Vreme je da vidimo u kom smeru ide ovo nase zagrevanje stratosfere i sta mozemo da ocekujemo od toga.
Prvo cu postaviti jedan grafik na kom su prikazani GFS ensembli za brzinu zonalnih vetrova nad 60-im stepenom severne geografske sirine na 10hPa.
Ovde vidimo da je trenutna brzina zonalnih vetrova malo vise od 40m/s, i vidimo drastican pad u njihovoj brzini na kraju januara, koja bi po nekim ensemblima isla i ispod -10 m/s sto znaci da bi doslo do promene smera zonalnih vetrova a tada bismo mogli da govorimo o tehnickom SSW-u. Za sada nismo sigurni da li ce do toga doci, ali u svakom slucaju mlazna struja ce biti znatno usporena i PV popilicno oslabljen i dislociran pa bismo mogli da ocekujemo neki uticaj toga na vremenske prilike.
Naredna slika koju cu da okacim jeste vertikalni presek brzine zonalnih strujanja po slojevima, da vidimo u kojoj meri ce se to usporavanje (u visim slojevima i preokretanje na istocne pravce) polarne mlazne struje odrazavati u nizim slojevima atmosfere.
Kao sto mozemo da vidimo, od 27. januara do 6. februara imamo drasticno usporavanje mlazne struje, pa i njenu promenu smera cak u najvisim slojevima stratosfere, koja za sada ne izgleda kao da ce da se desi i na 10hPa, ali ostaje nam da pratimo.
Da vidimo kako bi to zagrevanje izgledalo krajem januara pa da malo preciznje mozemo da kazemo sta da ocekujemo od vremenenskih prilika, bar u prvoj polovini sledeceg meseca.
A evo kako bi izgledalo pocetkom februara, dakle PV bi bio premesten nad Evropu.
Vec poznate stvari, zagrevanje iznad sibira, severnog pola, Grenlanda, kao i sa americke strane arktickog kruga. To nama u pocetku ne moze da donese nista konkretnije jer ovakva postavka samo pospesuje zonalna strujanja sa Atlantika ka Evropi.
Prva slika zagrevanja sada, na kraju januara, dosta objasnjava i ovakvu sinopticku situaciju koja se prognozira za pocetak februara nad severnom hemisferom:
Dakle, tamo gde sada na samom pocetku zagrevanja u stratosferi bude izmesten PV (severni Atlantk), ocekuje se povecana ciklonska aktivnost koja bi se po svemu sudeci nastavila kroz, verovatno, citavu prvu polovinu narednog meseca. Mi bismo bili uglavnom pod uticajem anticiklona kako sada stoje stvari, uz povremene upade sa severozapada. O drugoj polovini meseca jos uvek nije pouzdano govoriti, jer jos uvek ne znamo kojom brzinom i u kojoj meri ce se usporavanje mlazne struje odraziti na nize slojeve, i koliko ce biti potrebno Atlantiku da se "smiri" pa da se pruzi prilika da se AC nad Atlantikom uzdigne ka Islandu i Grenlandu. Mislim da ni u drugoj polovini februara ne bismo imali neke sanse za skandinavski AC iz prostog razloga, jer bi tu kao i na severozapadu Sibira vrlo verovatno imali izrazenu depresiju koja bi vrlo lako mogla da spusti prilicno hladan vazduh nad podrucje Evrope ukoliko dodje do formiranja bloka. Ali ukoliko se to ne desi mozemo da budemo u situaciji da nam je hladnoca tako blizu ali da nema "uslove" da se spusti do nas. U svakom slucaju ocekujem interesantnu drugu polovinu februara, pa i prvu polovinu Marta.
Uz ovakvu postavku sistema kao na prethodnoj slici jasno je da ce pocetkom februara AO i NAO indeksi biti u pozitivi, zbog znatno povecane ciklonske aktivnosti nad severnim Atlantikom. Indeksi bi, kako mesec bude odmicao trebali da "krenu" u negativu, jer bi PV po sadasnjim prognozama iz severnog Atlantika bio premesten nad severoistok Evrope, sto bi omogucilo da se formira blok nad atlantskim okeanom kasnije u toku meseca, kada se ove promene iz stratosfere odraze u troposferi.
Naravno, vec sam spomenuo ranije, da su desavanja u stratosferi mnogo predvidljivija od onih u nizim slojevima i da su prognoze, cesto, i za neki dalji period dosta pouzdanije, pa se i modeli oko prognoze tih dogadjaja uglavnom slazu.
Evo kako izgleda prognoza EC-a:
A evo karte za isti period, samo u nesto nizem sloju, na 30hPa:
Dakle, kao sto vidimo, zagrevanje se odrazava i na nize slojeve, naravno. Ostaje nam samo da vidimo kakav ce "odgovor" na ova desavanja uslediti u troposferi kroz naredni mesec. Po meni, dva najverovatnija scenarija bi bila ili uspotavljanje bloka u drugoj polovini februara i hladnije vreme u Evropi (ne preciziram koji krajevi Evrope bi bili glavni na udaru jer je to nemoguce za sada), ili samo slabljenje ciklonske aktivnosti uz pokusaje stvaranja bloka koji bi bili narusavani od strane Atlantika. U svakom slucaju, sve ukazuje na mogucu hladniju drugu polovinu februara ali i prvu polovinu marta za sada.
Naravno, ovo nije nista pouzdano, i nastavicemo da pratimo pa cemo videti kako ce se stvari odvijati.