Autor Tema: Zima 2014/2015  (Pročitano 247514 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #280 poslato: 13. Januar 2015. u 09:05 »
Dugih deset dana su pred nama tj. hoću reći do sredine treće dekade januara teško da ćemo videti pravu zimu. Ono što je dosta izvesno jeste da će početkom naredne nedelje povremeno dolaziti do prodora sa severozapada koji će uslovljavati slabe padavine tj. kišu ili padavine na granici kiše ili snega. Da li će se posle toga nešto promeniti videćemo.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #281 poslato: 13. Januar 2015. u 09:20 »
Negde oko 17.januara se uspostavlja dominacija anticiklonalnog polja nad Atlantikom što je jedan od uslova za priliv hladnijeg vazduha na duže u naše prostore. Međutim sa kojom snagom će prići hladan vazduh zavisii  koliko je otvoren put sa severa kontinenta. GFS za sad u periodu posle 18.januara vidi vrlo jaku ciklonsku aktivnost iznad Skandinavije koja ne bi dozvoljavala jači upad hladnoće. S druge strane EC ima dosta drugačije predviđanje. Trend hladnijeg vremena u trećoj dekadi januara je tu, ali potrebno je 5-6 dana dok se iskristališe kako će to izgledati.
^^ Beži to nama kao i uvek. Dani prolaze, "zima se troši" ...  :-\

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #282 poslato: 13. Januar 2015. u 09:31 »
Teška je to rovovsak borba dve sile. Neda se tako lako polje niskog vazdušnog pritiska iznad Islanda. Videćemo da li će uspeti anticiklon nad Atlantikom da napravi neki blok i donese promenu Evropskom kontinentu.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #283 poslato: 13. Januar 2015. u 10:13 »
Cekao sam da vidim u kom pravcu ce ici ECM-ENS, i danas ode u pozitivnom pravcu za zimoljupce...
Skandinavski AC je jedan od najbitnijih detalja sto se tice prave zime na nasim prostorima...
Ako bude Skandinavskog AC, mislim da se ne trebamo plasiti za zimu posle 20-tog januara. Naravno ne znaci to odma gomilu snega u svim predelima, ne vide se tu detalji, pricamo globalno za ceo Balkan da posle 20-tog je moguc napad zime sa ili bez snega sto opet moram da napomenem.


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #284 poslato: 13. Januar 2015. u 16:57 »
Све лепше и лепше карте, Скандинавско-Руски антициклон је све извеснији, цртају га и EC и GFS. Промена полако улази у 7 дана, а овако то изгледа по EC-у. Имали би отворен пут циклонима ка Средоземљу па би могли имати циклон за циклоном уз какав такав блокић над Атлантиком, и постојан антициклон код Скандинавије и Русије, за сада то лепо изгледа:


 


Може ли неко да окачи карту оног ваљда AO индекса?

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #285 poslato: 13. Januar 2015. u 21:31 »
Sto se tice AO index-a, sve sto sam uspeo da pronadjem je grafik na kome se vidi stanje do 16. Januara ali je primetna tendencija pada AO index-a posle tog datuma. Sto se tice toga AO index ce uci u neutralnu fazu pocetkom trece dekade januara a u zavisnosti od brzine kojom ce se polarni vortex iznad severnog pola oporaviti od SSW zavisi kada ce AO index preci u negativnu fazu, prema nekim ocekivanjima to moze da se desi krajem Januara i pocetkom Februara.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #286 poslato: 13. Januar 2015. u 22:00 »
Evo dva moguca scenarija u trecoj dekadi januara.
1.

2.


Da budem iskren ne znam koji bih od ova dva scenarija vise voleo, nisu savrseni ali bude optimizam.
Zima se izgleda vraca...

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #287 poslato: 13. Januar 2015. u 22:15 »
Da, i jedan i drugi slucaj bi doneli zimu i nama, drugi ranije a prvi nesto kasnije, sve zavisi gde ce se postaviti anticiklon, da li iznad Skandinavije ili ovamo iznad Rusije, i naravno, zavisi od toga gde ce se postaviti anticiklon na Atlantiku, na primer EC12Z ga je postavio zapadnije pa vidi slucaj slicniji ovom prvom, s tim da je EC otisao jos dalje sa hladnocom tako da bi Spanija i Maroko imali zimu pre nas, sto i nije nemoguce ali se nadamo da se stvari nece bas tako odvijati :) ima jos vremena da se to menja, pomerace se ti anticikloni dosta u narednih par dana. Ono sto je bitno je da se konacno pojavio taj anticiklon kod Skandinavije.
« Poslednja izmena: 13. Januar 2015. u 22:29 Mile94 »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #288 poslato: 14. Januar 2015. u 12:00 »
Bas je nekako sve "nabacano" i "zabutano" gore na severu Evrope.

Te hoce li atlantski blok,ili skandinavski,hoce li ciklon da se progura sa Islanda izmedju njih itd itd..

Svaki izlaz nakon 120-og sata neku svoju pricu ima.

Tako se i hladnoca seta levo-desno.Sinoc je zavrsila bila cak u Maroku.

Ipak,nekako je najsigurnija Nemackoj,Francuskoj,Svajcarskoj,Ceskoj i zemljama Beneluksa.

Ostaje da pratimo sta ce se dalje desavati,ali nekako najlogicnije bi (sto se evropskog podneblja tice)bilo  da se ta hladnoca u nekom daljnjem periodu uputi gde druge nego na istok.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Na mreži krstivoje

  • **
  • Poruke: 972
  • Starost: 41
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #289 poslato: 14. Januar 2015. u 15:16 »
pa izgleda da se zima nece vratiti do kraja januara kod nas, jos ce se to menjati ali imam neki osecaj da cemo izvisiti... ??? mozda je vreme da se polako privikavamo na nove vremenske uslove, na blage zime sa jednim ili dva  kraca zahladjenja, jer jedna topla zima je slucajnost, a kad to pocne da se ponavlja vise nije slucajnost, vec postaje pravilo, a onih dugih i sneznih zima iz detinjstva da se secamo i nadamo da ce se cesce dogadjati februari 2012... :pop:

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #290 poslato: 14. Januar 2015. u 16:36 »
 ^^ Крстивоје, у последње време, све више и ја делим такво мишљење о садашњим зимама. Наравно, не мислим да смо буквално завршили са хладним зимама и хладним таласима током зима, али тренд све топлијих зима са све мање хладних таласа је известан. Као прилог томе иде и карта коју је Микан окачио. Можда је ово сада само један краћи тренд топлијих зима, који ће се ускоро прекинути, а онда уследити зиме као раније, ко зна...

Да се вратимо на тему. Излази су све компликованији и компликованији. Као да је све у игри, а и није. Имамо покушају формирања блока над Атлантиком, формирање антициклона код Скандинавије и Русије, циклогенезу у Средоземљу, а ништа од тога заправо не би донело зиму на Балкан, пре ће зиму добити Шпанија и Француска него ми :nelupaj:.

Једино што ми се свиђа је то што је нешто у ствари почело да се појављује на картама, а не само глупо зонално струјање и грдосије које харају Атлантиком. Као што је Кими већ рекао, да би било најлогичније да зима на крају, па макар и за 15-20 дана, заврши где? Па на истоку.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #291 poslato: 14. Januar 2015. u 17:00 »
I ja delim misljenje o sve manjoj zimi jel 3 godine zaredom topla zima; ka sto rekoste to nije slucajno vec se priprema za duzi perijod. Nazalost cak su i neki nasi strucnjaci rekli da ceovako toplih zima zaredom biti do 2027 e tek onda bi se simnoticka situvacija vratila nama u korist, nadam se da grese al sve ide ka tome. E sad da se vratimo na ovu zimu kao sto i vecina modela ne odlucno posle 120h crtaju svasta, u jednom trenu je opasna i jako snezna zima, a u drugom crta se toplo dosta sa izobiljem kise, koja bi bila i veca nego ona u maju prosle godine. Al jedno je sigurno ima tu jos sigurnih 70% za povratak zime, samo da se za nijansu sloze kockice, sve sto vidim na modelima je da su svi uslovi ispunjeni za zimu al nesto nedostaje , i nadam se da ce se modeli opredeliti. Jel stvarno ovo nema logike za kraj januvara da se zima spusti na severozapadu Afrike mislim da ce se spustiti al preko nas i Italije, kao i Spanije. :kafa: OSTAJE NAM SAMO DA CEKAMO.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека


Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #292 poslato: 14. Januar 2015. u 17:43 »
Jos jedan ocajan izlaz GFS,nema hladnoce nas nasim krajevima tako da bi dobili samo obilno kisetinu,ne znam sta nam vise treba za zimu imam taj blok kod atlantika,blok nad skandinavijom,ciklon u sredozemlju a zime nema nigde  :bang: :bang:

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #293 poslato: 14. Januar 2015. u 18:06 »
Ovo je neverovatno ovo ja zovem lažna zima,to vam je pojam kad na kartama i modelima bajkovita zima kod nas al nešto nije u redu. Dođe mi da pomislim da je neka anomalija na visini, ovo što se događa na kartama je neverovatno. E zato će Hrvatska da dobije od 20 do 27 između 50 i 150 cm snega , a mi kišurine na pretek čak i više nego u maju. Neznam šta reći nego :bang: jel kad smo imali sad ovaj prosli talas imali smo zimu i ako nije bilo AC u skandinaviji i bijo je slab na atlantiku ne razumem sta jos nedostaje Hrvatska je nas sused a kod nas kako da je druga klima :oboze: poludelo vreme skroz vise ni modeli nemogu da pogađaju. :neznam: . Gledajući 12Z glavni izlaz od 19 do 24 popodne bilo bi dosta obilne kiše, a zatim do kraja meseca snegopad na finom minusu al kratkog daha jel se vidi kako se nakratko ponovo aktivira Island, pa opet 31 popušta. I dalje mi je interesantno sto ce u Hrvatskoj i delu BIH padati sneg 10  dana do kraja meseca, ja mislim da ce biti tamo jako zanimljivo čak i apokaliptično :D
« Poslednja izmena: 14. Januar 2015. u 18:23 Radan »
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #294 poslato: 14. Januar 2015. u 18:24 »
Sto se tice nekog narednog perioda do kraja Januara moracemo da sacekamo, cini se da do 25. necemo imati dovoljno hladnoce, sto isto nije sigurno a period posle toga ne vredi ni komentarisati, jednostavno se sve menja munjevitom brzinom, dovoljno je da se jedan anticiklon malo pomeri pa da bude skroz drugacija situacija kod nas, u ovakvim situacijama je nemoguce predvideti sve i uzeti sve u obzir, to gde ce se hladniji vazduh spustiti moze da se promeni na brzinu, a za period posle 25. bukvalno se ne zna nista i ne bi trebalo da se unosi pesimizam u komentare vec sada, to sto se sad ne crtaju temperature ispod nule kod nas ne znaci nista, pratimo kretanje ovig anticiklona na zapadu i onog na istoku, docice i zima, temperature za toliki period unapred su mnogo nepouzdane, ne uzimam ih za ozbiljno jos uvek.
« Poslednja izmena: 14. Januar 2015. u 19:25 Mile94 »

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #295 poslato: 14. Januar 2015. u 18:31 »
Veoma snazan ciklon mi zapada za oko koji  se preko Islanda i Velike Britanije spusta u oblast Djenovskog zaliva i Italije tamo negde oko 22. januara (192h po GFS-u).  Jako slicna sinopitcka sitacija s kraja decembra kada je doslo do jaceg udara zime kod nas. Kako su modeli podlozni promena ne bih nista dalje komentarisao, ali izgleda da ce period nakon 20. januara biti veoma zanimljiv za pracenje.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #296 poslato: 14. Januar 2015. u 19:39 »
Zaista, za taj period oko 22-23. Januara se crta zaista jak ciklon koji bi nam doneo dosta padavina, za sada to izgleda da ce biti u obliku kise, ali mi ovde smo optimisticniji, ipak se nadamo da ce to polje hladnog vazduha da se spusti na pravo mesto, dok su kolege sa crometeo foruma pesimisticniji, oni najavljuju kisu i samo kisu, mislim da je ipak rano da se daju tako samouverene prognoze.

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #297 poslato: 14. Januar 2015. u 19:49 »
Samo da se malo pomeri taj anticiklon na Skandinaviji i imacemo zimsku bajku,problem je sto nama uvek fali nesto malo :rofl:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #298 poslato: 14. Januar 2015. u 20:22 »
Strasni ste.Pre nego sto nesto tako odvalite,pogledajte malo temperature okeana trenutne blizu Evrope.Atlantik je na vrhuncu svoje tople faze,pa cete i sami zakljuciti koliko je u takvim uslovima tesko dobiti neku normalniju zimu.Postoje lepi grafici,gde se vidi kako se period hladnijih zima u Evropi poklapa sa temperaturno hladnijim vodama Atlantika.

A sto se tice toga da se "bas nama" nikako nista ne poklopi,vec "svima drugima",mogli ste da se zapitate sta je to ta spominjana zapadna Evropa dobila od zimskog perioda koji smo mi imali od 27-og decembra do 10-og januara ?Apsolutno nista (izuzev prolazne snezne epizode u Svajcarskoj).A takodje mogu da se pohvale i nikakvim zimama zadnje 2-3godine.


Sasvim je normalno da sad tamo nastupi period hladnijeg vremena,te da se mi nadjemo na prednjim stranama tih ciklona.Prezivecemo to,ne brinite.Istrenirali smo se preteprosle zime,kad je trpalo zapad Hrvatske i Sloveniju :)

To je zasad tako.Ta hladnoca ce kasnije najverovatnije na nas.Mozda i necemo dugo cekati,jer se njima sa Atlantika gura snazan greben anticiklona,koji kao sto smo navikli kako termin ide sve vise ide na istok.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #299 poslato: 14. Januar 2015. u 23:48 »
U ovom izlazu GFS imamo anticiklon kod Islanda,i kod  Skandinavije a hladnoce i snega nigde pa sta treba vise za zimu :sos: :sos: :sos: