Autor Tema: Decembar 2014  (Pročitano 119069 puta)

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.378
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #420 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:36 »
moze neko da mi kaze kod mene situaciju do ponedeljka ujutru sa telefona sam. Hoce li dugorati do mucenih 10 cm.
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #421 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:42 »
ja castim forumashe za novu godinu sa jos +5cm snega ,na ove vase prognoze za kolicine padavina... :popcorn:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #422 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:45 »
Modeli smanjuju padavine u zadnji cas ?Pa,sta je tu cudno.To se desava gotovo uvek.

A da je to garancija da ce tako i biti,nije nimalo.Eto vratimo se jucerasnjem prodoru,koji je u dobrom delu zemlje doneo vise padavina od ocekivanja i crtarija "u zadnjem trenutku".

Nista se tu nije sinopticki promenilo,sve je isto.Ciklon putuje istom trasom,iste je dubine,sve.

Iskreno,ocekujem svuda makar 10-15cm snega u severnoj polovini Srbije.Za toliko bi ovakav ciklon morao "makar" imati snage.Za juznije krajeve to nije ni pitanje uopste,bice obilnog snega sa ovakvom putanjom svakako,sto sam i vise puta ponovio.

Ne treba zaboraviti da ce padavine (skoro sve) biti na temperaturama u sigurnom minusu,kada 1mm moze dati vise od 1cm.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #423 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:46 »
Rece ja...ali i dalje mi nije jasna ta padavinska...pored ovakvog ciklona ? Kao sto kazu neke kolege ostaje da pratimo radare kada padavine pocnu,nista drugo :) Od ovih modela me zabole glava xD  :hitna:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #424 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:53 »
Ipak mi nije jasno zašto su EC i WRF-NMM toliko drastično smanjili padavine u novim izlazima. Očekivao sam da ih malo smanje (na 15mm recimo), ali baš ovoliko, to je već šok. GFS je na kraju ostao najsigurniji, kao mnogo puta u prošlosti. Možemo navijati za ovaj ili onaj model, ali činjenica je da je GFS taj koji najmanje oscilacije ima u izlazima i jednostavno je u ovakvim težim situacijama bolji od EC-a. Poslednji izlaz EC-a daje ukupno 5mm padavina u Beogradu, a podsjećam da je sinoć davao oko 30mm, jutros oko 20mm. GFS je za sve to vrijeme držao 12-20mm u zavisnosti od izlaza. Ne znam, to je to što se tiče modela, sada pratimo radare i satelite. Ja sam i dalje ubijeđen da će u cijeloj zemlji da padne snijeg, minimum 5cm. Ako to ne bude, bataljujem prognoziranje za sva vremena.

Mislim da je košava glavni krivac, koji je pomutio proračune modela.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #425 poslato: 27. Decembar 2014. u 20:56 »
Moji Beogradjani razočarani :) Da je veceras  dato 25,30 mm ponovo bi bila priča moglo bi i malkice vise,i dodje ciklon padne 15cm i veliko razočarenje,kako,zašto itd Ovako smanjili su mm,iscekujemo 10cm sigurnih a ako nas radar obradujev sa pocetkom padavina sa 20 cm bi bilo zadovoljni ;) To je car meteorologijri nepredvidljivog cuda prirode :) Ja sam 25 km južnije a s obzirom da je granica jačih padavina bas blizu mogo bi da padne zadovoljavajući sneg za Ng..
Inače ovaj ciklon cu docekati u Gm gde  biti koji mm vise nego u mom kraju hehe
@ Gambino ne očajavax,bice koliko bude,a bićeš sigurno iznenadjen i veseliji  u pon. ;)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #426 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:05 »
Ово се неко тешко спрда са нама..

 А неће нам ни радар бити од помоћи колико видим, прексиноћ су били зелени одрази над Бг-ом а ни кап кише не испаде, а касније умерена киша од истих одраза (једино сателит, ако и он на крају не побрљави).

Колико се мени чини на картама  WRF-а, као да се циклон краће задржава над јужним Јадраном и изгледа да је мало плићи, па је самим тим смањио падавине за целу Србију, нпр у Крагујевцу даје 15-ак мм у снегу, а претходни излаз је давао колико се сећам негде око 40 мм. А нејжешће је што ће бити јачих падавина у Војводини од оног првог таласа, него у централним и јужним пределима од другог.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.486
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #427 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:09 »
 ^^ Lepo sroceno risbo. :super:

Gledate te modele ko popi..eli.. Ae malo bacite pogled na radar, i odmah cete videti da su ti isti modeli vec sada napravili gresku.. Padavine koje nisu trebale kod nas da se pojave sve do sutra oko pola 8, za 1h ce uci na zapad Backe.. Toliko o tim modelima ( kada ciklon vec krene da deluje ).. Kada sve dodje ovako blizu, najbolje vam je pogledati radar i satelit kako kaze Milos. Ja i dalje mislim da bi ovde u NS trebalo do ponedeljka poslepodne da bude oko 15cm, bez obzira sto modeli crtaju manje.

Ogromna doza neprofesionalizma, razmazenosti itd. postoji u dobrom delu populacije ovde na forumu, a to nije lepo.
« Poslednja izmena: 27. Decembar 2014. u 21:23 freeze »

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #428 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:15 »
Au al je EC smanjio padavine, pa zar je moguce 24 sata pre pocetka padavina i to vise nego duplo za moj kraj. Jutros 23mm sada jedva 9mm. Posto najvise verujem ovom modelu bas sam razocaran. Znao sam da od toga nema nista cim svi portali i mediji najavljuju sneznu oluju i ledeni talas.
« Poslednja izmena: 27. Decembar 2014. u 21:27 ljubostinja »

Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #429 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:17 »
Auh gde nestadose sve one padavine :)  Totalno je sve nestalo ,sta ovo bi ? Kod mene se sad crta i manje od 10cm a do malopre 30mm padavina .
E R C I

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #430 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:24 »
rekoh ja , da sto se tice zimski situacija EC se priklanja GFC, ako je neko obratio paznju...isto tako,kazem da bi se trebalo drzati GFC po pitanju kolicine padavina, konkretno snega....batalite izlaze ciklon je blizu!!!! :popcorn:

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #431 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:29 »
Morate okačiti meteogram za Suboticu ako hoćete da poredite, retko dobar izlaz za nas ;D mada sam se ja već pomirio sa time da ćemo teško preko 10cm.



Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #432 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:33 »
Ipak mi nije jasno zašto su EC i WRF-NMM toliko drastično smanjili padavine u novim izlazima. Očekivao sam da ih malo smanje (na 15mm recimo), ali baš ovoliko, to je već šok. GFS je na kraju ostao najsigurniji, kao mnogo puta u prošlosti. Možemo navijati za ovaj ili onaj model, ali činjenica je da je GFS taj koji najmanje oscilacije ima u izlazima i jednostavno je u ovakvim težim situacijama bolji od EC-a. Poslednji izlaz EC-a daje ukupno 5mm padavina u Beogradu, a podsjećam da je sinoć davao oko 30mm, jutros oko 20mm. GFS je za sve to vrijeme držao 12-20mm u zavisnosti od izlaza. Ne znam, to je to što se tiče modela, sada pratimo radare i satelite. Ja sam i dalje ubijeđen da će u cijeloj zemlji da padne snijeg, minimum 5cm. Ako to ne bude, bataljujem prognoziranje za sva vremena.
GFS je prvo davao 28mm padavina kod mene a sada je te padavine spustio na 11mm, dok je EC bio umeren od pocetka i ostao takav do poslednjeg izlaza kada daje oko 10mm padavina. Mislim da je samo u jednom izlazu davao 16-17mm al je i to brzo izbrisao.
Za moj kraj ovde se bolje pokazao EC dok je za juznije predele dosta smanjio padavine.

Mislim da je košava glavni krivac, koji je pomutio proračune modela.
Ako dobro zapazam modeli su malo "uznapredovali" jer sada u kolicinu padavina ubacuju i uticaj vetra dok su ranije mnogo puta pravili velike greske bas zbog vetra(kosave) koji zna da bude poguban za padavine.

@Dejo
WRF je vec u jednom izlazu davao slicne brojke za Suboticu pa ih je onda izbrisao a veceras opet eto jednog lepog izlaza za krajnji sever zemlje.
NS je imao slican meteogram tada ali je sada spao na oko 10mm sto je vise nego cudno.

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #433 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:34 »
EC smanjio padavine kod mene na nekih 12-13mm, a GFS je na 23mm. A mraza neće nedostajati pa se iz izlaza u izlaz za NG temperature spuštaju ispod -20C.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #434 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:36 »
Morate okačiti meteogram za Suboticu ako hoćete da poredite, retko dobar izlaz za nas ;D mada sam se ja već pomirio sa time da ćemo teško preko 10cm.

Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane.  ;D

GFS 18Z je poslednji izlaz koji ću pogledati, a sutra se prebacujem na praćenje radara i satelita.
Inače, prošla zima je bila sa najmanje snijega od kad sam u Beogradu (od 2008/9). Pala su samo dva snijega (16cm u novembru i 17cm u januaru). Do večeras sam bio ubjeđen da će snijeg koji slijedi nadmašiti ta dva, ali više nisam siguran. Mislim, nije mi ni bitno toliko, nisam "snjegoludak", samo sam se po ko zna koji put razočarao u modele, nisu ovo male razlike.

GFS je prvo davao 28mm padavina kod mene a sada je te padavine spustio na 11mm, dok je EC bio umeren od pocetka i ostao takav do poslednjeg izlaza kada daje oko 10mm padavina. Mislim da je samo u jednom izlazu davao 16-17mm al je i to brzo izbrisao.
Za moj kraj ovde se bolje pokazao EC dok je za juznije predele dosta smanjio padavine.

Istina, svako kad gleda i karte i meteograme, prvo pogleda za svoj kraj ili mjesto gdje će biti, a onda usput pogleda za ostalo. Istina je da je GFS za Vojvodinu više šetao sa padavinama nego EC, za razliku od južnijih krajeva. Mnogo toga modeli uzimaju u obzir pri računanju, nisu oni tako jednostavni kao što djeluje na prvi pogled. Sve su, samo nisu savršeni i neće nikad ni biti, jer bi onda posao meteorologa izgubio smisao. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #435 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:44 »
Za moj kraj i Ec i gfs i wrf složni gotovo u mm oko 20 ili nešto preko,

jedino će temperatura možda sredinom dana biti nekoliko stepeni u plusu.

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #436 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:48 »
pa i taj WRF-NMM, mora nekad da omane, vidim da se vecina clanova foruma kaci za taj model visoke rezolucije, mislim da ce da omane ovog puta...ja dajem za moj kraj 20-25cm..snega :popcorn:od ovog ciklona,nego mene ineteresuje dalja desavanja, to niko ne spominje, svi su se sabili u ovoj temi za nicifora... dajte malo poglede unapred :kafa:

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #437 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:50 »
Ja sam ubeđen da će u Beogradu pasti najmanje 15 cm snega. To je, dakle, po mom mišljenju, donja granica moguće visine snežnog pokrivača. Kako se ide južnije od Beograda, padavina će biti sve više. Naš WRF-NMM je vrlo loš po pitanju prognoze temperature i padavina u situacijama kada se prognozira sneg (u košavskom području). Dosta puta je crtao plus, a u stvarnosti bude minus, isto tako i kišu, a pada sneg. Jednom je, ne znam tačno kada, dva dana pred sam događaj crtao vrlo jake snežne padavine, da bi ih u poslednjem izlazu gotovo izbrisao. Poslednja prognoza se nije ostvarila, i padao je vrlo jak sneg. Po prostornom rasporedu padavina, najviše verujem GFS-u, i pošto se prema njegovim izlazima Beograd nalazi u zoni jačih padavina, verujem da su pozitivna iznenađenja moguća u smislu da bude više padavina nego što prognozira.

Što se tiče temperatura posle ciklona, verujem da bi se temperature na jugozapadu pribižile i do -30•C.

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Decembar 2014
« Odgovor #438 poslato: 27. Decembar 2014. u 21:51 »
Weather umbrella modeli kazu da bi u mom kraju bilo preko 30cm do utorka.Drzim ih za rec :D:D

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže cima226

  • Poruke: 5
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prijedor
Odg: Decembar 2014
« Odgovor #439 poslato: 27. Decembar 2014. u 22:26 »
Kod nas upravo počeo da pada snijeg.... :) :jupi:
Rain drops keep falling on my head............
I'm singing in the rain.....(svaki put kad šetam po kiši - neprocjenjivo)