Autor Tema: Januar 2016  (Pročitano 155584 puta)

Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2016
« Odgovor #520 poslato: 11. Januar 2016. u 22:30 »
^^  Ove podatke sto ostali kace imas na sajtu yr.no, a EC-ove meteograme mozes pogledati ovde http://www.meteoguru.com/en/pro/ensembles/?latlon=44.82,20.47
HVala ...nasao.

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Januar 2016
« Odgovor #521 poslato: 11. Januar 2016. u 22:34 »
Pustite sneg jel vi videte kolike su sanse sutra za grad u Srbiji  :O :O :O :O :O :O :O :O :O :O

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2016
« Odgovor #522 poslato: 11. Januar 2016. u 23:25 »
И даље GFS гура своју причу, циклон јужнији и знатно плићи, а и блок се одмах нарушава, тако да од тога нема "леба" ни за север Грчке, а камоли за нас.




Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #523 poslato: 11. Januar 2016. u 23:31 »
Polakote ljudi, ipak ne možemo na osnovu jednog izlaza EC-a vršiti procjene gde će i koliko pasti snega. Pogotovo ako uzmemo u obzir da GFS još uvijek nije ni na tragu sličnom scenariju.
Sa druge strane, kanadski globalni model GEM koji takođe nije za potcjenjivanje daje još povoljniji položaj visinskog ciklona, po kome bi cijela Srbija dobila snijeg nalik onome što večerašnji EC daje za južnu polovinu zemlje.



Sve se to kreće u dobrom smjeru, ali svjesni ste koliko će tu još biti promjena u narednih 5 dana. Mislim da ćemo tek u petak pouzdanije znati šta možemo da očekujemo.

A to tada da prvo ispratimo dva zanimljiva dana koja slijede. Sutra su gotovo izvjesne grmljavine, nisu isključene mogućnosti ni za konkretnije nestabilnosti, a ne treba otpisivati ni ciklon u petak i subotu, koji takođe može donijeti zanimljivosti.

U svakom slučaju, nastavlja se period zanimljivih vremenskih prilika, nagrada za naše beskrajno strpljenje u decembru.  :grin:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #524 poslato: 11. Januar 2016. u 23:35 »
Kao što Miloš kaže polako ljudi.  :)
Pričati ko će dobiti koliko snega je ne prerano, nego suludo, pogotovo na osnovu samo jednog izlaza EC-a 5 dana pre padavina. Dobro je primetio Deja da je početkom januara prvo Vojvodini crtano zatrpavanje i onda se sve to promenilo u jednom izlazu. Tako da pamet u glavu. ;)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2016
« Odgovor #525 poslato: 11. Januar 2016. u 23:50 »
Daleko jeste to stoji i svesni smo toga, ali prosto bodu oci ovako lepi izlazi. :grin: Kod mene sabrao 25mm, eh a gde je nedelja.

A ovaj GFS treba zakonom zabraniti, djubre jedno, uvek sam protiv svih. :ranting: :rofl:

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Januar 2016
« Odgovor #526 poslato: 11. Januar 2016. u 23:51 »
Prosto ne vredi nista zakljuciti, ali onako razmisljajuci i realno gledano ovakvi cikloni tesko da mogu dati Vojvodini znacajnije padavine, pogotovo ne severu.
Bice to realnije narednih dana kod modela, tu oko cetvrtka...ovo je pipkanje u mraku

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Januar 2016
« Odgovor #527 poslato: 11. Januar 2016. u 23:59 »
A to tada da prvo ispratimo dva zanimljiva dana koja slijede. Sutra su gotovo izvjesne grmljavine, nisu isključene mogućnosti ni za konkretnije nestabilnosti, a ne treba otpisivati ni ciklon u petak i subotu, koji takođe može donijeti zanimljivosti.

Ja se nadam da će biti zanimljivo sutra. :thumbup:
Prognoza ESTOFEXA za sutra je smeće. Odavno su oni propali za ovaj deo Evrope.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2016
« Odgovor #528 poslato: 12. Januar 2016. u 00:15 »
...ovo je pipkanje u mraku

Nema ničeg lošeg što se tiče "pipkanja u mraku"   ;) ako su prisutne adekvatne osobe  :rofl: :rotf:

Slažem se sa članovima koji su napisali da moramo da još malo sačekamo (bar dva dana) što se tiče procene situacije za period koji je sada udaljen 6-7 dana (nedelja i ponedeljak, naročito što se tiče padavina).
Jedan solidan izlaz ECa što se tiče snega za 70-75% Srbije ne znači da će sigurno tako i biti, iako EC u tome nije usamljen (Miloš je spomenuo GEM tj. aktuelni GDPS koji sam i ja par puta spominjao iako ga je jedan član definitivno otpisao i rekao da se "vreme ne gleda po GEMu") jer ima i modela koji ne vide "lep snežni scenario" za veći deo Srbije (nije samo GFS takav).
Nekada davno sam napisao stav nekih mojih poznanika iz USA i mene što se tiče poređenja (na globalnom nivou) ECa i GFSa, dakle za 5-6 dana unapred EC generalno jeste pouzdaniji ali to je statistika na velikom uzorku i svakako ne znači da će u ovom konkretnom slučaju EC sigurno biti tačan (može da se desi da situacija bude i povoljnija od trenutne pa da sneg "dobaci" i do severnih delova Vojvodine, kao što je moguće da sve prođe slično onome kako GFS daje u poslednjim run-ovima).
Lično očekujem sneg u većini krajeva Srbije u nedelju i ponedeljak (ne isključujući da je sneg moguć samo tokom ova dva dana), tako nešto sam odavno najavio za period do 20.1. ali ne pre 17.1 (u danima kada modeli nisu baš nagoveštavali da će zima ponovo doći u naše krajeve) i možda ću "pogoditi" ali to što ja očekujem nikako ne znači da će sigurno tako i biti.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #529 poslato: 12. Januar 2016. u 08:20 »
GFS prihvata EC polako i uvodi obilne snežne padavine južnije od Beograda. Sever Srbije i po njemu suv kao barut.   ::)
Ma šta će nama padavine. Ispadala se kiša noćas čisto da ne možemo da kažemo da sever nije dobio padavine.  :ranting:

Šalim se ja malo nisam deprimiran ovim izlazom, menjaće se to još dosta. Sada ćemo da vidimo i novi EC i tako ukrug.  :)

EDIT: Evo novog EC-a, pa ti sad budi pametan. Pobeže ciklon kanda severoistočnije, mada je to slična putanja meni se čini. Videćemo meteograme. Očekujem drastično smanjenje padavina centralnim i južnim predelima Srbije.

« Poslednja izmena: 12. Januar 2016. u 08:31 Joe »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #530 poslato: 12. Januar 2016. u 09:19 »
 ^^
Joe sve sto si napisao na kraju je ispalo tako sa novim meteogramom.
Nepovoljniji polozaj ciklona za nasu zemlju i smanjenje padavina za predele gde ih je sinoc bilo.
Nikako mi se ne svidja u kom smeru idu modeli...

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2016
« Odgovor #531 poslato: 12. Januar 2016. u 09:35 »
Jednostavno nas nece pa nece. Nema stabilnog bloka na Atlantiku pa to ti je. Pojavi se blok na kratko ali cikloni sa Atlantika ga odmah poguraju ka nama. Nagledacemo se mi sigurno jos dosta snegova i blokova na kartama a u stvarnosti nekako malo teze to ide.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #532 poslato: 12. Januar 2016. u 10:10 »
Po EC-u ako se pogledaju zajedno padavine 15. i 17. januara sever Srbije će bolje proći... :pleasantry:

Mi dobijamo 15. kišurdaču za medalju na +5, da bi 17. bilo simboličnih snežnih padavina.
Predeli južnije dobijaju mnogo manje kiše 15. januara, ali i dosta više snega 17. januara...

Ja bih da se menjamo ako može.   :diablo:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #533 poslato: 12. Januar 2016. u 10:37 »
Po EC-u ako se pogledaju zajedno padavine 15. i 17. januara sever Srbije će bolje proći... :pleasantry:

Mi dobijamo 15. kišurdaču za medalju na +5, da bi 17. bilo simboličnih snežnih padavina.
Predeli južnije dobijaju mnogo manje kiše 15. januara, ali i dosta više snega 17. januara...

Ja bih da se menjamo ako može.   :diablo:

To je ono tvoje sto si rekao nedavno da je kolicina padavina manje-vise ista za citavu zemlju kada se rasporedi na period od godinu dana.
Nekom kisa nekom sneg, necemo sad u detalje.  :thumbup:
Bicemo pod uticajem hladnog vazduha sa severa sto je najvaznije a nikad se ne zna kad ciklon moze da uleti.
Samo da blok izdrzi i da se pomeri zapadnije jer po ovim izlazima to nije ono sto nama treba za pravu zimu.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #534 poslato: 12. Januar 2016. u 11:14 »
Ec povecao kisu za petak,ukinio sneg 17og,i uveo + 20,21og :fight: :)
2,3 dana ce lutati iz izlaza u izlaz,najvise volim kad se uvedu padavine pred sam pocetak,ove na nedelju dana unapred mogu i sam da nagadjam,pisem-brisem fazon  :rofl:
Edit:Takvi cikloni su se redjali 2012e Joe..I naravno jos ponekih zima unazad.. Izuzetno je tesko da jedan ciklon donese celoj teritoriji obilan sneg,simbolican da ali ozbiljniji jok... Nismo ni bas mala drzava ;) Samo serija od dva tri ciklona formiranim na razlicitim mestima mogu zadovoljiti apetitite snegoljubaca u Srbiji.. :D
« Poslednja izmena: 12. Januar 2016. u 11:30 risbo gr »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #535 poslato: 12. Januar 2016. u 11:18 »
To je ono tvoje sto si rekao nedavno da je kolicina padavina manje-vise ista za citavu zemlju kada se rasporedi na period od godinu dana.
Nekom kisa nekom sneg, necemo sad u detalje.  :thumbup:
Bicemo pod uticajem hladnog vazduha sa severa sto je najvaznije a nikad se ne zna kad ciklon moze da uleti.
Samo da blok izdrzi i da se pomeri zapadnije jer po ovim izlazima to nije ono sto nama treba za pravu zimu.

Da upravo to. Dobićemo i mi svoju porciju padavina, nažalost u obliku kiše.  :cry:

Priroda nemari za vrstu padavina samo se trudi da ih rasporedi podjednako.

Ma biće tu još svega.  :morning:

Trend mi se nikako ne sviđa. Poprilično usklađeni modeli danas po pitanju pozicije ciklona oko 16. januara.

Nešto slično reče jedan član foruma pre par zima. Sve je ovo ništa. Dok ne prođe par snežnih ciklona  i svaki bude po malo malo pomeren u odnosu na prethodni i svuda ne padne sneg to i nije prava zima. Ako mi zavisimo od jednog ciklona da li će biti u januaru snega, šta onda dalje da pričam...  :confused:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2016
« Odgovor #536 poslato: 12. Januar 2016. u 11:25 »
Gfs mi se cini napravio bas pozitivan pomak za nedelju... Bar za nas juznije predele i zadrzao bi se ciklon duze e sad ne znam koju kolicinu padavina prognozira, videcemo kasnije u meteogramu... Sve ce ovo da se menja jos, ali dobro bar je sada u pozitivnom smeru...

Evo i meteograma... Lepo oko 12-13mm snega a posle nema plusa a nije bas lepo to sto je ovoliki minus...
« Poslednja izmena: 12. Januar 2016. u 12:14 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2016
« Odgovor #537 poslato: 12. Januar 2016. u 13:22 »
Очекивано шетање модела, GFS сада јако добар, рекао бих да је и UKMO ок, сада EC прави проблем, циклон нешто источније плићи и брзо бежи даље на југ, а и по њему би добили нешто снега, тако да је шансе за сувомразицу барем овде, све мање и мање.

Ево и GFS метеограма, чисто за архиву, страшни мразеви би могли бити:




Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #538 poslato: 12. Januar 2016. u 13:35 »
I meteogram za Novi Sad je odličan.  :bang:


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2016
« Odgovor #539 poslato: 12. Januar 2016. u 13:36 »
Da GFS je sada po pitanju jakih mrazeva ekstreman, ako bude bilo snega minusi i mrazevi ce biti izrazeniji, zato GFS daje nize minimalce i maksimalce na jugu a nesto vise na severu jer tamo snega po trenutnim izlazima ne bi bilo.
Pa nije EC los ni jutros daje oko 15mm u obliku snega, sve je to dobro dok totalno ne ispari, a onda cemo da se cupamo za kosu. :rofl: