Autor Tema: Januar 2016  (Pročitano 155625 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #180 poslato: 30. Decembar 2015. u 11:13 »
Novi GFS 06Z  crta bukvalno zatrpavanje Vojvodine :-[
Ciklon dosta dublji i postavljen zapadnije. Školski primer Đenovksog ciklona. Padavine sve čist sneg.
Kao što sam i pretpostavio posle prethodnog izlaza.

još uvek ne znamo ni koliko će padavina i gde biti 3. i 4. januara. Sever Srbije može dobiti mnogo više, ali i mnogo manje. 



Naravno sada jugostiok ima velikih problema sa temperaturom.

EDIT: Ali sada drugi ciklon 5. januara donosi kišurdaču. Mislim da će prve nedelje januara biti više meteoroloških dešavanja nego celog decembra.
« Poslednja izmena: 30. Decembar 2015. u 11:25 Joe »

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2016
« Odgovor #181 poslato: 30. Decembar 2015. u 11:56 »
Sve ce se to menjati... Ima vremena. Videcemo kako ce EC odgovoriti na ovu provokaciju. :popcorn:

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2016
« Odgovor #182 poslato: 30. Decembar 2015. u 12:07 »
I tako prikloni se GFS EC-u sto se tice ciklona u nedelju. Sad jos da se dogovore oko tacne postavke i kretanja, u ovom izlazu 6z ne da ima ciklona nego je on dovoljno jak da povuce klin toplog vazduha po visini u centralnim i juznim krajevima, ipak u prizemlju ne bi bio problem sto se tice temperature zbog kosave, ovo govorim za moj kraj. Puno je po meni bio bolji predhodni izlaz, vise hladnoce i padavina u svim krajevima, a ciklon je bio juznije postavljen. Ovo je tek prvi ovakav izlaz tako da ga ne treba shvatati za ozbiljno, narocito ne ono sto crta posle 5. januara, bice jos promena to je sigurno. Cekamo sledece izlaze, potencijala za snezni pokrivac ima dosta samo treba jos malo da se strpimo.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2016
« Odgovor #183 poslato: 30. Decembar 2015. u 12:15 »
I to otoplenje ako bude posle Božića biće kratkog daha uglavnom očekuje nas vrlo dinamična i zanimljiva prva dekada Januara.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #184 poslato: 30. Decembar 2015. u 12:29 »
Mogu vam reći da se i meni više sviđao 0Z. Ništa idemo dalje. Kontam da možda čak do petka nećemo biti sigurni u raspodelu padavina.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2016
« Odgovor #185 poslato: 30. Decembar 2015. u 12:43 »
Evo kako stojimo sa visinom snega po ovom izlazu. Nije to tako lose, vidi se da je ciklon pomaknut malo severnije, pa po ovom izlazu najbolje prolaze Banat, Timocka i Negotinska krajna:


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2016
« Odgovor #186 poslato: 30. Decembar 2015. u 12:45 »
Одавно нисмо имали занимљивији циклон, нијансе ће одлучивати, ја ипак мислим да ће превагнути у корист снега, ако којим случајем буде ледене кише то ће бити лед буквално..

Просек падавина за 3 јануар увече и температура на 2 метра:




Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #187 poslato: 30. Decembar 2015. u 13:09 »
GFS iz krajnosti u krajnost,sada najviše snega severnije ??? Mislim da će ipak glavnina biti u južnoj polovini zemlje,ali bi svakako padavine imao i sever.Takođe mislim da će sve to proći u znaku snega.

Za kasnije jednostavno ne vredi trošiti reči,što kažu kolege previše oscilira.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #188 poslato: 30. Decembar 2015. u 15:19 »
Svo to polako i sigurno teži ka lijepom snijegu 3. i 4. januara. Ako i sutrašnji izlazi ovo potvrde, biće to lijep novogodišji poklon. Snijeg kad mu vrijeme nije. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2016
« Odgovor #189 poslato: 30. Decembar 2015. u 17:00 »
Novi GFS, cini mi se, jos malo bolji za celu zemlju sto se tice temperatura za 3.1.  samo malo jugo-istocnije postavljen ciklon ali dovoljno da napravi bitnu razliku.


Temperatura po visini prema ovom izlazu ne bi prelazila nulu nigde u Srbiji, pa ni na krajnjem jugoistoku zemlje.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2016
« Odgovor #190 poslato: 30. Decembar 2015. u 17:03 »
GFS 12 z - циклон нешто јужнији и плићи, самим тим и хладнији, падавинске карте за сада одличне, да ли ћемо коначно добити обилнији снег после 3 дуге године?  :veje

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #191 poslato: 30. Decembar 2015. u 17:03 »
Nešto južniji, istočniji  te malo slabije razvijen ciklon po GFS 12Z. Pun pogodak, taman hladnije a opet nema straha da sever ostane suv.

Potpisujem.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2016
« Odgovor #192 poslato: 30. Decembar 2015. u 17:06 »
Bolji GFS malo juznije postavljen ciklon i snezne padavine u gotovo celoj zemlji, samo bi krajnji jugoistok zemlje imao problema sa temperaturom.

Ali pogledajte samo kakav je balon hladnoce u Vlaskoj niziji i Timockoj krajni, kakva ce to ledara biti u kosavskom podrucju ne smem ni da pomislim Sibir.. :-[

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2016
« Odgovor #193 poslato: 30. Decembar 2015. u 17:12 »
 ^^  Prilicno gadno ume da bude uz nisku temperaturu i hladnu kosavu  ;D  novi izlaz produzava padavine na severu Srbije u odnosu na prethodni izlaz, sada bi i 4. uvece bilo snega.


Takodje, ovaj izlaz dosta bolji sto se tice hladnoce i za 5.1. istok i krajnji sever zemlje ne bi presli u plus po visini a veci deo zemlje, sem zapada i juga ne bi imao problema sa temperaturom u prizemlju. Bilo bi tu svega, na severu i istoku uglavnom sneg, a u ostalim krajevima i ledene kise, narocito u noci 5. na 6. Sve u svemu, hladniji, znaci bolji, izlaz 12z :D


Kako izlazi GFS tako menjam post, uvek ima nesto da se doda.  :D  Mnogo bolji izlaz, bar do 7. januara, dokle je izasao, ne bih se bunio da ovako ostane i da se nista ne menja.  :D
« Poslednja izmena: 30. Decembar 2015. u 17:30 Mile94 »

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2016
« Odgovor #194 poslato: 30. Decembar 2015. u 17:41 »
Odlican izlaz za sada, samo sam u nedoumici da li u kosavskom podrucju moze da bude manje padavina zbog jakog vetra, te u Timockoj i Negotinskoj krajini zbog veoma niske temperature. Ako se dobro razumem za obilan sneg nije dobar preveliki minus, zar ne?

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2016
« Odgovor #195 poslato: 30. Decembar 2015. u 17:46 »
Zanima me sta misle malo iskusniji clanovi o periodu posle Bozica, imacemo otopljenje po visini, ali verovatno i snezni pokrivac na tlu, ako centar anticiklona bude blizu nas ili nad nama kao sto crta novi izlaz da li mozemo da izvucemo inverziju u toj situaciji, evo konkretno na ovo mislim:



Naravno, zanima me misljenje o ovom izlazu, a da ce se sve ovo menjati, menjace se. Samo me zanima sta ostali misle da bi bilo u ovakvoj situaciji.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #196 poslato: 30. Decembar 2015. u 17:48 »
Da li je to jedino UKMO bio u pravu kada je forsirao danima ovakav scenario :) Mozda je vreme da se i on vise i ozbiljnije prati i racuna na njega  ;)
Ako veceras EC potvrdi to je to

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2016
« Odgovor #197 poslato: 30. Decembar 2015. u 18:04 »
Ево и мене у овој теми, нисам ништа писао претходних дана јер сте ви сви то лепо написали, тако да нисам имао ништа да додам, а да већ није речено. :)

Полако нам конкретнији снег куца на врата, тренутно је све ту, добро позициониран "плитак" циклон да не повуче топлоту са собом, а опет довољно влаге у себи да донесе обилније падавине целој земљи, хладна адвекција са истока па у приземљу не би било проблема са температуром, а како ствари стоје на картама и на висини немамо проблема, само да још овакву причу потврди ЕЦ и да ГФС остане доследан у нарадним излазима и ето идиле. :D

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2016
« Odgovor #198 poslato: 30. Decembar 2015. u 18:33 »
Večeras gfs izbacio preko 20mm za Niš uz siguran minus 3 i 4 Januara ali drugi dublji ciklon povlači i malo topliji vazduh pa penje temperaturu iznad nule posle petog.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Januar 2016
« Odgovor #199 poslato: 30. Decembar 2015. u 19:05 »
Da li je to jedino UKMO bio u pravu kada je forsirao danima ovakav scenario :) Mozda je vreme da se i on vise i ozbiljnije prati i racuna na njega  ;)
Ako veceras EC potvrdi to je to
Naravno da vredi kada se radi o drugom najtacnijem modelu posle ECM-a....zato sam i reako jutros da ne razumem zasto se tolko hvatati za GFS kada ima boljim modela.

Ocekujem lep sneg za sever zemlje narednih 7 dana