Autor Tema: Polarni vorteks (Polar vortex)  (Pročitano 89840 puta)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #120 poslato: 02. Januar 2019. u 00:09 »
Ovo je malo komplikovana slika, vertikalnog presjeka geopotencijalnih visina od površrine do 1hPa, uz Eddy Heat Flux. Evo zašto je bio važan atlatnksi greben, svije vrijeme se uzdiže od troposfere prema donjim slojevima i srednjim slojevima stratosfere, i cijepa vrtlog na "lijevu" i "desnu" stranu, odnosno dvije sestre vorteksa.
 


Da se bolje vide sestre, ili nove ćelije, vrtloga podebljao sam im konture plavom bojom.

Evo kako EPS priakzuje AC preko Sjevernog pola, počinje vjerovanto detektovanje SSW-a. Zato govorim da je kod splita brza propagacija (-AO):


Istovremeno kod nas je već dovučena hladnoća, ali tu i ostaje zarobljena sa ovom postavom sistema:


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #121 poslato: 02. Januar 2019. u 01:17 »
 ^^ Kao i uvek sve ispraćeno. EPS to baš čudno prikazuje  :D

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #122 poslato: 02. Januar 2019. u 08:22 »
Pošto nemam ovlasti editovati post, zamolio bih moderatore i administratore, da edituju moj post. Stvarno nisam ulpoadovo tu sliku, na laptopu mi i dalje stoji željena animacija, ali na tapatalku...
 :blush:


Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #123 poslato: 03. Januar 2019. u 23:54 »
Vidim slika je sada dobra...Evo malo da se i ovdje obratim:
Kara more sa jako malo leda je možda bio dobar prognozer zagrijavanja u stratosferi/slabog PV:


Ide novo  zagrijavanje iznad Sibira što bi moglo izazvati eventualno bolju propagaciju za dalje...


Vidi to i EC (crna linija su prognoze), maleni porast T na 10hpa i 30hPa nakon što je krenula padati:



Potreban nam je Wave2 i ovo njegovo održavanje preko troposfere, radi bloka, mislim da ako i dalje ostane PV ćelija iznad Amerike, bliže Greenlandu, (na drugoj slici), da bi spriječila stvaranje -NAO (sada nam možda i nije potreban), da ne bi došlo do pretjeranog zapadnog stvaranje ciklona po Sredozemlju. Bilo bi dobro da se AC povuče više iznad Atlantika, ali ne previše.
 
Možda opet na na ivici, ali sigirnije ;)
AO već ide prema negativnom predznaku, što se vidi i na stvaranju AC preko Severnog pola.

Trenuntno stanje:

Vrijeme od kada bi  AO trebao polako prelaziti u negativnu fazu:

Juče sam gledao EPS sedmični i loš je zbog toga što hladnoća projuri previše zapadno, Balkan bude u toplom sektoru.
Dolazimo polako u MJO faze koje grade HLB, a +EAMT  sa širenjem atmosferskog momenta impulsa, također pomaže u stvaranju HLB-a, ali i u -NAO. Prethodno spomenute faze, će pomoći u boljim efektima SSW iako čak i ne bude dobre propagacije.

Pred nama je jako zanimljivo razdoblje, jedan od tih je i kraj ove dekade i početak naredne.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #124 poslato: 04. Januar 2019. u 20:29 »
60 dana nakon SSW El Nino zima:


Mislim da postava sistema već sada nazire, najjači blok je sa atlatnske strane kao u gornjem kompozitu:

 

Međutim kanadski PV to malo odugovlači svojim djelovanjem:



Može naravno biti rizično (pisali smo o tome), ali lijepo djeluje za 60 dana.


Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #125 poslato: 09. Januar 2019. u 12:19 »
Ovi Grci i Turci će imati snijega koliko žele...

Kanađanin je prisutan i nekako je sve snažniji po slojevima, nisam detaljno gledao ranije SSW događaje, jedna ćelija bi trebala opreživjeti valjda, od ostale ne, to treba provjeriti. Uglavnom, Ovo se previše odugovlači. Prvo tipična dislokacija PV krajem decembra, pa onda split 2/3 janura, pokušaj spajanja, pa onda opet pojačnao razdvajanje nakon novog zagrijavanja koje se trenutno dešava, taj spori proces smanjuje šanse za bolje propagacije.
Prognoza jačana -AO nije loša, ali sve ostalo liči na slične upade kao do sada, greenlandski blok je sada teško ostvariv odnosno ona kombinacija -AO/+PNA/-NAO, koja zna biti super i za naše krajeve a ne samo za srednju i zapadnu Evropu. Scandi+ također teško zbog samih PV ćelija. Jedina bolja šansa je bolje razdvajanje ovih ćelija i  jači Wave 2, tako za sada izgleda rješenje. ECMWF je pojačao Wave 2 (istina čas pojača, pa čas smanji, hajd mu više vjeruj)...

MJO faze su dosta loše, brzo ide ka krugu smrti (vjerovatno zbog SSW-a to se često dogodi), brzo smo prošli kroz blokirajuće faze, Faza 1 bi bila interesantna, to bi se odrazilo na treću dekadu, ali nekako je to sve prigušeno kao i propagacija.



 Za sada i dalje smo ispod ispod -4°C T850hPa sa prosjekom ensa EC-a, klasteri nude zapadniji upad početkom dekade i dizanje grebena prema Greenlandu i Islandu. sve je to usporeno i podložno pormjenama, jer modeli ne znaju šta će sa kanadskim PV, EPS ga u jednom izlazu pojača, nekad smanji, remetieći odmah stanje Atlantik-Evropa.


Evo kompozita sličnih događaja po Baldwin-Dunkertonu:



Mislim da neće odgovarati sljedećem:

jer kako sada stvoje stvari početak NAM prikaza je sličniiji gornjem:



Eto onih 15-20 dana koje sam juče spominjao, a koji su bili tačni prošlog februara, ali da se ne ponavljam, od početka ovaj SSW nije kao prošli, neka hibridna varijatna izmještanja PV sa splitom...

EDIT: Zanimljivo,  GFS-ov upad 06z, jako sličan klasteru sa najvećom podrškom.

Vlage u zraku neće nedostajati u narednom periodu, upadi preko AC bi se spuštali do Sredozemlja, sada je samo bitan dotok hladnoće zbog pozicija koje sam spominjao.
Evo još NAM-a pošto je zadnji malo nečitljiv, ali se dobro vidi kako se pojačava crvena boja (-AO) na smjeni dekada.



Još nešto pored Wave 2 koji me je obradovao to su antizonalni vjetrovi, nakon novog zagrijvanja u stratosferi, vidi se bolja propagacija za dalje



Izvinjavam se na dugačkom postu!
Još jedna napomena,  split se već dogodio, neki me pitaju zbunjeno zbog pisanja nekih kolega, ljubitelja prognoza, na FB-u. Svako griješi, ne prozivam ih, ali je došlo do nepotrebne zabune. 

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #126 poslato: 12. Januar 2019. u 16:40 »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #127 poslato: 13. Januar 2019. u 14:50 »
Dobat tekst Bart!

Evo da dodam malo pisanja sa meteo chata.

Nova istraživanja, mada mi nije jasan uzorak koji je uzeo Michael Ventrice. Preovladavaju sibirska zagrijavanja, rjeđa su sa atlantska strane. Nisam našiao na podatke evidencija tih zagrijavanja. Prošle godine smo imali atlantsko zagrijavanje, ove godine sibirsko, evo usporedbe potencijalni grebena nakon događaja 40 dana nakon SSW-a, Michael Ventrice:

"Now the take home message is both composites eventually lead to blocking over the North Pole and North Atlantic, bringing wintry conditions to the U.S. and Europe. The North Atlantic warming events are much quicker to evolve these conditions, and feature a more persistent -NAO."




Lijeva slika sa visokim GPH iznad Greenlanda odgovara prošlogodišnjem jakom padu NAO indexa, dostigao je jedne od rekordnih vrijednosti. Kada je zagrijavanje sa sibirske strane, -NAO je ustrajniji, ali vidi se da nema visokih amplituda GPH.

Ako malo pogledate detaljnije, možemo vidjeti da na 0-50°E ima više "+" anomalija GPH kada je "atlantski" SSW - sa više AC preko Scandi, za razliku od desne slike gdje su prisutni neki periodi "+" i "-" GPH anomalija. Pogotovu je zanimljiv 30-40 dan sa izraženom + GPH anomalijom koja liči na Grenlandski i Scandi blok. Da li će ove zime, vidjet ćemo u narednom mjesecu.

EDIT:
Međutim, ništa toliko optimistično se ne vidi za dalje što se tiče propagacija. Prošle godine je nastupilo znatno bolje i vidljivije kuda sve to ide...
Sada NAM i dalje prikazuje barijeru S-T, zonalni vjetrovi, na 10hPa kreću  na zapadni smjer, što bi trebalo značiti da se istočni prostiru u nižim slojevima, što je opet prigušeno i ne tako optimistično, iako se ne može vaditi zaključak za 10+ dana:


Usporedba zonalnih vjetrova od 05.01 i 11.01. na 50 i 100hPa:










Dosta je to lošije. Ne tako dobra podjela vorteksa sa njihovim osama, a onda odugovlačanje propagacije uz onu netegnutu dislokaciju, sve to uz sporu dinamiku dovodi do ovog, moglo je znazno bolje i drastičnije po Euroaziju.

EDIT:
GEOS je bolji:

ECM, ne znam koliko je ovo dovoljno za neku širu zimsku priču, nije to neka anomalija, svakako bolje, nego da je nema nikako:

« Poslednja izmena: 13. Januar 2019. u 15:03 Pulsar_ »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #128 poslato: 15. Januar 2019. u 20:23 »
Ako sam dobro razumeo a ako nisam kolega Pulsar ce me ispraviti... Ovo je dokaz da ce se zagrevanje u stratosferi odraziti i na troposferu krajem januara i u februaru(sto mi taj period poznat  ;))

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #129 poslato: 15. Januar 2019. u 23:00 »
Da. Postavio sam gore gomilu slika iz naučnih studija koje se bave NAM-om. Zašto je on tako dobar? Pa, propagacija vjetrova rijetko završi do nižih slojeva stratosfere na onu geografski širinu koja se mjeri oko pola. Pod akcentom da je to prosjek zonalnih vjetrova, znači negdje se propagaicj istočnih vjetrova "odradi" do tropsofere. 
NAM sa negativnim vrijednostima kroz tropsoferu znači jači AC nad Sjevernim polom.
Ako pogledate večerašnji EPS -miriše na bolje, jer pravi spominjani HLB. Naime kod SSW-a sa propagaicjom formiraju se viši geopotencijali preko Grenlanda sve do Scandi. Zato je EPS nešto hladniji nego što je bio u novijim izlazima jer je gurnuo hladniji zrak prema Balkanu.

To još nije ništa ozibljno, čekamo dalje, dok trend ne bude bolji. Sada mi se počeo sviđati ono što vidim...
Modeli ne mogu ovo sve da obrade. To su strašni podaci. Za one koje žele više, pogledajte listu superkompjutera:
https://www.top500.org/list/2018/11/?page=1
Pogledajte njihove specifikacije, koju količinu "odrade" po sekundi. Atmosfera je haotičan sistem, ali sa svim svojim fizikalnim zakonima. Ne trebamo se čuditi što EC ili neki drugi model nešto ne može, već da se divimo atmosferi kao takvoj.

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #130 poslato: 16. Januar 2019. u 05:25 »
Колеге, да додам и ја скроман прилог свему овоме пошто је прљење прошло :)
Последња декада Јануара је можда и последња шанса да се осети права зима(падавине и ледени дани ),можда и мали део почетка Фебруара буде у томе и то је то.После креће лаганица,бар ја тако мислим ::)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #131 poslato: 16. Januar 2019. u 10:29 »
 ^^
Kolege iz ECMWF (Reading, UK) su ovo ozbiljno shvatile i u novom EC "run"-u su primenili korekciju da bi model uskladili sa navedenim u prethodnom komentaru  :D


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #132 poslato: 16. Januar 2019. u 11:00 »
^^
Kolege iz ECMWF (Reading, UK) su ovo ozbiljno shvatile i u novom EC "run"-u su primenili korekciju da bi model uskladili sa navedenim u prethodnom komentaru  :D
:rofl: :thumbup:

Kolega crpckiceljak hvala na novom izlazu, vasem se prorocanstvu vise veruje nego bilo kom drugom modelu i meteorologu...Plasio sam se da Vas Nedeljko Todorovic ne izbaksuzira jer dok ste Vi pre najavljivali zimu on je prolece a sad i on zimu...  :hm: Ali nece valjda  :D
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #133 poslato: 21. Januar 2019. u 07:56 »
Ako se dobro seceam nama obe godine bile dobre...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #134 poslato: 21. Januar 2019. u 08:14 »
To je godina u kojoj si imao one maksimalne veličine snijega. Ne znam baš da je ova druga bila tako izdašna, ali po dugotrajnosti propagacije ova joj je na putu, pišem o 2008/09. Kažem dugotrajna propagacija, ali ne mora biti učinkovita. Čak su i ćelije/sestre Vortexa slično raspoređene.

Zato sam pisao da nam je dobro imati sibirski vorteks bliže, iznad Evrope, kao te 1985. godine kada je, prema pisanju forumaša, YU bila zavejana.
Ako ne zatopli februar kod vas, onda će i ova biti u dobrom sjećanju. :)

Ako neko ima evidenciju o  2008/09 neka napiše, ja se ne sjećam nešto posebno, osim sarajevskog smoga, uobičajeno snijega, bilo je i hladno, a i Krajina je tada imala dosta snijega.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #135 poslato: 21. Januar 2019. u 13:59 »
^^ Koliko me sećanje služi, decembar i januar ništa posebno, ni padavinski ni temperaturno, a onda je usledio legendarni februar. Ne baš kao 2012, ali centralna Srbija je bila zatrpana snegom od preko pola metra ponegde.
Kragujevac 55cm snega i legendardna Ajsova reportaža - http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1358.0
I Beograd je dobro prošao - http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1347.0


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #136 poslato: 21. Januar 2019. u 17:59 »
Kakav je to bio snegopad pre 10 godine, Niš 32cm... Ne znam Pulsar tvoje neko misljenje ali meni se nekako razvodnio februar ali ne znaci da ne moze da uleti neki dobar snegic...Ja se nadam za neki tako sneg 20plus cm koji bi potrajao nedelju dana kao sada bez vecih topljenja... To bi ovu zimu od veoma dobre ucinio sjajnom  :)
Inace ovaj SSW ce uci u top 3 po trajanju istocnog strujanja na 10hpa...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #137 poslato: 17. Februar 2019. u 13:33 »
Barte, bio si dobar prognozer za februar. 

Kao što sam već pisao na ovom forumu, negdje, PV se pokušava reorganizirati, što utiče na sprećavanja olakog formiranja blokova visokih geografskih širina (HLB), ali uspostavom zapadnih zonalnih vjetrova, opet su se aktivirali Waves, što remeti širenje jačanja vrtloga po cijeloj vertikali. U tom nekom međuterminu, mogu se stvoriti HLB. MJO faze su povoljne, ali je to sada komplikovano za prognozu zbog nedovoljno jasne situacije na Pacifiku (takva je bila i u januaru i evo i feburaru).

PV pokušava ojačati, a kao što sam pisao, krenuli su novi poremećaji u vidu Wave 1 i Wave 2. Wave 1 je po vertikali dobro organiziran (za termine nakon SSW-a), povezan sa dešavanjima u troposferi, tako da vidimo kako AC sa pacifičke strane pokušava više ući nad teritorijom Sjevernog pola. Kanadski vrtlog, znatno oslabljen, nije baš imao puno uticaja do sada, ali zato imamo dolinu po preko sredine Sjevernog Atlantika. Istočna obala Sjeverne Amerike i dalje ima održiv greben koji slabi, a  kanadski vrtlog se polagano pojačava za dalje vidjet ćemo koliko to može imati uticaja.

PV se još ne može po cijelom stubu organizirati, slabi su zonski vjetrovi na nižim slojevima stratosfere, gdje se još osjećaju posljedcie nedavnog splita PV.






GEFS predviđa dobar rast amplitude Wave 2, ali i EC nije nikako loš (ima puno osclacija u prognozi, ova jutro je među boljima)



a evo kako to izgleda na 3D prikazu:


Bitno je gdje je Wave 2, za sada više bi koristi dao istočnije od nas. Pregledniji prikaz na 50hPa, slično je i na nižim slojevima koji onda više poprimaju izgled sistema troposfere:


Udaljavanjem ove strukture dalje od Greenlanda, Islanda i Skandinavije, omogućuje širenje visokog pritiska prema tim oblastima. Neki Scandi+ je i dalje teško održiv jer djeluje dosta snažan sibirski vrtlog, kao što smo imali tokom druge dekade.

Nije neka situacija ali je moguće da zaluta neka visinska dolina sa istoka i donese zimsko sa istoka Evrope. Za sada je to dosta ograničino za neko bolje blokove za Greenland-Island-VB. Ima naznaka da se spoji taj visok pritisak preko pola AC-om sa pacifičke strane, ali je to za sada teško održivo.

 Za sada ima naznaka da bi nakon ovog zahlađenja u prvom dijelu dekade, odmicanjem AC prema sjeveroisotku Atlantika, došlo do još jednog/zadržavanje zahlađenja i u drugom dijelu dekade.





EDIT: Nisam htio ubacivati još MJO faze, previše je, baš me zanima kakvu će sliku dobiti faza 8 i 1 u narednom periodu, sa obzirom na pomiješane signale ENSO faza u atmosferi.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Polarni vorteks (Polar vortex)
« Odgovor #138 poslato: 07. April 2019. u 11:20 »
Nakon dosta obazrivosti zbog sumnjive propagacije, na kraju smo imali i stratosfersko hlađenje (kada je PV postao ponovo kompaktan  sa jakim zapadnim vjetrovima), što je sigurno jednim dijelom, ako ne u februaru onda u martu,  pomoglo vladavini AC i visokih temperaturama preko većeg dijela Evrope. Aktivnost stratosferskog PV-a se polako bliži sezonskom kraju, čime se povećavaju šanse za narušavanje AC na geografskim širinama koje nas interesuju.


Temperatura na 10hPa je bila daleko ispod prosjeka, što nije baš česta situacija nakon SSW-a, ali hlađenje stratosfere je, također, dostiglo temperature ispod prosjeka, što može imati veze.

Ukratko, konačno dolazi do izmještanja AC prema polu, slabi PV, ali klimatološki bi finalno zagrijavanje moglo nastupiti u drugom dijelu aprila. Međutim, gledjaući do kraja mjeseca, teško je reći kakav uticaj ima finalno zagrijavanje u stratosferi, na srednjim geografskim širinama u troposferi ovako kasno. Bilo je dosta situacija kada bi Sredozemlje bilo aktivnije, ali se ne može izvući precizan zaključak.

Dvije godine zaredom, SSW ima daleko više uticaja (posebno ovogodišnji) na američki kontinent nego na euroazijski dio, što je suprotno od studija nastale na osnovu statističkih pokazatelja prethodnih SSW-a. Inače, ovaj SSW je imao dosta stvari koje nisu baš po udžbeniku, dokaz da će se još puno istraživanja napraviti da bi bar približno znali šta se dešava sa PV i kakve su posljedice po troposferu.
« Poslednja izmena: 07. April 2019. u 12:11 Pulsar_ »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm