Autor Tema: Februar 2015  (Pročitano 75467 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Februar 2015
« Odgovor #220 poslato: 07. Februar 2015. u 15:15 »
Subota mi deluje dosta "suvo" za BG i pre očekujem neki "dodatak" padavina (sneg) u nedelju.

Sutra će biti uslova i za konvektivne a ponegde i stratiformske padavine u obliku snega.
U većem delu Srbije biće povoljnih uslova za pljuskove snega a kao što je već spomenuto u takvim situacijama je teško prognozirati količinu padavina -tu numerički modeli mnogo ne pomažu i verujem da će biti lokacija na kojima će pasti sasvim solidna količina snega (da popravi "ambijent", koji je npr. u BG blago rečeno grozan -sa izuzetkom najviših delova grada u kojima je temp. samo na kratko došla do +0.5C i potom se vratila minimalno ispod nule).

Treba napomenuti da će u severnoj "polovini" zemlje, a naročito na severu i severozapadu Vojvodine, biti jakog NNW vetra (sredinom dana povremeno sa udarima olujne jačine) pa će subjektivni osećaj temp. biti u baš "debelom" minusu  :zima

Mislim da bi bilo korisno da se postavi "update"-ovana prognoza na portal jer verovatno ima ljudi koji samo to prate (ne mislim na redovne, aktivne članove foruma) a ne i forum (gde su dati detalji u vezi prognoze za naredni period) a na portalu (bar za sada, 15.20h) stoji prognoza u kojoj se za nedelju navodi samo sledeće:
"U nedelju će doći do delimičnog razvedravanja u Vojvodini, dok će u centralnim i južnim krajevima i dalje biti oblačno, a maksimalne temperature će se kretati između 1 i 4 C." tj. nema napomena u vezi vetra i očekivanih, lokalnih padavina. Ne znam "na koga je red" da "rmba" vikendom  ;) tj. piše prognozu na portalu ali verujem da će moj komentar biti shvaćen kao potpuno dobronameran.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Februar 2015
« Odgovor #221 poslato: 07. Februar 2015. u 18:34 »
U svakom slucaju bi delovi gde bude pljuskova s snegom mogli da lepo prodju , srecno svima sutra sta da kazem drugo :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Februar 2015
« Odgovor #222 poslato: 07. Februar 2015. u 20:14 »
Ја бих само додао да ћемо се можда још мало дружити са снежним падавинама и после сутрашњег дана. GFS све више форсира пролазак слбаије висуље преко Румуније, севера и запада Бугарске и јужних предела Србије. Врло слична ситуација као што се прогнозира и за сутра, само не знам да ли би и ово били пљускови снега, мени мало личи, али не знам тачно, зато то остављам вама искуснијима да боље анлизирате. Ево карти вечерашњег GFS-а:









Има још 4 дана до тада, па се то да још мало променити.

И да, слабе падавине се дају и 10. фебруара у западним и југозападним пределима, чисто да не прекачемо дане са прогнозом.


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Februar 2015
« Odgovor #223 poslato: 07. Februar 2015. u 22:43 »
Ne znam "na koga je red" da "rmba" vikendom  ;) tj. piše prognozu na portalu ali verujem da će moj komentar biti shvaćen kao potpuno dobronameran.
Na mene je red ;)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Februar 2015
« Odgovor #224 poslato: 07. Februar 2015. u 23:50 »
 ^^
Oho-ho, administrator je "dežurni prognostičar"  ;) tokom vikenda -ako, ako, treba da daš pravi primer ostalima  :super: :D
Imaš u prognozama na forumu sve što ti treba, verujem da ćeš brzo ispisati svoje viđenje situacije.
U mom poslednjem postu sam spomenuo da osim uslova za konvektivne padavine (pljuskove snega) sutra ima uslova i za stratiformske padavine ("običan" sneg) i iako se modeli uglavnom drže samo konvektivnih padavina mislim da će mestimično biti i ovih "drugih" (naročito u prepodnevnim satima).

EDIT: upravo primetih da si novu prognozu postavio na portal  :super: , mislim da je dobro što si prethodnu prognozu (za nedelju) na portalu bitno korigovao -vredi spomenuti i vetar i padavine koje lokalno uopšte neće biti zanemarljive -naprotiv.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2015
« Odgovor #225 poslato: 08. Februar 2015. u 00:34 »
Moje viđenje situacije da će sutra prijepodne biti prolaznog slabog snijega iz slojaste oblačnosti, uz ravnomjerno raspoređene padavine oko 1mm u većem dijelu zemlje. Sredinom dana nakratko dolazi do prestanka padavina i sunčanih intervala naročito u Vojvodini, što će popodne i uveče usloviti pljuskove snijega, a sa njima se nikad ne zna, ali generalno prednost ima južna polovina zemlje. Što se tiče Beograda, nadam se da će pasti makar simboličnih 1-2cm snijega, ali ne mogu da garantujem. Takođe se nadam makar jednom pljusku snijega popodne. Sutra je možda i poslednja šansa da se ova zima malo izvuče.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2015
« Odgovor #226 poslato: 08. Februar 2015. u 07:13 »
Ja za danas po podne,u toku noci  i sutra ujutru nemam mnogo dilema...
Pljuskovi snega ipak nisu kao letnji pljuskovi,jer leti se stvarno ne zna,moze da se desi da u pozegi ili arilju istese oluja a i Ivanjici ni kap,ili na primer Sjenici obilan pljusak a u Iv nista.

Dok kod zimskih pljuskova Ivanjica pokupi dosta vise snega od okoline,pogotovu Arilja i Pozege,mnogo je predvidljivije,jer sam se dosta puta vracao iz pozege kada su bili pljuskovi i ulazio u drugi svet kada prodjem brdo(1100 MNV ) Malic i udjem u opstinu Ivanjica,odjedno oblaci pocnu da se istresaju iznad visokih Ivanjickih brda i Ivanjice...

Mada bi i generalno ceo jugozapad trebao dobro da prodje,tako da ja dosta ocekujem :D

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Februar 2015
« Odgovor #227 poslato: 08. Februar 2015. u 09:22 »
Novi GFS totalno ublazio otopljenje od cetvrtka sad je temperatura na 5 , a od 15 izgleda uvodi ciklon , pratimo dalje samo da ne izbrise u sledecem izlazu :-X

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2015
« Odgovor #228 poslato: 08. Februar 2015. u 09:44 »
Interesantno je da modeli polako uvode slab snijeg u ponedjeljak uveče i utorak, do sada su te padavine crtale zapadnije nad Bosnom i Hrvatskom, sad su pomjerene ka nama.
Što se tiče današnjeg dana, padavine su preživjele nekako na kartama. Za Beograd GFS daje oko 5mm, EC 3.5mm, a WRF-NMM 1.5mm. Uveče bi trebalo da bude najjači intenzitet.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2015
« Odgovor #229 poslato: 08. Februar 2015. u 11:44 »
Modeli su jutros definitivno presudili i obrisali ledene dane. Doduse minus tokom celog dana moze se zadrzati samo sutra, a vec od utorka temeratura ide u plus, dovoljno da sneg koji padne brzo pocne da se topi. Utorak i sreda donose puno oblaka, kao sto sam vec juce rekao,  a na zapadu-jugozapadu zemlje ce biti novih sneznih padavina narocito u plnininskim krajevima.

Kako se sve brzo pormeni pred sam pocetak desavanja, u roku od 48h modeli promene pricu. Ne desava se ovo prvi put da nam bukvalno ispred nosa ukinu ledene dane.

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 201
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Februar 2015
« Odgovor #230 poslato: 08. Februar 2015. u 11:55 »
Da, baš tako postadoše pusti snovi i ledeni dani i inverzija uz maglu i onolike padavine pre toga :lmao: ..... kada se sve sabere i oduzme bolje i da ništa nije padalo a i ovo već sada prolazno zahladjenje samo nam daje (nam je dalo) neku lažnu nadu i privid da zima i dalje traje ko bajagi .... pa gledam ovaj YR.no uveo za sledeći vikend i T do +10 ...ahhahahah koja sprdačina od zime ovo je da se  :bang: zaista .... ove godine zimu smo imali na kašičicu u dve epizode (početkom Januara na par dana i evo sada).

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Februar 2015
« Odgovor #231 poslato: 08. Februar 2015. u 11:56 »
Po modelima mozda su ovo i poslednji dani zime,ledeni dani se polako ukidaju,i umesto 7-8 dana imaćemo 2 do 3 dana. Dan se vec produžio,i mislim iako sam uvek optimista sto se tiče  zime,da nam polako najhladnije godišnje doba izmiče... :)


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Februar 2015
« Odgovor #232 poslato: 08. Februar 2015. u 12:35 »
Najzalosnije je to sto ce sutra uvece pasti novi sneg,sigurno par cm,a onda ce se odmah istopiti u utorak.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2015
« Odgovor #233 poslato: 08. Februar 2015. u 13:22 »
Ja za centralne krajeve vidim nov sneg u utorak i onda nakon toga cista inverzija kao suza.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Februar 2015
« Odgovor #234 poslato: 08. Februar 2015. u 13:28 »
Isto mislim da ce u utorak cak i sredu biti snega a da od srede postoji porast T ali da je dosta ublazeno poredeci sa pre nekoliko dana .

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2015
« Odgovor #235 poslato: 08. Februar 2015. u 14:14 »
EC u svom meteogramu za Ivanjicu daje oko 20 mm snega veceras u toku noci na ponedeljak i od ponedeljka uvece do srede ujutru

Tacnije 19.4 mm kada se sabere sto uz minus moze biti zaista lep sneg,samo da se ostvari  :D

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.625
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Februar 2015
« Odgovor #236 poslato: 08. Februar 2015. u 15:53 »
Lepa je inverzija ali kad ima snega,kako nam ide ovaj bi mogao da se otopi u nizim delovima gde je vec pao,tako da ne bi ni inverzija bila dobra po nas,jer sam u pravu zbog poljoprivrede :-)

U ovom mesecu, poljoprivredne kulture su vec dobro uziljene i mislim da mogu bez problema da podnesu dosta nize temperature nego u decembru npr. Otprilike, sve iznad -10'C bi trebalo da podnesu bez ikakvih problema, za nize nisam siguran..

Problem prave podzemne vode koje "stoje" u poljima i neka zita ce se tesko izvuci... tako da je dobro sto na vidiku nema nikakvih obilnijih padavina ( Vojvodina ).
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Februar 2015
« Odgovor #237 poslato: 09. Februar 2015. u 08:15 »
Jos jedan talas padavina stize vec u toku noci. Nema puno padavina svega nekoliko mm. Padavine donosi topli front sa zapada pa ce biti svega snega, susnezice, mozda na kratko ledene kise i ako padavine nastave u toku utorka i kise.
Veci deo padavina ce pasti u obliku snega jer temperatura na visini nece preci u plus, sve do utorka u toku dana kada ce u prizemnom sloju preci u blagi plus pa ce biti mesavina padavina.



Padavine ce prvo zahvatiti severozapad i zapad Srbije i brzo se prosiriti po ostalim predelima. Vetar ce donostiti topliji vazduh sa severozapada sto nije tako cesta pojava ali ipak radi se o toplom frontu.


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #238 poslato: 09. Februar 2015. u 10:19 »
Kasnije veceras ocekujem jos malo snega u Vojvodini, a u drugom delu noci ce se to prosiriti juznije, zatim nas ocekuje uglavnom suvo i toplije vreme, jedino jos u sredu na zapadu Srbije ce biti mogucnosti za slab sneg. Sanse za inverziju postoje ali nesto nisam ubedjen u takav scenario.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2015
« Odgovor #239 poslato: 09. Februar 2015. u 13:13 »
 ^^Ja po modelima mogu ocekivati vise snega u noci ponedeljak na utorak i u utorak,nego sto je palo sinoc u pljuskovima snega i to vise nego duplo

Jer 11 mm sneznih padavina na niskim temperaturama je preko 20 cm sneznog pokrivaca
Bez obzira na topli front na jugpzapadu temepratura ne bi trebala da prelazi 0 C
Bilo bi dobro da se ostvari obzirom da nakon ovoga ide duzi poeriod suvog vremena



Dakle nakon sutrasnjih sneznih padavina,na podruciju Ivanjice preovladace stabilno i suncano preme sa umerenim jutarnjim mrazevima i suncanim danima sa mogucom temperaturnom inverzijom ali bez magle... Nece biti tako izrazena inverzija ali ce definitivno biti hladnije u dolini Moravice nego na okolnim brdima

U Pozeskoj kotlini gotovo sigurno,nakon slabijih padavina koje nju ocekuju sutra, zagospodarice cuvena "pozeska magla" i jaka inverzija