Autor Tema: Maj 2018  (Pročitano 55409 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2018
« Odgovor #120 poslato: 23. Maj 2018. u 07:34 »
Deprimirajući izlaz GFS-a, meteo-monotonija u svom punom sjaju...  :(



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #121 poslato: 23. Maj 2018. u 07:59 »
 ^^ Bitno da je pravac vetra u donjem uglu meteograma ovakav, nemoj bez istog bilo šta da protekne ove sezone.. :wf:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 45
  • Lokacija: Borča
Odg: Maj 2018
« Odgovor #122 poslato: 23. Maj 2018. u 09:30 »
 ^^ <a href="http://www.youtube.com/watch?v=hBT_ONoLtzA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=hBT_ONoLtzA</a>

Aaaaaaaaa, duvaj košavo, pa rasteraj crne oblake,....

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=RT2jHPL5y48" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=RT2jHPL5y48</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Z0V7xrVqJHU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Z0V7xrVqJHU</a>
« Poslednja izmena: 23. Maj 2018. u 09:43 Paun79 »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Maj 2018
« Odgovor #123 poslato: 23. Maj 2018. u 09:31 »
Deprimirajući izlaz GFS-a, meteo-monotonija u svom punom sjaju...  :(
I tako do septembra....

Nisam bio u prilici da pratim modele neko vreme ali mi je jasno u kom pravcu sve ide.
I ovo malo nestabilnosti sto je bilo me je iznenadilo, kise je palo doduse simbolicno.
Kada ovako krene tesko dolazi do ozbiljnije promene.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.189
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Maj 2018
« Odgovor #124 poslato: 23. Maj 2018. u 09:52 »
 ^^ kada je maj ( jedan od najkišovitiih meseci ) ovakav kakav jeste, sa predhodnim jednim jedinim jadnim izraženim i konkretnim ciklonom koji je doneo širem području naše zemlje lepe padavine,a češće sa košavskim situacijama kao da je zima ( a koje feniraju i isušuju za sve pare i zemlju i vazduh ), i sve to u MAJU, šta tek očekivati od leta kada krenu vrućine, u najavi do kraja maja ja ne vidim ništa konkretno što se padavina tiče. Ove nazovi nestabilnosti su toliko lokalnog karaktera da ja organizovan sistem nisam video ne pamtim, ako jun koji po nekim višegodišnjim merenjima treda da bude i najnestabilniji ne donese ništa, onda nam se smeši još jedna katastrofa u najavi. Za sada deluje da je maj što se kokretnije kiše na širem području tiče- izgubljen, nova tema i novi mesec jun, pa se nadam i većoj sreći  :angry: :(
Pogled na kartu sve govori, a ovu kartu iskopirate 32 puta i dobijete vreme do 192 sata  :ranting:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2018
« Odgovor #125 poslato: 23. Maj 2018. u 10:27 »
^^ Ajmo malo optimizma. Jeste da situacija trenutno deluje bezizlazno, ali evo ja se (ažururajući temu "na današnji dan") setih maja 2009. koji je bio prilično topao i sušan, takođe bez nekih organizovanih sistema. Nakon njega su usledili jun i prva polovina jula za pamćenje. U tom periodu gotovo da nije ni bilo stabilnog dana, što se prilično odrazilo na moj "uspešni" brucoški ispitni rok. :) Maj je izgubljen, ali ništa još o junu ne znamo, a kamoli o julu.
Inače, EC je nestabilniji od GFS-a za ovih par dana, daje mogućnost svakodnevnih pljuskova do nedelje. Razlog je što bi po njemu košava odsvirala svoje večeras i nema je do nedelje uveče. Već 31. maja daje nove nestabilnosti, tako da je u poređenju sa GFS-om on ultra-optimističan. Eto nek' smo i to čudo dočekali. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.203
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #126 poslato: 23. Maj 2018. u 11:12 »
 ^^ Slazem se Milose  :) Nekako je brzo zavladao pesimizam, jeste da je Maj kilavo krenuo kao i konvektivna sezona, sto ne znaci da po automatizmu sledi suša i žega.. Možda i Jun ne donese ništa specijalno pa Jul bude iznad očekivanja  :grin: Copy- Paste situacija zimi kada su nam kraj Februara i Mart bili "najzimskiji".. Neće ni košava doveka biti prisutna  :D
Ono sto meni nekako bode oči su sistemi koji ni prosle sezone nisu bili prisutni, ovo na lokalnom karakteru ocas posla izvisis, strujanjem, orografijom itd.. Ja sam nekako ubedjen da se nece ponoviti proslo leto i da svake druge sezone ne bude pakleno( 2014, 2016,2018?  :grin: )

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Maj 2018
« Odgovor #127 poslato: 23. Maj 2018. u 11:31 »
EPS je vlažniji za početak juna, centar AC se sa zadnjim izlazom gurnuo prema Greenlandu, nešto slično GEFS-u, poprilična je to promjena, vidjet ćemo kakav trend će pohvatati u narednim izlazima i kako se to može odraziti nad našim područjem, sada se i rasip ensa povećao=nepouzdanija prognoza! Rekoh, kada se uhvati stabilno vrijeme onda će modeli tačnije i davati prognozu za spomenuti period.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.209
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2018
« Odgovor #128 poslato: 23. Maj 2018. u 13:52 »
^^ Slazem se Milose  :) Nekako je brzo zavladao pesimizam, jeste da je Maj kilavo krenuo kao i konvektivna sezona, sto ne znaci da po automatizmu sledi suša i žega.. Možda i Jun ne donese ništa specijalno pa Jul bude iznad očekivanja  :grin: Copy- Paste situacija zimi kada su nam kraj Februara i Mart bili "najzimskiji".. Neće ni košava doveka biti prisutna  :D
Ono sto meni nekako bode oči su sistemi koji ni prosle sezone nisu bili prisutni, ovo na lokalnom karakteru ocas posla izvisis, strujanjem, orografijom itd.. Ja sam nekako ubedjen da se nece ponoviti proslo leto i da svake druge sezone ne bude pakleno( 2014, 2016,2018?  :grin: )
2014-e i 2016-e je prethodio kišan i hladan maj za razliku od prve dekade 2012-e, 2015-e i 2017-e. Jedino u scenariu jun 2015-e je bilo ozbiljnog zahladjenja u drugoj polovini, ali je tad bilo i jačeg zahladjenja na kraju maja kao i 2009-e i stvaranja snažnog sekundarnog ciklona i uspostave hladnog i jesenjeg vremena bar pet dana, a onda nastavkom u znaku nestabilnosti kako se ciklon premestio na kopno i povezao sa novim čačkanjem sa Atlantika. Pogotovo mislim na 2009-u. U junu 2015-e smo imali upumpavanje hladnog vazduha na kopnu u drugoj polovini meseca koji su zadržavali visinski cikloni. Nekih nestrabilnosti i nije bilo. Aamo hladno jesenje vreme do Vidovdana, a od 1-og jula do 15-og avgusta seriju toplih i suvih dana osim Ilinjdana kad je moj grad masakriran supercelijskim oblakom i najkrupnijim gradom koji sam u životu video do tad. Jedna nestabilna faza je bila od 15-og do 21-og i hladna jesenja od 21-og do 23-eg avgusta. Tople faze od desetak dana, temperaturni padovi, skokovi i šokovi potrajali su do pred kraj septembra da od totalne jeseni 10-og septrembra sa 11C u Valjevu već u narednih sedam dana 17-og septembra skoči na 39C. To je razlika od 30C. Ovo me mnogo više podseća na april i maj 2000-e i 2003-e. Ono što je meni simptomatično u 2018-oj godini je da od 18-og aprila nismo imali ni jednom nimbostratus bar u mom kraju tako da su od 25-og, a pogotovo od 30-og aprila u Valjevu sve padavine do današnjeg dana konvektivnog porekla tako da nije bilo ometanja od strane slojaste oblačnosti sa mora. Bilo ih je malo osim 14-og maja, ali padavine su dobrim delom bile praćene grmljavinom.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.209
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2018
« Odgovor #129 poslato: 23. Maj 2018. u 14:29 »

Van mreže Vrscanin

  • *
  • Poruke: 65
  • Lokacija: Banat
Odg: Maj 2018
« Odgovor #130 poslato: 23. Maj 2018. u 21:09 »
Juzni Banat kad ima neke sanse oko padavina?? :D

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Maj 2018
« Odgovor #131 poslato: 23. Maj 2018. u 21:28 »
Otvarajte sljedeći mjesec. GEFS nastavlja sa spuštanjem temperatura i sve vlažnijim esnima, AC se i dalje pomjera prema Grenlandu->popušta AC nad nama, još da vam se promjeni strujanje!  To nisam ispratio u nedostatku vremena.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.980
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2018
« Odgovor #132 poslato: 23. Maj 2018. u 21:45 »
A u Srbiji nista novo, osim Novog Sada ili nekog Novog sela ima ih u dosta opstina itd...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #133 poslato: 23. Maj 2018. u 21:51 »
Kobajagi stoje i dalje neki izolovani pljuskovi od sutra do subote, po EC-u do nedelje. Najveći kandidat sutra jugozapad zemlje, u petak kranji zapad zemlje i zapad Vojvodine, u subotu reklo bi se predeo južno od Save i Dunava, posebno istočni i centralni delovi.

Crta se i dosta razvoja u planinskom delu Karpata istočno od Vršca. Delovalo mi je to primamljivo, jer mi se činilo da bi trebala biti nekakva severoistočna struja kada sam zadnji put gledao. Da, činilo mi se.

A zapravo, slojevi igleda kao da se međusobno takmiče u kojem će mrtvije strujanje da bude.  ::) Ako se ravnamo (u ovim situacijama bez smicanja ) strujanju na oko 800-850mb, južnije još i ima nekakvog strujanja, ali severno od Save i Dunava mrtvo more bukvalno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Maj 2018
« Odgovor #134 poslato: 23. Maj 2018. u 22:06 »
 ^^
upravo je ta situacija danas donela najobilniji pljusak dosadašnjeg dela sezone mom kraju. sistem se bukvalno formirao iznad glave, istresao se i ugasio, sve bukvalno bez kretanja ili uz jako slabo kretanje. tako da gde se stvori razvoj moguća je vrlo vrlo velika količoina padavina, tako izgleda za naredna tri dana

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #135 poslato: 24. Maj 2018. u 17:33 »
Pomalo zaista čudna situacija što se tiče narednih par dana. Svi smo navikli da je GFS taj koji pumpa konvektivne padavine, i da neretko sam protiv svih ide u najavu izolovanih pljuskova.

Međutim, u ovom periodu do kraja nedelje dešava se upravo suprotno.  :grin: GFS je taj koji je za danas bio (a i za naredne dane je) nekako (neshvatljivo?) pesimističan za veći deo zemlje.

Modeli finije rezolucije, kao i EC su to bolje skinuli. Aladin, Swiss HD i ostatak finorezolucijske ekipe je tačkast za veći deo zemlje sve do kraja sedmice.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.446
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2018
« Odgovor #136 poslato: 24. Maj 2018. u 20:52 »
EC ne odustaje, istačkan je za dobar deo zemlje sve do ponedeljka. Naravno, predviđena količina je mala, ali opet svakodnevno može biti lokalnih razvoja... za razliku od GFS-a, koji van planinskih predela i delova Vojvodine ne daje baš ništa.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2018
« Odgovor #137 poslato: 24. Maj 2018. u 20:59 »
Da, retka situacija da je EC nestabilniji od GFS-a, ali za naredna dva dana je to definitivno tako. GFS iz nekog razloga vidi znatno niže tačke rose od realnih za sutra, a za subotu ne znam koja je muka. Kontam da će i pored ultra pesimističnog GFS-a biti slična situacija današnjoj sa raštrkanim pljuskovima i Cb-ovima, pa kome se posreći.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.022
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2018
« Odgovor #138 poslato: 26. Maj 2018. u 20:28 »
Sutrašnji dan bi trebalo da bude preslikana priča današnjeg i jučerašnjeg sa retkim, izolovanim i slabo organizovanim razvojima. Ali zato priličnog vertikalnog razvoja. Termički parametri su odlični, dinamički ponovo nikakvi.
Zatim slede tri dana predaha od nestabilnosti. Mada se još u ponedeljak ne mogu tu i tamo isključiti razvoji, utorak i sredu će obeležiti košava.
Po GFS-u je sve do danas delovalo da je period košave i beskrajne monotonije pred nama, dok je EC bio uporan da nam se od 31. maja vraćaju nestabilnosti. Sad je GFS krenuo u tom pravcu, i nije isključeno da zaista ta varijanta prelomi na kartama. Ono što ipak produžava agoniju je što bi strujanje bilo opet nikakvo, ali makar severozapadno po svim visinama pa bi znali odakle da očekujemo oblake.
Ta nestabilna vazdušna masa bi se zadržala i početkom juna, ali o tome u drugoj temi.
Videćemo može li poslednji dan maja da malo izvuče kompletan utisak meseca.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.852
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Maj 2018
« Odgovor #139 poslato: 29. Maj 2018. u 10:17 »
Nista novo kako se priblizava dan za nestabilnosti tako se one odlazu. Vec postaje frustrirajuce.