 ili +7 C). Jedini izlaz u ovakvoj situaciji je da temperatura vazduha nastavi dalje da opada, kako bi sama struktura pahuljica bila kompatibilnija.
Ove izlaze gruborezolucijskih modela ne bih još da komentarišem. Čekam da se termin približi još malo, pa da dane koji slede obuhvate finorezolucijski modeli. Sinoptička situacija ne pogoduje baš nekom obilnom snegu.