Autor Tema: Na današnji dan  (Pročitano 92480 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #120 poslato: 26. Jul 2018. u 20:47 »
Na današnji dan - 26. 07. 2014.

Šta reći o julu 2014? Možda dovoljno govori podatak o 250mm i 15 dana sa grmljavinom. Bio je to zaista nestvaran mesec u Beogradu, toliko različitih dešavanja, toliko zanimljivih i dinamičnih dana.
Delovalo mi je da ništa toga jula nije mašilo Beograd. Oluje su dolazile i sa istoka, severoistoka, juga, zapada, nema odakle nisu. Žao mi je što sam propustio da pomenem period od 16. do 18. jula kada smo tri dana za redom imali oluje u pravom smislu te reči u severoistočnoj struji.

Međutim, ono po čemu je taj jul i najviše ostao upamćen je usledilo na samom kraju meseca, počelo je 26. uveče i trajalo do kraja meseca. Od visinskog ciklona uz izraženu dinamiku i južno visinsko strujanje, pljuskovi i oluje su se ređali kao n traci.
Sve je počelo 26. uveče u kasnim večernjim satima i nastavilo tokom cele noći, sve do jutra. Animacija dolaska oblačnosti od sačuvanih radarskih:





S obzirom na trajanje sevanja, munjolov i nije bio naročito uspešan te noći, pa ću okačiti tek nekoliko:











Ova sablasna koja je pukla na 100m od mene je ostala upamćena:



Količina padavina izmerena tog jutra je iznosila čak 62.5mm na Vračaru, bio je to jedan od većih potopa koje pamtim u Beogradu.
Narednih 5 dana je palo još 97.3mm, ukupno 160mm od tog neverovatnog ciklona.
Biće priče o ovom ciklonu i narednih dana u ovoj temi.
« Poslednja izmena: 26. Jul 2018. u 21:13 Milosh »


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #121 poslato: 27. Jul 2018. u 10:16 »
Sećam se 24.7.2010. ... Kakva je oluja bila popodne tog dana,pa to je bilo strašno... Ne daj Bože da se ponovi,onakve boje oblaka nikad više nisam video,pa čak ni na slikama...
Opasna oluja je taj dan pogodila Valjevo i bila je najjača oluja posle 19-og juna.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #122 poslato: 27. Jul 2018. u 23:08 »
Na današnji dan - Veliko nevreme u Valjevu 27. 07. 2014.

Četiri godine pre je bila slična situacija kao i danas i reka Ljubostinja se izlila, ali tad se izlio i potok perajica njena pritoka. Četiri dana pre 23-eg jula je Valjevo pogodilo slično nevreme sa sitnim gradom. Bio je to uvod u najveću katastrofu i vrhunac nepogoda i mojih obilnih i obimnih reportaža te sezone koje Valjevo gotovo ni jednom nije izostavila. Da ne dužim dalje, evo kako sam sve to opisao pre četiri godine:

Posle sinoćnjeg light show-a, kada me je promašilo za dlaku i danas me je jedan oblak koji je nastao koji kilometar zapadno od Valjeva i tu se stacionirao više od sat vremena sa maksimalnim odrazom, takodje me promašio za dlaku. Ali veliki višećelijski sistem koji se kretao sa juga, nije mogao da me promaši i bukvalno se sjurio na Valjevo oko 16h donoseći stravičan intenzitet kiše, jak vetar, grad i strašnu grmljavinu. Spavao sam dugo, jer sam hteo da iskoristim nedelju da se maksimalno odmorim. Potom sam nazvao babu u Bratunac i pričala mi je o velikom nevremenu koje je tamo bilo sinoć. S' polja se čula tutnjava non-stop, ali sam mislio da neko napolju nešto moroga ili se čuje kamion magistralom. Kad sam završio razgovor sa babom, konačno sam ukapirao da se radi o grmljavini i istrčao sam napolje.

Razvoj iznad moje glave.


Pogled na severozapad i zapad odakle se čula neprekidna grmljavina.


Suncobran sam namerno ubacio u kadar jer su ovo njegovi poslednji trenuci. :-\


Sa juga se bliži sistem.


U ovom momentu je puklo, pa sam morao da se sklonim u kuću.


Nebo je bilo toliko mutno, da su se teško razaznavale kišne zavese, a nije bilo nekih spektakularnih formacija. Jednostavno je sve to brzo stiglo, a trajalo je dugo tj. oko sat i po vremena jako nevreme uz obilne padavine. Situacija je bila slična kao u sredu. U prvih 45 minuta je palo čak 39mm vodenog taloga uz veoma jak intenzitet padavina, jak vetar, jaku grmljavinu, sugradicu i grad, a u drugih 45 minuta još 10mm uz jedno zatišje od desetak minuta, a potom još jedan jak pljusak sa visokim intenzitetom padavina praćen jakom grmljavinom.

Pred kraj oluje, potop u mom dvorištu po ko zna koji put ove godine. :oboze:




Vrlo često vidjana slika te sezone


U komšiluku bazen.




Ovo je glavni razlog zašto sam objavio baš danas i NA DANAŠNJI DAN podesetnik ove reportaže jer je Ljubostinja se danas izlila u gornjem toku kao i pre četiri godine. :/














Pogled sa obližnjeg mosta.


Pogled sa druge strane. Ljubostinja još više nadolazi.




Potoko Perajica u još gorem stanju.




Suncobran posle oluje.


Ljubostinja i potok se ni pola sata kasnije ništa ne smanjuju.




Radar pred nevreme.






Radar u toku prvog i najjačeg dela oluje.






Radar u toku drugog i nešto slabijeg dela oluje




Radar na kraju oluje.




Evo i jedan video zapis potoka.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Ccgk6kE-9XQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Ccgk6kE-9XQ</a>

Bila je to sezona za pamćenje i jul je tad imao 16 dana sa grmljavinom što je bio rekord da u jednom mesecu toliko dana grmi dok nije ga pretekao jun 2016-e godine sa 19 dana. Već danas je rekord tog jula oboren, a do kraja meseca ako potraju nestabilnosti ko te godine ovaj jul može oboriti i rekord juna 2016-e sa danima grmljavine. Nažalost te sezone smo se poigravali sa imenim ciklona koji su se od aprila do oktobra redjali ko na traci, a vrhunac je bio izlivanje Ljubostinje i potoka Perajica 5-og avgusta i dali mu naziv Branko. Njegove posledice ću opisati za desetak dana ako tema opstane. U ovoj reportaži sam pre četiri godine naveo i razgovor sa nedavno preminulom bakom i tad mi nije bilo ni na kraj pemeti da je na današnji dan četiri godine posle neće više biti već deset dana. :( :cry:
« Poslednja izmena: 27. Jul 2018. u 23:23 Stefan Valjevo »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #123 poslato: 28. Jul 2018. u 19:08 »
Na jučerašnji dan - 27. 07. 2014.

Nastavljam sa pričom tamo gde sam stao u prošloj poruci, ostajemo u julu 2014. I dan danas sa tolike vremenske distance smatram da je takav ciklon u sred leta nešto što se dešava jednom u sto godina.
Nakon one neverovatne noći između 26. i 27. jula, usledio je veoma dinamičan dan.
Ponovo su se nepogode ređale kao na traci. Jedna tura u popodnevnim satima je preskočila Beograd (vidi se taj sistem na početku animacije), ali ne i večernja koja je donela jako nevreme. Odrazi sve govore:



Baš kao prethodnu noć, ni tu se nisam nešto proslavio sa munjolovom. Potvrđeno je ono nepisano pravilo da dobar munjolov retko kad ide uz jake oluje (valjda zbog preniske baze oblaka i mnogo IC munja). Ipak su barem osvetljavale lepe formacije, čisto da ostane zabeleženo:











Od nevremena i natapače koja je usledila je ujutru zabeleženo velikih 38.6mm, što je značilo okruglo 100mm u dva dana. Eto, da ne poveruje čovek da pričam o centru Beograda, u kom se ovog jula iz 20 pokušaja sakupilo nepunih 50mm. :)
Idemo dalje...


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #124 poslato: 28. Jul 2018. u 19:20 »
Na današnji dan - 28. 07. 2014.

Nastavljam gde sam stao. Današnji dan 2014. je bio nešto svežiji, pa su izostali jači razvoji, ali potop nas ni ovoga puta nije zaobišao:



Od sistema koji je prošao u slabijoj jugozapadnoj struji palo je novih 21mm, gotovo bez grmljavine. Dolazak je bio zanimljiv:













Usledio je 29. jul dan pauze, a 30. je došao kao šlag na tortu od ovog sistema uz sistem za pamćenje koji je prošao u večernjim satima preko većeg dela zemlje.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.972
  • Lokacija: Niš
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #125 poslato: 28. Jul 2018. u 19:25 »
Taj 27. jul 2014. godine i 72.7mm u Nisu, to cu pamtiti mislim dok sam ziv, Mislim da je nevreme trajalo 6 ili 7 sati   :)
Evo braco skauti jedan snimak koji pokazuje kakvu sam apokalipsu preziveo tog dana... Zanemarite naslov  :D
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=wAC21AxkeFM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=wAC21AxkeFM</a>
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #126 poslato: 30. Jul 2018. u 13:54 »
Na današnji dan - 30. 07. 2014.

Danas zaključujem priču vezanu za taj neverovatni jul. Kao što već pomenuh, 30. jul je došao kao šlag na tortu.
Neverovatan sistem je te večeri protutnjao preko većeg dela Srbije:





Nekoliko munja, čisto da ostane zabeleženo:









Video jednog bliskog susreta sa munjom od te večeri:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=8mrRQh7f2kw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=8mrRQh7f2kw</a>

I munja isečena iz videa:



Nevreme nije predugo trajalo, brzo je protutnjalo preko Beograda i palo je 23mm. Malo istočnije, u južnom Banatu je bio haos od padavina, Vršac je zabeležio čak 160mm za jednu noć!

Za kraj, evo tabela sa ukupnim padavinama tog meseca. Zanimljivo je Beograd bio najkišovitiji u Srbiji toga jula (teško iz sadašnje perspektive poverovati da se to ikad desilo :)) Pored Beograda, samo su Valjevo i Vršac koji nije obuhvaćen analizom preskočili 200mm.


izvor - RHMZ

Toliko o julu. Avgust nije mesec koji je preterano zanimljiv u meteorološkom smislu, ali verujem da će se naći neko prisećanje s vremena na vreme. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #127 poslato: 02. Avgust 2018. u 15:15 »
Na današnji dan - Nevreme u Valjevu 01. 08. 2016.

Pre dve godine je bila jedna vrlo interesantna sezona sa nešto manje nestabilnosti, ali su oblaci bili zanimljiviji sa više dinamike i smicanja nego ove godine kad dobar deo se sastoji od stajaćih oblakai potopa u mestu. Evo kako je to izgledalo pre dve godine i godinu posle onog armagedonskog grada u Valjevu na Ilinjdan:

Ovaj put opet nevreme, ali dan pre velikog praznika koji simboliše ovakvo vreme u znatno blažoj varijanti ili bar bez grada, ali zato uz mnogo kiše. Neću previše da dužim. Dan je pre podne bio vedar i sunčan, a i prilično sparan. Za razliku od prošlog ponedeljka i prošle reprtaže kada se ispadala silna kišetina satima, ovakav scenario sam i očekivao i nisam bio iznenadjen. Nisam hteo da dosadjujem sa radrskim slikama koje su vrlo slične sa prošlim ponedeljkom i četvrtkom, već sam odmah prešao na slike.

Jedino sam se osvrnuo na estofex koji je gotovo celu teritoriju Srbije, kao i moj kraj stavio u level 2, a možda i u prvi plan mogućih jakih vremenskih nepogoda ovaj dan u Evropi.


Oko 14h su počeli da se primiču oblaci sa zapada i jugozapada u linijskoj formi.




Medjutim, negde posle 15h sam skoknuo do prodavnice kada me uhvatio iznenadni pljusak verovatno krajnje lokalnog karaktera jer sistem još nije stigao i bio je bar 20-ak kilometara daleko na zapadu i oko 10-ak kilometara na jugozapadu.






Oblaci menjaju boju i postaju sivlji i sve tamniji. Linija sistema dolazi do izražaja.






Potom počinje pljusak oko 16:30h.


Zatim i provala oblaka.


Jaka kiša je padala oko pola sata ili 45 minuta. Bara posle sat i više velike kiše. Zvuči u stihu. :grin:


Zatim je nastavila jaka do umerena kiša još dva-tri sata uz umerenu grmljavinu, ali je nešto pre 19h jednom baš jako pukao grom negde u blizini da je odjednom nestalo interneta, a moj mačak se trgao iz dubokog sna. :grin: Kiša je konačno prestala oko 21h i potom je usledilo razvedravanje i videle su se zvezde. Palo je poprilično velikh 26mm vodenog taloga, a kanalizacija je opet pravila problem na ulici gde se stvorilo jezero, pa je moj stric ponovo otpušavao. Naravno da je u takvim situacijama pravila mi problem i u podrumu i garaži, ali srećom ne mnogo veliki jer je izmedju bilo sunčanih i toplih dana i pravljene su pauze sa olujama u proseku četiri do pet dana sunčano i toplo pa kiša. Sada uživam u prijatnom vazduhu posle osveženja. :D

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #128 poslato: 02. Avgust 2018. u 15:29 »
Na današnji dan - LP Supercell (Veliko nevreme u Valjevu sa gradom) 02. 08. 2015.

U vrlo siromašnoj konvektivnoj sezoni 2015-e godine najzanimljiviji dan je bio Ilinjdan i nedelja 2. avgust sa nakrupnijim gradom do tad. Te godine sam bio prebukiran obavezama oko najavljene svirke za cetiri dana posle. Oko 14h je severozapadno od Valjeva nastao jedan snažan superćelijski oblak koji nisam uslikao zato što mi proba počela baš u to vreme i nevreme me prekinulo na početku probe. Tako da sam uslikao samno video zapise i posledice koje do današnjeg dana su ostale, a otklanjale su se godinama.

Za početak radrske slike prilikom prolaska superćelije od oko 65-70dbz-a preko čitavog Valjeva.








Evo video zapisa:

Grad je uletao duboko u garažu. :pop: :oboze:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Eh4ZPAzOx0M" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Eh4ZPAzOx0M</a>

Evo i foto zapisa nevremena i njegovih posledica. :oboze: :oboze: :oboze:




Ledenica povredila mog ćaleta udarivši ga u ledja. Kaže da ga je jako bolelo.


Grad je uletao duboko u garažu čak 10-20-ak metara.


Posle nevremena.






Izvaljen osinjak iz oluka, a meni žao. ;D


Ostale slike.












Palo je 9mm vodenog taloga. Zanimljivo je to što grmljavina uopšte nije bila jaka, tek na momente je bila umerena. Većinom je bila slaba i jedva čujna. Potom je neverovatno ugrejalo i već za sat vremena je temperatura dostigla 27C uz nesnosnu sparinu, ali smo nastavili probu do gotovo 20h kada se ponovo žestoko smrklo sa jugozapada. Bio je to novi (ovaj put) višećelijski sistem. Nešto posle 20h je usledila još žešća provala oblaka ponovo uz grad, ali ovaj put nešto sitniji, otprilike veličine lešnika. Duvao je strašan vetar, možda čak i 100km na sat uz znatno jaču grmljavinu. Vatrogasna kola su jurcala celu noć kroz grad i ulične sirene. Verovatno zbog oborenog drveća i bandera. Palo je još 10mm vodenog taloga.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #129 poslato: 02. Avgust 2018. u 21:51 »
Na današnji dan - 02. 08. 2008.

Odoh sa sećanjima čitavu deceniju unazad. Do stormčejserskih početaka i prvog fotoaparata.
Nikada neću zaboraviti taj Ilijindan. Namerno naglašavam taj praznik, jer taj dan ima posebnu važnost u rodnom selu moje majke (Bravskoispod Grmeča, severozapad BiH). To im je najvažniji dan u godini, kada se celo selo okuplja na zboru kraj crkve. Mnogo verovanja se vezuje za "grmljavinu na Svetog Iliju".
A te godine se izgrmelo toliko da to ne pamtim.
Pravi spektakl se odigravao na nebu i ostalo mi je u sećanju ono što skromni fotoaparat nije mogao da zabeleži. U popodnevnim satima, kao da su sa svih strana oblaci krenuli ka selu.
Srećom, nekim čudom imam sačuvanu radarsku sliku i animaciju koja tako nešto i pokazuje.
Nad selom je bio crveni odraz na Bilogora radaru:



Na animaciji se videlo da je tu postojala neka ozbiljna konvergencija:



Od slika nemam tu ništa spektakularno, tek toliko da ostane zabeleženo, tada je digitalni fotoaparat bio luksuz, a kamere na telefonu su imale 2 i po piksela :)









Nevreme je udarilo svom snagom i nikad ga neću zaboraviti. I meštani se od tada svake godine na današnji dan prisete tog nevremena. I dalje se sećam tog silovitog downbursta koji je trajao kao večnost uz neverovatnu grmljavinu. Sećam se i tog varničenja kroz kuću dok su udarali gromovi. Bujica je u potpunosti odnela seoski put, a deda je na osnovu improvizovanog kišomera procenio da je palo više od 50 litara kiše.
Zaista jedan od onih dana koji se ne zaboravljaju.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #130 poslato: 05. Avgust 2018. u 19:23 »
Na današnji dan - Munjolov u Valjevu u noći 03. - 04. 08. 2015.

Dan posle najjačeg gradopada na Ilinjdan u Valjevu koji sam u životu doživeo, sledeći dan je bio ekstremno sparan i sunčan. U predvečerje se navukla visoka oblačnost sa jugoistoka i potpuno kontra je konvektivni sistem se kretao u odnosu na dan pre superćelija za pamćenje. Oko 21h je počelo da seva sda juga nakon završene probe pred svirku tri dana posle. Onda je sa istoka odjednom počeo da prilazi organizovan sistem uz stravično rešetanje oko 23h. Udari groma i su bili zastrašujući i omeli su moju reportažu od prethodnog dana koju sam tad izbacivao na forum zbog nestanka struje i interneta. Evo kako su izgledale munje sa mojim drugim Sony aparatom kupljen juna 2014-e skromnih mogućnosti i kako je to izgledalo pre tri godine:

Radar u narednih sat vremena posle ponoći. Sa juga i jugozapada je sevalo gotovo neprestano.






Jug i jugozapad.
















Oko 2h sam tada pratio sa sprata od strica light-show koji je bio kao kad se pokvari neonska sijalica i blicalo je non-stop.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #131 poslato: 05. Avgust 2018. u 23:59 »
Na današnji dan - Veliko nevreme i poplava u Valjevu 05. 08. 2014.

Prošlo je tačno četiri godine najjačeg olujnog nevremena koje je pogodilo moj grad i moj kraj od kad sam član ovog foruma. Samo kad se setim kakva me sparina probidila tad. Ta sezona je bila prepuna oluja i obilnih padavina koje moj grad gotovo da nisu obilazile. Sve što nastane išlo je na Valjevo i bukvalno potapalo grad danima, nedeljama i mesecima u različitim formama. Tokom aprila i maja bili su u pitanju doboki cikloni i slojasta jednolična oblačnost koja je svoj vrhunac doživela katastrofalnim poplavama u Obrenovcu i drugim gradovima medju kojima i moj. Od treće dekade maja do kraja septembra stvar preuzimaju lokalni konvektivni razvoji koji iz svih pravaca su donosili ogromne padavine, a vrhunac je bio 23. jul, spomenut 27. jul i naravno 5. avgust sa 50l+. Ovaj dan se srucilo iz naizmenivnih strujanja 54lm2. Evo kako sam to tad opisao.

Dan je bio užasno sparan već od pre podneva. Ujutru je bilo vedro kao i veći deo dana. Oko 16h kreću prvi konkretniji razvoji.






Sparina je bila nesnosna, a oblaci su bili gotovo nepokretni. Oko 17h oblaci su počeli da potpuno prekrivaju nebo i delovalo je da je veče.




Do 19h je gotovo pao mrak iako on stvarno pada nešto posle 20h. Počela je duboka grmljavina koja je trajala više od sat vremena. Nisam mogao provaliti strujanje čak ni kompozitnom animacijom dok nisam posetio GFS i video da je bilo veći deo dana južno, a da će predveče skrenuti na jugoistočno. Okovan sam bio sa svih strana, ali je baš sa jugoistoka krenuo snažan razvoj i veoma jaka grmljavina. Pogled na istok i jugoistok.




Pogled sa mosta. Žestoka grmljavina.




Jedan pogled na sever. Oblaci se sa desne strane brzo kreću.


Jugoistok. Poremetio sam blic i greškom ukjlučio lošiju boju za slikanje, pa je loše ispalo. Inače se radilo o Shelf-u. Munje strahovito udaraju nisko. Da ne bi' izgubio glavu, bežim kući i gasim komp i sve ostale električne uredjaje i aparate.




Potom je počeo jak pljusak od jedno desetak minuta, a potom jaka provala u oblaka uz jak vetar u nekoliko kratkotrajnih slabljenja i pojačavanja, a u trećoj ili četvrtoj etapi uz sugradicu oko dva do tri minuta. Gromovi su i pre i u toku i posle oluje strahovito tukli u blizini da mi se činilo da mi udara ispred i oko kuće. Nestalo je struje nakon jednog od ko zna koliko udara. Nije delovalo da je palo više nego 23-eg i 27-og jula, ali s' obzirom kako su tukli gromovi, nisam smeo da provirim kroz prozor. U gornjem toku potoka je sigurno palo oko 54lm2. Oko 21h stric zvoni na vrata i kaže da se potok izlio. Katastrofa.






Podrum.




Nisam više mogao da slikam jer je bilo stani-pani, a nisam imao ni vremena ni snage da se zezam. Udari groma su bili nažešći koje sam ikada u životu doživeo i bilo ih je oko 100 udara u naredna 2h čak i tokm poplave. Zaista zastrašujuć dan.

Ciklon Branko u medijima:

http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/423988/Nevreme-u-Valjevu

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/485686/Gromovi-udarali-celu-noc-najkriticnije-u-potopljenoj-Loznici

http://www.telegraf.rs/vesti/1180873-ponovo-poplave-novo-nevreme-zahvatilo-srbiju-video


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #132 poslato: 10. Avgust 2018. u 15:36 »
Na današnji dan - 10. 08. 2013.

Ostajem sa prisećanjima van Beograda. Uostalom, avgust je mesec koji sam u prethodnih 10 godina najmanje provodio u Beogradu, već uglavnom na moru ili na planini.

10. avgusta pre 5 godina sam u Baru doživeo jednu od jačih oluja koje pamtim. U Beogradu svakako oluju tog intenziteta nisam nikad doživeo, ali ne kažem da nisu moguće.
Što se tiče primorja, avgust je generalno mesec kada konvektivna dešavanja postaju zanimljivija nakon julskog zatišja, ali je skroz nepredvidiv mesec. Iako su septembar i oktobar aktivniji po tom pitanju, avgust je mesec koji je u Baru doneo neke od najjačih oluja koje pamtim. Nikada neću zaboraviti avgust 2006. kao ni već pomenuti avgust 2013.

Da ne dužim sa uvodom, da pređem na oluju. :) U igri je bio visinski ciklon, sa istočnim/severoistočnim visinskim strujanjem. Oluje koje dolaze iz tog pravca su retke u Baru, ali kad dođu, onda baš dođu kako treba. Ovu oluju sam definisao kao HP superćeliju, jer je bilo osnovnog smicanja po pravcu i brzini vetra, a tačke rose su bile nenormalne (24-25°C pred oluju). Sparina je bila nepodnošljiva.

Evo kako je u fotografijama izgledao sam nailazak oluje. Videlo se da oblačnost jača kako se primiče, a grmljavina se čula kao konstantno brujanje. Oluja se najviše primicala sa jugoistoka i pored visinskog strujanja koje je više vuklo ka severoistoku.

















A onda se samo spustio vodopad sa neba uz grad koji srećom nije bio naročito krupan:





Još dve fotke koje je napravio drugar koji je imao bolji pogled na tu stranu:





Bio je to downburst u pravom smislu te reči. Video ne može da dočara...

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=cR6gatDfYXI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=cR6gatDfYXI</a>

Još par snimaka, ali nisam ja autor:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=3AqH-9sixh4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=3AqH-9sixh4</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=iuyWrf6iSRw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=iuyWrf6iSRw</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Fxe-JIvBUjg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Fxe-JIvBUjg</a>

A sad malo o podacima. Temperatura je pala sa 28°C na 18°C. U synopu je uhvaćena srednja brzina vetra od 24m/s uz udar od 35m/s za vreme oluje. Ukupno je palo 53mm kiše. Od toga prema AMS 47mm za pola sata, a u jednom 10-minutnom intervalu, AMS je uhvatila čak 26mm. Možete li da zamislite taj intenzitet? :)

Ono što mi je najviše žao je što oluja nije mogla biti dokumentovana nijednim radarskim snimkom. Jastrebac koji koliko-toliko hvata i CG primorje je tek dogodine pušten u upotrebu. Prava je šteta što nisam mogao ovu gromadu od oblaka videti i na radaru. Ovako ostaje samo prikaz ukupnih munja iz arhive blitzortunga:



Zanimljivo je da je Bar zahvatilo još jedno nevreme sličnog intenziteta krajem meseca. Ali poslednju dekadu toga avgusta sam proveo u Beogradu, gde je takođe bilo jako zanimljivo u konvektivnom smislu, pa će biti i o tome reči kada dođe na red. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #133 poslato: 11. Avgust 2018. u 18:15 »
Kao da sam jučerašnjom porukom prizvao današnju akciju u Baru, dobro nevreme je bukvalno protutnjalo sa severa, a ima informacija da je bilo i grada. Videćemo za 2h koliko je kiše palo.



Na današnji dan - 11. 08. 2012.

Samim tim, i sa prisećanjima ostajem u Baru. Današnji dan 2012, dokaz da često iz slabijih Cb-ova može da bude lep munjolov. Munje su bukvalno crtale po nakovnju:







Koliko me sećanje služi, a podaci su tu da pripomognu, tog avgusta kiše gotovo da nije ni bilo i vladala je letnja meteo-monotonija u celom regionu. :)

Na današnji dan - 11. 08. 2015.

Zato je avgusta 2015. bilo jako puno kiše i nestabilnosti, a sve je počelo 11. avgusta kada se jedan lep letnji pljusak spustio sa planina:













padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #134 poslato: 12. Avgust 2018. u 23:35 »
Na današnji dan - Nevreme u Valjevu 12. 08. 2017.

Jedan od retkih dana da su vredni pažnje u sezonu 2017-e bio je 12. avgust. Što se tiče avgusta i najzanimljiviji. Taj dan je prešao preko Srbije hladni front te su formacije oblaka bile fenomenalne, ali moja pozicija za fotkanje nije. Medjutim dao sam sve od sebe da zabeležim taj dan i uložio maximalan trud, što neki članovi poput zeca ne cene i moram ih lično i javno prozvati i pozvati da se stave u pamet bez obzira na svoje lične ili stručne kvalifikacije, nema pravo da diskvalifikuje druge članove u slučaju svoje lične frustacije. Svejedno ću nastaviti sa izbacivanjem slika koje mi je imagineshick obrisao proletos celu reportažu i samo iz tih razloga sam postavio dosta slika. Ovako je bilo u Valjevu. Sezona nije bila aktivna kao ova, ali su oblaci bili interesantniji i dinamičniji i nisu bili statični sa slabim i stajaćim strujanjem pod utcaje visinskih ciklona iz Srednje i Istočne Evrope ko što je ove sezone bio slučaj. Imali smo dobar prodor fronta sa severozapada pod uticajem ciklona čiji greben je upadom hladnog vazduha u Sredozemlje formirao kratku sekundarku što svedoče slike od tog 12-og avgusta. Sparan i sunčan dan do 14h, a onda niču kumulonimbusi na sve strane i grmi svuda okolo. Ne bi da opisujen ponaosob jasno ste zaključili iz mojih ranijih reportaža gde su strane sveta i ostavljam vam samo slike
:

Od 14h-15h
















Od 15h-17h
























Prvi nalet nevremena i manji downburst oko 17h.










Evo dva video zapisa oluje.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=h3jn85yctQc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=h3jn85yctQc</a>

#Invalid YouTube Link#

Manji predah oko 18h uz osetan pad temperature sa 31C na 17C.


Onda sledi nova tura izmedju 18:15h i 19:15h.














Oko 18:25h se opet uozbiljava sve uz snažna električna pražnjenja.










Od 19h do 20:30h kreće da duva hladniji vetar uz strašna električna pražnjenja.






Kreće trominutni pljusak i onda se sve smirilo nešto pre 20h.






Temperatura je prilično opala i naredna dva dana su tog extremnnog toplog leta bila više nalik većini dana ovog leta (jun i jul). Palo je sve ukupno 15lm2. Ostatak leta 2017-e se nastavio sa novim vrućinama i kratkim frontovima svakih 6-7 dana i povratkom tropskih talasa do 17-og septembra popodne. O tome ako budem u prilici pisaću 17-og septembra o tom snažnom frontu, a verujem i drugi članovi. Pozdrav. :nnc:
« Poslednja izmena: 13. Avgust 2018. u 00:35 Stefan Valjevo »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #135 poslato: 13. Avgust 2018. u 20:06 »
Na jučerašnji dan - 12. 08. 2017.

Sve sam nešto bio umislio da je to bilo 13-og avgusta, pa zato i ovo prisećanje stiže uz dan zakašnjenja.
Složio bih se sa Stefanovom prethodnom porukom da je to bio jedan od retkih dana zanimljivih u konvektivnom smislu na nivou Srbije prošlog avgusta. Sam razvoj situacije je neverovatno podsećao na 12. jun ove godine, uključujući putanje superćelija i nestvarno zaobilaženje Beograda. :)
Kao što već rekoh, Beograd je sve zaobišlo u širokom luku, pa fotke nisu vredne prisećanja i umesto njih prilažem radarske animacije i munje:


izvor - RHMZ


izvor - DHMZ


izvor - blitzortung

Pored fotki polja prekrivenih gradom u Šumadiji, glavni utisak dana mi je bila Paunova reportaža iz sela Borač, može se reći da se našao na krivom mestu u krivo vreme, ali je ovekovečio superoluju. Nažalost, slike su nestale iz reportaže, pa bih zamolio kolegu ako ovo slučajno čita da pokuša da pronađe koju fotku da se prisetimo.
Meni je ostala sačuvana samo ova preko fb stranice:



S obzirom da je dan bio zanimljiv i ovekovečen raznoraznim fotografijama, bilo bi lepo kad bi se i ostali članovi uključili malo. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 45
  • Lokacija: Borča
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #136 poslato: 13. Avgust 2018. u 20:47 »
 ^^
Misliš našao sam se na pravom mestu u pravo vreme.  :tu: Oluja je bila neverovatna. Takvu jačinu vetra nikad nisam osetio. Na radaru je bio crni odraz tačno iznad sela. Bilo je i sitnog grada, vetar je polomio dosta crepova na kućama u selu. Evo svih slika koje sam pronašao, a tekst možete pročitati u reportaži
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3968.0

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3967.140







































Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #137 poslato: 13. Avgust 2018. u 20:51 »
^^ Iz ugla prosečnog "normalnog" čoveka - na krivom mestu u krivo vreme. Iz ugla nas meteo-ludaka - na pravom mestu u pravo vreme. :D
Drago mi je da pratiš temu i da smo se ovako zajedno prisetili tog nevremena kakvo se ne doživi mnogo puta u životu. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 45
  • Lokacija: Borča
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #138 poslato: 13. Avgust 2018. u 21:18 »
 ^^ Hvala tebi što si me podsetio na ovu oluju. Ja pamtim oluje, ali datume oluja nema šanse da zapamtim. Sad videh u reportažama da je prošle godine 17.septembra bilo veliko nevreme u Borči, kada su leteli krovovi i kada mi je vetar polomio trešnju u dvorištu, pa kad dodje taj dan podseti me da stavim slike.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.972
  • Lokacija: Niš
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #139 poslato: 13. Avgust 2018. u 21:42 »
Da,taj 12. avgust je i ovde kod mene bio zanimljiv sa 15mm i mini olujom... Inace ova slika sto je Profi ubacio je strasna...
15km severozapadno od Gornjeg Milanovca...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm