Niski oblaci
baza oblaka do 2500 mCumulus (Cu)
Cumulonimbus (Cb)
Sratus (St)
Stratocumulus (Sc)
CumulusOvo su oblaci karakteristicni za toplu polovinu godine.Kada su mali onda su znak lepog vremena.Slobodno mozemo reci da su to i najcesci oblaci u letnjem periodu.Baza im je na visini 500m-1700m a debljina od nekoliko metara do nekoliko stotina metara a kad su razvijeni mogu biti debeli i 2-3 km.
Kod vecih Kumulusa moze doci i i do pojave pljuska.Kumulusi takodje cesto prate i Kumulonimbuse,sto je znak priblizavanja oluje.Sastavljeni su od vodenih kapljica a kad se razvijaju u Kumulonimbus onda ima delova koji su sastavljeni i od ledenih kristala.Kumulusi su uz Kumulonimbuse jedini oblaci koji se razvijaju vertikalno.Nastaje u konvekciji vlaznog vazduha u nestabilnoj atmosferi ali moze nastati i u stabilnoj atmosferi kada ona ima samo jedan deo-sloj nestabilan.
Postoji vise varijeteta Kumulusa:
1.Mali Kumulusi (Cumulus humilis-Cu-hum)
2.Kumulus sa vetikalnom moderacijom (Cumulus congestus) javljaju se uglavnom popodne ili u toku noci i teze da se pretvore u Cumulonimbuse
3.Kumulus sa Stratusom koji najavljuju uglavnom lose vreme
4.Kumulus sa Kumulonimbusom,pred oluju sa grmljavinom
Vrste kumulusa su humilis(Cu hum),fractus(Cu fra),congentus(Cu con),mediocris(Cu med)
Univerzalna oznaka ovih oblaka je Cu
CumulonimbusKumulonimbusi su oblaci koji kod nas se javljaju uglavnom u toplom periodu godine,i po pravilu donose oluje sa grmljavinom.Kumulonimbusi se javljaju u toplim a sparnim danima,kada nema vetra pa svo isparavanje nagomilava i ide u vis na isto podrucje.Kumulonimbusi su lako prepoznatljivi,izuzetno masivni oblaci.Oni stvaraju oluje jedno,vise i super celijskog oblika(vise o tome u opisima oluja).
Kumulonimbusi se stvaraju uglavnom popodne i uvece,najcesce nastaju razvijanjem Kumulusa ali se ponekad mogu razviti i od Altokumulusa i Stratokumulusa.Kumulonimbus je sastavljen od 3 sloja,u niskom sloju on se sastoji od vodenih kapi,u srednjem sloju od zamrznutih vodenih kapi,sneznih pahulja i grada,dok se u najvisem sloju,takozvanom nakovnju sastoji od iskljucivo ledenih kristala.Baza kumulonimbusa se nalazi na visini od 300-1300 m ali nekad bude i znatno vise debljina varira od nekoliko kilometara kod slabo razvijenih pa sve do preko 15 km kod jako razvijenih.
Postoji i specijalna vrsta kumulonimbusa sa “Mamma” bazom.Mamma bazu kumulonimbusa lako prepoznajemo po gotovo geometrijski pravilnim poluloptama,obicno traju nekoliko minuta nakon cega se postepeno gube.
Kumulonimbus izlucuje padavine u vidu pljuska kise ili zimi ledene kise,snega,solike(ledena zrnca koja suste dok padaju i odskakuju o podlogu) koji krece veoma naglo.A cesto dolazi i do pojave sugradice i grada.Gradonosni oblaci se prepoznaju po belom nakovnju na vrhu oblaka.Iz Kumulonimbusa se moze razviti i tornado(uglavnom u visecelijskim i supercelijskim olujama) i pijavica(uglacnom u jednocelijskim olujama).
Kumulonimbus se javlja u dva osnovna varijeteta:
1.Cumulonimbus calvus (bez nakovnja) Cb cal
2.Cumulonimbus capilatus (sa nakovnjem) Cb cap
StratusStratusi niski oblaci,uglavnom im je baza na 300-600m visine,ali cesto i manje,nekad toliko nisko da su prakticno na samom tlu,odnosno tada ih nazivamo “magla” a debljine su 1-2 km.
Stratusi su cesti na obalama,iznad mora,ali i u drugim podrucijima sa jakim isparenjima.Kod nas Strausi su najcesci u hladnoj polovini godine,mada se mogu pojaviti tokom cele godine.
Stratusi mogu biti providni,tako da sunceva ili meseceva svetlost mogu skoro potpuno da prodju kroz oblak,tako da su sunce i mesec jasno vidljivi.
Iz Stratusa se mogu izlucivati padavine,i to u obliku rovinjave (sipece) kise ili snega,i te padavine su karakteristicne za hladnu polovinu godine.
Stratus nastaje na vise nacina i to:hladjenje donjih prizemnijih delova atmosfere,dizanjem magle ili isparavanjem padavina,kao i spustanjem stratokumulusa.
Stratus se javlja u 2 vrste i to:fractus(St fra) i nebulosus(St neb).
Univerzalna oznaka ovih oblaka je St
StratocumulusStratokumulusi su karakteristicni oblaci za letnje mesece ali nisu retki ni zimi.Mogu se pojaviti u vise razlicitih oblika,mada su najcesci u formi talasa.Uglavnom su bele ili sive boje,ili u kombinaciji bele i sive boje.Sto se tice padavina,Stratokumulusi su uglavnom oblaci koji ne izlucuju padavine,a kad ih izlucuju to mogu biti samo padavine,u obliku slabe kise ili snega i virge.Baza stratokumulusa je na visini od 200-2000 m debljina do 1km nekad i znatno manje,i oni cesto najavljuju dolazak loseg vremena.Stratokumulusi nisu prozirni,tako da obavezno zaklanjaju sunce ili mesec.Nasataju na vise nacina:zgusnjavanjem Altokumulusa,transformacijom Altostratusa ili Nimbostratusa,konveksijom u Stratusu a mogu nastati zgusnjavanjem ili sirenjem kumulusa i sirenjem Kumulonimbusa.
Stratokumulusi se,pored osnovnog, javljaju i u nekoliko varijeteta:
1.Stratocumulus cumulogenitus
2.Sratokumulus sa Kumulusom na razlicitim visinama
Postoji i vise vrsta i to:stratiformis(Sc str),lenticularis(Sc len),castellanus(Sc cas)
Univerzalna oznaka Stratokumulusa je Sc.
copyright by Deurandi Stefano