Autor Tema: Januar 2016  (Pročitano 155633 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2016
« Odgovor #660 poslato: 13. Januar 2016. u 22:24 »
Količina padavina prema poslednjim izlazima za NS:

GFS12Z 4.5mm
ECMWF12Z 8.4mm

Pa nije to ni malo sobzirom na debele minuse koji se očekuju i sobzirom koliko se davalo prethodnih dana. Po ovome bih rekao da dobijamo oko 10cm snežnog pokrivača, ali naravno to je samo trenutno trend. 

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2016
« Odgovor #661 poslato: 13. Januar 2016. u 22:53 »
Možda vredi napomenuti da je na karti koju je priložio Zec uzet odnos od 15:1 u inčima kao "snow to liquid ratio" što se primenjuje za suv sneg koji pada na značajnom minusu u svim slojevima troposfere (u ekstremnim situacijama odnos može da bude i mnogo veći, npr. 40:1). Za mokar sneg na temp. malo iznad nule uzima se odnos manji od 10:1, ponekad samo 5:1.
Za "običan" sneg se najčešće uzima odnos 10:1 u inčima što znači da bi se topljenjem snega visine 10in (25.4cm) dobio 1in vodenog taloga (2.54cm tj. 25.4mm) -to bi u jedinicama na koje smo mi navikli bilo: od snega visine 1cm se dobije 1mm vode i obrnuto, što se obično koristi - od 1mm padavina dobiće se 1cm snega.
Odnos 15:1 u inčima (koji je ovde primenjen) je isti kao odnos 1.5:1 u jedinicama na koje je većina nas navikla tj. od 1mm padavina može da se očekuje 1.5cm snega (kada bi istopili sneg visine 1.5cm dobili bi 1mm tečnosti).
Izvinjavam se ako sam "ugnjavio" sa ovim komentarom  ::) Ako mi se ovo "detaljisanje" tj. objašnjenje koje je možda potrebno samo manje iskusnim članovima uzme kao "minus" onda neka mi se kao "plus" računa da sam bar sat ranije pre popularnog sajta yr.no napisao šta daje (u vezi padavina koje su postale dostupne na zr.no oko 21h) nov EC12 (makar za BG) pa sam "sveukupno" na nuli  ;)

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2016
« Odgovor #662 poslato: 13. Januar 2016. u 23:01 »
Bas los GFS 18 z sto se tice Beograda i okoline.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2016
« Odgovor #663 poslato: 13. Januar 2016. u 23:04 »
GFS 18z baš slab sa padavinama za Beograd, veći deo Vojvodine skoro suv. Evo kako RHMZ vidi naredni period.

BEOGRAD,        IZGLEDI VREMENA ZA SEDAM DANA (do 21.01.2016.god.)
Hladnije, od nedelje ledeni dani. U petak oblačno s kišom, u toku noći ka suboti, uz pad temperature kiša će preći u susnežicu i sneg. Za vikend oblačno i vetrovito, povremeno sa snegom. Do kraja perioda pretežno oblačno, povremeno sa snegom osim u utorak kada će uglavnom biti suvo.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Januar 2016
« Odgovor #664 poslato: 13. Januar 2016. u 23:40 »

Jednostavno retki su cikloni sa ovom postavkom koji nama donose vece padavine, retki.
Srednji Jadran i u nekim situacijama juzni Jadran i to je to.

Sto bi rekao kolega Gabesz, nema nama snega dok juznije od Nisa ne pada kisa...


Meni je zao sto ne moze da se pogodi ciklon koji ce celoj zemlji doneti obilniji sneg,ali jednostavno klima Srbije je takva...

Ja se secam jedne zime pre dosta godina kada je u Ivanjici lila kisa i kisa kao luda,bilo je i izlivanja reka dok je za to vreme Vojvodina bila zatrpana snegom svuda po Vojvodini 40tak cm snega pa i vise,sto je za Vojvodinu stvarno obilan sneg, i stalno su bili izvestaji  sa tv-a kako danima pada sneg i kako je minus u Vojvodini ,dok istovremeno  juzni krajevi a mozda i centralni(ne secam se dobro) bili u debelom plusu...

E sada klima Srbije je takva da su cesce situacije kada centralni i juzni krajevi dobijaju obilnije snegove od vojvodine,cesce se povoljnije postavljaju cikloni  za juznije krajeve o tome dovoljno  govore godisnji proseci,raspored padavina,broj dana sa sneznim pokrivacem, sa padanjem snega itd

Realno je da je jugozapad Srbije najpovoljnije mesto za zivot jednog zimoljupca u Srbiji(jedan bas takav je imao srece :) verovatno sam jedini zimoljubac u Ivanjici ) ali ovih poslednjih , 5,6 godina, nema prave  zime, bez obzira na neke vece snegove,nije to to ,nisu to prave zime na koje sam ja u Ivanjici(koja je poznata po velikim snegovima) navikao kao klinac,ali sta je tu je :)

I da, nije pitanje da li ce,nego kada ce se postaviti ciklon tako da Vojvodina profitira u odnosu ostatak zemlje...

Videcemo da li moze doneti ovaj raspored ciklona,u kombinaciji sa mikroklimom Iv jos jedan ogroman sneg ovde,u ovakvim situacijama Ivanjica zna da primi vise padavina od prognoza i daleko vise od okoline.Jednom smo vec zajedno isprtili kako se u Ivanjici za dan formira pokrivac od 1m 100 cm :)

YR.NO. Ivanjica



E sad sve je ovo jos daleko,videli smo kako malo pomeranje polozaja ciklona jug-istok ,ili mlalo na sever-zapad  drasticno uticu na kolicinu padavina,tako da dok ne udje u dan do pocetka padavina ili u radarske slike ne mozemo mnogo toga znati, a nadati se i prognozirati uvek moze :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #665 poslato: 13. Januar 2016. u 23:50 »
Uopšte nije isključena mogućnost da raspored sniježnih padavina na kraju bude sličan kao kod onog prvog ciklona poslije nove godine iako je potpuno drugačija sinoptička situacija.
Modeli su počeli da se slažu konačno.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Januar 2016
« Odgovor #666 poslato: 14. Januar 2016. u 00:14 »
Ponovo sneg od preko pola metra, ja ću skoknuti do Vrnjačke Banje u nedjelju na dva dana prvim autobusom da posmatram nevreme.

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Januar 2016
« Odgovor #667 poslato: 14. Januar 2016. u 00:26 »
Hm... Multimodel ne izgleda bas najbolje za BG  :hm:

Beograd meteoblue




Van mreže Shomy

  • *
  • Poruke: 49
  • Starost: 30
  • Lokacija: Beograd, Krnjaca
Odg: Januar 2016
« Odgovor #668 poslato: 14. Januar 2016. u 00:42 »
Hm... Multimodel ne izgleda bas najbolje za BG  :hm:

Beograd meteoblue




Brate ne izgleda dobro ni za jedan drugi grad u Srbiji, a kamoli za Beograd ta prognoza je totalni promasaj...

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Januar 2016
« Odgovor #669 poslato: 14. Januar 2016. u 00:43 »
Evo sta kaze Weather2umbrella na facebook stranici:

''Centar ciklona i dalje ,,šeta'', a od njegovog centra zavisiće i količine snega tokom vikenda nad Srbijom, a naročito nad Vojvodinom

Snažan ciklon koji će se tokom vikenda premeštati sa Jonskog mora preko Grčke ka Crnom moru, iz časa u čas menja kretanje svog centra, a od samog centra ciklona zavisi i količina snega u našim predelima i Srbiji. Prema trenutnim prognozama centar ciklona za nedelju ujutro pomerio se ka Jonskom moru, što bi sneg donelo celoj Srbiji. Predeli južno od Beograda zasigurno će dobiti veće količine snega, lokalno na jugu i jugoistoku zemlje i do pola metra, dok bi prema večerašnjim prognozama sneg prekrio i Vojvodinu, ali sa znatno manjom debljinom u odnosu na predele južno od Beograda. Inače, ciklon će zasigurno doneti i polarni prodor vazduha, pa će maksimalne temperature od nedelje biti oko -5°C, a uz olujni severozapadni vetar subjketivni osećaj hladnoće biće i do -20°C. Olujni severac stvaraće i snežne nanose i vejavicu. Ukoliko se centar ciklona bude premeštao još više južnije i istočnije od Srbije, što je bilo očekivano do jutrošnjih prognoza, Vojvidina će ostati bez snežnog pokrivača ili se tek zabeleti u Banatu. Od položaja centra ciklona zavisiće i sutrašnja detaljna objava vremena za vikend. Pre ovog ciklona, preko Srbije i regiona tokom petka premeštaće se atmosferski frontalni poremećaj, koji će doneti kišu i olujnu košavu, planinama sneg, a potom će tokom dana jugoistični vetar biti u skretanju na severozapadni, a uz priliv hladnijeg vazduha kiša će u nižim predelima tokom večeri i noći preći u susnežicu i sneg. Inače, nakon današnje kiše i lokalnih pljuskova sa grmljavinom, a u planinama i na području Dimitrrovgrada i snega, večerašnnji porast vazdušnog pritiska obezbediće tokom sutrašnjeg dana sunčano vreme, ali i sveže, ponegde i maglovito jutro sa mraze. Pad pritiska tokom sutrašnjeg popodneva i večeri biće uvod u naoblačenje tokom noći i promenu vremenu tokom petka.''

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2016
« Odgovor #670 poslato: 14. Januar 2016. u 00:47 »
Brate ne izgleda dobro ni za jedan drugi grad u Srbiji, a kamoli za Beograd ta prognoza je totalni promasaj...

Lijepo vam piše da su padavine u mm/h, a ne u mm/3h kao na većini dostupnih meteograma. Uz intenzitet od 1mm/h, tu bi se nakupila fina količina padavina za manje od 24h.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2016
« Odgovor #671 poslato: 14. Januar 2016. u 01:04 »
Dobro se razvilo, dobice Srbija ipak dobrog snega na kraju, dobro Beograd i Vojvodina najmanje ali sta da se radi, ne moze se uticati na to..

@ Srbin

JOJ stvarno za Ivanjicu ludilo, slicno se crta i u Bugarskoj, na severoistoku zemlje i centralnom delu..

Eno i Bugari na njihovom forumu poludeli zbig prognoze.. :grin:


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #672 poslato: 14. Januar 2016. u 01:20 »
Al ce forum da se usija u nedelju auu  :grin: Vi dole juznije,slikajte,snimajte,ne vidja se to cesto :) Bilo bi lepo ko je u mogucnosti da odradi "time laps snow".. Mi severnije cemo se zadovoljiti i sa manjim sneznim pokrivacem  :) Ne znam koliko ce u mom kraju pasti,spadam u kategoriju ovih malo juznije od Bg-a ali ce to  biti sneg od 15 do maksimum 30cm..Iznenadjenja su moguca,pogotovo bas tu oko Bg-a posto ce tu opet biti granica obilnijih padavina.. Nije iskljuceno da bude ogromna razlika izmedju najsevernijih i najjuznijih opstina. @Profi -tvoji postovi  su korisni i uvek se nesto novo nauci :tu:
Srecna Srpska nova godina kolege forumasi ;)

Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2016
« Odgovor #673 poslato: 14. Januar 2016. u 01:31 »
Srecna nova godina forumasi , sve najbolje u novoj godini pa da se radujemo i uzivamo u ovim najavljenim sneznim padavinama!!

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2016
« Odgovor #674 poslato: 14. Januar 2016. u 01:32 »
Срећна нова форумаши.  :D

Још увек није усаглашена позиција и путања циклона, сад погледах главни излаз и  претурбације GFS и приметно да још увек неке, а то ипак занемарљив број виде за нијансу дубљи и северније постављен циклон,тако да не бих одбацио могућност мале корекције у јутарњим излазима, пре свега код GFS- а, али сутра ћемо дефинитивно знати шта нас све очекује, пошто ово већ улази у 72 h полако.

А и овако даје око 30 cm или нешто више.  :)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2016
« Odgovor #675 poslato: 14. Januar 2016. u 01:45 »
Sretna vam nova godina!  :comeon:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2016
« Odgovor #676 poslato: 14. Januar 2016. u 03:13 »
Ja sam lepo okacio na dugorocnim prognozama predvidjanja za februar i vec o njemu razmisljam. I pored solidng januara ove godine za veci deo zemlje ja se ne secam kada mi je januar doneo pristojan sneg, jednostavno mi je to zimski mesec koji unapred otpisujem.
Cekam februar i nadam se povoljnom ishodu i jednom vrednom snegopadu.
A kolegama koji ce dobiti lep sneg uskoro zelim da uzivaju u njemu.
To ce biti prava bajka, bas onakva kakvu pravi zimoljubac zeli.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2016
« Odgovor #677 poslato: 14. Januar 2016. u 04:56 »
GFS 00z još malo nepovoljniji za Beograd i Vojvodinu. Ja mislim da Beograd i Vojvodina će ipak morati da sačekaju novo deljenje za uživanje i zimskoj idili. Ili ipak da sacekamo i EC?

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2016
« Odgovor #678 poslato: 14. Januar 2016. u 05:43 »
 :confused Ne znam ali ono sto sam ja gledao,ok to izgleda ,pravi granicu -Sava,Dunav u obilnim i slabim padavinama..Gledao sam bas detaljno karte Gfs-a i putanju ciklona..sneg dobacuje u nekim terminima skoro do krajnjeg severa..Ocekujem u Srednjem i juznom Banatu,Sremu sneg od 10cm..Bg je vec  nesiguran,moze biti i 10i 30+cm.Zavisi dokle dogura obilniji sneg :) Juznije sve to bolje  izgleda,ciklon ce se malo duze zadrzati nad nasim prostorima  :grin: Mozda gresim ali Ovako meni izgleda posledni izlaz Gfs-a..Videcemo sta kaze Ec kasnije ..
Edit I u nekim daljim terminima +200h  dolazak nekih  ciklona sa severa 
« Poslednja izmena: 14. Januar 2016. u 06:02 risbo gr »

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2016
« Odgovor #679 poslato: 14. Januar 2016. u 07:48 »
Koliko ja vidim za Beograd GFS 00z daje za nedelju tek mozda oko 3-4mm padavina. Po njemu nema šanse za 10 i više cm snega. O Vojvodini šta tek da se kaže, Beograd i Vojvodina čekaju neku bolju priliku. Koliko vidim i EC što si tiče Beograda prilično loš. Za razliku od GFS-a EC uvodi i otopljenje u drugoj polovini sledeće nedelj. Ja sam siguran da je to to i da nekih bitnijih izmena neće biti do nedelje. Ostaje nam da se nadamo da će treća dekada januara i februar popraviti stvar, šteta bi bilo da četvrta zima za redom bude ovako siromašna. [] evo i karta sa visinom snežnog pokrivača.
« Poslednja izmena: 14. Januar 2016. u 08:27 slobopfc »