Autor Tema: Decembar 2014  (Pročitano 119076 puta)

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.148
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #400 poslato: 27. Decembar 2014. u 14:07 »
Sad me ciklon podseti sa Italijanima,pa oni su predvidelu zahladjenje jos pre 10 dana.Sve pohvale za njih,u nastavku zime se mozemo pouzdati u njihovu prognozu.Izvinjavam se za off.

Van mreže Doktor96

  • *
  • Poruke: 18
  • Starost: 27
  • Lokacija: Čačak
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #401 poslato: 27. Decembar 2014. u 14:11 »
Da li bi neko mogao da mi kaže kako bi Čačak prošao sa ovim ciklonom?
Hvala unapred. :D

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #402 poslato: 27. Decembar 2014. u 15:13 »
Nema smisla da ovako lepe karte ne ostanu zabelezene:  :)

Sinopticka situacija:



Vetar 925Hpa:

Meteogram:





NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #403 poslato: 27. Decembar 2014. u 15:51 »
Da li bi neko mogao da mi kaže kako bi Čačak prošao sa ovim ciklonom?
Hvala unapred. :D

Pa Cacak je dobar sto se tice padavina,samo mozda bi to u ponedeljak malo nesto bila ledena kisa zbog manjeg porasta T ali mozda koliko ja vidim ako sam dobro zapazio...ali bi brzo okrenulo na sneg i ako je bude ma da ne verujem,tu se belezi do 30,31 oko 32 mm koliko vidim,to bi bilo oko 30 cm snega,amater sam ali nadam se da sam u pravu za Cacak :D  :D evo ti meteorogram :D             http://i.imgur.com/llOq261.png

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #404 poslato: 27. Decembar 2014. u 16:04 »
Сутра у Чачку и околини преко дана ипак очекујем температуру у плусу,јер кошава нема овде некког нарочитог утицаја,али чим крену падавине касно послеподне,температура ће склизнути у минус и наставиће да пада,исто тако падавине ће бити у облику снега,не очекујем ледену кишу,а нарочито не у понедељак, што се тиче снежног покривача требало би бити 30 cm, локално чак и више,интензитет падавина ће бити веома јак,па уз појачан ветар северних праваца,може настати и права мећава,толико.  :)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #405 poslato: 27. Decembar 2014. u 17:54 »
GFS 12Z potvrdjuje veliki snegopad u centralnim, istocnim i juznim krajevima sa oko 30cm snega do ponedeljka uvece. :deda:

Visina sneznog pokrivaca:



Sacekacu jos samo da vidim vecerasnji iziaz WRF-NMM-a, pa od sutra pratimo radarske i satelitske snimke.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #406 poslato: 27. Decembar 2014. u 18:00 »
Zato u severnim samo 10 cm snega predvidja gfs.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #407 poslato: 27. Decembar 2014. u 18:01 »
GFS 12Z, baš kao i jučerašnji u ovo doba značajno smanjio padavine za Beograd i Vojvodinu. Na meteogramu za Beograd je sabrano samo 12mm, plus 1mm utorak-srijeda. Na karti što je Sale okačio vidi se da Beograd ne bi bio na samoj granici jačih padavina, već malo sjevernije od nje. Vidjećemo šta će reći EC i WRF-NMM 12Z, ali s obzirom na trend smanjivanja padavina, ne očekujem više od 15mm. Biće dobro ako i 10mm ostane do početka snijega.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #408 poslato: 27. Decembar 2014. u 18:18 »
GFS 12Z, baš kao i jučerašnji u ovo doba značajno smanjio padavine za Beograd i Vojvodinu. Na meteogramu za Beograd je sabrano samo 12mm, plus 1mm utorak-srijeda. Na karti što je Sale okačio vidi se da Beograd ne bi bio na samoj granici jačih padavina, već malo sjevernije od nje. Vidjećemo šta će reći EC i WRF-NMM 12Z, ali s obzirom na trend smanjivanja padavina, ne očekujem više od 15mm. Biće dobro ako i 10mm ostane do početka snijega.

Da,bas je smanjio padavine za Bg,kako smo krenuli ostacem ona 5,6 cm,vise ne gledam modele bas su smorili xD  :)

Van mreže toni

  • *
  • Poruke: 117
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #409 poslato: 27. Decembar 2014. u 18:33 »
Prizivali ste sneg, a prizvali niske temperature...
Za Užice za doček Nove godine Accuweather predviđa -19.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #410 poslato: 27. Decembar 2014. u 18:35 »
 ^^ Ја сам готово убеђен да ће WRF-NMM да смањи падавине за пар мм, а ако остане исто или дај боже повећа који мм, има пиво од мене хаха :D.

Шала мала, модели имају константан тренд смањивања падавина из излаза у излаз, али све једно, мени није јасно како да такав циклон не донесе обилнији снег од 20-ак цм бар до Бг-а?
И ако модели цртају то што цртају, ја се потајно надам да ћу видети око 20-ак цм снега.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #411 poslato: 27. Decembar 2014. u 18:40 »
Kad krene da vejeee, 20 cm kao od šaale  :D


Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #412 poslato: 27. Decembar 2014. u 18:46 »
^^ Ја сам готово убеђен да ће WRF-NMM да смањи падавине за пар мм, а ако остане исто или дај боже повећа који мм, има пиво од мене хаха :D.

Шала мала, модели имају константан тренд смањивања падавина из излаза у излаз, али све једно, мени није јасно како да такав циклон не донесе обилнији снег од 20-ак цм бар до Бг-а?
И ако модели цртају то што цртају, ја се потајно надам да ћу видети око 20-ак цм снега.

Daj Boze da bude kao 2010 kad nas je sve iznenadila visina sneznog pokrivaca,mozda nam i ovaj ciklon priredi iznenadjenje,sad malo da se tesimo Joco xD  :D Ni meni nije jasno kako,mozda jak vetar,secam se jednom kad je vetar u Bg zeznuo padavine kada si najavljivali obilan sneg,poceo je i prestao za 10 minuta i vise ga nije bilo,izvinjavam se ako je off,bojim se da se ne ponovi i pored ovako malo padavina :)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #413 poslato: 27. Decembar 2014. u 19:17 »
Beograđani, nemojmo da klonemo duhom!  :D  Biće snega, iako još ne znamo koliko (a toliko smo blizu početku padavina)! Na kraju krajeva, nije draž da sve bude izvesno, kao što je npr. zatrpavanje južnije od BG-a. Mi strepimo, nadamo se, iščekujemo, "gorimo" u neizvesnosti - dakle zanimljivo nam je.  ;D  Što se mene tiče, ja ću ovako: čekam večerašnji WRF-NMM RHMZ-ov, konvertujem i aproksimiram svaki mm padavina u 1 cm snežnog pokrivača, i to je moja prognoza i procena za nastupajući sneg. Od tada samo pratim radar i satelitsku - i šou može da počne, prebacujemo se u aktuelne.  :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #414 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:07 »
WRF-NMM ostavio nekih 10-ak mm padavina u Beogradu, čak će i u većem dijelu Vojvodine biti više od toga. Prema ovom izlazu, Beograd, Novi Sad, Srem i Mačva prolaze sa najmanje padavina od ovog ciklona.
Sad pogledah bolje, to je 8mm na meteogramu. Može se desiti da do sutra ne ostane mjerljiva količina.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #415 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:13 »
JAD I CEMER, juznije od mene trpanje  i kako stvari stoje i severnije ce biti isto tako.Ne znam dal da se smejem ili da placem.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #416 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:25 »
 ^^

Koja glupost tih 5,6 cm sto padne bolje da ostane suvo sa mrazevima, ovih 5 cm je obicno ponizavanje od strane zime.

Deluje kao da ne želiš 5-6cm snega (jer to doživljavaš kao "ponižavanje") i da bi pre "izabrao" suvo vreme sa niskim temperaturama pa se neki modeli "trude" da ti ugode  ;)
U odnosu na takvu "želju" poslednji WRF (sa bočnim graničnim uslovima EC-a) nije "čemer i jad" (za BG) jer ipak "nudi" malo više od 5-6cm  ;)

Šalu na stranu, današnji EC12z ima mnogo manje vlage po visini nego jučerašnji EC12z i samim tim količina padavina je drastično manja nego u jučerašnjem "run"-u.
To ipak ne znači da je poslednji "izlaz" najbolji i najprecizniji, a mislim da bi i relativno mali snežni pokrivač bio veoma koristan pred nastupajući period sa veoma niskim temperaturama.
Pre 5 dana sam napisao da očekujem beo Beograd u ponedeljak i verujem da će tako i biti a to što prvi sneg u BGu neće biti npr. 35cm nije problem -neka bude 10cm i biće OK (a ne bi bilo iznenađenje da bude više snega, nevezano za pesimizam na forumu nakon poslednjih "izlaza" nekih modela za BG i okolini). Da je neko pre 15 dana "nudio" makar 10cm snega za BG pretpostavljam da bi vecina "odmah prihvatila" jer se tada na 90% "karata" (osim nekih 10hPa ECMWF-a) nije videlo da stiže jako zahlađenje ali od kako je u "igri" ovaj ciklon "apetiti" su značajno porasli pa sada eventualnih 10cm deluju premalo (a postoje šanse i za više od 10cm, nevezano za poslednje modele).

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #417 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:26 »
Prebrojah ~ 9mm padavina na wrf-nmm meteogramu za Beograd. Neka padne tih 10ak cm i biću zadovoljan. Samo da nemamo jaku hladnoću koja sledi narednih dana bez ikakvog snežnog pokrivača...Sa druge strane, meteogram za Suboticu uopšte ne izgleda loše! Ima tu solidnih 20mm.


Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #418 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:29 »
^^

Deluje kao da ne želiš 5-6cm snega (jer to doživljavaš kao "ponižavanje") i da bi pre "izabrao" suvo vreme sa niskim temperaturama pa se neki modeli "trude" da ti ugode  ;)
U odnosu na takvu "želju" poslednji WRF (sa bočnim graničnim uslovima EC-a) nije "čemer i jad" (za BG) jer ipak "nudi" malo više od 5-6cm  ;)

Šalu na stranu, današnji EC12z ima mnogo manje vlage po visini nego jučerašnji EC12z i samim tim količina padavina je drastično manja nego u jučerašnjem "run"-u.
To ipak ne znači da je poslednji "izlaz" najbolji i najprecizniji, a mislim da bi i relativno mali snežni pokrivač bio veoma koristan pred nastupajući period sa veoma niskim temperaturama.
Bude li palo i tih 10 cm uzecu lopatu i sve ocistiti ispred moje kuce to mi ne treba. >:( >:( >:( >:( >:(

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #419 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:31 »
Dzabe gledate sad vise bilo sta.... Sacekajte sutra radar pa cenite tako, pa cemo videti koji je wrf najbolje pogodio recimo za Beograd i Suboticu ;)