Током катастрофалних поплава са трагичним последицима у мају ове године, доста се писало о рекордним дневним и месечним количинама падавина у Србији.
У Ваљеву је пало ~316мм (ово пишем по сећању, нека неко исправи ако податак није тачан) и то је апсолутни рекорд за Ваљево и тзв. "ужу" Србију али не и за читаво подручје Републике Србије (додуше пронађох и незваничан податак да је на локацији Буково код Неготина измерено 317мм у јуну 1937. али тај податак треба узети "са резервом").
На сајту РХМЗа нема података (ако не грешим) за рекордне падавине на локацијама које по Уставу припадају Републици Србији и која су имала климатолошка мерења бар до 1991. али верујем да у архивама РХМЗа или некадашњег Савезног хидрометеоролошког завода постоје подаци да је рекордна месечна количина падавина забележена у месту Јуник на западу-југозападу Косова и Метохије (у овом случају запад-југозапад Метохије -7км од границе са Албанијом, 15км северозападно од Ђаковице) - чак
443мм у децембру 1952. Истог месеца је у Ђаковици измерено 373мм.
Рекордна годишња количина падавина је такође измерена у Јунику -
1664мм а потом следи место Клина (22км источно од Пећи) са 1431мм.
Подаци за Јуник и Клину постоје на сајту ЈВП "Србијаводе", где је напоменуто да југозападни делови Косова (тј. део Метохије) имају маритимни режим падавина тј. више од 50% годишње количине падавина се региструје у периуоду октобар-март.