Mare, nisam ni ja bio previse upucen u stanje sa tropskim poremecajima nad Arabijskim morem pa sam malo iscitao na tu temu, ali svakako sto kazes ovakav dogadjaj deluje ekstremno za Arabijsko poluostrvo, a i jeste.
U sustini, jedan do dva tropska ciklona se u proseku godisnje formiraju iznad Arabijskog mora, i to obicno u delu blizem Indiji- zapadno od Indije. Sanse da se formiraju postoje prilikom smene zimskog i letnjeg monsuna ili kad jedan od njih okasni. I od tog relativno malog broja tropskih ciklona koji se formiraju u ovom delu Indijskog okeana, oko 50% njih i disipira iznad otvorenog mora. Desava se i da tropski poremecaji stignu sa Bengalskog zaliva do Arabijskog mora.
Sto se tice Arabijskog poluostrva, kao sto si rekao, retko tropski poremecaji (u bilo kom obliku, od depresije do snage uragana) izguraju do poluostrva, obicno jedan u dve ili tri godine, a pogotovo je retko da imaju snagu uragana. Oman je cesce na udaru od Jemena (ako se izuzme ostrvo Sokotra juzno od poluostrva, koje pripada Jemenu).
Na prvoj karti su svi tropski cikloni iznad severnog dela Indijskog okeana koji su dostigli kategoriju uragana (skala dole desno- hurricane H) od druge polovine 19. veka do 2016. godine, a na drugoj karti ista kategorija sistema i period vremena, samo izdvojeni sistemi koji su uticali na vreme u Jemenu, Omanu i Somaliji ili disipirali u neposrednoj blizini:
Izvor: NOAAIzvor: NOAADakle sa ovih slicica se vidi da je veoma retko da tropski poremecaji snage uragana doguraju do obala Arabijskog poluostrva. Najjace landfall-ove doneo je upravo 21. vek: Chapala 2015. godine - Jemen, Gonu 2007. godine - Oman, Phet 2010. godine - Oman, i na kraju Mekunu 2018. godine - Oman i Jemen. Mekunu je udario o obale Omana kao uragan 3. kategorije, njegova putanja:
Izvor: WikipediaI jedna neverovatna satelitska slika, Mekunu u susretu s pustinjom
Izvor: NOAA