Autor Tema: Mart 2018  (Pročitano 80083 puta)

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.034
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Mart 2018
« Odgovor #200 poslato: 17. Mart 2018. u 13:07 »
Za jugoistok blato sneg se pomera za sredu i četvrtak a mraz petak i subota, a ja i dalje mislim da će biti sve mnogo mnogo manje od toga što se najavljuje.

Poslato sa jugoistoka.

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #201 poslato: 17. Mart 2018. u 13:15 »
Odlican tajming padavina za Ns,krecu po noci I na sigurnom minusu,odma umeren do jak intenzitet I glavnina padavina do jutra,preko Dana slabije padavine dovojlno za odrzavanje ili blago povecanje pokrivaca,moglo bi tu biti prijatnih iznenadjenja u ponedeljak ujutro
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Mart 2018
« Odgovor #202 poslato: 17. Mart 2018. u 16:01 »
Pratio sam i ja modele ovih dana, ali se nisam javljao. Iskreno sam sumnjao u snežne padavine i formiranje pokrivača, ali su modeli istrajali i evo na dva dana smo od ni malo naivnih snežnih padavina na negativnim temperaturama. Rekao bih da Vojvodina ima sigurno formiranje snežnog pokrivača u ponedeljak. I EC i GFS su se uskladili sada i daju snezne padavine na negativnim temperaturama. Iako je tlo toplo takav sneg ce se brzo lepiti za travu koja se jako brzo ohladi.
Što se tiče Beograda mislim da ste prelako otpisali sneg u ponedeljak na osnovu samo jednog izlaza, a cak i taj jedan 50km severnije crta siguran minus.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Mart 2018
« Odgovor #203 poslato: 17. Mart 2018. u 16:15 »
Rubni dijelovi Vojvodine bi mogli već večeras u minus, a sa nedjelje na ponedjeljak (T na 2m):


-ECMWF

-AROME
Kako sam jutros gledao i WRF Vojvodina daje slično...
EDIT: Niste imali potrebe sumnjati u zahlađenje, moglo je ovo biti i puno izraženije, čak je ovo i blaža varijanta sa obzirom kako su se stvari postavljale.
Danas se već pune slike snijega širom Evrope. U koliko navrata ova Francuska dobi snijega ove godine, evo opet...
« Poslednja izmena: 17. Mart 2018. u 16:36 Pulsar_ »

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #204 poslato: 17. Mart 2018. u 19:16 »
Svi modeli daju dosta snega u severnoj I centralnoj Srbiji u periodu ponedeljka I srede,Icon crta pravo zatrpavanje sledece nedelje,dok je Gfs ukinuo taj sneg u cetvrtak po Bartovoj zelji
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Mart 2018
« Odgovor #205 poslato: 17. Mart 2018. u 19:23 »
Ne budi škrt srpskiseljak kad ti bude palo bar 20-30cm snega, podeli to slikama sa nama, pa se posle smej i pravi pametan koliko hoćeš. :)

Мож се копрцате колико оћете,ја сам убо прогнозу и готова ствар.Пар пахуља сам и ја прогнозирао.....али ваше приче су биле дебели минуси и артичка зима хе хее хееее!
НЕМА ОД ТОГ НИШТААААА!!!!

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2018
« Odgovor #206 poslato: 17. Mart 2018. u 19:24 »
Gledam modele veceras i dolazim do zakljucka da gfs smanjio padavine za cetvrtak sto je i dobro sto manje snega na tlu manji i minus, najbolje da sto padne da se otopi do uvece... Sa druge strane model crpckiceljak uzima previse u obzir zagrejanu podologu i duze zadrzavanje u toplom sektoru ciklona jedini, sto znaci zastareo, mora da se odradi uradi nova verzija...  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Mart 2018
« Odgovor #207 poslato: 17. Mart 2018. u 19:33 »
Gledam modele veceras i dolazim do zakljucka da gfs smanjio padavine za cetvrtak sto je i dobro sto manje snega na tlu manji i minus, najbolje da sto padne da se otopi do uvece... Sa druge strane model crpckiceljak uzima previse u obzir zagrejanu podologu i duze zadrzavanje u toplom sektoru ciklona jedini, sto znaci zastareo, mora da se odradi uradi nova verzija...  :)
Стара верзија само штекће,нема да је апгрејдујемо никако :comeon:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #208 poslato: 17. Mart 2018. u 19:36 »
Srpski sta kazes na 24mm snega koje crta Gfs Nsu od ponedeljka do srede :whistling:,moglo bi tu malo vise od par pahulja :grin:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2018
« Odgovor #209 poslato: 17. Mart 2018. u 19:40 »
12z izlazi za Beograd (dok čekamo EC) - gomila bljuzge u ponedeljak i utorak, pa gomila snega u sredu. Neizvesna sudbina snega u četvrtak i petak, ali i dugo čekanog otopljenja za vikend.
Za ponedeljak modeli sad prihvataju neku novu ideju u kojoj smo do sredine dana u toplom sektoru uz kišu i susnežicu, a onda uveče i u toku noći to prelazi u mokar sneg. Videćemo EC, ne verujem da će se bitnije razlikovati od ovog koncepta što napisah u prvoj rečenici.
EDIT: Evo i EC drži ist koncept. Prva tura snega (bljuzge) u ponedeljak uveče i noć između ponedeljka i utorka. Druga tura obilnijeg snega u sredu. Videćemo čega će se modeli sutra dosetiti. :)
« Poslednja izmena: 17. Mart 2018. u 20:27 Milosh »


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #210 poslato: 17. Mart 2018. u 20:27 »
Znaci ovako Gfs 24mm a Ec I jos koji mm vise za Ns,I na kraju dodjosmo do pola onoga sto se crtalo pre 7 Dana za Vojvodinu :D,mozda Sancevi I izmere 20+cm bice gusto
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže dzindzin16

  • *
  • Poruke: 61
  • Starost: 51
  • Lokacija: Cicevac
Odg: Mart 2018
« Odgovor #211 poslato: 17. Mart 2018. u 21:06 »
Samo da kod mene ne bude ona kombinacija,kosava plus suvi sneg,po golim crepovima.Na istoku mi je los crep(za bacanje-star i stavljen kada se kuca pravila).Ove zime sam dva puta lopatao da ne prokaplje.Treci put bi bilo veoma lose,po moj nervni sistem.Bar da prvo vlaznu pokoricu napravi na krovu,pa posle kako hoce.Nov crep mi ne gine ove godine jer treci put naj...h,sa sve mineralnom vunom.

Izvinite zbog price van teme,ali od obozavaoca snega,zbog crepova,kosave i suvog belje,poceh da mrzim padavine zimi.


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #212 poslato: 17. Mart 2018. u 22:46 »
Znaci ovako stoje stvari za Ns,krece sve od sutra kasno uvece sa verovatno brzo jacim intenzitetom I suvim snegom I koji cm ujutru,e onda ide najkriticniji deo preko dana,ako bude slab intenzitet moguce je da bude I malo mesanja,no ja se nadam da bi bio makar umeren da tempa ostane na 0c,I da bar odrzava postojeci pokrivac I onda u toku noci pad trmpe nove padavine,moglo bi sveukupno tu da se skupi I 10-15cm(optimisticki),taj pokrivac ce se verovatno sabiti I dobro stvrdnuti pred obilan suvi sneg(recimo da ostane 7-8cm)I onda u sredu dostigne I prestigne visinu od 20cm

Tako je za sada videcemo najvise zavisi od intenziteta padavina,Ali ko zna mozda se sutra sve izbrise
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2018
« Odgovor #213 poslato: 17. Mart 2018. u 23:47 »
 ^^
Samo se ti razbacuj sa tim centimetrima. Na kraju ce svi juzniji predeli do cetvrtka ujutru imati vise snega od Vojvodine.

EC za ponedeljak ali i utorak vidi pozitivnu temperaturu i za sever zemlje, sada je pod znakom pitanja koliko ce snega biti i da li ce taj snezni pokrivac uspeti da se odrzi.
Situacija veoma neizvesna za nastavak nedelje, ne bi me zacudilo da se sve ublazi ili cak nestane.
Tako to bude kada se na pocetku crta nerealno veliki sneg...


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #214 poslato: 17. Mart 2018. u 23:50 »
Ec Gfs crtaju 25mm u obliku snega ovde?To bi moralo biti 15cm u jednom trenutku a ja sam rekao optimisticki 20+cm

Juzna srbija jedva zabeli po danasnjim izlazima....

Sutra mozda nestane mozda se pojaca ko zna ali danas je takva situacijA
Ns ima najvise snega na Balkanu od nziih predela,ne znam cemu pesimizam
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2018
« Odgovor #215 poslato: 18. Mart 2018. u 00:00 »
Na ohladjenoj podlozi i negativnoj temperaturi bi bila druga prica ali ako u ponedeljak i utorak budemo imali plus(makar i +1) od sneznog pokrivaca nece ostati puno.
Neki dan je izgledalo da ce ledeni dani od ponedeljak poceti uz solidne snezne padavine, i kad bi na to dodali ovo sto se sada crta u sredu i nastavak hladnog talasa imali bi pravu sneznu nedelju.
Dzaba svaki intenzitet padavina ako je temperatura u plusu, to su uzaludno potrosene padavine.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.023
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2018
« Odgovor #216 poslato: 18. Mart 2018. u 00:01 »
Ne znamo još ni hoće li biti snežnog pokrivača, a kamoli da govorimo o centimetrima, pogotovo za sredu koja je čitavu večnost daleko. Druga je bila situacija onda krajem februara kada je sve zavisilo isključivo od ukupne količine padavina, a sada je granična i temperatura i padavine i sve. Sneg će padati u većini predela, to je činjenica, a koliko će ostati i hoće li, to pre početka padavina teško da možemo znati.

Evo po GFS 18Z nema ni 1mm u obliku snega do srede uveče za koju konstantno drži obilne padavine, dok je ICON ničim izazvan ucrtao pravo zatrpavanje u ponedeljak uveče.

Ako bih baš morao da se gađam sa centimetrima za Bg, to bi bilo 5-6cm u utorak ujutru koji bi se otopili u roku od par sati. Zatim 10-ak cm u sredu (sa ogromnom rezervom), koji bi se nekako održali do petka. Za ovo doba godine, i to bi bio ekstremni sneg, ali daleko je od izvesnog.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2018
« Odgovor #217 poslato: 18. Mart 2018. u 00:04 »
Samo da podsetim direktora da je u februarskoj ledari bilo celu noc oko -3 u Nisu i kada je sneg oko podneva poceo da pada on se topio na podlozi skoro celo posle podne...
Ahaha gfs 18 i u cetvrtak u Nisu solidan plus  :laugh:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Mart 2018
« Odgovor #218 poslato: 18. Mart 2018. u 00:05 »
Na ohladjenoj podlozi i negativnoj temperaturi bi bila druga prica ali ako u ponedeljak i utorak budemo imali plus(makar i +1) od sneznog pokrivaca nece ostati puno.
Neki dan je izgledalo da ce ledeni dani od ponedeljak poceti uz solidne snezne padavine, i kad bi na to dodali ovo sto se sada crta u sredu i nastavak hladnog talasa imali bi pravu sneznu nedelju.
Dzaba svaki intenzitet padavina ako je temperatura u plusu, to su uzaludno potrosene padavine.

Varas se najvece trpacine su na nuli i  pri jakom intenzitetu,takozvane krpetine,secas se pocetka februara kad je u Somboru iznenada palo 10tak cm snega na plusu za 2h,bojim se samo da necemo imati dovoljno jake padavine,a imas do ponedeljka ujutruo suv sneg 7 mm,bar ja za tebe ne znam inace koje ce biti tacke rose to je jako bitno jel neko zna i vlaga??

Milose kad bi gadjao za Ns kolko bi dao?
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2018
« Odgovor #219 poslato: 18. Mart 2018. u 00:07 »
GFS 18Z za sredu daje debeo plus tako da ako cemo po njemu nesto racunati nema tu ni jednog centimetra snega a da ne spominjem brojke od 20cm.

@diktatore ne varam se ni najmanje, veruj ti meni. Posle duzeg niza godina pracenja vremenskih prilika shvatices da su najbolje "trpacine" na debelom minusu.  :tu: