Autor Tema: Zima 2014/2015  (Pročitano 247516 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #380 poslato: 25. Januar 2015. u 20:30 »
Sto se tice padavina, pogotovo za period od 7 dana to je tesko za predvideti, ionako svaki izlaz menja polozaje ciklona, videcemo kako ce to ispasti na kraju. A sto se tice temperature EC12Z je dosta dobar, od 1. februara konstantno ispod -5 na 850hPa, uz niz sekundarki...

Evo kako izgleda 1. februar po novom EC-u:

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 201
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #381 poslato: 25. Januar 2015. u 21:18 »
@gambino

Padavine toliko promašuju svi modeli pa to je čudo jedno - ne mogu ni za taj dan da pogode barem približne količine i to da li će biti sneg ili kiša a kamoli za 7 dana.

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 277
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #382 poslato: 25. Januar 2015. u 22:58 »
Nazalost,kao da nece biti ozbiljnijeg zahladjenja ni za oko 10ak dana pa i malo vise,medjutim ako bude nekog jakog ciklona bas tad oko petog februara,jos ako se najjace padavine potrefe nocu i obore nekako temperaturu na nulu,mozda se i mozemo nadati pristojnom pa cak i jako dobrom pokrivacu tad,veliko je pitanje samo dal ce posle tih padavina ako i njih bude biti ledenih dana koji bi odrzali snezni pokrivac.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #383 poslato: 26. Januar 2015. u 00:33 »
Za sada kao sto smo videli kolko su pogresili svi modeli sa padavinama a neki bogami i temparaturom , jedino EC je davao niske padavine za 25/26. Netreba previse polagati nadu u zimu, jel ovih dana smo svesni sve vise martovskih scenarija nego januvarskih sa jedne strane, dok sa druge moramo uzeti u obzir da je dan sve duzi i da su sve manje sanse za zimu kod nas ,eventualno bi imali oko 3 i 4 sneg na minusu celodnevnom ,palo bi oko 10 do 20cm snega u nizim i 30 do 50cm u visim posle toga nema nikakve sanse bar modeli to ne vide. Sto ne znaci da se nece preokrenuti, al je jedno sigurno netreba ocekivati neku zimu jel kraj je januvara, a februvar ce biti topao sa periodima kisa,sneg, i obrnto, dobro je da nece mo vise dozveti ledenu kisu. I polako ajmo da se pripremimo za prolece jel vec od 15 februvara stize to sam potpuno siguran. :sunce  :sun
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #384 poslato: 26. Januar 2015. u 01:06 »
Jednostavno mislim da se Radan šali malo sa članovima ovog foruma. Konstantni kilometarski postovi sa istim pravopisnim greškama, na istim mestima. Ne verujem da odrastao čovek, za toliko godina, ne može naučiti kako se pravilno piše ime jednog meseca. Ukoliko se ne šališ, u šta čisto sumnjam, piše se FEBRUAR!
Izvinjavam se za off, ali morao sam da odreagujem, jer ovo sigurno ne nervira samo mene. Ko zna šta sve pomisle gosti koji dođu da pročitaju prognozu.

Što se tiče prognoze, mislim da od ovih dubokih ciklona sneg u nižim područjima teško može da pada. Ipak, ima tu dosta stvari da se prati. Moglo bi biti orkanske košave, pa čak i konvektivnih razvoja. Ipak, najimpozantniji je vazdušni pritisak. :-)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #385 poslato: 26. Januar 2015. u 01:29 »
Jednostavno mislim da se Radan šali malo sa članovima ovog foruma.
Izvinjavam se za off, ali morao sam da odreagujem, jer ovo sigurno ne nervira samo mene. Ko zna šta sve pomisle gosti koji dođu da pročitaju prognozu.
Potpuno se slazem sa tobom i iskreno se nadam da se covek sali. Ovo jeste forum svih onih koji vole meteorologiju i koji uzivaju u pracenju svega toga, ali je, takodje, izvor veoma korisnih i pravovremenih informacija sto se tice prognoze vremena, najtacnija prognoza za nasu zemlju je ovde i sva upozorenja i najave eventualnog loseg vremena prvo se mogu naci ovde, upravo u ovakvim temama, zaista nije lepo da neko od gostiju foruma klikne na temu da bi dobio informacije i onda naidje na onakve postove. Nemam nista prodiv Radana, svako ima prava da aktivno ucestvuje u prognozama i svim ostalim temama ali ipak, bar osnovni nivo pravopisa je nesto o cemu ne bi trebalo ni da se pise ali, eto, takve stvari zaista upadaju u oci i, uveren sam, vrlo negativno uticu na sve goste foruma.

A sto se tice prognoze, gledajuci karte i yr.no, poslednji EC je spustio malo temperaturu u petak i subotu, pa je sad umesto 9-10 stepeni prognozirano oko 5, videcemo, bilo bi lepo da se takav trend snizavanja temperature nastavi. GFS18Z je dosta slican kao i EC, taj prvi talas padavina u petak i subotu kisa, dok se od nedelje ocekuje zahladjenje i moguc sneg u nizim predelima, i od ponedeljka, 2. Februara maksimalne temperature oko nule sa nizom sekundarki koje bi nam donosile sneg. I jos jedna bitna stvar, postojan blok na Atlantiku dokle god karte dosezu, sto se tice prve dekade Februara ja sam optimista.
« Poslednja izmena: 26. Januar 2015. u 01:54 Mile94 »

Na mreži Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #386 poslato: 26. Januar 2015. u 02:26 »
Jednostavno mislim da se Radan šali malo sa članovima ovog foruma. Konstantni kilometarski postovi sa istim pravopisnim greškama, na istim mestima. Ne verujem da odrastao čovek, za toliko godina, ne može naučiti kako se pravilno piše ime jednog meseca. Ukoliko se ne šališ, u šta čisto sumnjam, piše se FEBRUAR!
Izvinjavam se za off, ali morao sam da odreagujem, jer ovo sigurno ne nervira samo mene. Ko zna šta sve pomisle gosti koji dođu da pročitaju prognozu.


Апсолутно се слажем, искрен да будем, када видим да неко толико срозава квалитет форума и кад видим постове које Радан оставља у овој теми, мука ме ухвати и изгуби ми се свака жеља за писањем и коментарисањем, нећу да испадам сад дежурни адвокат и остало али кад видим да неко пише ФЕВРУАР, ЈАНУВАР и остало, ма нећу ни да коментаришем даље.  :glavomozid

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #387 poslato: 26. Januar 2015. u 02:54 »
I mas pravo salio sam se malo sto se tice zime, znas kad nekad mislis to je to al ono nista, konkretno zbog ovog ciklona koji nas nasamari i dade lazne nade. I skreno posle ovog omasaja modela, ne racunam vremensku prognozu vise od 72 sata, sad smo svedoci omasaja jakog, kao i neslaganja modela, cak i sad otsilacije ima medju njima mada je to manje izrazeno sto je dobar znak. Lakse ce se moci pregledati i prognozirati modeli kako se krecu, ima naznaka za povratak, ne samo zime, vec i ledenih dana, pogotovo oko 7, al je to ipak daleko. Al ima nade, daje nam do znanja da nije zima jos rekla NEEEEE :D Izvini te me jos jednom za salu  ;)
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #388 poslato: 26. Januar 2015. u 08:21 »
Konačno jedan pravi zimski izlaz GFS-a, koji crta formiranje ciklona u južnom Jadranu, obilne snežne padavine u Srbiji, a nakon toga priliv još hladnijeg vazduha jer bi imali stabilan blok preko Britanije i Skandinavije. Ovako nešto bi moglo spasiti kompletan utisak o zimi.



EC sa druge strane vidi isto formiranje ciklona ali zapadnije čime bi veći deo padavina bio u obliku kiše. U ovoj drugoj situaciji bi Hrvatska dobila obilan sneg, a mi uglavnom kišu.



Zaključak je da su oba najpopularnija globalna modela napravili jedan korak ka zimskom scenariju, jer čak i EC ne izgleda tako loše za dalji period.

Jeste da je ovo veoma daleko, ali konačno jedan izlaz sa pravim zimskim blokom u prvoj dekadi februara.


Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 201
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #389 poslato: 26. Januar 2015. u 08:27 »
Jes da je to još daleko ali novi EC 0Z nam daje nadu  :pop:... hladnoće po visini ima (sem 30/31 Januara kada će biti blago i kratkotrajno otopljenje) e sad sinoptička situacija daleko od idealne ali taj famozni blok nad Atlantikom je tu (za period +216h) nema one ubitačne ciklonijade na relaciji Grenland-Island i valjda će se stvoriti uslovi da se spusti taj hladan vazduh sa severa i iz Sibira na naše prostore ..... će vidimo.





I GFS 0Z daje slične izlaze (sa ciklonom u južnom Jadranu dok ga EC crta istočnije)


« Poslednja izmena: 26. Januar 2015. u 09:08 mikan74 »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #390 poslato: 26. Januar 2015. u 08:47 »
GFS00Z je ono sto svi cekamo, sto se tice prvo otopljenja, ono je izvesno za petak, po GFS-u vec idemo ispod nule po visini u subotu popodne i u nedelju smo na stepen-dva samo u plusu. A onda od 3. popodne pa sve do 6. februara bismo bili pod uticajem ovog ciklona koji se vidi na kartama koje su Joe i Mikan okacili, polozaj ciklona je idealan, GFS je pomerio sve malo istocnije, bilo bi tu obilnog snega.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #391 poslato: 26. Januar 2015. u 08:49 »
Nekako je za očekivati formiranje ciklona u Sredozemlju posle ovog prodora sa severozapada koji će se desiti narednog vikenda. Kako će se to razvijati naredne sedmice nemoguće je predvideti sa ove disatnce ali ima potencijala za zimski scenario početkom febraura.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #392 poslato: 26. Januar 2015. u 10:39 »
Dobra stvar u svemu ovome, što će se desiti narednih dana je to što se očekuje duži period veoma niskog pritiska nad Skandinavijom. E sad zašto je to dobro? Zato što po principu posle kiše dođe duga, očekujem da nakon toga nastupi period visokog pritiska iznad Skandinavije, a to vrlo dobro znamo šta donosi našim predelima. Bio bi zaista red da Skandinavci konačno u prvoj dekadi februara dobiju stabilan anticiklon.  ;)

EDIT: GFS 06Z crta zatrpavanje Hrvatske ,a kod nas kišurdaču na par stepeni iznad nule. Ciklon plići i pomeren severozapadno. Ovo je primer koliko malo pomeranja može da promeni situaciju skroz. Očekuje u narednim izlazima šetanje ciklona tamo vamo. Jedino što mi se čini da će blok svakako biti uspostavljen, još nije završio izlaz.
« Poslednja izmena: 26. Januar 2015. u 11:42 Joe »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #393 poslato: 26. Januar 2015. u 12:03 »

Da, po ovome bi zapadno od nas bio sneg dok smo mi uvek tu negde, na granici, mada mene to ne zabrinjava, izgleda mi kao da ce se to popraviti...

A sto se tice bloka, on bi trebao da se uspostavi, naime, u gotovo svim izlazima u skorije vreme se vidi to jacanje bloka, evo kako to sada izgleda:

Ne znam za vas ali ja imam dobar predosecaj sto se tice zime u Februaru. Za sada nam je trn u oku taj 3. Februar ali mislim da ce se i to popraviti, deluje mi vrlo moguce.
« Poslednja izmena: 26. Januar 2015. u 12:16 Mile94 »

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #394 poslato: 26. Januar 2015. u 16:33 »
Po trenutnoj prognozi GFS ceo region ce od ovog ciklona i sekundarki imati obilan sneg,samo mi u Vojvodini obilnu kisetinu pa moze li gore od ovoga bas nas nece.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #395 poslato: 26. Januar 2015. u 17:52 »
GFS12Z crta uspinjanje anticiklona do Skandinavije vec pocetkom Februara to je dobra stvar. Ali u svemu ostalom nije dobar, sekudarke su previse severno, prelaze preko nas, za Hrvatsku je to dobro, nama nikako ne odgovara. Koliko je samo potrebno stvari, i hladnoca i prava putanja ciklona da bi smo mi imali pristojan sneg, nikako da nam se sve to poklopi... tako mala pomeranja ciklona a potpuno drugaciji scenario.
« Poslednja izmena: 26. Januar 2015. u 19:30 Mile94 »

Na mreži Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #396 poslato: 26. Januar 2015. u 18:18 »
Генерално се покварио GFS у односу на јуче, на страну што се црта леп блок над западном и северном у Европи хладноће ће бити у првој декади фебруара како стоје ствари, али као што Миле рече проблем је у поставкама циклона, остали би у чувеном топлом сектору циклона који би нам повукао топао ваздух са југа на кратко, али наравно довољно да нам донесе кишу и температура у плусу, видећемо како ће се ствари одвијати наредних дана и шта ће рећи EC који такође није ништа нарочито, али просек фино изгледа.



Чак и просек у 240 часу види циклон над јужним Јадраном, ни хладноће не фали.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #397 poslato: 26. Januar 2015. u 18:26 »
Ne razumem čemu toliko razočarenja. Ako se ne postavi prvi ili drugi ciklon u Sredozemlju dobro, biće trećeg ili četrvtog koji će zabeleti i naš deo Balkana. Sa prodorom hladnoće na jug mora biti snežnog ciklona samo je pitanje u kom terminu. U drugom delu prve dekade februara nas čeka sneg to je moje mišljenje. Ono što je prilično zabrinjavajuće jeste da nas čeka period veoma bogat padavinama. Poplave su skoro neminovne u periodu za vreme i posle padavina.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #398 poslato: 26. Januar 2015. u 18:48 »
Slažem se sa Boacetom. Očekuje nas duži period sa padavinama, a moguće su i obilne. Za sada deluje da će najugroženije područje biti na jugu i jugoistoku zemlje. Malo me je iznenadila izjava nadležnih da poplava više neće biti na jugoistoku zemlje, a sve padavine koje u 24h budu veće od 20mm daju potencijalnu opasnost za to.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #399 poslato: 26. Januar 2015. u 18:56 »
Boce i Dikile su sve rekli.Ceka nas period bogat ciklonima.

Treba biti strpljiv.Ensembli GFS-a i EC-a zaista obecavaju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*