Autor Tema: Decembar 2014  (Pročitano 119075 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #220 poslato: 25. Decembar 2014. u 00:53 »
^^ Joe okaci i kartu akumuliranog schnee  :) sa wetter3de, lepo je da ostane u arhivi. ;)

Evo visine snežnog pokrivača po gfs 18z za novogodišnju noc.  :o



Samo se iskreno nadam ako se ovo ostvari, da ovaj put neće ostati ljudi zavejani u smetovima po Vojvodini kao prethodna dva puta. Treba obratiti pažnju da bi ovo bio suv sneg, umerenog do jakog intenziteta uz pojačan vetar, tako da bi se verovatno stvarali smetovi. Svi još pamtimo sta se desilo prošli put kada je bila mećava.  :cry:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.551
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #221 poslato: 25. Decembar 2014. u 00:56 »
^^

Auu pogle' u zapadnoj Makedoniji sada, preko 60 cm!! :-[

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.551
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #222 poslato: 25. Decembar 2014. u 01:03 »
Auuu covece za Mavrovo u zapadnoj Makedoniji na yr.no. stoji 100 mm padavina u obliku snega!! :-[ :-[ :-[

Ja sam prvobitno trebao za NG u Mavrovo da idem, ali ipak idemo u Bugarsku..

Jao kakva ce NG da bude u Mavrovu, pa to je neverovatno!!

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #223 poslato: 25. Decembar 2014. u 01:05 »
Evo visine snežnog pokrivača po gfs 18z za novogodišnju noc.  :o



Samo se iskreno nadam ako se ovo ostvari, da ovaj put neće ostati ljudi zavejani u smetovima po Vojvodini kao prethodna dva puta. Treba obratiti pažnju da bi ovo bio suv sneg, umerenog do jakog intenziteta uz pojačan vetar, tako da bi se verovatno stvarali smetovi. Svi još pamtimo sta se desilo prošli put kada je bila mećava.  :cry:
Nazalost mediji javnog informisanja jos uvek daju prognoze vremena na kojima je u nedelju suncano a u ponedeljak pada kisa, eventualno susnezica, to nece pomoci nasim ionako vecito nespremnim i zatecenim zimskim sluzbama, nadam se da gresim, ali sa ovakvom vremenskom situaciom ovde u Vojvodini nas ocekuju slicne slike kao i prosli put.

Van mreže skopski

  • **
  • Poruke: 631
  • Starost: 31
  • Lokacija: Skopje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #224 poslato: 25. Decembar 2014. u 01:23 »
Da, konačno planine i ovde če dobiti zasluženu porciju snega. Ali ove brojeve na mapi mogu brzo da se promene.. Za nižim predelima u MK je nekako neizvesno, biče na granici u nedelja-ponedeljak. Ali ukoliko se padavine malo produže ili ako imamo više padavine u noč petok prema subota biče OK. Samo da ne bude suh stud bez snežni pokrivač..

Mislim da nakon ponedeljak(osim to što če biti hladno), mogu stvari da se promene još uvek

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #225 poslato: 25. Decembar 2014. u 03:03 »
Da ispratimo  ovaj sneg ovih dana  posle nam se sprema ledeni talas od 29 decembra!  :zima1

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #226 poslato: 25. Decembar 2014. u 05:24 »
Nekako mi se cini da je GFS 00z malo losiji sto se tice kolicine padavina od svog prethodnika a i duzine padavina. Naravno to je samo jos jedan izlaz i setace to jos ovih dana do nedelje.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #227 poslato: 25. Decembar 2014. u 07:32 »
Sobzirom na sinoptičku situaciju nekako mi premalo modeli daju padavine ali i sa 10-15cm snega bio bi zadovoljan.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #228 poslato: 25. Decembar 2014. u 07:50 »
Jutrosnji EC ublazio zahladjenje posle Nove Godine sto je mozda bilo i za ocekivati. AC iznad baltika pomerio je na nase podrucje i time otvorio put ciklonima sa Atlantika prema Skandinaviji. Za kolicinu padavina nisam bas strucan pa sto se mene tice da sacekamo meteogram mada mi se cini za moj kraj da nema nekih odstupanja od prethodnog izlaza.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #229 poslato: 25. Decembar 2014. u 08:31 »
Nekako mi se cini da je GFS 00z malo losiji sto se tice kolicine padavina od svog prethodnika a i duzine padavina. Naravno to je samo jos jedan izlaz i setace to jos ovih dana do nedelje.

Pa u principu jeste malo siromašniji padavinama, ali se meni lično više sviđa jer cela Srbija dobija podjednaku količinu snega. Već treći izlaz zaredom se formira sekundarka sekundarke koja nam je omogućila raniji razvoj ciklona u severnom Jadranu, samim tim gotovo da je izvesno da neće biti otopljenja koje bi moglo doneti kišu u početku. Razlika i ono što mislim da još nije sigurno je to kako će se ciklon ponašati kada dođe do Crnog mora. GFS ne crta više uzdizanje ciklona preko Bugarske i Rumunije već nešto istočnije. Samim tim u Vojvodini prestaju padavine, ali zato predeli južnije od Beograda dobijaju veću ukupnu količinu padavina. Suma, sumarum na kraju imamo od 15 do 30cm snega u celoj Srbiji što je više nego dovoljno.
Evo kako GFS vidi sada visine snežnog pokrivača za novogodišnju noć.

 

Inače za Novi Sad su trenutno i GFS i ECMWF usklađeni po pitanju količine padavina i crtaju 20mm u obliku snega +-1cm

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #230 poslato: 25. Decembar 2014. u 09:14 »
Sto se tice Beograda EC drasticno smanjio padavine na svega nekih 6-7mm.  :nelupaj: Nadam se da je pogresio ovog puta i da ce se to ispraviti u sledecim izlazima.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #231 poslato: 25. Decembar 2014. u 09:31 »
Jao bre Slobo pasce koliko padne, cela Srbija ce se zabeleti u ponedeljak. Sad neko ce dobiti vise, a neko manje.

Kod mene sneg krece u nedelju uvece kada se smiri kosava i do ponedeljka ujutru bi trebalo da padne 10-15cm po trenutnim izlazima modela. Kolicina padavina ce se jos menjati, tako da ce jos biti oscilacija. Slabe snezne padavine se u centralnim i juznim krajevima daju do srede. Nakon toga bi doslo do razvedravanja, pa bi za novogodisnje praznike imali veoma jake mrazeve i do -20C.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #232 poslato: 25. Decembar 2014. u 09:38 »
I za NS je EC smanjio količinu padavina na nekih 6mm. Mislim da to nije realno sa ovakvom putanjom ciklona, ali videćemo naredne izlaze.

Van mreže petarPodgorica

  • *
  • Poruke: 25
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #233 poslato: 25. Decembar 2014. u 09:48 »
I za NS je EC smanjio količinu padavina na nekih 6mm. Mislim da to nije realno sa ovakvom putanjom ciklona, ali videćemo naredne izlaze.
Ma ne treba o tome ni da se brinete, ono sto jenajvaznije jeste da ce biti pokrivaca, a sad sto EC smanjuje kolicine nema velike vaznosti jer se sjecam 2012 februar kada je u Podgorici crtao oko 20 cm a palo je 60 tako da se nista ne zna

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #234 poslato: 25. Decembar 2014. u 09:49 »
EC je bolji za centralne i juzne krajeve i daje oko 20mm kako gde, dok je GFS nesto bolji za Vojvodinu.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #235 poslato: 25. Decembar 2014. u 10:01 »
Znao sam ja da ce Ec ublaziti zahladjenje i padavine za Bg,zato nisam bio nesto zagrejan za ovaj talas,ko zna mozda iznenadi pa se popravi ali posto nas nijedna zima nece kako treba sumnjam da ce i ova,jedino niska T....i.nesto malo snega,daj Boze da gresim :) :-*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #236 poslato: 25. Decembar 2014. u 10:06 »
Kako je Joe vec rekao, sa ovakvom putanjom ciklona nerealno je da padne samo 6mm za BG i NS, tako da nemojmo biti pesimisticni zbog ovog izlaza EC-a, ja ocekujem da se to popravi u narednom, jeste da nas zime obicno nece kako treba ali jednom mora i kod nas da bude! :)

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #237 poslato: 25. Decembar 2014. u 10:07 »
Znao sam ja da ce Ec ublaziti zahladjenje i padavine za Bg,zato nisam bio nesto zagrejan za ovaj talas,ko zna mozda iznenadi pa se popravi ali posto nas nijedna zima nece kako treba sumnjam da ce i ova,jedino niska T....i.nesto malo snega,daj Boze da gresim :) :-*

Bice dosta snega u nedelju ponedeljak i utorak u Beogradu... Tek ce nam WRF pokazati tacne padavine ali bice ga 15-20 cm...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #238 poslato: 25. Decembar 2014. u 10:13 »
Uh, zadnji izlazi EC-a i GFS-a su baš žestoki sa snijegom za Crnu Goru u nedjelju. Bojim se mi snijeg ne zatrpa voz.
Prema njima u nedjelju bi padao jak snijeg u cijeloj zemlji tokom dana, osim na primorju gdje bi padala kiša, koja bi u toku noći prešla u susnježicu i snijeg. Još će se to mijenjati, ali nadam se da će se jače padavine makar malo pomjeriti, eto za nedjelju popodne.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #239 poslato: 25. Decembar 2014. u 10:26 »
Kreće novi GFS, sada ćemo videti da li će biti bliži EC-u po padavinama ili će ostati pri svom. Zanimljivo da su se EC i GFS slagali u mm za padavine u mom kraju pre poslednjeg izlaza EC-a, ali je EC video nešto novo u novom izlazu. Sada ćemo videti da li će ga GFS ispratiti ili će EC morati da se koriguje.  8)