Autor Tema: Januar 2016  (Pročitano 155638 puta)

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2016
« Odgovor #160 poslato: 29. Decembar 2015. u 17:46 »
I GEM vrlo sličan UKMO-u pitanje je sad šta će reći EC večeras.

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 411
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Januar 2016
« Odgovor #161 poslato: 29. Decembar 2015. u 18:13 »
Kontinentalna masa sa istoka,sa ovako brutalnom tačkom rose 1 i 2 januara da da plus ? Ma važi :)



EC ne odustaje od 4-5mm snega sutra  :)
Zanimljiv uvid situacije nad Europom. Interesantno kako je hladnoca bukvalno podjeliila Europu.

Što se GFS- a tiče, možda je bug sto i nije nikakvo čudo za njega, ali opet mi bode u oci da on prvi ne bude vidio brazd i da se i drugi modeli ne odluce polako okretati pricu prema GfS-u.
Ali mene ubi ovaj pesimizam...  Izvinjavam se na njeg, ali takav sam uvijek.   :neznam:
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #162 poslato: 29. Decembar 2015. u 18:37 »
Prosek GFS-ovih padavinskih ensembla za 3-ći popodne:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2016
« Odgovor #163 poslato: 29. Decembar 2015. u 19:31 »
Vidim da se u sredstvima javnog informisanja poslednjih dana stalno ponavlja fraza "ledeni dani" a konkretno za Beograd danas na nekoj TV stanici videh prezenterku/voditeljku ili kako god (promoterku sopstvenog izgleda  ;) , sa željom da je neko primeti i možda postavi na bolje radno mesto) koja maltene paničnim glasom kaže kako će poslednji dan decembra i prvih nekoliko u januaru biti "ledeni dani u prestonici".
Naravno da znam šta se podrazumeva pod terminom "ledeni dan" u meteorologiji ali ne mislim da je situacija takva da treba da se drami oko "ledenih dana u BGu" jer je pitanje da li će uopšte u četvrtak i petak (pa možda i subotu) temp. ostati ispod nule -postojaće bitan vertikalni gradijent temp. (doduše ne preterano izražen kao u situacijama kada zahlađenje "stigne" sa pojačanim vetrom pa npr. T850hPa bude -11C a T2m u BGu dodje na +1C) i nije nemoguće da temp. ipak bude iznad 0.0C ali i ako temp. tokom dana ostane u minusu to svakako neće biti uz Tmax npr. -10C i Tmin -16C pa da se onda to "panično" najavljuje (npr. Tmax od -1C nije valjda nešto što zimi predstavlja bilo šta čudno).
Uzgred, deluje mi da bi u BGu 3. januar mogao da bude "najsigurniji" (mada u prognozi vremena ne postoji ništa sigurno, naročito za 5 dana unapred) za Tmax ispod nule a ne 31.12. i 1.1. o kojima se toliko priča (iako me većina jutrošnjih modela, a ni prognoza RHMZa "ne podržava" u ovoj proceni jer se baš za 3.1. daje prva pozitivna temp. u BGu).

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #164 poslato: 29. Decembar 2015. u 20:22 »
Niko ne komentarise EC 12Z?
Bolji izlaz nisam video ovih dana, videcemo sta kazu brojke ali na prvi pogled moglo bi ovo da bude prijatno iznenadjenje za snegoljupce.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #165 poslato: 29. Decembar 2015. u 20:32 »
 ^^

Sjajan izlaz dok nije izašla sličica 240h. Kada videh proleće usred januara smučilo mi se sve što je pre toga nacrtano.  :nelupaj:

Ništa čekamo brojke da zbrojimo koji cm pre nego što usledi topiona.  :popcorn:

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2016
« Odgovor #166 poslato: 29. Decembar 2015. u 21:07 »
Što se tiče Beograda ovaj izlaz EC-a mnogo, mnogo lošiji nego jutros. Sve mi se više čini da ćemo za pravo zimskovrememorati još da sačekamo ako ga uopšte dočekamo ove zime.

Van mreže dzindzin16

  • *
  • Poruke: 61
  • Starost: 51
  • Lokacija: Cicevac
Odg: Januar 2016
« Odgovor #167 poslato: 29. Decembar 2015. u 21:15 »
Ko voli sneg,neka se seli u Karpate.Tamo ce jos i mozda u narednim godinama pasti po nesto a da se ne ubljuzgavi ubrzo.To nam je za sada najblize,a onda tamo dalje ka severoistoku u buducnosti.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #168 poslato: 29. Decembar 2015. u 21:30 »
Ove brojke koje su izasle s ovim izlazom EC-a nemaju veze sa realnoscu.
Em nema padavina em nema ledenih dana. Daje istu temperaturu u prizemlju za 2.1. i za recimo 8.1. a razlika temperature na visini je 10C.
Za juzne krajeve vidi padavine, izmedju 10-15mm ali temperatura mu je kriminalna.
Ne mogu da poverujem da ce biti tako visoke temperature.

Ovo je vise nego dobar polozaj ciklona.



Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Januar 2016
« Odgovor #169 poslato: 29. Decembar 2015. u 22:59 »
Kako je cela ova situacija kilava, kako je sve "povuci-potegni". I ovo zahlađenje oko Nove godine je ublaženo maksimalno koliko je moglo da bude.  :-\   Večerašnji EC i ne deluje tako loše kad se gledaju karte, ali brojke u vezi sa tim izlazom ne štimaju, kao što reče kolega Ciklon. Pogotovo u vezi sa padavinama, prosto je neverovatno da uz takvu ciklonsku aktivnost koja je prisutna u najnovijem EC izlazu od 3. januara pa nadalje - imamo tako bednu količinu padavina...

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #170 poslato: 29. Decembar 2015. u 23:22 »
I dalje stojim da, uz ovakvu brutalnu tačku rose, temperatura na visini i nije toliko bitna za temperaturu u prizemlju.Kada je tačka rose oko -15,-20C (uz vazdušnu masu poreklom sa istoka) mislim da je svejedno da li je na visini -5 ili -10C.Zato mi EC-ovih 6C za 2 januar (na prikazu yr.no) deluju ne kao totalni promašaj, nego kao teška smejurija.

Inače,bolji GFS 18Z, napokon ucrtao padavine,makar za južnu polovinu zemlje 3-eg.Takođe je i nešto hladniji.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Januar 2016
« Odgovor #171 poslato: 29. Decembar 2015. u 23:38 »
 ^^  Ma da, tih neverovatnih +5°C (prema yr.no) za 2. januar nikako ne stoje. GFS 18z definitivno bolji nego 12z.


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #172 poslato: 29. Decembar 2015. u 23:58 »
Uz ovaj GFS 18Z i EC 12Z mislim da imamo cemu da se nadamo a narocito to vazi za juznu polovinu zemlje.
Tesko ce ovakav ciklon dobaciti do severa zemlje, eventualnim pomeranjem centra jos malo severnije ali za sada to jos nismo videli na kartama.
Ipak mi se izlaz EC-a cini kao najbolji, ciklon od 1005 hPa u srednjem Jadranu a onda pomeranje ka jugu i produbljivanje sto nam opet odgovara.
Temperaturu necu komentarisati puno, u prethodnom postu Kimi je objasnio. Ujutru ocekujem korekciju od strane EC-a.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2016
« Odgovor #173 poslato: 30. Decembar 2015. u 00:43 »
Све, све али + 6 C за други јануар,тешко лупетање  :oboze:

Генерално задовољан сам моделима вечерас, мислим да предели јужније од Београда могу лепо профитирати 3 јануара, према последњем излазу GFS нема бојазни од пробијања нуле по висини, у приземљу леп минус, само још да повећа количину падавина са тренутних 5-6 mm и биће топ.

EC мало брине,даје 0 C по висини, али и даље би то ја мислим био снег,надам се да ће се то кориговати ујутру на који степен доле, просек је иначе нешто бољи...



Полако са том јужином након Божића, није то још уопште тако сигурно, то показују EC енсембли, а ако је буде тенденција је да ће она бити кратког даха  ;)

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #174 poslato: 30. Decembar 2015. u 01:01 »
Mi u Vojvodini jedini nećemo u narednim danima videti ni pahulje... Baksuzi... :D

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2016
« Odgovor #175 poslato: 30. Decembar 2015. u 06:34 »
Sad gledam GFS OOZ,po zadnjem meteorogramu oko 16 mm cistog snega za dva dana pocevsi od 03.januara na severu.Odlicno za pravi zimski ambijent  :jupi:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Januar 2016
« Odgovor #176 poslato: 30. Decembar 2015. u 06:56 »
Sad gledam GFS OOZ,po zadnjem meteorogramu oko 16 mm cistog snega za dva dana pocevsi od 03.januara na severu.Odlicno za pravi zimski ambijent  :jupi:
Samo polako, ja bih preporuci da se manimo GFS-a
Treba sad sacekati ECM i UKMO i ako oni budu dobri, onda se mozemo nadati.

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2016
« Odgovor #177 poslato: 30. Decembar 2015. u 07:10 »
Veoma dobar GFS 00Z. Jedino mi se uopste ne svidja otopljenje pocev od 7.1, pogotovo na visini, koje forsira i EC u 240-om satu. Sto rece kolega Joe 'prolece usred januara'.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #178 poslato: 30. Decembar 2015. u 08:43 »
Bogami GFS sasvim solidan kakve su bile crtkarije prethodnih dana. Bio bi to lep snežni pokrivač za Božić u celoj Srbiji, pogotovo na istoku.



Oba modela se takođe slažu sa otopljenje posle Božića, ali daleko od toga da je to toliko sigurno da se može najavljivati.

Evo ensembla GFS-a i ECMWF-a. Po GFS-u čak vidimo da još uvek ne znamo ni koliko će padavina i gde biti 3. i 4. januara. Sever Srbije može dobiti mnogo više, ali i mnogo manje.  Oba modela se naravno dosta razilaze po pitanju otopljenja posle Božića, ali trenutno ide ka tome. Glavni EC daleko najtopliji kada pogledamo ensemble.




Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2016
« Odgovor #179 poslato: 30. Decembar 2015. u 09:59 »
I EC i GFS dobri za moj kraj za nedelju. Sneg na minusu i to po EC-u obilan , crta preko 18mm na stabilnom minusu jedino me malo brine jugoistočni vetar. Nove padavine već u noći ponedeljak na utorak jos desetak milimetara po ecu. Za dalji period neću da komentarišem dosta se sve menja iz izlaza u izlaz.