Autor Tema: Maj 2018  (Pročitano 55406 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2018
« Odgovor #60 poslato: 13. Maj 2018. u 13:46 »
Ljudi za nas laike pisete kao kremansko prorocanstvo sve u zagonetkama.
Dajte malo narodnim prostijim recnikom da Vas razumemo.
Sta se sada na kraju desava sa padavinama za sutra i prekosutra.

Na našem portalu gotovo svakodnevno izrađujemo prognoze koje su lakše razumljive široj javnosti http://serbianmeteo.com/
Kratkoročna upozorenja i najave pišemo na FB stranici https://www.facebook.com/SerbianMeteo/
U ovom podforumu se obično vode diskusije na malo "stručnijem" nivou, pa često više pišemo o tome zašto će biti kiše (bestabilnosti) ili neće, a ne hoće li biti kiše ili neće. Potpuno razumem da to malo zbunjuje ljude kojima procesi u atmosferi nisu tako bliski.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #61 poslato: 13. Maj 2018. u 14:57 »
Sutra imamo spoj lokalne energije do 1000J/Kg plus smicanje do 20M/S.

Međutim, dva su potencijalna problema. Prvo (izgleda manji) je eventualna oblačnost sa mora. Karte je nešto i ne daju, ali nikad se ne zna. Drugi problem je vezan za Vojvodinu. Ova oblačnost koja će tokom noći i jutra davati pljuskove pitanje je hoće li uspeti na vreme da se raziđe.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.209
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2018
« Odgovor #62 poslato: 13. Maj 2018. u 21:20 »
Ljudi ne treba da kukaju zbog kiše ovakvog tipa koji mi (za sebe znam sa sigurnošću) mnogo više volimo i u ovo i u bilo koje doba godine. Mislim da je bolje da bude ovakav tip padavina nego onaj od pre četiri godine. Setimo se na današnji dan (13. maj) šta je usledilo nakon konvektivnog početka u naredna četiri dana. NE DAJ BOŽE NIKAD VIŠE, ali njegova volja je njegova volja i u to se ne mešamo osim da mu se molimo. :pop: :worthy: :oboze: Više  volim ovakav tip padavina u naredna četiri dana što se daju nego onaj strašni scenario. Samo onaj kontraš "majstorčić" voli onaj haos. Žao mi što nisam danas ispratio ove fenomenalne nestabilnosti kao i 30-og aprila. Sutra, prekosutra i možda sreda svi u akciju pa ko šta stigne. Meni crkao aparat na sedmu godišnjicu članstva na ovom forumu 6-og maja i pokušaću da sve propratim ifono-om dok se ne skrpim. Posle sušnog aprila, kiša je poželjna u ovo vreme jer 13. maj je vrlo često godinama unazad vrlo kišovit datum u različitim formama. :tu: :blush:

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2018
« Odgovor #63 poslato: 13. Maj 2018. u 22:05 »
Sutrašnji dan nikako ne bi smeo da bude ispala, teorijski.
Nekoliko zona konvergencije na zapadu, jugozapadu Srbije, a uveče i Vojvodini, uz dosta nizak nivo kondenzacije garantuju dosta razvoja širom Srbije. MLCAPE oko 500-1000 J/kg u kombinaciji sa umerenim do jakim smicanjem (15-20 m/s) će biti i više nego dovoljno za organizovane olujne sisteme.
Miriše na linijski sistem sa HP superćelijama, ali će razvoja biti već od ranih jutarnjih sati, tj. nastaviće sa na one razvoje koji nas očekuju tokom noći (ako se ostvare).
Sutrašnji dan ću provesti u Mladenovcu, nadam se da će biti nečeg zanimljivog.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #64 poslato: 13. Maj 2018. u 23:06 »
Vala valjda tako zaista i bude.

Pa zamisli da se i sutra nešto iskundači, pa da poludiš. Jbt, evo pola meseca maja na pragu, a ja niti jednu pravu grmljavinu, oblak, jake zavese, formaciju nisam doživeo da se ide ka mestu gde sam se zadesio (Bg ili Novo Selo), u smislu da mogu "na miru" da osmotrim.

Smicanje ponajpre valjda napokon potpomogne organizovanim sistemima koji bez problema prelaze kilometre i kilometre.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2018
« Odgovor #65 poslato: 13. Maj 2018. u 23:36 »
^^ Meni sutrašnji dan uopšte ne deluje tako atraktivno po pitanju nestabilnosti. Tu su slaba strujanja bez nekog većeg smicanja i dalje, mnogo je vlage u višim slojevima atmosfere i sigurno će se tu vući neka srednja oblačnost i u padavinskim pauzama. Ja se sutra uzdam u one obilne pljuskove (sa grmljavinom) bez nekih formacija, tako deluje. Ako uopše i toga bude, jer evo GFS 18Z i EC 12Z su padavine sveli na 5-6mm.

Utorak deluje mnogo atraktivnije po pitanju nestabilnosti. Tu je vrlo izraženo smicanje i ono idealno južno/jugozapadno strujanje i miriše na pravi "supercell day". Sve zavisi od prizemne vlage ovoga puta. Modeli se lome hoće li ili neće i dokle probiti fenski jugozapadnjak. Znamo da taj vetar jako retko i teško probija do ovamo, moraju baš da se nameste gradijenti za taj pravac. Ali kad jednom probije, tu nestabilnosti više nema. I zato prizemne tačke rose tu šetaju kod modela od 6°C do 16°C, dok istočnije ne bi bilo problema. Ni oko padavina nisu tu modeli još načisto, pa prilično lutaju od suvoće do padavinskih bombi (GFS 12Z). Mislim da tu ne gine ESTOFEX level 2. Za sutra verovatno level 1.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #66 poslato: 13. Maj 2018. u 23:51 »
Utorak bi bio dan D sigurno, da se ovaj ciklon ne počne pentrati u kopno čime aktivira ovo glupo fensko strujanje sa juga. Oke, smicanje je jače nego sutra, ali energija je slabija, plus je manje konvektivnih padavina. Čini mi se da je sutra, i pored te neke pretežno (zapadno)jugozapadne struje, u boljoj poziciji južniji/središnji deo zemlje.

Uglavnom, nadamo se nekom iole ozbiljnijem sistemu napokon i iznad naše zemlje u ovoj sezoni. Plus naravno i GFS-ovim padavinama za utorak u drugom delu dana i dalje ka noći na sredu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2018
« Odgovor #67 poslato: 14. Maj 2018. u 20:14 »
Za sutra i dalje nisu razjašnjene nedoumice. GFS već nekoliko izlaza za redom još od juče ponavlja padavinske/konvektivne bombe u večernjim satima, dok je EC u svakom izazu suv ko barut za sutra. ICON nije još načisto, pa šeta od suvoće do potopa. Ostale modele nešto nisam ni pratio. Kako god, ostaje u igri ozbiljna dinamika i smicanje, energija je diskutabilna. Kao da se atmosfera sredinom dana stabilizuje, a onda uveče ponovo destabilizuje. Kako god, biće ako ništa drugo zanimljivo za praćenje.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2018
« Odgovor #68 poslato: 14. Maj 2018. u 21:25 »
Cekam wrf da vidim a za energju je receno ipak trebalo bi da je ovde neka kisa sutra uvece i u toku noci sigurna ima malo cape ali mnogo zaredjalo sa nebitnim prskanjem ili kisom do 1mm pa vise mi nista nije sigurno... Kaze Bilja na rts sutra u Nisu jak vetar u toku jakog pljuska... Aj da vidim...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2018
« Odgovor #69 poslato: 14. Maj 2018. u 22:47 »
Zaboravio sam da kažem da GFS i EC udruženim snagama već za nedelju dana vide novu jugozapadnu situaciju uz vrlo izražene nestabilnosti. CAPE-ovi idu u nebesa. Za sad toliko, čisto da ima šta da se prati i narednih dana.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Maj 2018
« Odgovor #70 poslato: 14. Maj 2018. u 22:51 »
To sutra je jako zanimljivo pratiti, nalazi se na JS putanji, sa pojačanim "uspon" vjetrom (prednjim dijelom razvoja), brzi pad pritiska prema Rumuniji (omega parametar), puno vlage visoko u atmosferi... Sljedeće slike pokazuje upravo to zadnje rečeno, uz spuštanje suhog (druga slika smeđa boja) i hladnog zraka iz tropopauze, preko doline, u niže slojeve atmosfere (prva slika nijanse crvene boje -> razlivanje ka nižim slojevima atmosfere) u kontaktu sa površinom novonastale ciklone (na desnom dijelu slike), dovoljno govori o jakom konvektivnom razvoju/nestabilnoj atmosferi i u višim slojevima ovog vertikalnog presjeka atmosfere:


« Poslednja izmena: 15. Maj 2018. u 00:24 Pulsar_ »

Van mreže Sapcanin123

  • **
  • Poruke: 618
  • Lokacija: Sabac-centar
Odg: Maj 2018
« Odgovor #71 poslato: 15. Maj 2018. u 01:14 »
Yrno,za moj kraj sutra suv kao barut,ali ipak mislim da ce sutra biti kise, ova energija se mora iskoristiti.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #72 poslato: 15. Maj 2018. u 07:32 »
Dugo je delovalo da je GFS bugg za predstojeće veče/noć. Međutim, postepeno su mu se priklanjali i ostali modeli.

Dakle zasigurno nas neće preskočiti kao magarce sistem, kačeći samo krajnji jug i istok.

Takoreći sada su jug i istok naše zemlje "u žarištu", a dobar deo sistema bi mogao da kači i središnji pojas zemlje, pre nego što se premesti dalje u naš i rumunski deo Banata. Sada je to najverovatnija opcija.

ESTOFEX. Kao što momci sami i kažu, najveći zbunjujući faktor jeste taj gubitak energije sredinom dana usled orografskog feniranja južnog vetra. Da toga nema, bilo bi zaista svega i svačega. Ovako, nisam siguran kako će taj sistem izgledati.  ::) ::)
Da li će to biti obična obilna natapača, ili će to biti sistemčina grmljavinska, kao npr. one tipične za sever Jadrana koje nastavljaju nakon mora da haraju po kontinentu.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.189
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Maj 2018
« Odgovor #73 poslato: 15. Maj 2018. u 07:57 »
Prilično mi je nejasna ova situacija, vedrine neće faliti kako mi sada izgleda. Ali po kretanju ovoga što crta GFS nekako mi deluje da će sve zanimljivo u vidu jačih grmljavinskih sistema proći jugoistočnim, i istočnim granicama naše zemlje, kao i susednim zemljama ( možda bi to bio i sistem kakav Kimi spominje). Konkretno za moj kraj očekujem više neku natapaču od tih sistema južnije i istočnije :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #74 poslato: 15. Maj 2018. u 08:04 »
Po energiji bi se tako reklo Liki. Ali ko zna, sa ovako jakim smicanjem uz prisutno izraženo produbljivanje depresije veoma blizu nas teoretski ti sistemi sa mora bi lako mogli da izguraju duboko u kopno.

To je taj supercell koji ESTOFEX spominje da bi otišao iz Albanije ka Rumuniji.

P.S Malo su momci iz ESTOFEX-a preistočni, pogotovo sa ovaj level 2 ovako duboko u Bugarskoj/Rumuniji. Kažem, to je delovalo tako do juče, ali jutros većina modela to stavlja znatno bliže naših krajeva. Pogotovo Aladin i WRF-ARW su otišli u pravcu GFS-a. GEM i UKMO takođe. Verovatno će još jedino ICON i EC biti nešto istočniji.

Evo model koji je kačio često Boce, za termin blizu ponoći :

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2018
« Odgovor #75 poslato: 15. Maj 2018. u 08:12 »
 ^^ Direktno na Nis... Jel to UKMO?

Nego evo objasnjenja Estofex-a, trebali i o nama koju rec...
.... Balkans ....

NWP models forecast the advection of warm and very moist air masses from the Ionian Sea onshore, as a cold front from S Italy will propagate fast NE. First, we expect thunderstorms to form due to diurnal heating, and these storms may not exhibit severe characteristics, but they reduce the CAPE, before the short-wave trough and the cold front trigger another round of storms. Depending on how much CAPE will be available, storms during the late afternoon could become extremely severe. A jet streak will create more than 25-30 m/s DLS and comparable 0-3km shear. Moreover, SREH0-3km may also reach extreme values, leading to a well-organized supercell traveling from Albania to Romania within a few hours. The main threat in Albania will be excessive precipitation but in FYROM, W Bulgaria, and S Romania all kinds of severe weather will be possible. GFS scenario with a jet streak also at low levels and veering winds increase the probability of tornadic events. The MCS should continue to move N-NE until the early morning of Wednesday, but with a limited threat level. A Level 1 was issued and surrounds level 2, for the same threats but with lower spatial confidence.

I Ec mislim da to kaze...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.928
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Maj 2018
« Odgovor #76 poslato: 15. Maj 2018. u 10:40 »
Ovako kako predviđaju Englezi obično i bude kad odatle dolaze sistemi. Glavnina prođe tik pored Knjaževca prema Staroj planini.
Po njima kod mene do 25mm a planinski pojas i preko 50mm.
U svakom slučaju zanimljava noć je pred nama.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #77 poslato: 15. Maj 2018. u 10:59 »
I naš WRF-NMM se pozapadnio, sada se vidi bombica u večernjem terminu oko Kruševca:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.189
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Maj 2018
« Odgovor #78 poslato: 15. Maj 2018. u 11:45 »
 ^^ i poslednji izlaz gfs-a sve pomera zapadnije. Optimističniji sam nekako. Svakako ovaj izlaz mi je manje reprezentativan od jutarnjeg i večernjeg termina i padavine prikazuje prostranije, ali činjenica da celu tu prugu jačih padavina postavlja preko naše zemlje, što je svakako bolje nego da je pomera istočnije.  :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2018
« Odgovor #79 poslato: 15. Maj 2018. u 11:55 »
Poboljšao je i energiju u ovom izlazu. Popodne, uveče i u prvom delu noći su moguća vrlo opasna nevremena u velikom delu Srbije.