Autor Tema: Mart 2018  (Pročitano 80082 puta)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.625
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Mart 2018
« Odgovor #40 poslato: 28. Februar 2018. u 15:41 »
Ne mogu a da opet ne kažem koliko sam iznenađen trendom sve hladnijeg scenarija iz izlaza u izlaz  :/ Sinoptička situacija koja se davala pre nekoliko dana mi je delovala toliko bezizlazno i pogubno za zimu da sam se već pomirio sa ranim prolećem. Ipak, gledajući sada stanje, mislim da ima šanse za još jedan lep ciklon na pravom mestu u pravom trenutku koji bi još malo duže zadržao hladnoću, makar u Panonskoj niziji, i ponovo doneo sneg. Pričam za period posle 5. marta, možda malo promaših temu ali ajde da ne brišem kad sam već napisao.

Ovo za vikend je sada već skoro sve jasno za moj kraj, novi sneg i to prilično pristojan!

Voleo bih da čujem mišljenje iskusnijih kolega o ovome.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 274
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Mart 2018
« Odgovor #41 poslato: 28. Februar 2018. u 18:05 »

Ако се сложе неке коцкице, могло би бити близу за 1. 03. као пре 13 година.



Извор: Ogimet

Слажу се полако коцкице...Леда.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.852
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Mart 2018
« Odgovor #42 poslato: 28. Februar 2018. u 18:14 »
Poslednji GFS malo ubrzao padavine pa bi sneg krenuo već sredinom dana na jugozapadu, a do popodneva i večeri u svim predelima. Ono što je dobro da prvi talas padavina napreduje pre otopljenja tako da bi sve bilo verovatno u obliku snega. Petak tokom dana još uvek nije jasan šta bi moglo da bude. Subota i nedelja takođe interesantni, bilo bi tu svega. Sever i istok zemlje nema šta da brinu. Planine će definitivno profitirati i ovako su neke već dobro prebacile 1m, a i ostale su blizu. Ja se samo plašim da ako budemo imali kišno proleće ne bude problema sa poplavama.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #43 poslato: 28. Februar 2018. u 19:22 »
Ec crta +2 po visini u Ns u petak u Ns,mislim da ga je malo preterao :confused:,prosek ce to vratiti u normalu
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.928
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mart 2018
« Odgovor #44 poslato: 28. Februar 2018. u 19:34 »
Jutros je EC davao najhladniju varijantu, večeras je on sa najtoplijom.
GFS hladniji sa ogromnom količinom padavina do srede (od 30 do 60mm)
ICON je nekako najkonstantniji sa svojom pričom. Sneg, pa ledena kiša i kiša, pa u subotu na nedelju sa snegom sa severa dalje prema jugoistoku.
Biće tu dilema do poslednjeg trenutka...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2018
« Odgovor #45 poslato: 28. Februar 2018. u 19:54 »
Ne mogu a da opet ne kažem koliko sam iznenađen trendom sve hladnijeg scenarija iz izlaza u izlaz  :/

I taj trend je na kraju morao da se prekine, što i nije tako čudno. Ali očekivao sam da bude još malo varijacija, a ne ovako naglih preokreta kao kod večerašnjeg EC-a koji je nultu izotermu oterao do Ukrajine.
Jako loše to izgleda večeras, do petka ujutru bi još nekako i bio sneg u miksu sa ledenim zrncima, kasnije tokom dana ponovo sve moguće.
Neće se tu ništa znati do početka padavina. Većina forumaša mudro ćute, a ja pratm situaciju jer radim tu noć i plašim se ledene kiše kao smrti. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Mart 2018
« Odgovor #46 poslato: 28. Februar 2018. u 20:20 »
 ^^ Ja imam nesto da dodam bez obzira na izlaze , ja sam ubedjen iz razloga sto ja tu nisam da ce biti sve kako kaze GFS18Z :D

Salu na stranu GFS i Ec ove zime vole da '' menjaju teze'' tj. da prepisuju jedan od drugoga . Ec dosta ne ubedljiviji od jutrosnjeg kao sto kolega Milos kaze , ali ovo su bas granicne T tako ad nije ni cudno ;)

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Mart 2018
« Odgovor #47 poslato: 28. Februar 2018. u 20:26 »
U Valjevu nema vise dileme, samo sutra popodne je moguc sneg koji ce brzo preci u kisu koja ce se lediti pri tlu. U petak tokom dana cista kisa. Sutra uvece nema mrdanja iz kuce

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 732
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Mart 2018
« Odgovor #48 poslato: 28. Februar 2018. u 20:36 »
Sutra poslijepodne/navečer snijeg koji bi u županjskoj Posavini najizraženiji bio kasno navečer i tokom noći. Moglo bi napadati dobrih 10 cm.
U petak ujutro prestanak snijega i probijanje 0°C po visini, a novi val oborina (kiše) uslijedio bi navečer samo je upitna količina.
GFS kišu vidi već u petak ujutro i to 10ak mm.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #49 poslato: 28. Februar 2018. u 21:06 »
Ipak je savrsen Ec rekao bi glavnina padavina ide do 10-11 ujutru I to bi uz ovakav intenzitet sve bio sneg jer je tanak sloj po visini u plusu,a u najkriticnijem terminu posle 11 pa do uvece on ni nema padavina,pa posle ponovo kad malo zaladi ima,mislim da do petka ujutro Ns ima preko 10cm novog pokrivaca a mozda I vise

A I dalje mislim da je ovo najgori moguci scenario za Ns,a I on je dobar,nece ici ovolko u plus po visini
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2018
« Odgovor #50 poslato: 28. Februar 2018. u 21:22 »
Ne znam šta se desilo sa EC-om da ovoliko drastično otopli večeras, drugi modeli nisu imali neke veće oscilacije. Očekivao sam da je glavni run tu malo "pobegao", ali vidim da su i ensembli jako loši, uglavnom je u svim varijacijama tu debeli plus po visini tokom celog dana u petak u skoro celoj Srbiji. Glavni je čak i mežu hladnijim varijantama. Sreća u nesreći je što jako malo padavina daje nakon petka ujutru, pa u tom slučaju tu ne bi bilo previše leda.
Ja i dalje verujem da bi sve padavine do petka u 06UTC mogle biti u obliku snega, eventualno miks sa ledenim zrncima pred prestanak (tako sad vidi WRF-NMM). Posle bi bilo najbolje da padavine skroz prestanu ako je ikako moguće do noći između petka i subote kad bi ponovo bila povoljnija temperatura.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #51 poslato: 28. Februar 2018. u 21:46 »
Wrf-nmm isto vidi gotovo sve padavine u obliku snega,I predvidja 20cm za Temerin znaci ovde mozda I blizu 30 cm svakako 25cm

Mislim da je Backa sigurna do petka u podne
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm


Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Mart 2018
« Odgovor #52 poslato: 28. Februar 2018. u 22:05 »
Sombor je čudo. 20cm snega ima sad, najhladniji u zemlji trenutno sa -20C. Još će sutra uveče ponovo biti zatrpan kako je krenulo..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2018
« Odgovor #53 poslato: 28. Februar 2018. u 22:11 »
WRF-NMM je zaista bolji po pitanju temperature od globalnih modela. Sve do jutra ne bi bilo previše brige za Beograd i severnije.
Malo me bunilo što se nakon 03UTC na meteogramu pojavljuje i ledena kiša i pored još uvek blagog minusa na 850mb.
Onda sam pogledao prognostički emagram i video na neki minimalni plus probija na još većoj visini (~800mb):



Naravno, uz takav identičan vertikalni profil temperature to je čist sneg, jer je taj sloj eventualnog plusa toliko tanak da tu ne bi stiglo ništa da se istopi.

Već u 06UTC je lošija situacija. Blagi plus bi probio u debljem sloju. I pored toga što tu nema više od +1°C ni na jednom nivou, taj sloj je dovoljno debeo da se delimično istope pahulje. Ali opet je sloj ispod u debelom minusu i toliko rashlađen da bi se sve to što se rastopi ponovo zaledilo. Uz ovakav vertikalni profil, to je miks snega krupnih pahulja i ledenih zrnaca, a o ledenoj kiši nema ni govora:



Nakon toga već kreće znatno nepovoljnija situacija po slojevima, ali tu bi padavine uglavnom prestale srećom. Od ponoći bi opet imali stabilan minus po svim slojevima.

Upravo kreće ICON 18Z i već je u proseku malo topliji od prethodnog izlaza. Na graničnoj granici smo, i kao što bi opet moglo sve da se preokrene u korist snega kao jutros, tako bi moglo da ode i u suprotnom pravcu.
EDIT: Da, definitivno i ICON daje značajno izraženije otopljenje, nalik onom što je EC dao. Ipak bi prvi talas padavina od 6-7mm bio u obliku snega, onda bi usledila pauza pa slabije ledene padavine tokom dana, a sredinom dana bi u prizemlju prešlo u plus. Od izraženog fronta u večernjim satima koga je davao u prethodnom izlazu više nema ni traga ni glasa.
EDIT 2: Nije bilo sumnje da će i GFS 18Z otići u tom pravcu nemilosrdnog otopljenja u petak. Sutra uveče nam sledi još jedna porcija lepog snega, a sve nakon toga će biti za zaborav.
« Poslednja izmena: 28. Februar 2018. u 22:50 Milosh »


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #54 poslato: 28. Februar 2018. u 23:01 »
Nistaa ja tu ne vidim promenu preveliku Ns meri izmedju 35 i 40cm snega u subotu ujutru(ne verujem ja u to ali Gfs takp kaze :))jest granicno do bola,ali kazem intenzitet padavina kod granicnih slucajeva presudjuje,a on je fantastican po Gfsu,jedino da ne bude bitnog topljenja u petak tokom dana i da nas ne provetri jer jednom kad ode ovaj sibirski vazduh iz prizemlja zima je gotova,na jugu je sutra poslednji dan zime verovatno

U svakom slucaju izlazi od ovoga ne mogu biti gori,ako sutra ujjtru bude losije onda smo najveci baksuzi na svetu...

+1c po visini nije problem uz jak intenzitet,jake ili umerene ledene kise ili zrnaca ovde nece biti osim ako sutra se ne desi cudo pa jos otople
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.625
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Mart 2018
« Odgovor #55 poslato: 28. Februar 2018. u 23:07 »
E ovo već liči na modele, vraćamo se starim stazama, promena koja nam ne ide u korist za veoma bliski period  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2018
« Odgovor #56 poslato: 28. Februar 2018. u 23:10 »
Ne znam gledamo li iste karte. +1°C po visini nije problem, ali GFS i ICON 18Z daju +5°C na 850mb u petak popodne i uveče iznad Beograda i Novog Sada. Čak i do Subotice i Sombora ide debeli plus i +3°C.
Ne znam, jutros je sve bilo krenulo u nekom dobrom pravcu, a onda je od EC-a 12Z krenuo novi ozbiljan preokret, on je "povukao za sobom" i ove 18Z izlaze drugih modela. Čak i u prizemlju povlače dosta toplote u ovim izlazima, pa bi to već u petak išlo u neki blagi plus i u prizemlju.

Jedino što je dobro u celoj priči jer što se sve ranije pomera prvi talas padavina koji bi prošao između 18UTC sutra i 03UTC u petak, što je (i dalje) prema aktuelnim izlazima povoljan period za sneg.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #57 poslato: 28. Februar 2018. u 23:13 »
Da u pravu si  za taj drugi talas Milose preveliko je otopljenje ali za Ns sve padavine u obliku snega u prvom talasu nije nemoguca misija,a posle me bas briga dovoljno je...
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2018
« Odgovor #58 poslato: 28. Februar 2018. u 23:17 »
Nazalost modeli su nas prizemljili i vratili u mod u kojem su bili veci deo zime.
Ne znam sta je gore, obilna kisa koju je sada nacrtao GFS ili mogucnost ledene kise po EC.
U petak nam se ne pise dobro...

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #59 poslato: 28. Februar 2018. u 23:21 »
Ciklon ti bar ne treba da brines sneg ti je sigurica  sutra vece i noc,u petak imas verovatan ledeni dan da uzivas i u subotu otopljenje sta fali? :D Necemo da ocekujemo previse,ko bi pomislio da cemo mi razmislajati o tome dal moze visina snega dostici 30 cm pre 15 dana...
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm