Autor Tema: Mart 2018  (Pročitano 80080 puta)

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Mart 2018
« Odgovor #180 poslato: 17. Mart 2018. u 08:03 »
^^ Davao je EC u 10 izlaza slično i za nas, pa se izbrisalo na kraju. Kako se izbrisalo za severnu polovinu Srbije, tako će se izbrisati i za južnu, nemaš brige. :)

Nadam se Miloshe da te poslusa Bog :oboze:
Stvarno 20+cm na negativnoj prilici planinama iznad 1000m u ovom periodu, a nize nam ne treba... Krenula je vegetacija :worthy:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2018
« Odgovor #181 poslato: 17. Mart 2018. u 08:31 »
@Risbo, da budem iskren, ja sam se u svakom izlazu nadao da će se hladnoća pomeriti dalje od nas i da će u tom smislu doći do preokreta. A ako već mora hladnoća i minus i ako za procvetale biljke nema spasa, onda i bolje a to bude uz sneg koji je neka vrsta termoizolatora. Da, kad već nema šanse da ovo hladno jezero ode od nas, navijam da padne sneg. Ali ne radujem mu se ni približno kao onom prethodnom, tako željno iščekivanom.
Slazem se i ja tako razmisljam ali sam i Preletacevic kad vec ne mozemo da  pobedimo zahladjenje da mu se pridruzimo  :grin:

Koju trpačinu sto bi reko diktator daje gfs u cetvrtak i petak... A posle i ne mali minus...Ne treba nam ovo  :facepalm:

Izvor: http://www.wetterzentrale.de/en/default.php
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2018
« Odgovor #182 poslato: 17. Mart 2018. u 08:54 »
Kakav preokret EC-a u poslednjem izlazu za ponedeljak. Odjednom smo u toplom sektoru uz debeli plus i toplu košavu i nema tu više ni s od snega. Uveče sa padom temperature bi padavine prestale. Videćemo da li je u pitanju bag glavnog izlaza ili epski preokret u zaustavnom vremenu. Obilan sneg u sredu i četvrtak je vraćen (preko 20mm), ali tek tome ne treba pridavati neki značaj.

Da se vratimo na priču za danas. ESTOFEX nas po prvi put ove godine stavio u level 1. Gledajući trenutni tmurnjavor, skeptičan sam po tom pitanju, ali nikad se ne zna.



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2018
« Odgovor #183 poslato: 17. Mart 2018. u 09:35 »
Da, otoplio je EC ponedeljak za dobar deo zemlje, pa i utorak cak za juznije predele.

Zapravo svi modeli sada daju topli sektor za preko polovine Srbije, jedino je GFS uljez ali i on je usamljenik medju ensemblima.

Dakle iz igre za ponedeljak sem juga koji je otpisan odavno ispada i sredisnji deo zemlje. Kasnije predvece stize zahladjenje, hladniji vazduh dolazi negde do doline Zapadne Morave na jugu (tu ostaje i tokom utorka) ali pitanje koliko tu padavina preostaje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2018
« Odgovor #184 poslato: 17. Mart 2018. u 09:43 »
Da, definitivno tu dolazi do fascinantnog preokreta. Kao da je proleće u poslednjem trenutku reklo zimi - e nećeš, ovo je moje doba sad.  :) GFS je zalutao u glavnom izlazu, ensembli su svakako dosta topliji. Do utorka su značajno smanjene šanse za sneg i minuse, a verujem da će se već večeras ili sutra obrisati i sneg koji se daje za sredu i četvrtak. Možda smo previše pažnje posvetili nečemu što od samog starta nije bilo realno da se ostvari.

I tako od ledenog dana i obilnog snega dođosmo do prijatnih +8C. Još samo i da zagrmi.  :)



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.928
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Mart 2018
« Odgovor #185 poslato: 17. Mart 2018. u 10:08 »
Taj preokret kod modela uvlači hladan vazduh u naš ogranak Vlaške nizije. Pa u ponedeljak temperatura oko 0℃. U Knjaževcu opet moguća ledena kiša. A tek uveče sneg. Toplota i za danas ovde u poslednjem času ublažena. Pitanje je dal ćemo i do 20℃ da doguramo!? Za nadalje ne vredi trenutno diskutovati.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #186 poslato: 17. Mart 2018. u 10:12 »
Ee jests negativni sto zapadnije ode taj prvi ciklon to ce zapadnije drugi da upadne ,nema modela koji ne crta obilan sneg sledece nedelje,inace za moj kraj se nista nije menjalo za ponedeljak,gfs jedno 35mm snega sledece nedelje,ec oko 25mm 8),za moj kraj sve su vece sanse da vidim ozbiljniji pokrivac
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Mart 2018
« Odgovor #187 poslato: 17. Mart 2018. u 10:15 »
 ^^To zbog one cuvene i retke ikonice sneg sa 2 pahulje( Rhmz)  :grin:
I dok Gfs otisao u krajnost i ucrtao oko 60mm snega na T oko i ispod nule pon-petak( zabrazdio operativni) Ec okrenuo pricu za ponedeljak a kasnije daje 25-30mm snega  :) 
Mozda su videli moj post od sinoc  :rofl: Pa iz revolta i za 3 dana unapred nema vise pouzdanosti  :tu: Bravo za modele  :) Nego Ikon se iz situacije u situaciju najbolje pokazuje, on je izgleda 2 izlaza ispred drugih pa krene "prepisivanje" :D Jos Gfs da prepise u 06Z  :rools: :grin:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #188 poslato: 17. Mart 2018. u 10:40 »
Koliko Sam ja skontao mi po Ecu I Gfsu imamo 3 potencijalna snezna ciklona jedan za drugim :D,ludilo mozga majke mi,jedan u ponedeljak(11mm) drugi sreda(8mm),a treci bi bojim she mogao da nam pobegne malo prejuzno(3-4mm)
Gfs jos vise padavina daje
Aa Ec I Gfs toliko puts su vec nacrtali epske snegove ove nedelje,da bi stvarno bio promasaj da se bar deo toga me ostvari
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2018
« Odgovor #189 poslato: 17. Mart 2018. u 11:09 »
Ovde izgleda i sreda bitna ko desni enter na tastaturi sto se tice zime, sad ostaju cetvratak i petak da propadnu i ja sam zadovoljan  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2018
« Odgovor #190 poslato: 17. Mart 2018. u 11:30 »
Definitivno ICON iz ove priče izlazi kao pobednik, to je jedini model koji je u većem broju izlaza davao topli sektor u ponedeljak i utorak za veći deo Srbije. Što uz dodatno naglašavanje ponavlja i u 06Z izlazu. To je jutros prihvatio EC, a verujem da će u narednom izlazu i GFS prihvatiti tu tendenciju.
Ponedeljak i utorak izgleda da su odbranjeni od ledare, ostaje još da odbranimo i sredu, četvrtak i petak, što deluje kao teži zadatak.

Diktatore, ako dobro pogledaš, sve je to jedan isti ciklon koji se vrti tu po Mediteranu uz neznatna pomeranja. Kao i svaki ciklon, ima svoje toplije i hladnije sektore, sektore sa padavinama i bez padavina. Ciklon je mnogo širi pojam od padavinske zone.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Mart 2018
« Odgovor #191 poslato: 17. Mart 2018. u 11:35 »
koliko ja vidim WRF-NMM RHMZ daje snegopad u ponedeljak za novi sad
 :morning:


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #192 poslato: 17. Mart 2018. u 11:44 »
Ako ti kazes tako Milose,ja sam povrsni pogledao i delovalo mi je kao 3,ti bolje znas,onda je to jedna snezna cikloncina,inace neverovatno mi je da Ns ima sneg na minusu u pon3deljak a Bg kisu  :/,zakaacice to i Bg kao i uvek u ovim situacijama
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Mart 2018
« Odgovor #193 poslato: 17. Mart 2018. u 11:58 »
Posto se pokazao kao najpouzdaniji Ikon zasluzio da se objavi i njegovo vidjenje situacije za narednih 5 dana..

Windy app
"Favorizuje" Juzni Banat, Istocnu Srbiju i Sumadiju..
@ Diktator Pa nista nije pouzdano, samo kazem da se najbolje pokazao za sada samim tim ne moraju se samo kaciti karte Ec-a  i Gfs-a  :tu:
@ Pulsar to svakako. Verovatno i najveci problem su padavine + zasiceno tlo.. + mraz ako neka noc narednih dana bude vedra.. Stize na naplatu prosla susna godina, a mi tesko dolazimo do zlatne sredine, iz jednog kraja u drugi.. A vreme bez stabilizacije na vidiku -_-
« Poslednja izmena: 17. Mart 2018. u 12:12 risbo gr »

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #194 poslato: 17. Mart 2018. u 12:04 »
Risbo jeste Icon dobar ali cak ni on nije dovoljno pouzdan ds bi se prognoziralo 3+dana,jednostavno prognozirati vreme na duze od 3 dana je postalo gotovo nemoguce,temperature,a ne raspored padavina,kod padavina verovatno samo radari pomazu

Gfs je prihvatio ostale modele i ucrtao Nsu dosts snega u ponedeljak nek bude optimiticnih 10-15cm za pocetak snezne nedelje
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Mart 2018
« Odgovor #195 poslato: 17. Mart 2018. u 12:06 »
Prije može opet zahladiti nego zatopliti i da se tako završi mjesec.
Poplave mogu biti ozbiljan problem.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2018
« Odgovor #196 poslato: 17. Mart 2018. u 12:39 »
Siguran sam da ce u ponedeljak biti bar 5-6 cm snega kod mene, ostalo je toliko od onih silnih padavina.
Temperatura koju daje ICON nije realna, po meni nema sanse da ce se tako nesto ostvariti.

Za period posle toga nemam sta pametno da kazem, nisam neki optimista po pitanju snega.

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Mart 2018
« Odgovor #197 poslato: 17. Mart 2018. u 12:45 »
Рекох ли вам ја да од тог нема ништа, да ће да бидне пар дана слабог мразића,мало суснежице и кише са ветром али ви не слушате и блененте у карте и зведе  :rofl: :rotf: :laught: :rofl:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2018
« Odgovor #198 poslato: 17. Mart 2018. u 12:57 »
Ne budi škrt srpskiseljak kad ti bude palo bar 20-30cm snega, podeli to slikama sa nama, pa se posle smej i pravi pametan koliko hoćeš. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.445
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Mart 2018
« Odgovor #199 poslato: 17. Mart 2018. u 13:01 »
Novi Sad ostaje u hladnom sektoru  po svim modelima uz sneg na minusu  ,licno mislim da Bg u ponedeljak moze biti svasta a intucija mi kaze da ce se malo pojuzniti hladni sektor i da ce to biti pre sneg nego kiša.WRF-NMM mode zaista daje fatntasticnu situaciju sneg na minusu malo sevrozapadnije a kisa u BG -otislo je previse severno malo ce vratiti na jug...