Autor Tema: Januar 2016  (Pročitano 155608 puta)

Van mreže Dare027

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2016
« Odgovor #320 poslato: 02. Januar 2016. u 17:13 »
Takođe za Prokuplje očekujem blizu 30cm. Košava ne dolazi do Prokuplja, temperatura u dobrom minusu..tlo je smrznuto..

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Januar 2016
« Odgovor #321 poslato: 02. Januar 2016. u 17:46 »
GFS пресушио за пределе од Бг-а па даље према северу, једва да би се сакупило пар мм, а конкретније падавине тик испод Бг-а, туга. 
Са друге стране WRF далеко бољи, WRF на сајту РХМЗ-а за Бг даје око 10-ак цм снега, и то је пристојна количина. И на meteodriatik-u се црта 10+ цм снега за Бг, па и за добар део Војводине, у централним и јужним пределима локално преко 25 цм.

Висина снега 4. у 00:00


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2016
« Odgovor #322 poslato: 02. Januar 2016. u 18:13 »
Sta to crta GFS od 5- 7 januara? Oko 30 mm padavina po meteorogramu je prikazano 0 stepeni.Sneg ili ledena kisa?
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2016
« Odgovor #323 poslato: 02. Januar 2016. u 18:18 »
Изгледа да UKMO црта снежни циклон за Божић,нешто дубљи циклон који настаје вероватно у Егејском мору и премешта се даље на исток је стварно потенцијлна ситуација,видећемо шта ће рећи EC вечерас.


Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #324 poslato: 02. Januar 2016. u 18:25 »
Sta to crta GFS od 5- 7 januara? Oko 30 mm padavina po meteorogramu je prikazano 0 stepeni.Sneg ili ledena kisa?

Vojvodina ima najrealnije sanse da bude i nesto snega. Ali menjace se to jos..:D

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2016
« Odgovor #325 poslato: 02. Januar 2016. u 20:26 »
Ovo je period kada, što se tiče padavina u narednih 30 sati, ne vredi gledati numeričke modele već je poželjno pratiti satelitske i dostupne radarske slike.
Još pre 10-ak dana se "videlo" da ima šansi za neki ciklon koji bi mogao da donese sneg (mislim da je GFS to prvi "najavio"), kako se 3. januar približavao modeli su menjali priču maltene na svakih 6-12h što je izazivalo radost ili tugu na forumu  ;) -u zavisnosti od toga da li se "zimski scenario" činio realnim ili ne.
Što se tiče BGa, GFS je relativno škrt sa padavinama u narednih 24h (3, max 4mm) ali to nije nešto što je sigurno jer samo malo južnije daje dosta više a ćim se "pređe" u Vojvodinu maltene "presušuje", GDPS/GEM je dosta izdašan i daje oko 15mm padavina (samo pola od toga bi omogućilo značajan snežni pokrivač jer će sneg biti izuzetno suv) a ECMWF daje slično kao GFS (ili malo manje) ako se gleda samo raw-model output za padavine (ako sam ja na brzinu dobro izvukao taj podatak iz poslednjeg dostupnog run-a, dobih 3mm) ali na osnovu ostalih parametara mislim da će svaki post-processing na tom modelu dati fin sneg u BGu.
Ja iz ECMWFa, post-processing na ulaznim podacima EC, "izvukoh" čak 14mm padavina za BG -dakle veoma slično kao GEM, ajd' da ne ureknem  ;) -biću zadovoljan i sa pola količine izrazito suvog snega  :zima1 a za neke predele u centralnoj Srbiji dobih takve brojke da neću da ih pišem -da ne "izmalerišem"  ;) obilan sneg u tim krajevima.

Dakle dosta je realno očekivati lep sneg u BGu (uz ledenu košavu i "debeo" minus, kao što je već spomenuto) a svakako će količina padavina na mernom mestu na Vračaru biti netačna jer se to dešava dugi niz godina kada pada sneg nošem košavom (ono drvo na 5 metara od mernog mesta je sve veće  ;) ) pa smo imali situacije da npr. zvanično bude izmereno 1.0mm uz 8-10cm novog snega.
Za ponedeljak uveče i noć ka utorku mogu da kažem da će biti veselo i verovatno klizavo  ;) u BGu i okolini -količina padavina nije zanemarljiva a moguć je i dobar sneg (BG će što se tiče temp. na visin biti "na granici") i ledena kiša i "nešto između".
« Poslednja izmena: 02. Januar 2016. u 20:48 Profiamater »

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Januar 2016
« Odgovor #326 poslato: 02. Januar 2016. u 20:59 »
Pogledah i večeras wrf očekivao sam da smanji padavine ali on ih je još i povećao na 35mm to bi bio pokrivač uz ovakvu temperaturu blizu pola metra  i to samo u jednom danu, sve mi to deluje kao naučna fantastika.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #327 poslato: 02. Januar 2016. u 21:29 »
 ^^
Nije to naucna fantastika, to je realnost koju modeli predvidjaju vec neko vreme. Bice to odlican snegopad.
Jedino sto je veoma lose sto ce to posle dva dana poceti da se topi velikom brzinom.

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.378
  • Starost: 35
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Januar 2016
« Odgovor #328 poslato: 02. Januar 2016. u 21:34 »
Eh taj ciklon kako se postavi, kod mene ne ocekujem vise izmedju 8-10 cm, a loznica tako blizu a tamo nekih 40 cm, ma bas fino :D :D :D :D
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Januar 2016
« Odgovor #329 poslato: 02. Januar 2016. u 22:02 »
Kako je ovo dobar osecaj kada modeli pred sam pocetak padavina povecaju kolicinu. Cesce su smanjivali pred sam pocetak konacno i da povecaju :D Kod mene sutra uvece na merenju u 19h ocekijem oko 20cm. Mislim da je to realno sve preko toga bice iznenadjenje.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #330 poslato: 02. Januar 2016. u 23:14 »
Ha, evo GFS 18Z kaže da bi padavine u toku noći na utorak sada bile uglavnom sneg u većini krajeva, izuzev krajnjeg juga.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #331 poslato: 02. Januar 2016. u 23:16 »
A sta je tek nacrtao za sredu, tanku liniju izmedju obilne kise i obilnog snega...


Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2016
« Odgovor #332 poslato: 02. Januar 2016. u 23:25 »
E, ovome se nisam nadao! :o :oboze:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #333 poslato: 02. Januar 2016. u 23:51 »
Tek je počeo zanimljiv period i modeli sada nisu naročito pouzdani ni na kraće staze. Ne bi ni bilo zanimljivo za praćenje kada bi sve padavine do 8. januara izvjesno bile u obliku snijega. Ovako će modeli još lutati i nijanse će odlučivati šta će biti na kraju.
Ono čemu modeli konstantno teže je prilično otopljenje po visini od 8. ili 9. januara. Ali do tada ima još nedjelju dana i svaki dan će biti zanimljiv za praćenje.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2016
« Odgovor #334 poslato: 03. Januar 2016. u 00:10 »
A u sta uradi GFS 18z kakav bi to snegopad bio za Bozic samo za stepen da bude niza temperatura.  :pop:

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Januar 2016
« Odgovor #335 poslato: 03. Januar 2016. u 00:25 »
Trend je dobar samo da se nastavi i imaćemo beli Božić  :pop:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2016
« Odgovor #336 poslato: 03. Januar 2016. u 00:31 »
GFS je potpuno neverovatan.Ne znam vise sta da mislim o tom meteoroloskom modelu.GFS pomera granice zdravog razuma.Trenutno po njemu palo bi jako puno snega na severu na 0 stepeni,do Bozica. :deda:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.756
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2016
« Odgovor #337 poslato: 03. Januar 2016. u 00:54 »
Evo i mene  na forumu, prvi put ove godine, tako da cu vam svima pozeleti srecnu i uspesnu Novu godinu, punu zdravlja i srece i sto zanimljivijih meteoroloskih dogadjaja  :D


A sto se tice prognoze za naredne dane, i bilo je ocekivano da ce izlazi ovako da lutaju, do Bozica bi mogao vrlo lepo da napada sneg, a moglo bi da ga ima i samo dekorativno u mom kraju  :D  videcemo sta ce reci naredni izlazi.
Vecerasnji izlaz GFS-a je dobar po zimoljupce, mozda se nastavi ovim trendom i sutra  :D  prognozirana akumulacija snega do 7.1. uvece po GFS-u:
Snow accu. GFS Th 07.01.2016 18 GMT

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2016
« Odgovor #338 poslato: 03. Januar 2016. u 01:01 »
Zaista nema lepseg iznenadjenja od GFS-a. Kada ga bolje pogledate,nekako prati GEM model. GEM je jedini video ovu trenutnu severniju,putanju padavina,skoro pa centar padavina osim centralnih prelazi i preko Bg-a,ali i juznog banata,tako GEM to vidi,a zadnji izlaz GFS-a,i njegovog ensambla je takodje podigo padavine severnije,a i povecao. A do Bozica ako bi se ostvarilo bilo bi zaista dobro za pocetak januara. Gotovo svi modeli oko 13-og,14 vide formiranje jakoga bloka nad Atlantikom,sto je dobar znak. Ima ce sta da se gleda na kartama. Sada je samo najvaznije da GFS,ostane pri izlazima za Bozic,i nadam se i EC mu se prikloni. :D
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #339 poslato: 03. Januar 2016. u 08:39 »
GFS 00Z totalno poludeo.  :-[ 67.9mm padavina narednih 10 dana. Ciklon za ciklonom, a posle možda čak inverzija. Ovde ima svega, samo toplijeg vremena nema.



Meni ovo liči na moguću inverziju. Bilo bi dobro preživeti divljanje atlantika.



Nego da se skoncentrišemo na bliži period.

Čini mi se da za sada najbolje pogađaju crnogorski i naš wrf. Biće još dosta snega u Novom Sadu po njemu. Čak se najveći intenzitet očekuje danas posle podne.