Autor Tema: Decembar 2014  (Pročitano 119065 puta)

Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #360 poslato: 26. Decembar 2014. u 22:36 »
Moram priznati da je po modelima onih od 6-12cm od petka ujutru do subote ujutru sad vec realno , i sad bar znam u koje karte da gledam u narednom periodu i kad je rec o kolicini padavina.
U mom gradu skoro ceo dan pada slab,na trenutke umeren sneg i malo po malo nakupilo se 6cm snega ,racunajuci jos koji cm do ujutru bice tu jos malo sigurno dolazimo do prognoziranih padavina.
E sad gledajuci te iste modele mogu ocekivati od 25-30 cm za moj kraj do ponedeljka uvece,nadam se da necu omasiti :)
Prema dosadasnjem iskustvo verujem da ce zapad,jugozapad, i sever crne gore dobro proci, po pitanju padavina.
E R C I

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 732
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #361 poslato: 26. Decembar 2014. u 22:59 »
NMM model vidi ovakvu visinu snijega u ponedjeljak ujutro. Posavina, Kordun i tamo taj dio najgore prolaze. I GFS je dosta sličan. Vidi padanje snijega u nedjelju ujutro, prestanak oko sredine dana i onda opet navečer s juga nešto snijega, a tako vide ALADIN i EC.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #362 poslato: 26. Decembar 2014. u 23:04 »
GFS 18Z je vidno povećao padavine za period nedjelja 18utc - ponedjeljak 12utc, makar kad je Beograd u pitanju. Sada tu ima 15-ak mm padavina, što je ipak duplo manje nego što vide EC i WRF-NMM. Promjena je uveliko ušla u 72h, a još postoje značajna razilaženja među modelima. Istina obično bude negdje na sredini, što bi značilo da je u Beogradu najrealnije očekivati 20-ak mm padavina, pa i otprilike toliko cm snijega.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #363 poslato: 26. Decembar 2014. u 23:08 »
GFS svakim izlazom malo po malo usporava putanju ciklona za nedelju.

Sada je dobrom delu zemlje ucrtao plus tokom dana.

Ali ono sto se daje za noc na ponedeljak,pri prelasku ciklona ka Bugarskoj je :o kakav ce to intenzitet snega biti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #364 poslato: 26. Decembar 2014. u 23:10 »
GFS 18Z je vidno povećao padavine za period nedjelja 18utc - ponedjeljak 12utc, makar kad je Beograd u pitanju. Sada tu ima 15-ak mm padavina, što je ipak duplo manje nego što vide EC i WRF-NMM. Promjena je uveliko ušla u 72h, a još postoje značajna razilaženja među modelima. Istina obično bude negdje na sredini, što bi značilo da je u Beogradu najrealnije očekivati 20-ak mm padavina, pa i otprilike toliko cm snijega.
Realno je tako,kad pocne da veje u noci nedelja na ponedljak  i jos na negativnim temperaturama najmanje sto mozemo da ocekujemo je 20 do 25 cm snega.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #365 poslato: 26. Decembar 2014. u 23:25 »
Prvo sto se vidi GFS je usporijo ciklon sigurno je da za noc u nedelju crta bum , nego nesto mi  GFS i EC vide padavine onako umerene za 31 imal tu neke istine, jel pokazuju modeli da bi ta oblacnost za 31 mogla da dodje sa Crnog Mora tako crtaju modeli i naravno minus 20 sto je dobro . Sta kazu strucniji clanovi foruma za 31  ;)
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 201
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #366 poslato: 26. Decembar 2014. u 23:49 »
Zadnji GFS izlaz 18Z crta 44cm snega za podrucje istocne Srbije  :-[ i to bas poslednjeg dana ove snego-zimno ocajne godine  ;D


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #367 poslato: 26. Decembar 2014. u 23:57 »
Najbolji izlaz do sada sto se kolicine padavina tice kod mene, ovaj poslednji daje oko 30mm:



WRF-NMM takodje oko 30mm, EC nesto manje u vecerasnjem izlazu oko 15mm ali bilo je izlaza kada je i on davao preko 20mm kod mene (npr. 00Z izlaz). Po ovim sadasnjim izlazima bi trebalo da padne minimum 20cm snega, govorim za moj kraj.
« Poslednja izmena: 27. Decembar 2014. u 00:17 sale pn »

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #368 poslato: 27. Decembar 2014. u 00:07 »
EC i GFS za Arilje za noć nedelja na ponedeljak su skoro identični - oko 30mm uz konstantan pad temperature tokom padavina.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #369 poslato: 27. Decembar 2014. u 00:10 »
Zamisli te scenarijo,da ciklon posto po zadjem izlazu GFS -a , on usporava pa kad bi preso ka Bugarskoj to jes da uspori jos vise i zadrzi se nad granicom izmedju Bugarske i Srbije kakav bi to bijo snegopad nebi znali. Al zar nikom nepada napamet da posto ga modeli usporise pa nastave da ga usporavaju al pre toga da ga ubrza prema Bug.. i tu stane jel nebi valjalo da nam ga uspori  u jadranu jel mozda bi uvko dosta toplog vazduha, al kad bi preso prem Bugarskoj  :-[ bilo bi  :oboze:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #370 poslato: 27. Decembar 2014. u 00:34 »
Koliko realno snega mogu ja da očekujem? Jel' mogu dpgurati do tih 15 cm ?

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #371 poslato: 27. Decembar 2014. u 00:53 »
Koliko realno snega mogu ja da očekujem? Jel' mogu dpgurati do tih 15 cm ?
Druze, svi bismo mi hteli da znamo koliko ce biti snega, ali to je jako tesko tacno reci, nemoguce je, moglo bi se reci za veci deo Vojvodine da se po skretanju SE vetra na NE ocekuje veca kolicina padavina, u nedelju kasnije popodne, uvece i u toku noci, uostalom kao i u celoj Srbiji, s' tim da se za Vojvodinu prognozira manje padavina verovatno bas zbog kosave koja ce u nedelju biti prisutna odredjeni deo dana, ali to ne znaci da ce stvarno biti tako, s' obzirom na putanju ciklona reklo bi se da ce svi dobro proci sto se tice snega, ali kao sto vidis razne stvari uticu na kolicinu padavina, i sami modeli iz izlaza u izlaz menjaju prognozirane kolicine iako smo odavno usli u 48h, dakle, dok ne pocne sneg nista ne moze da se zna sigurno, najbolji pokazatelj bice radar a ne modeli tako da moramo da se strpimo da bismo saznali to sto i tebe zanima :) ali po mom nekom misljenju mislim da bi bilo sasvim realno da kakva god situacija bila i sa kosavom i sa svim ostalim parametrima i mi u Vojvodini bi trebali da nakupimo "bar" tih 15-20cm snega, kazem "bar"  jer je i to sasvim dovoljno, s' obzirom na to da u Vojvodini jos nismo videli nikakav sneg :) cekamo, jos malo pa da pocne sneg a onda ce sve biti mnogo jasnije :)


Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #372 poslato: 27. Decembar 2014. u 02:47 »
Druze sa 15 bih bijo prezadovoljan a sve preko toga je exstra bar 15 pa ce  biti bolje jel posle tolikog vremena bilo bi red da i kod nas padne sneg . Ja ipak mislim da ce tu biti vise snega ,evo ciklon sto je juce proso doneo je sneg od 20 cm na kopu do 30cm na Crnom Vrhu,a planirano je bilo od 5 do 9 cm znaci ima sanse da bude i 25 od ciklona od 28 kod nas :D
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #373 poslato: 27. Decembar 2014. u 02:57 »
Modeli vide porast dnevne temperature za nedelju sto su videli i pre nekoliko dana pa ukinuli. Sada je cak i sever u opasnosti sto se tice temperature.
Ako bi padavine ostale ovakve a temperatura makar malo presla u plus ne bi tu puno snega ostalo. Ovo pisem za sever zemlje.
Ostatak zemlje najjace padavine ocekuje u nedelju vece kada ce temperatura biti u sigurnom minusu pa ce se cm snega lako sabirati.
I tu stvarno treba racunati na ozbiljan snezni pokrivac.

Za mene i ako je ovo prvi sneg veoma razocaravacuja prognoza koja ce se vrlo verovatno ostvariti. Jeste lep sneg i od 10cm ali ne tako daleko bice ga 3-4 puta vise.
Bar ce kolege juznije od BG-a uzivati.

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #374 poslato: 27. Decembar 2014. u 03:10 »
Tek sad sam video to bas nemamo srece  :bang: :bang: :bang:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #375 poslato: 27. Decembar 2014. u 07:30 »
Po WRF-ovom meteogramu konkretno za Novi Sad (posto mi je najblizi), ocekuje se da od poslepodnevnih casova u nedelju pa do ponedeljka prepodne padne malo preko 20mm snega zadovoljavajuca kolicina padavina u tako kratkom roku. Jedino sto kvari utisak je ta temperatura koju WRF crta i to dosta u plusu, prelazi i 2°C. Mada, ja ne ocekujem takav porast temperature, barem ne ovde u Vojvodini, i temperatura na visini ce biti u porastu, i u centralnoj i juznoj Srbiji ce biti cak i na visini tek stepen-dva ispod nule dok se ipak za Vojvodinu crtaju nize temperature i po visini, ja ocekujem maksimalno nulu u nedelju, i ne ocekujem nikako onu kisu koju WRF crta za period oko 12Z u nedelju.
« Poslednja izmena: 27. Decembar 2014. u 07:54 Mile94 »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #376 poslato: 27. Decembar 2014. u 08:39 »
Po novom WRF-u, Novi Sad ako dobije 5cm snega biće sjajno.  :nelupaj: Ovo je nekih 11mm padavina ukupno, stim što se u nedelju uveče crta slab sneg samo.  :o



Mislim da ga je malo preterao i da će biti više padavina, ali treba biti oprezan.

Novi GFS, sa druge strane je nešto bolji nego prethodni izlazi. Crta oko 16mm čistog snega i temperatura nije više problematična, ne verujem da će ići u plus.



ECMWF sa treće strane crta 17mm i deluje da je po količini i temperaturi veoma usklađen sa GFS-om.



Zaključak nakon jutrošnjih izlaza:

U jednom se sva tri model slažu, a to je  neće biti problema sa temperaturom u Novom Sadu. Temperatura na 2m ceo dan u nedelju nebi trebala da ide u plus. Međutim južnije može biti popriličnih problema. Već u Beogradu se crta +4, a u Loznici čak +6 stepeni.  :o. Što se tiče količine padavina, mislim da će ih ipak biti više nego što crta WRF u nedelju i očekujem optimističnih oko 15cm snežnog porkivača u ponedeljak ujutru u NS-u.

Naredni izlazi bi mogli dosta toga da razreše. Očekujem da GFS i EC nastave istu priču, a da WRF večeras poveća količinu padavina.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.037
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #377 poslato: 27. Decembar 2014. u 08:46 »
EC nesto malo bolji, snizio je temperaturu, i sada nece ici u plus, ali je i smanjio malo padavine, pa ce crta nekih 15 mm. 

GFS i dalje pokazuje temperaturu u plusu u jednom delu dana, kada ne bude padavine, a zatim uvece siguran minus uz takodje 15mm.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #378 poslato: 27. Decembar 2014. u 08:50 »
Jutros modeli za moj kraj crtaju zatrpavanje u noći između nedelje i ponedeljka na negativnoj temperaturi.

WRF-NMM oko 40mm
GFS          oko  30mm
EC            oko 25mm

Što se tiče tog eventualnog plus, kod mene ga sigurno neće biti. Košava će več odraditi svoje.

Jutarnje temperature 1. januara 2015. Pod uslovom da bude vedra noć.  :-[

« Poslednja izmena: 27. Decembar 2014. u 09:06 dikile »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #379 poslato: 27. Decembar 2014. u 08:52 »
Kako je smanjio padavine WRF, to je strasno, nikako ne verujem u to. A kako je Joe rekao u nekom od prethodnih postova, kad u Nisu crta kisu na severu zatrpavanje, s' obzirom da crta tako visoke temperature juznije a ovako malo padavina na severu, to znaci da WRF nije ostao dosledan sebi :D realno je ocekivati dosta vise padavina od ovakvog ciklona, sa temperaturom na severu do maksimalnih 0°C, 15cm snega zvuci sasvim realno, moze to i vise da bude, kad pocne da veje bice jasnije, a do tada samo ocekujemo da se i WRF "opameti", da ne stvara neizvesnost :D mada po meni je izvesno da to sto WRF crta nece da se ostvari, povecace se padavine u vecerasnjem izlazu.