Autor Tema: Decembar 2014  (Pročitano 119074 puta)

Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #240 poslato: 25. Decembar 2014. u 10:31 »
Pa ljudi moji ovo je extra..nebitno gde ce pasti malo vise ili manje snega ali bice nam Srbija belaaa...i konacno prava zima da se deca a i mi odrasli radujemo..izvodim cerkicu na sneg vec u subotu

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #241 poslato: 25. Decembar 2014. u 10:51 »
EC je malo losiji jutros, padavine je prepolovio za Vojvodinu ali ih je povecao za neke druge delove zemlje.
Iskreno nisam siguran da ce pasti ovako mala kolicina padavina kada se pogleda polozaj ciklona koji je po EC-u u srednjem Jadranu.
Kada je ciklon tako pozicioniran snezne padavine moraju biti obilnije a sever zemlje tada prolazi dosta dobro.

Ono sto mi se ne svidja je sto je EC uveo otopljenje brzo posle NG ali o tome drugi put.

Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #242 poslato: 25. Decembar 2014. u 10:58 »
Mislim da od otopljenja posle nove godine nema nista,i da nas ocekuju jaki mrazevi i eventualno ponegde slab sneg . .
Za moj kraj ocekujem i sutra vece sneg i formiranje manjeg sneznog pokrivaca .
E R C I

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #243 poslato: 25. Decembar 2014. u 11:04 »
Nisam siguran koliko je prošli izlaz EC-a "pametniji" nego ovaj jutrošnji, kada je u pitanju ciklon 28og. Ostalo je još vremena da modeli "šetaju" i da se usaglašavaju - i sa količinama padavina i sa pozicijom i kretanjem ciklona. Proći će verovatno još vremena, pre nego što modeli uznapreduju do te mere da ovakve sitaucije prognoziraju sa većom pouzdanošću i preciznošću (makar 3-4 dana unapred). Ovako, dok ne uđe u 24-48h, ne možemo biti sigurni šta nas tačno očekuje, koji predeli će dobiti više a koji manje padavina...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #244 poslato: 25. Decembar 2014. u 11:05 »
Interesantno kako sad GFS iz izlaza u izlaz pojacava padavine za sutra.Juznije od Kragujevca ima padavina sve do subote ujutru,pa ce u tim krajevima sigurno biti snega.

Ima i jos razlika.Po GFS-u tokom dana bi to bila kisa,koja bi predvece presla u sneg.WRF-NMM daje prelazak u sneg odmah sredinom dana.

Za drugi ciklon mi se jednostavno crta premalo padavina.Pa imamo ciklon  na perfektnom mestu,iz srednjeg Jadrana duz obala Crne Gore,pa kroz Makedoniju i Bugarsku..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #245 poslato: 25. Decembar 2014. u 11:53 »
GFS maltene identičan što se tiče padavina za moj kraj sa prethodnim izlazom. Sve je to oko 20cm snega.  :deda:
Doduše može se primetiti trend smanjivanja količine padavina za Vojvodinu.

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #246 poslato: 25. Decembar 2014. u 12:09 »
Jel moze neko da mi objasni kako svi modeli smanjuju padavine kad je ciklon na idealnoj putanji za nas?

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #247 poslato: 25. Decembar 2014. u 12:27 »
Jel moze neko da mi objasni kako svi modeli smanjuju padavine kad je ciklon na idealnoj putanji za nas?
Ne odredjuje samo polozaj ciklona kolicinu padavina vec i njegova putanja, dubina, vlaznost vazduha, strujanje vazduha, moguci uticaj vetra na padavine...
Vecina ovih parametara su sasvim solidni za nedelju ali kao sto rece Joe modeli imaju tendenciju smanjenja padavina, a zasto je to tako ne znam.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #248 poslato: 25. Decembar 2014. u 12:34 »
Обрни,окрени мислим да је снежни покривач од минимум 15 центиметара загарантован у целој земљи,иако је још рано лицитирати цифрама...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #249 poslato: 25. Decembar 2014. u 12:40 »
I GFS ensembli potvrđuju da je sigurno zahlađenje i ledara do nove godine (i posle toga ali to ne spada više u ovu temu). E sad što se tiče padavina ensi nisu još usklađeni. Malo zabrinjava to što je glavni recimo još najbogatiji padavinama.  :-\


Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #250 poslato: 25. Decembar 2014. u 13:07 »
Budimo relani do pre neki dan nismo ni sanjali da ce biti snega a kamoli ove ledare sto  se ocekuje od ponedeljka,jednostavno uzivajmo u zimi 10cm na -15C malo li je potpisujem odmah...a moj Vrsac je cudo lokalno uvek dobro prodje ;)

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #251 poslato: 25. Decembar 2014. u 13:19 »
Zasto sada u nedelju i ponedeljak predeli juznije od Vojvodine i Beograda prolaze bolje nego Vojvodina,cak se za vojvodinu prestanak padavina najavljuje vec u ponedeljak posle podne,juce je to izgledalo drugacije a jos se ciklon nalazi u srednjem jadranu....ne razumem... :nelupaj: :nelupaj: :nelupaj: :)


Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #252 poslato: 25. Decembar 2014. u 13:24 »
Izvinite za off,al moram da pitam da li su i ovo ispravne prognoze ili su samo ikonice koje nista ne znace kao kod nekih sajtove koje nemaju veze sa mozgom.... http://www.tt-group.net/vremenska_prognoza/10-dana-vremenska-prognoza-Beograd.php

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #253 poslato: 25. Decembar 2014. u 13:40 »
Nikola nemogu da razumem zašto se traži prognoza po internetu kada ovde na forumu imaš ubedljivo najbolje informacije o prognozi za naše krajeve. Nijedna generička prognoza ne može da se poredi sa onom koju daje lice koje je stručno ili se razume u tumačenje karti koje se dobijaju na osnovu numeričkih modela.
Što se tiče same prognoze za narednih 48 sati skoro sve je rečeno. Vojvodina će najslabije proći od ovog prvog talasa. Južnije od Beograda treba očekivati manji snežni pokrivač do subote ujutru. Od nedelje do utorka skoro svi krajevi će dobiti snežni pokrivač. Kakav će raspored snežnih padavina biti nije još uvek sigurno, ali u većem delu zemlje treba očekivati 10-15cm izgleda da će krajnji jugoistok najslabije proći sa snegom od 5cm do 10cm.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #254 poslato: 25. Decembar 2014. u 13:48 »
Amater sam pa nisam jos sasvim....al dosta provodim na forumu pa naucicu,hvala Boce i jos jednom izvinite za of.:-)

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #255 poslato: 25. Decembar 2014. u 14:07 »
Poz, evo zime evo i menee  :D
Ovako, citao sam vas redovno ovih dana, taman sam se bio obradovao nekom vecem snegu u Somboru, ali modeli daju iz izlaza u izlaz sve manje padavina kod mene, tako da po tom ne verujem da ce biti preko 10cm snega..ali polako ima jos vremena..
E sad, imam jedno pitanje, kakve su sanse da nocas ili rano ujutru vidim neke pahulje, bar nakratko, jer padavine bi vec u toku veceri pocele kod mene, naravno slabe ali opet bih voleo da vidim i veceras nesto..  :-*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #256 poslato: 25. Decembar 2014. u 14:22 »
Somborac ako ostaneš budan možda i vidiš pahulje. ;)
Svako od nas mora biti spreman na eventualni snežni pokrivač do 10cm. Tako će biti manje razočarenja. :)

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 104
  • Starost: 62
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #257 poslato: 25. Decembar 2014. u 14:42 »
Gledam sada yr.no i nijedna pahulja nije nacrtana za Bgd, a ukinuta i ledara (ispod -9 i to nocnih). Lupetanje, ili...?
Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #258 poslato: 25. Decembar 2014. u 15:40 »
Доста лошији EC јутрос, баш мало падавине даје за предела северније од Београда, мада ми на први поглед све делује ок. 

GFS и даље добар за северне и западне пределе, као и Бг. Мада ми је мало "чудна" путања циклона. Центар циклона је у једном термину у јужном Јадрану, и онда већ у следећем, као да се "телепортује" центар циклона уз обале Црног мора, па зато и нагло слабе падавине и измештају се источније ка Румунији и Бугарској. Тако да мени делује као да циклон само "протрчава" преко Македоније и обала Грчке, па зато и немамо неке дуготрајније обилније падавине.





Све у свему, битно да ми дочекасмо тај дуго чекани жељени снег, и да коначно после неколико година имамо и белу нову годину, уз бога ми, јаке мразеве. :zima1 :zima

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #259 poslato: 25. Decembar 2014. u 15:44 »
Koja glupost tih 5,6 cm sto padne bolje da ostane suvo sa mrazevima, ovih 5 cm je obicno ponizavanje od strane zime.