Granica padavina negdje mora da postoji, tako je kako je. Ono što je u ovoj situaciji neobično je što modeli daju jako oštru granicu i u dužem vremenskom periodu skroz stacionarnu.
Kad kažem "oštru", tu mislim na prelaze. Obično postoji neki blaži prelaz od mjerljive količine padavina do prvih konkretnijih padavina (5mm i više), najčešće je taj pojas debeo i do 50-100km. Ovoga puta modeli daju jako usku tu oblast prelaza od 0.1mm pa do 15mm, praktično 10-ak km bi dijelilo lokacije bez mjerljive količine padavina do mjesta sa preko 10mm. A u svim periodima najjačih padavina od subote u 18UTC do nedjelje u 12UTC ta linija praktično ne mrda, da bi se tek u nedjelju nakon 12UTC malo "razlila" ka sjeveru.
Beograd non-stop šeta oko te granice i pitanje hoće li ostati sjevernije. Prema poslednjem GFS-u, Beograd bi bio na samoj granici, tako da će se tu skupiti i 10-ak mm na meteogramu, ali i dalje je to klimavo.
Kad su u pitanju ostali globalni modeli koji su ažurirali 12Z, GEM i DWD daju tu granicu gotovo identično kao GFS, dok npr. UKMO vidi prilično sjevernije, i ne smijem ni da pominjem koliko padavina daje za Bg.
Vjerujem da će EC vratiti makar mjerljive padavine večeras, a WRF-NMM teško, možda jedino ako EC nacrta sjeverniju granicu od GFS-a.