Mozda bismo analize prethodnih sezona mogli da vrsimo u nekim prigodnijim temama.
A i besmisleno je komentarisati kolicine padavina u globalu na nekoj vecoj teritoriji u letnjim mesecima ukoliko se samo osvrcemo na "svoje dvoriste", jer svi znamo da leti raspored padavina cesto nije ravnomeran, pa i za dva mesta udaljena svega par km mozemo da imamo znacajne razlike u kolicini padavina, tako da bi skoro svako od nas mogao da napise drugaciju analizu, recimo, proslog leta.
Nego da se vratimo na prognozu. Prvo sam razmisljao da ovu poruku napisem u temi o polarnom vorteksu ali cu to ipak uraditi ovde.
Pre svega, Kimiju zelim da porucim, a povodom njegovog komentara u temi o PV-u - samo nastavi da pises u temi "Polarni vorteks", kad god uocis bilo sta sto smatras da je vredno pomena, tako nesto je uvek dobrodoslo.
Ono sto meni trenutno privlaci paznju, a ima veze sa troposferskim PV-om, je to sto na modelima (konkretno GFS I ECMWF) mozemo da primetimo tendenciju jacanja polja povisenog vazdusnog pritiska nad severnim polom, sto bi dovelo do "spustanja" dolina nesto hladnijeg vazduha u nize geografske sirine. To bi moglo biti bitno za nas, ne toliko zbog nekog zahladjenja i kise usled prolaska frontova, vec upravo zbog onoga sto takva sinopticka situacija moze da donese. Sve u zavisnosti od postavljanja sistema. Naravno, govorim o nestabilnostima, posebno, ukoliko bismo imali "upad" doline zapadnije od nas. Trenutno je GFS "blizi" nekom slicnom scenariju, iz razloga sto EC trenutno "vidi" dosta jaci i postojaniji AC u blizini Velike Britanije pa bi i sistemi bili istocnije pozicionirani, sto bi uslovilo hladnije i, ipak, stabilnije vreme. Ali obzirom da se ovde radi o dosta dalekim satima, jedino je neki trend ono sto za sada moze da nas zanima i sto mozemo da komentarisemo.
U svakom slucaju, oko 20-og modeli vide kisu, a i nakon toga bi se nastavilo promenljivo vreme, prema trenutnim izlazima modela.