Hvala Profi!
Mislim da te nece docekati nikakva znacajnija hladnoca ovde do tada, ne verujem da ce se Atlantik tako lako "predati".
Ali sada nam predstoji onaj "tezi" i zanimljiviji deo. Bice interesantno videti sta ce modeli poceti da crtaju ovih dana, kada bude u toku zagrevanje na 10hPa. Kazem "tezi" deo jer je zagrevanje u stratosferi bilo "lako" za predvideti, ono sto nas ceka bice mnogo tezi zadatak. Prognoziranje desavanja u troposferi, koja je, kao sto znamo, mnogo dinamicnija od stratosfere, i predvidjanje na koji nacin ce ona odreagovati na ovo zagrevanje iz visih slojeva, u kojoj meri ce se to odraziti na troposferu - to je ono zbog cega se, na prvom mestu i prate sva ova desavanja u stratosferi, ali to je takodje i mnogo tezi deo svega ovoga. Ali, takodje i mnogo izazovniji, pa samim tim i zabavniji deo u celoj ovoj prici.
Ne, nema nikakvih znacajnijih promena, nece ih ni biti u narednih par dana jer sve je manje-vise poznato. Imacemo vrlo znacajno zagrevanje, zonalna struja na 10hPa ce biti skoro u potpunosti zaustavljena, i jedina nedoumica je jos oko toga da li ce doci do promene smera ili ipak ne. I slazem se sa tobom Profi da je to manje verovatna opcija. Mada, ako pogledamo sustinsku razliku izmedju -1 m/s recimo i 1m/s na 10hPa to nece predstavljati toliku razliku u nizim slojevima, glavna razlika je sto bismo u prvom slucaju imali tehnicki SSW, dok u ovom drugom to ne bi bilo proglaseno SSW dogadjajem vec samo znacajnim i velikim zagrevanjem stratosfere.
Vec sam pisao o tome koliko su ova desavanja u stratosferi predvidljivija od onih u troposferi, a evo i potvrde za to. Naime, GFS model je jos 11. januara "video" ovo zagrevanje na 10hPa i njegov pocetak na danasnji dan, jos u 384. satu je poceo to da crta, i to se i ostvarilo.
11. Januar, 384. sat:
Stanje na 10hPa danas:
Inace, evo jedne zanimljivosti vezane za trenutno stanje u stratosferi i "pomeranje" stratosferskog polarnog vorteksa ka Skandinaviji i atlantskom okeanu:
Nad Norveskom su primeceni polarni stratosferski oblaci ili, takozvani, "sedefasti" oblaci. Ti oblaci se formiraju u nizim slojevima stratosfere, na visinama od 15-25 km, da bi nastali potrebno je da temperature vazduha budu oko -80C i uglavnom, nad severnom hemisferom, mogu da se primete zimi iznad Skandinavije, Aljaske i severne Kanade. Ali zabelezeni su slucajevi i u Engleskoj i Skotskoj (postoji mogucnost da ponovo budu vidjeni iznad tog podrucja, kada PV bude dislociran nad njihovo podrucje). Ali su mnogo cesca pojava nad Antarktikom. Primetni su nakon zalaska i pre izlaska sunca zbog toga sto su tada obasjani suncevom svetloscu a obzirom da je na povrsini zemlje ispod njih jos uvek mrak oni mogu lepo da se vide.
Evo link gde mozete da vidite i kako ti oblaci izgledaju kao i da procitate jos nesto o njima:
http://www.atoptics.co.uk/highsky/nacr1.htmA evo i jos jednog linka, nevezanog za ove oblake, ali koji takodje moze da bude vrlo koristan i pomocu kog moze bolje da se prikaze stanje u atmosferi, kao i polozaj polarnog vorteksa, i mnogo toga drugog.
https://earth.nullschool.net/#current/wind/isobaric/10hPa/overlay=temp/orthographic=-11.60,92.26,378/loc=91.219,63.580Ovde mozete da vidite mnogo toga, od brzine strujanja, temperature, vazdusnog pritiska, sve to po slojevima u atmosferi, temperature okeana, i jos mnogo toga. Konkretno, ovaj link ce vas odvesti na temperature na 10hPa, ali mozete da vidite i gde se trenutno nalazi stratosferski PV, i da promenite na koji god parametar zelite da vidite. Takodje, omogucava nam da vidimo i prognozirano stanje za par dana unapred. Vrlo zanimljiva stranica, bar meni.