U Beogradu je danas bio neobičan dan, dosta težak za prognozu -skoro sve zvanične i nezvanične prognoze (i to prognoze "danas za sutra" pa čak i "danas za danas") su davale dvocifren "plus" za Tmax a za Tmin je davana temp. iznad nule.
Kao što smo videli jutros je zabeležen prvi mraz na stanici na Vračaru i minimalna temp. je bila oko 8h (-1.6C prema AMS, ako se dobro sećam; do 07h Tmin -1.4C) a maksimalna dnevna temp. je dostignuta u ovim kasnim većernjim satima -trenutno je ~3C.
Jutros je Vračar na kratko imao vedro vreme i Tmin je bila niža nego na Surčinu a potom je uz dugo zadržavanje magle temp. tokom prepodneva bila između 0 i 1C, u 13h je izmereno samo 0.5C uz vidljivost samo 50m na stanici 13274 a oko 14h se kroz sumaglicu "probilo" Sunce i temp. je u 15h bila 1.9C (ali to nije bila i maks. dnevna), u 16h 1.6C uz vidljivost 4km, u 19h je bilo 2.4C (istovremeno i "zvanična" Tmax do 19h) i vidljivost 10km.
Što se tiče numeričkih modela za danas (ali i za mnoge dane u prethodnom periodu kada je bila prisutna inverzija) ubedljivo najbolji je bio GDPS (mnogima poznat po "starom" nazivu GEM) i post-processing na tom modelu je dao odlične rezultate za BG (npr. u prognozi je bilo Tmax 3.5C dok su "opštepopularni" GFS i ECMWF imali mnogo, mnogo više vrednosti). Doduše neko je na forumu pre 3-4 dana napisao da se "po GEMu ne gleda vreme"... Naravno, svako može da iznese svoje mišljenje ali bi bilo korisno da ima i neko objašnjenje za takvu grubu procenu -ne verujem da je taj član pravio statistiku za npr. 10.000 stanica širom sveta za period od bar 365 dana i da je na osnovu toga zakljucio da GEM ničemu ne služi