Moram malo da korigujem ovaj deo texta. Tačno je sve to, ali...
Frontalne oluje nastaju tako sto u predeo sa toplom vazdusnom masom prodre hladna vazdusna masa koja izdize topao vazduh i stvaraju se Cumulonimbusi.U ovakvim olujama vetar moze biti i brzi od 100 km/ h.
Istina je da hladan vazduh koji se zavlači pod topao vazduh, zaista
potiskuje topao vazduh uvis. Ništa nije sporno oko toga.
Ali, kojom brzinom će topao vazduh biti potisnut? Zamislimo stabilnu vazdušnu masu ispred hladnog fronta. Apsolutno stabilnu, što znači da nema pojave uslovne, latentne, pa ni potencijalne nestabilnosti.
Može li tada hladan front prozvesti Cumulonimbus potiskivanjem toplog vazduha uvis?
Nikako!
Kojom brzinom će topao vazduh uopšte biti potisnut?
Frontalna površina je izuzetno nakrivljena. Inače, zona koja deli dve vazdušne mase, nagnuta je toliko da za svakih 1km uspona frontalne površine, treba da se prođe horizontalna udaljenost
od, tipično 100km. Što znači da je ugao pod kojim je frontalna površina nagnuta nad Zemljinu površinu odokativno 1˚.
Napredovanje takvog, tipičnog, hladnog fronta brzinom od, neka bude, 100 km/h, što je vrlo brzo,
može, onako teoretski iz odnosa brzine napredovanja i ugla površine proizvesti vertikalna strujanja od
približno 1 km/h. A vertikalne brzine koje formiraju Cb oblak, prelaze kod dobro razvijenih oblaka i 100 km/h!Tolikom brzinom, hladan front sigurno ne može potisnuti vazduh uvis! Dakle,1 km/h uzlaženja vazduha je solidna brzina, ali dovoljna tek za razvoj slojaste oblačnosti, padavina bez pojave grmljavinske oluje!
Da bi nastala grmljavinska oluja, uvek, bez pogovora, nužno je da je vazušna masa bude nestabilna! Može biti nestabilan samo sloj dovoljne debljine. Ali jedan od tipova nestabilnosti (uslovne, latentne ili potencijalne) mora biti prisutan u vazdušnoj masi ili navedenom sloju vazduha. Obično je reč o nestabilnosti tople vazdušne
mase pred frontom, mada se nestabilnost može pojaviti i iza
hladnog fronta, u pozadini.
Hladan front svojim nadiranjem u nestabilnu vazdušnu masu itekako utiče na razvoj grmljavinske oluje, i to dvojako:
Time što dovodi do uklanjanja inhibicijskog sloja njegovim hlađenjem, budući da "čelo" hladnog fronta obično nadire upravo negde oko visine tipičnog inhibicijskog sloja.
Uklanjanjem inhibicije, nastaju uvslovi za nesmetano oslobađanje nestabilnosti u vazdušnoj masi (teško je objasniti u 2-3 rečenice, a nije mesto za to). Ono daje nužno početno vertikalno kretanje vazduha, tj. dovodi ga sa niže visine na višu, gde će postati topliji od okoline u latentno nestabilnoj vazdušnoj masi ili sloju.
Primećuje se da je ovaj impuls prema gore spor (rekli smo oko 1 km/h), ali dovoljan da čest dođe na višu visinu, gde će postati topliji od okoline - ali samo u nestabilnoj vazdušnoj masi pozitivnog uzdizanja i nastaviće spontano ubrzanje uvis (opet preteško objasniti u par rečenica).
Dakle, u praksi su uzlazna strujanja u frontalnoj zoni nešto brža zbog
konvergencije vetra u prizemlju na granici fronta. Ali ni približno dovoljna za razvoj grmljavinske oluje u stabilnoj atmosferi.