Autor Tema: Januar 2016  (Pročitano 155623 puta)

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #840 poslato: 16. Januar 2016. u 00:09 »
A ima li sanse za formiranje nekog ciklona posle koji bi doneo sneg i Vojvodini? :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2016
« Odgovor #841 poslato: 16. Januar 2016. u 00:17 »
Мени је итекако занимљива падавинска рупа која се даје ту негде југозападно од Крагујевца, малтене на ивици мог краја, биће занимљиво у сваком случају пратити сутра.  :comeon:

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Januar 2016
« Odgovor #842 poslato: 16. Januar 2016. u 00:18 »
A ima li sanse za formiranje nekog ciklona posle koji bi doneo sneg i Vojvodini? :)
Ima sanse oko 20-tog januara, sada bih ti dzabe linkovao pojedine izlaze modela, u zadnje vreme vidimo svi kakav je haos kod modela, to sve zbog ciklona u Atlantiku. Ali zato kazem da postoje sanse posto ECMWF ENS daje mogucnost, pa jedino na duze staze nju vredi analizirati. Radilo bi se o plitkom ciklonu, sto je nije problem, sporiji je...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #843 poslato: 16. Januar 2016. u 00:26 »
GFS, samim tim i regionalni modeli sa njegovim ulaznim bočnim podacima su "poslednja slamka" za koju mogu da se uhvate snjegoljupci iz Beograda i okoline. Prilično je konstantan i već treći izlaz za redom daje gotovo identičan raspored padavina i dvocifrenu količinu padavina. 18Z konkretno daje više nego pristojnih 12mm.
ARPEGE što je Gabesz okačio vidi sličan raspored kao EC i njegov WRF-NMM.
Nadam se da će makar u Smederevskoj Palanci uspjeti da napada 10-ak cm, idem tamo za koji dan. Čisto da vidim malo snijega ove zime, red bi bio. :morning:

A ima li sanse za formiranje nekog ciklona posle koji bi doneo sneg i Vojvodini? :)

Šanse postoje, tuda oko 20-22. januara, svaki drugi izlaz svakog drugog modela vidi neke padavine tu. Uglavnom daju topli front, rjeđe plitki ciklon. Kako god, neke šanse postoje. Temperature ne bi trebalo da budu kritične.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #844 poslato: 16. Januar 2016. u 00:40 »
Najviše me raduje ova jugoistočna struja dole u mom kraju, koja je nekako za zimske padavine najbolja za moj kraj. Ne treba ići daleko da se u to uverimo, onaj snegopad u zadnjoj dekadi novembra.

I večeras modeli za tamo daju mahom 25-35mm, tako da će zaista biti fantastičnog snegopada.

Temperatura će biti u blagom plusu u toku dana, ali kad jače padavine dođu uveče brzo će skliznuti u minus.

Za Bg GFS i dalje vrlo dobar, kao što rekoše kolege.



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Januar 2016
« Odgovor #845 poslato: 16. Januar 2016. u 00:42 »
Ja sam nepopravljiv optimista po pitanju snega. I dalje očekujem par cm u NS iako moram priznati da je situacija kriticna. Ako WRF pogodi u nedelju ce mozda i sunce da sine. :-O

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #846 poslato: 16. Januar 2016. u 00:56 »
Posto se dva Glavna modela (Ec i Gfs ) ne  slazu,sanse su 50/50%.. :) A ovi juzno nek spreme lopate  :tu:

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2016
« Odgovor #847 poslato: 16. Januar 2016. u 00:57 »
Za moj kraj GFS daje najvise 30mm, WRF 25mm, dok EC daje najmanje 20mm. U svakom slucaju kako god i da bude u najmanju ruku 15ak cm bicu zadovoljan. Kod proslog ciklona sam dobio najvise i preko 40cm tako da nemam pravo na zalbu uopste.


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2016
« Odgovor #848 poslato: 16. Januar 2016. u 01:13 »
Поново јако конфузна ситуација за Бг и околину. Ако би извукли неки просек од свега овога, то би било неких 5цм за Бг, па да кажем да такву прогнозу и очекујем.

Неког сам мишљења да би с обзиром на положај циклона, његову дубину и путању, падавине требале да добаце до Бг-а и мало зађу у Срем. У Срему не бих лицитирао преко 5цм, Бг 5-10цм, а јужни и југоисточни делови и предграђа и до 15цм. То је нека моја оптимистична прогноза, надам се да се тако нешто може и остварити. :fight:
Једино ми се код свега овога свиђа оволика неизвесност, па самим тим и узбзђење и праћење свих могућих карти, метеограма, модела итд.

За јужније пределе је све јасно, 20-40цм не гине, уживајте!

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #849 poslato: 16. Januar 2016. u 01:29 »
 ^^ @Joca Tako nesto i ja ocekujem.. Dodao bih i Juzni Banat koji bi isto mogao da ide do 5cm  :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #850 poslato: 16. Januar 2016. u 01:37 »
Ja ne dijelim vaš optimizam, i pored GFS-a. Granične situacije volim zbog neizvjesnosti, a neizvjesniju od ove ne pamtim da smo odavno imali, ali sa druge strane ih ne volim jer obično završe razočaranjem.
E sad, i tu postoje dvije vrste graničnih situacija, sa temperaturom i sa padavinama. Moje iskustvo je bolje sa ovim "temperaturnim" situacijama, jer se tu mnogo puta dešavalo da na kraju ipak padne snijeg i pored toga što modeli u prizemlju ili u nekom sloju vide plus i kišu. Kad su u pitanju ovako granične situacije sa padavinama, ne pamtim ih mnogo. Bivalo je situacija da u nekom terminu padavine dođu nadomak Beograda, pa je pitanje hoće li dalje ili neće, ali da je punih 30h granica padavina konstantno tu preko Beograda, to već ne pamtim. Ali par sličnih situacija kojih uspio da se sjetim nisu baš dobro završile. Obično ta granica bude još dalje nego što je vidi neki prosjek modela, a u pravu bude onaj model koji daje "najgori" scenario. Nadam se da griješim i da će me ujutru EC demantovati.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2016
« Odgovor #851 poslato: 16. Januar 2016. u 06:46 »
Da stavimo i rumunski WRF



Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #852 poslato: 16. Januar 2016. u 10:02 »
Fantazija od meteograma za Kraljevo :) A sada preostaje samo da se prati radar i čeka  :tu:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #853 poslato: 16. Januar 2016. u 14:43 »
Složni su modeli u glas jutros. Ja sam sve mislio da će pomjeriti tu granicu južnije ili sjevernije, čisto da znamo na čemu smo, ali ne. Tačno preko Beograda je drže i ne puštaju. Količine padavina koje modeli daju u toj zoni su sada uglavnom složne, 3-5mm. Evo nekih karata crnogorskih WRF-ova različite rezolucije, koji daju jako sličan raspored i količinu padavina:







Evo i poređenja globalnih modela, tu se vidi jasno da svi vide nešto padavina, ali samo UKMO preko 5mm:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2016
« Odgovor #854 poslato: 16. Januar 2016. u 14:54 »
Steta da nam ovako dug vremenski period ledenih dana u najavi prodje bez snega ili sa simbolicnim pokrivacem kod nas na severu. :ranting: :fight: Kolike su sanse za obilan sneg(30-40cm) za nas na severu u skorijoj buducnosti, jer koji god model da pogledam-svi su presusili ili daju veoma malo padavina? :facepalm: :(
« Poslednja izmena: 16. Januar 2016. u 15:05 srdjan »

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2016
« Odgovor #855 poslato: 16. Januar 2016. u 15:00 »
Zivim za dan kad ce cela Vojvodina biti u plavoj boji na ovim kartama a kako stvari stoje nacekacu se jos dugo,dugo,dugooooo.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2016
« Odgovor #856 poslato: 16. Januar 2016. u 15:13 »
Posto je granica padavina Beograd,kako bi prosao ja u Juznim delovima Bg,jedno 25-30 km juzno,cisto da znam razliku .

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Januar 2016
« Odgovor #857 poslato: 16. Januar 2016. u 15:13 »
Steta da nam ovako dug vremenski period ledenih dana u najavi prodje bez snega ili sa simbolicnim pokrivacem kod nas na severu. :ranting: :fight: Kolike su sanse za obilan sneg(30-40cm) za nas na severu u skorijoj buducnosti, jer koji god model da pogledam-svi su presusili ili daju veoma malo padavina? :facepalm: :(

ček, ček, kažeš "dug vremenski period ledenih dana"?
nemoj pogrešno da me skapiraš, uostalom, možda i ja grešim u čitanju karata, ali taj ledeni period neće trajati duže od tri dana, bar što se tiče beograda? već 21. januara odosmo u lep plus. ako se ne varam, ispravite me. voleo bih da grešim.
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #858 poslato: 16. Januar 2016. u 15:57 »
Zivim za dan kad ce cela Vojvodina biti u plavoj boji na ovim kartama a kako stvari stoje nacekacu se jos dugo,dugo,dugooooo.

Decembar 2012, iskopah iz arhive. Vojvodina i Beograd još od tada čekaju obilniji snijeg (20+ cm). Djeluje mi kao da je cijela vječnost prošla od tada i da se više nikada neće složiti kockice da dobijemo pravi snijeg.





Ali, nema 'leba od sjećanja...  :whistling:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #859 poslato: 16. Januar 2016. u 16:00 »
 ^^
Katastrofa, kao da je bas prosla vecnost od tada.
Steta za poslednja dva ciklona, bilo je blizu a opet tako daleko(tu mislim i na ovaj).
Trenutno karte nemaju ni u najavi neki ciklon koji bi mogao doneti snezne padavine, da proradi malo Jadran.
Ovako cekamo, ima jos malo od januara i citav februar pa cemo videti...