Autor Tema: Februar 2015  (Pročitano 75474 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Februar 2015
« Odgovor #140 poslato: 05. Februar 2015. u 10:42 »
Ov situacija bas podseća na januar 2012,zarobljeno jezgro toplog vazduha  u Vojvodini,jake padavine,ceo dan se smenjivala kiša i sneg,Bg bio na granici,južni delovi ujutru osvanuli sa 20cm,dok Nbgd pr.5 cm.. Istina je negde na sredini- Wrf mozda malo preteruje sa snegom,,globalni jos uvek skrti :) Videćemo,stepen,dva presuđuju...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2015
« Odgovor #141 poslato: 05. Februar 2015. u 10:49 »
Da, i ja sam već pomenuo negdje da situacija jako podsjeća na onu od 24. januara 2012. Ali, tada su ipak te nijanse presudile u korist kiše.
Izašao novi GFS do nedjelje, gotovo identičan kao prethodni, možda su čak i za pola stepena više temperature u odnosu na prethodni izlaz.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: Februar 2015
« Odgovor #142 poslato: 05. Februar 2015. u 11:15 »
Да, али тог 24.01.2012. глобални модели су видели снег у БГ, а само је ВРФ НММ видео миксање. Тада је управо ВРФ једини био у праву. Сада је ситуација обрнута што се тиче прогнозе, али ко ће бити у праву видећемо. ГФС има још 3 шансе, ВРФ још 2. А творевина ће пресудити.
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2015
« Odgovor #143 poslato: 05. Februar 2015. u 12:06 »
Kimi pratio sam ja sve samo duboko u sebi ne želim to da prihvatim kao istinu. Pa se pitam po hiljaditi put.

Posle novih izlaza je gotovo sigurno da će biti problema sa temperaturom u nižim slojevima. Pitanje je samo gde će se postaviti taj balon toplijeg vazduha.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Februar 2015
« Odgovor #144 poslato: 05. Februar 2015. u 12:17 »
Ovo je prognoza sa weather2umbrella za Beograd....VREME SUTRA: U Beogradu sutra pretežno oblačno sa kišom, a posle podne i uveče kiša će usled pada temperature preći u susnežicu i sneg. Očekuje se i veća količina padavina. Duvaće jak istočni i jugoistočni vetar, povremeno i sa olujnim udarima, uveče u slabljenju. Maksimalna temperatura 5°C, tokom dana u padu i uveče će biti oko 1°C....bilo bi lepo samo kad bi znali da pogode,steta sto mase u 60 posto slucajeva.....  ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2015
« Odgovor #145 poslato: 05. Februar 2015. u 12:33 »
Cudo nema Dikilea i Saleta da se ukljuce.Cekam i njihova misljenja :)

Tek sad sam provalio da bi padavine isla sa jugozapada,a ne s jugoistoka.To mi se me svidja,jer ce mi verovatno slabije padavine kasnije uvece i u noci na subotu pobeci malo severnije.

Koliko vidim,Timocka Krajina moze da ocekuje 15-ak cm snega.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Geodeta

  • *
  • Poruke: 27
  • Starost: 26
  • Lokacija: Beograd-Novi Beograd
Odg: Februar 2015
« Odgovor #146 poslato: 05. Februar 2015. u 12:33 »
Ja kao i uvek ostajem veciti optimista. Neznam tacno sta ja ocekujem, ali se nadam da ce modeli uvideti neku gresku koju su napravili i sniziti temperaturu za sutra.
Pre desetak godina, nesecam se tacno koja je zima to bila. Sve cega se secam bilo je to da su mediji najavljivali 20-ak cm snega sve do pred pocetka padavina. Tada su podigli temperaturu ili smanjili padavine, nesecam se, sve u svemu bio sam jako razocaran. Otisao sam na spavanje a kad sam se probudio imao sam i sta da vidim. U Beogradu je tog jutra izmereno pola metra snega. Znam da su ovakve situacije veoma retke, cak se i nesecam celog dogadjaja bas najjasnije, ali znam da pola metra niko ni u ludilu nije ocekivao.Ko zna mozda nas klima opet iznenadi.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2015
« Odgovor #147 poslato: 05. Februar 2015. u 13:22 »
Koliko vidim,Timocka Krajina moze da ocekuje 15-ak cm snega.

Dobar deo padavina će ovde biti u obliku snega, ali nekako previše brzo će proći taj najjači talas padavina sutra predveče.
Sumnjam da u Knjaževcu može biti više od 10cm snega. Severniji delovi Timočke krajine će imati duži period sa jačim padavinama tako da može u Zaječaru biti i do 15cm snega.
U svakom slučaju biće interesantno za praćenje.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Februar 2015
« Odgovor #148 poslato: 05. Februar 2015. u 13:29 »
WRF crta cist sneg za beograd, s obzirom da ce temperatura biti marginalna cini mi se da ce kod mene na vidikovcu i u ostalim visim delovima grada biti cist sneg i vise snega na kraju nego u centru i oko reka...

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Februar 2015
« Odgovor #149 poslato: 05. Februar 2015. u 13:44 »
 ^^ Obično bolje prolaze sa snegom viši delovi grada kada je T2m oko 0°C, međutim ovo je situacija kada će intenzitet padavina biti dosta jak, pa ukoliko to bude sneg od početka padavina, mislim da neće biti problema da se formira pokrivač i u nižim delovima grada. No, naš je problem što je RHMZ-ov WRF-NMM ipak dosta usamljen u tom scenariju sa čistim snegom u Beogradu od početka padavina (ima tu čak 15-16 mm), globalni modeli ipak to vide drugačije za sada... :-\

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2015
« Odgovor #150 poslato: 05. Februar 2015. u 13:45 »
Čekamo WRF večeras, kao i ostale izlaze i to je to.    :kafa:

Ako večeras WRF ne preobrati kišu u Novom Sadu u sneg uživaću u snegu samo na vašim fotkama.  :popcorn: Mada idem u Šabac u subotu na svadbu tako da možda vidim malo snega i uživo.  ;)
Osećam se kao da živim na primorju pa se se radujem putovanju u unutrašnjost gde će pasti sneg.   :nelupaj:

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #151 poslato: 05. Februar 2015. u 13:56 »
Ne znam, koliko god modeli davali vise temperature za Vojvodinu, to ce u petak uvece biti maksimalno 2 stepena uz jace padavine, u toku noci ce se, verujem, temperatura spustiti, bice snega, ja sam optimista sto se toga tice, videcemo sta ce nam reci modeli i WRF uvece ali ipak cemo morati da cekamo sutrasnji dan pa da vidimo kako ce se kretati temperature. I sam GFS je dosta promasio temperature za juce za Vojvodinu, kad je uz jake padavine i kosavu temperatura ovde opala sa oko 5 stepeni na 2-3 stepena... u svakom slucaju bice zanimljivo


Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2015
« Odgovor #152 poslato: 05. Februar 2015. u 14:03 »

Evo sada po modelima u Sloveniji nista spektakularno,u Hrvatskoj sve slabije i slabije a i vec ulazi u aktuelne tamo,za sada slabo... Tu vidim sansu za nas BG Vojvodinu,istok,pa mozda i centralne predele,jer se sve ipak nekako pomerilo malo istocnije od ocekivanog u startu,drzim vam palceve :D  :super:
Dok kod mene na jugozapadu od petka i subote ne ocekujem mnogo


Da, i ja sam već pomenuo negdje da situacija jako podsjeća na onu od 24. januara 2012. Ali, tada su ipak te nijanse presudile u korist kiše.
Izašao novi GFS do nedjelje, gotovo identičan kao prethodni, možda su čak i za pola stepena više temperature u odnosu na prethodni izlaz.

Mozda za BG potseca na 2012  ali u Ivanjici(gde sada ne ocekujem gotovno nista ) i uopste po polozaju ciklona situacija je daleko drugacija od 2012,tada je hrvatska(A i sada im bas ne ide po planu) mogla samo da prati slike iz zavejane Srbije jer njima tada polozaj ciklona nije odgovarao...Uglavno cikloni koji odgovaraju jugozapadu Srbije ne odgovaraju severu Srbije tj Vojvodinji kao ni Hrvatskoj i zapadnoj i centralnoj bosni,sloveniji... i suprotno

A u Ivanjci 24.01.2012 do 25.010.2012 naravno zahvaljujuci i specifinoj mikroklimi  za dan napadalo metar snega (100 cm ;D )

 Tako je tada, ako se dobro secam,  na primer u Arilju samo 20-tak km severnije napadalo svega 35-40 cm snega,u Sjenici 40,50 cm novog,na zlatiboru tako 40,50 cm novog snega,na kopaoniku isto tako ,a Ivanjica i ako nije planinna,prosto neverovatno ali istinito  duplo vise snega za jedan dan,a slicno je bilo i u februaru 2009 god

opet to je daleko od Ivanjickih rekorda po visini sneznog pokrivaca,ali evo da se podsetimo malo :D

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2669.25

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2015
« Odgovor #153 poslato: 05. Februar 2015. u 14:32 »
Nisam siguran da li ce kod mene uopste biti obilnijih padavina, a kamoli da bude pahulja u toku noci ka suboti. Cim pogledam kartu vetra na 1500m.n.v, sve mi je jasno. Sve do kasno uvece se na tim visinama crta jak istocni i jugoistocni vetar, a to nikako ne valja za moje krajave, padavine obicno podbace ili budu slabe, ma koje kolicine davali modeli. X puta vidjena ovakva situacija i bojim se da cu biti u pravu.

Mislim kisa nikom nije potrebna, ali malo snega bi svakako dobrodoslo pre nego sto krene ledeni talas od ponedeljka.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #154 poslato: 05. Februar 2015. u 14:41 »

Ovo je za noc petak na subotu, ako naredni izlazi modela ovo jezero toplijeg vazduha u Vojvodini i delu centralne Srbije makar ne smanje bice neizvesno, ja i dalje verujem da ce biti hladnije, a jos ako modeli spuste bar za stepen temperature onda necu ni sumnjati :)
Licno, ne verujem da ce to biti bas toliko feniranje, vise ocekujem da to bude na podrucju juznog Banata nego na ovolikom podrucju

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.522
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Februar 2015
« Odgovor #155 poslato: 05. Februar 2015. u 14:55 »
vidim da se modeli ne menjaju za istok, tako da ovaj put ipak očekujem neku količinu snega nakon dužeg vremena tj. nadam se da je Boce u pravu :)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Februar 2015
« Odgovor #156 poslato: 05. Februar 2015. u 15:10 »
Hm ispravite me ako grešim ali ne bi li sada modeli visoke rezolucije trebali imati veću prednost u odnosu na modele niže rezolucije?
Ostalo je jako malo vremena , a hladnoće barem južnije od Vojvodine neće faliti... jedino intezitet padavina da vidimo.
A kod komšija idila:




Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Februar 2015
« Odgovor #157 poslato: 05. Februar 2015. u 15:17 »
Karta koja oslikava stanje ove ocajne zime,koliko samo moras da budes opusten pa da se ne nerviras zbog ovoga.Ja se samo nadam da cemo navuci te temperature i dobiti makar malo snega.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Februar 2015
« Odgovor #158 poslato: 05. Februar 2015. u 15:40 »
Karta koja oslikava stanje ove ocajne zime,koliko samo moras da budes opusten pa da se ne nerviras zbog ovoga.Ja se samo nadam da cemo navuci te temperature i dobiti makar malo snega.

Zima je u toku?  :D :sunce

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Februar 2015
« Odgovor #159 poslato: 05. Februar 2015. u 15:45 »
Моје мишљење је да не треба толико да обраћамо пажње на глобалне моделе, јер мислим да када је оваква ситуација, када интензитет падавина игра велику улогу у температури у нижим слојевима, они нису од велике користи за прогнозу на Т од 2м. А пример за то може бити и јучерашња ситуација. Јуче је у северној половини земље било суснежице и снега, а то ни један модел није видео, а камоли да мало забели на Палићу. А и данас су чини ми се мало ниже Т у већем дели земље, јел да?

Мислим да од тог фенирања не би требало да страхује Бг, док мало северније може бити мало проблема са Т у приземљу, али ако буде јаких падавина као што дају модели, то не ни требало да представља велики проблем да пробију пахуље.

А кад већ спомињете јануар 2012, ихх мени је била милина ???. Имали смо језгро топлог ваздуха у Војводини, али тада је дувао ветар северног правца и увлачио топлији ваздух у Бг, и ту је било мало проблема са падавинама. Али само северни део Бг-а, тачније до Бановог брда (та слика ми је и дан данас остала у глави). На брду код општине уопште нема снега, а како се излази са Бановог брда и иде даље ка Жаркову и Цераку тако расте снежни покривач. Код мене је тог дана било око 10-ак цм, док га северније није било уопште, а најобилнијег снега је било код Рипња и око Барајева, сигурно једно 30-ак цм. Ако опет буде слична ситуација, мене баш брига, биће снега код мене ;D :joy: .

Тако да сам ја сада велики оптимиста и мислим да Бг неће имати већих проблема са тим топлим језгром (северније да, али не пуно). Само су нам потребне те обилније падавине, које и дају сви модели. Ово је само моје мишљење као аматера, а нама остаје само да испратимо тај петак и да видимо какво изненађење нам је приредила природа. :)

Узгред, само да додам. Баш ме занима какав би то био интензитет снега ако преснежи код најобилнијих падавина. :o Биле би то праве крпетине са неба.
« Poslednja izmena: 05. Februar 2015. u 15:56 Јоца »