Naredni ciklon ulazi u 72h i tu je polako počela da se kristališe situacija.
Najverovatnije ćemo imati dva talasa padavina. Prvi koji je prilično sigurniji u utorak prepodne, a drugi koji je još uvek pod znakom pitanja u utorak uveče, u toku noći između utorka i srede i u sredu prepodne.
Kod tog prvog talasa, reklo bi se da bi padavine bile najintenzivnije u Vojvodini i tu bi bile u obliku snega ili susnežice, dok bi južnije bila kiša jer je temperatura na 925mb u plusu.
Zatim sredinom dana ide kraći predah od padavina uz izraženu toplu advekciju na 850mb, pa bi nulta izoterma došla skoro do Beograda. Ono što je nelogično je što pojedini modeli (pogotovo GFS) daju sredinom dana i neshvatljiv porast prizemne temperature, i do 10°C. Razlog bi bila eventualna košava u prizemlju, za koju je pitanje dokle će dogurati. U pojedinim izlazima modeli daju da će produvati do Beograda, a onda je ipak ostave istočnije i južnije.
Ono što je glavno pitanje sada je taj drugi talas padavina koji bi došao u utorak uveče i potrajao do srede sredinom dana. EC je tu i dalje najoptimističniji, ali treba naglasiti da je operativni izlaz praktično usamljen sa tim padavinama (~15mm u obliku snega za Beograd i Novi Sad). Ostale varijante iz ensembla gotovo da ni ne vide tu više padavina. Sinoć kad sam pogledao ensemble, više od 50% je naginjalo na "snežni scenario", dok je operativni izlaz bio u zlatnoj sredini. A sada baš onako "štrči".
Što se tiče ostalih modela, i dalje je "najpesimističniji" GFS. On daje brzo premeštanje ciklona ka istoku i znatno manje padavina od ostalih modela što se tiče Beograda i Vojvodine, i on je jedini model koji sam pogledao da daje padavine ispod 10mm u većem delu zemlje. U 00Z izlazu nije davao ni naznake za sneg u nižim predelima, u 06Z izlazu već daje nešto snega u noći između utorka i srede. Kada su ensembli u pitanju, suprotno od EC-a, operativni izlaz takođe štrči ali u smislu što je najtopliji i najsuvlji. Primera radi, u 06Z izlazu ima dosta preturbacija koje daju u utorak celodnevni sneg na temperaturama 0-2°C. Tako da su, paradoksalno, ensembli GFS-a bolji nego EC-a.
Kada je ICON u pitanju, on ni sam ne zna šta će. Prethodni izlaz (00Z) je bio baš onako "košavski" i topao uz malo padavina. 06Z je već sasvim druga priča i liči na operativni EC, uz dosta snega u Beogradu i Vojvodini. GEM je možda i najhladniji, pa glavni izlaz ne daje mnogo padavina, ali bi sve bile u obliku snega. ARPEGE tera neku svoju priču, pa bi po njemu u utorak tokom dana bilo snega, koji bi uveče uz jačanje košave prešao u kišu.
Mnogo varijanti je otvoreno. Jeste da je ušlo u 72h i da tu ne može biti više nekih velikih pomeranja, ali i najmanja pomeranja mogu da donesu sasvim drugačiji scenario. Evo pokušaću da budem realan i izađem sa nekom procenom. Šanse za snežni pokrivač od narednog ciklona u Beogradu 70%, u Novom Sadu 80%, u Nišu 50%. Šanse za sneg preko 10cm u Beogradu 30%, u Novom Sadu 50%, u Nišu 30%. Najrealnija očekivana visina snega - Beograd (5-6cm), Novi Sad (7-8cm), Niš (2-3cm).
Evo u prilogu karte ukupnih padavina u obliku snega EC, ICON i GEM modela (izvor - kachelmannwetter):