Autor Tema: Na današnji dan  (Pročitano 92479 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #140 poslato: 14. Avgust 2018. u 22:49 »
Znači nastavak je ovamo.  :)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #141 poslato: 14. Avgust 2018. u 22:59 »
Sam razvoj situacije je neverovatno podsećao na 12. jun ove godine, uključujući putanje superćelija i nestvarno zaobilaženje Beograda. :)
Miloše mislio si na 13. jun ove godine? ;)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #142 poslato: 22. Avgust 2018. u 20:03 »
Na današnji dan - 22. 8. 2014.

Vraćamo se na već čuvenu 2014. To je bila sezona dinamike, gotovo celu sezonu smo imali sinoptičku situaciju koja je obezbeđivala jako smicanje i brzo premeštanje nepogoda.
Veći deo tog avgusta sam proveo u Baru, pa sam propustio veliko nevreme u Beogradu 23. avgusta.

22. avgusta je u ranim jutarnjim satima u blizini Bara, tačnije između Bara i Podgorice prozujala jedna od jačih i većih superćelija koje sam ikad video na našim radarima. Evo sačuvane malo zabagovane animacije:



Lajt šou je bio nestvaran, ali ka toj strani se pružaju strme planine koje su sakrile pogled ka superćeliji koja je prošla sa druge strane:







U Baru nije ništa značajno bilo toga jutra osim par pljuskova, a tamo kuda je nevreme prošlo bilo je veće štete.

Dok ovo pišem, prisećam se, i moram da priznam da sam uželeo te jutarnje primorske oluje...  :morning:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #143 poslato: 23. Avgust 2018. u 17:34 »
Na današnji dan - 23. 8. 2014.

Ta već toliko puta pominjana sezona 2014. se i završila u velikom stilu. Nevremena je širom Srbije bilo i u drugoj polovini avgusta kao i u septembru. Na današnji dan pre 4 godine, Beograd je zahvatila jedna od jačih oluja koje sam propustio u prethodnih 10 godina.
Kako nisam bio u Beogradu, nemam puno toga sačuvanog, ali zahvaljujući forumu, ostalo je dovoljno da se ova oluja dokumentuje:









Od fotki koje su preživele na forumu, odvajam ove dve Škomijeve:





I ove dve Mikijeve:





Nevreme je zahvatio ceo grad, a kao što se može naslutiti po radarskim snimcima, znatno žešće je bilo u južnim delovima grada. Tako je u većem delu Beograda zabeleženo 15-20mm, dok je AMS Trošarina u mom komšiluku zabeležila čak 29mm. Miki i Joca su na forumu javljali jak downburst, a po odrazima bi se reklo da je moglo biti i grada u delovima Beograda.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #144 poslato: 24. Avgust 2018. u 18:32 »
Na današnji dan - 24. 8. 2014.

Ostajem sa prisećanjem u 2014. godini, ali se iz Beograda ponovo vraćam na primorje.
23. uveče sam uslikao jedan udaljeni Cb negde daleko na hrvatskom primorju:



24. ujutru je prolazila nestabilnost, nešto kao oslabljena repriza sistema od dva dana ranije. Ovoga puta je to bila slabija superćelija, koja je oslabila kad je stigla do Bara u ranim jutarnjim satima:



U zoru je tu bio jedan fotogenični pljusak uz grmljavinu na planinama:









U međuvremenu sam našao još par radarskih od prethodnog dana vezano za nevreme u Beogradu, pa tu ima dovoljno da se napravi kakva-takva animacija:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #145 poslato: 24. Avgust 2018. u 19:22 »
Na današnji dan - 24. 08. 2013.

I eto me nazad u Beogradu. Godinu dana ranije u odnosu na prethodne poruke.
2013. definitivno nije sezona koja ostala upamćena po nestabilnostima. Naprotiv, pamtim je po veoma stabilnom i toplom letu. Vrelina i meteo-monotonija koja je obležila veći deo tog avgusta je konačno narušena nestabilnim periodom krajem meseca.

Sve je počelo 24. avgusta. Odrazi na radaru nisu previše obećavali, a i pogled na nebo nije bio spektakularan, pa je sami intenzitet nevremena bio veliko iznenađenje.
Odrazi sasvim prosečni, slabo organizovana višećelijska oblačnost je pristigla sa zapada:



Pred početak sasvim bezlični oblaci na nebu:



Kreće intenzivan pljusak na Vračaru:



A onda desetak minuta epskog downbursta, vidljivost minimalna:



Nailazak nevremena sam ispratio i snimkom:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=d1zfXKHj2Lg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=d1zfXKHj2Lg</a>

S obzirom na vrlo male dimenzije oblaka, vrlo moguće da je i microburst bio u pitanju. Možda nailazak nevremena nije bio tako zanimljiv, ali je pogled na odlazeće guste zavese ka jugoistoku bio spekakularan:









O intenzitetu padavina najbolje govori podatak da je na Vračaru za oko pola sata palo 25mm. Bio je to jedan od većih potopa koje sam doživeo tamo (u centru BKR). :D

I naredni dani su bili zanimljivi, ali ne kao ovaj 24. avgust. Lepo prisećanje. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #146 poslato: 25. Avgust 2018. u 12:46 »
Na današnji dan - 25. 8. 2013.

Zanimljivo je u Beogradu bilo i sutradan, ali znatno mirnije nego prethodnog dana. Nestabilnost uz pljusak i retku grmljavinu je došla sa jugozapada, a palo je lepih 9mm kiše na Vračaru.


izvor - RHMZ











padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #147 poslato: 03. Decembar 2018. u 11:41 »
Na današnji dan - 3. 12. 2017.

Na današnji dan prošle godine, na samom početku meteorološke zime, Beograd je osvanuo sa sasvim pristojnim snežnim pokrivačem. Sneg je tokom cele noći padao umerenim i jakim intenzitetom na temperaturi od oko 0°C. Zabeleženo je 12mm padavina, a na Vračaru je ujutru izmereno 9cm, kod mene na Miljakovcu i za nijansu više:











Ličilo na uvod u dugu i snežnu zimu, ali to se i nije baš ostvarilo na kraju...


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #148 poslato: 10. Decembar 2018. u 16:55 »
Obilan sneg u Srbiji 08 - 14. 12. 2012.

Ovu poruku započinjem malo drugačije od ostalih u ovoj temi s obzirom da celi događaj nije bio vezan za samo jedan dan već za ledeni talas uz dva ciklona koja su donela obilan sneg Srbiji.
Verovatno većina vas pamti poslednji veoma obilan sneg (>30cm) koji je pao na severu Srbije. U zimama od 2008. do 2012. takvi snegovi su bili redovna pojava, ali od tog decembra 2012. neće pa neće.

Sinoptička situacija u tom periodu. Zanimljivo je da je dotok hladnog vazduha stigao sa severa, a ne iz Sibira kako je to obično kod većih snegova.







U Beogradu je sneg počeo da pada u ranim jutarnjim satima 8. decembra:



I tokom dana je sneg padao promenljivim intenzitetom:



Ali to je bio samo uvod u ono što je usledilo u noći između 8. i 9. decembra. Sneg je tokom cele noći padao umerenim i jakim intenzitetom na temperaturi između -2°C i -4°C. Ujutru je Beograd bio doslovno zatrpan. Izmereno je 33cm snega od količine padavine koja je iznosila pomalo diskutabilnih 11mm.

Ovako je izgledao Vračar, sami centar grada 9. decembra ujutru.



























Sneg je padao do kraja dana u Beogradu, ali se brzo slegao, tako da se visina nije bitnije menjala. Što se tiče tog prvog talasa padavina, više snega od ostatka Srbije su dobili Vojvodina i Beograd sa okolinom, a Zrenjanin je bukvalno "pokidao" sa čak 47cm snega 9. uveče:


izvor - Sebianmeteo forum, by Dejo

U toku noći između 9. i 10. je sneg prestao i u većini predela se razvedrilo, tako da su ujutru zabeležene veoma niske minimalne temperature sa izuzetkom Timočke krajine:


izvor - ogimet

10. decembra je usledilo zatišje uz dosta sunca, ali se sneg nije mnogo topio. Novi talas je usledio 11. decembra i u toku noći između 11. i 12. decembra. U Beogradu je barem po količini padavina (16mm) taj talas bio još intenzivniji od prethodnog, pa se i pored značajnog sleganja skupilo 37cm ujutru od ukupno 33mm padavina u tri dana.
Nažalost, tu drugu turu uopšte nisam ispratio sa fotkama, zbog virusa koji me mučio tih dana. A prava je šteta, jer je to bio treći najveći sneg od kad sam u Beogradu.

Ta tura je donela značajnije snežne padavine i južnim i istočnim predelima, dok severnije od Beograda nije bilo značajnijih padavina, tako da su 12. ujutru visine snega bile prilično ujednačene u nižim predelima sa izuzetkom krajnjeg severa i krajnjeg jugoistoka Srbije:


izvor - Serbianmeteo forum, by Dejo

Nekako simbolično zvuči da je poslednji veliki sneg na severu Srbije pao baš 12/12/2012.
Ledeni talas se zadržao i naredna dva dana, dok je prava topionica usledila 15. decembra.

Toliko od mene, svako je dobrodošao da dopuni sećanje na ovaj sneg svojim fotografijama i zapažanjima. Ostaje da vidimo može li se ove zime ponoviti ovako nešto.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.972
  • Lokacija: Niš
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #149 poslato: 12. Decembar 2018. u 16:37 »
Jedna slika SnowHunter-a sa CG foruma koja me odusevila...Naravno datum je 12.12.2012. godine i u pitanju je Beograd-Zvezdara...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #150 poslato: 13. Decembar 2018. u 16:03 »
Obilan sneg u Srbiji - 14-21. decembar 2009.

Nije baš na današnji dan, ali ovo današnje "zatišje pred buru" koristim da se prisetim još jednog od najvećih snegova u prethodnih 10 godina, ujedno i najvećem decemarskom snegu koji sam doživeo, a i jednom od najvećih ikad zabeleženih u decembru u Beogradu.

Davna 2009. godina, moja tek druga zima u Beogradu.

Pogled na razvoj sinoptičke situacije naslućuje nešto slično onome što modeli vide narednih dana, ali mora se primetiti da je za nijansu hladnija vazdušna masa bila u igri i da je ciklon bio nešto izraženiji nego sada:





U Beogradu je sneg počeo da pada 14. decembra, u večernjim satima se formirao snežni pokrivač od 6cm. U toku noći je sneg pojačao intenzitet, a kako je padao na negativnoj nuli nije bilo problema sa zadržavanjem i 15. ujutru je izmereno 19cm. Sneg je nepromenjenim intenzitetom padao tokom celog dana i uveče je izmereno 32cm.

To je bilo svega par meseci pre nego što sam kupio fotoaparat, tako da svojih fotografija tog događaja nemam. Zato pozajmljujem od Pavlovića koji mi je naravno još ranije dao dozvolu da njegove fotke koristim u ovoj temi:





















Visine snega 15. i 16. decembra uveče:



Ono što je bilo karakteristično za ovu situaciju su bile jako dugotrajne padavine i to sve na konstantnom minusu. Sneg je u toj prvoj turi u kontinuitetu padao duže od 48h, da bi 17. decembra samo na nekoliko sati prestao tokom dana pred finalnu turu u noći između 17. i 18. decembra.

A kako u međuvremenu nije bilo topljenja zbog negativne temperature, u većini predela su maksimalne visine snega zabeležene 18. ujutru. U Beogradu 39cm od ukupno čak 45mm padavina u obliku snega. Zaista snegopad za pamćenje.
Visine snega 18. ujutru:

Crni vrh 45cm
Beograd 39cm
Loznica 38cm
Negotin 36cm
Zlatibor 35cm
Banatski Karlovac 34cm
Kopaonik 33cm
Smedervska Palanka 32cm
Valjevo 29cm
Vršac 28cm
Kraljevo 25cm
Sremska Mitrovica 24cm
Kragujevac 24cm
Kruševac 24cm
Zaječar 24cm
Novi Sad 22cm
Zrenjanin 22cm
Dimitrovgrad 21cm
Požega 20cm
Ćuprija 20cm
Veliko Gradište 19cm
Sjenica 19cm
Niš 15cm
Leskovac 15cm
Kuršumlija 12cm
Sombor 10cm
Kikinda 10cm
Vranje 9cm
Palić 5cm

Nakon prestanka snega, još par dana se zadržala veoma hladna vazdušna masa, tako da su 19. i 21. decembra ujutru zabeležene veoma niske minimalne temperature:



Od 22. decembra je usledilo iraženo otopljenje i došlo do najintenzivnijeg topljenja snega koje pamtim u životu.

Ostaje da vidimo može li se išta slično ponoviti i narednih dana.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.548
  • Lokacija: Beograd
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #151 poslato: 13. Decembar 2018. u 16:53 »
 ^^ Auuu ako bude sličan ciklon sada,  Bart se neće dobro provesti.. :hm:  :D

A Radan bi mogao da profitira! :laugh: :grin:


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.972
  • Lokacija: Niš
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #152 poslato: 13. Decembar 2018. u 20:11 »
15cm nije lose ni kod nas bilo tada  :D
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.548
  • Lokacija: Beograd
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #153 poslato: 13. Decembar 2018. u 20:13 »
Oooops ja video pogrešno, 5 cm.. :blush:

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.071
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #154 poslato: 23. Decembar 2018. u 15:41 »
Citat: Milosh
Od 22. decembra je usledilo iraženo otopljenje i došlo do najintenzivnijeg topljenja snega koje pamtim u životu.

Било је то епско топљење снега.  :grin:

Ако се добро сећам, стигло је отопљење уз кишу тако да се снег се отопио буквално у једној ноћи.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #155 poslato: 19. Mart 2019. u 18:06 »
Martovski sneg 19-23. 3. 2018.

Mart je generalno mesec koji nije poznat po naročito zanimljivim meteorološkim prilikama. Jer ako bismo gledali ono što najviše pratimo na forumu, u martu je obično već kasno za ozbiljnije snegove, a prerano za ozbiljnije nestabilnosti. Ali isto tako, mart je možda i jedini mesec u toku godine koji ima potencijala da donese i sneg i grmljavinu u nižim predelima. Ove godine je mart ubitačno monoton u meteorološkom smislu, pa ne čudi i aktivnost foruma koja je na istorijskom minimumu. Ali prošle godine je bila sasvim druga priča.

Na današnji dan prošle godine otpočeo je snežni period kakav se retko viđa u poslednjoj dekadi marta. Pa smatram da je svakako vredan prisećanja. Razvoj sinoptičke situacije:





19. i 20. marta je snega bilo samo povremeno u naletima, pa je to bio samo uvod u ono što je usledilo 21. i 22. marta.



21. marta ujutru je prošao talas jakog snega na blagom minusu i tu se već formirao konkretniji snežni pokrivač od 7cm zvanično.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=yRrcqURW7ew" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=yRrcqURW7ew</a>





Najupečatljiviji detalji od tada su mi bile procvale voćke pod snegom. Kao u onoj narodnoj "snijeg pade na behar, na voće.."



Ono glavno od tog ciklona je usledilo 22. marta uveče i u toku noći između 22. i 23. marta. Oblačnost je u talasima išla sa juga i smenjivao se slab, umeren i jak intenzitet snega satima:



I to sve na temperaturi u stabilnom minusu, pa se sneg bez problema zadržavao na svim površinama:





23. mart ujutru (inače Svetski Meteorološki Dan :)) je osvanuo sa 19cm snega zvanično na Vračaru. Bio je to ujedno i najveći sneg prošle zime, kao i najveći martovski sneg koji sam doživeo. Ostalo je samo još da se to ovekoveči fotkama:













Visine snega u Srbiji 23. marta ujutru.

STARA PLANINA - BABIN ZUB 101
KOPAONIK 76
CRNI VRH 40
KARAJUKIĆA BUNARI 39
NEGOTIN 38
RC SJENICA - RADIŠIĆA BRDO 33
ZLATIBOR 32
SJENICA 31
JASTREBAC 27
RC NIŠ - KAMENIČKI VIS 27
RC BUKULJA - BUKULJA 25
RC UŽICE - ŠEHOVO BRDO 25
RC BEŠNJAJA - BEŠNJAJA 24
KRALJEVO 23
RC PETROVAC - OREŠKOVICA 20
NOVI SAD 19
BEOGRAD 19
KRUŠEVAC 19
ZAJEČAR 19
BLAŽEVO 18
KNJAŽEVAC 18
RC KUKAVICA - VLAJNA 18
VALJEVO 18
LOZNICA 17
BUNAR 16
PIROT 16
RATKOVIĆ 16
ZRENJANIN 16
KURŠUMLIJA 16
SUVODOL 15
POŽEGA 15
NIŠ 15
LESKOVAC 15
DIMITROVGRAD 15
RC KRUŠEVAC - SRNJE 14
KRAGUJEVAC 14
ĆUPRIJA 14
BABUŠNICA 12
S. MITROVICA 12
REKOVAC 11
VOJSKA 11
JOŠANIČKA BANJA 10
KUČEVO 10
B. KARLOVAC 10
SOPOT 9
V. GRADIŠTE 9
S. PALANKA 8
VRANJE 8
DRENOVAC 6
SOMBOR 3
KIKINDA 3
JAGODINA 1
PALIĆ 1

Toliko o snežnim prisećanjima, verujem da će sledeća biti posvećena nestabilnostima.  :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #156 poslato: 24. April 2019. u 12:33 »
Aprilske nestabilnosti - 19-23. 04. 2012.

Uskoro će biti godinu dana kako sam otvorio temu, pa se na neki način i zatvara krug. Iako je tu bilo još puno zanimljivih meteo-događaja koji nisu pomenuti, a to su pogotovo oni događaji koji nisu vezani za nestabilnosti ili sneg. Tako da ću se u narednih godinu dana truditi da malo više iskopavam takve podatke (vezane za neke događaje koji su donosili ekstremno visoke ili niske temperature, ekstremne padavine, vetar ili bilo šta drugo neuobičajeno za naše podneblje).

A do tada, u susret eventualnim konkretnijim nestabilnostima koje se naziru za subotu, ostaje da se podsetimo još jednog događaja vezanog za nestabilnosti. April, iako je prvi mesec u konvektivnoj sezoni, nije mesec koji je naročito poznat po nestabilnostima. Jeste da se skoro svake godine baš u aprilu zabeleži prva pojava grmljavine (što je bio slučaj i ove godine), ali obično to budu sporadični pljuskovi sa grmljavinom bez ičega atraktivnog za fotografisanje.
Izuzetak je u poslednjih nekoliko godina je bio april 2012. koji je doneo period sa nekoliko vrlo fotogeničnih olujica koje su prešle preko Beograda.

19. 04. 2012.

Sve je počelo 19-og. Linija nestabilnosti je ojačala neposredno ispred Beograda i donela pljusak sa grmljavinom uz lepe formacije. Sećam se da sam tada bio na predavanjima na fakultetu i da ništa nisam ispartio kako treba, ali zato se Pavlović potrudio da fotografijama sve to isprati kako dolikuje:











Olujica je kratko trajala i na Vračaru je palo 4mm, a zabeležen je udar vetra od 13m/s.

20. 04. 2012.

Naredni dan je nastavio tamo gde je prethodni stao. Ovoga puta je jači deo prolazio jugozapadnije, a zadesio sam se na pravom mestu u pravo vreme, pa sam ispratio sa terase kompletan događaj.











Vidno jači deo oblaka je prešao južnije i zahvatio južne delove grada, tako da je na Vračaru kraći pljusak doneo samo 1mm.





Sledi nastavak...


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #157 poslato: 24. April 2019. u 13:20 »
23. 04. 2012.

Sve što dešavalo 19. i 20. aprila je bilo kao neki uvod u jedan od najzanimljivijih meteo-dana koje pamtim.
Nije to bila neka spektakularna oluja, ali je bila veoma fotogenična. A zadesio sam se na idealnoj lokaciji, i to je ujedno bio i moj jedini stormčejs sa kolegama sa fakulteta.
Takođe i jedna od mojih dražih reportaža, a gotovo sve fotografije su ostale sačuvane na forumu, pa ko hoće može da pogleda i tu:
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2749.0

Da ne dužim sa pričom, fotke su interesantnije od reči. Za početak, ovako je izgledao prelazak superćelije preko Beograda na radarskom snimku:



A evo i mojih fotki sa Kališa:

























Jedna od dražih ikad uhvaćenih munja.  :D











Jak pljusak je bio propraćen grmljavinom i sugradicom, udari vetra su dostigli samo 10m/s na Vračaru, a palo je 10mm kiše, sa još par pljuskova kasnije ukupno 16.5mm toga dana.

Ličilo je na početak sjajne sezone, ali tako nije i bilo. Osim 24. maja, ništa kasnije više nije bilo naročito interesantno. Leto je bilo stabilno i vrelo, zanimljivo u nekim drugim pogledima, ali ne i u konvektivnom smislu.  :) :ufff:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #158 poslato: 27. Maj 2019. u 16:31 »
Dve jake majske oluje sa gradom u dva dana 26. i 27. 05. 2014.

Prošlo je pet godina od dve snažne oluje i čuvene sezone 2014-e. Ma koliko taj maj bio poznat po rekordnim količinama padavina na mesečnom nivou, a najviše u istoriji je zabeleženo u Valjevu maja 2014-e sa 317l. Ipak taj maj uprkos BIBLIJSKIM POPLAVAMA praćenimm hladnim talasom nije bio sve-ukupno hladan kao ovaj maj 2019-e i bio je sa mnogo više nestabilnosti pogotovo u prvoj i trećoj dekadi. Sezone 2013-e nisam bio prisutan, ali 2014-e sam bio i te kako. Evo kako je to bilo tad bez foto-aparata sa skromnim mobilnim telefonom:

26. maj

Evo radrskih snimaka oko 14h.






Evo tih oblaka.












Na ovoj strani su se videle munje i čulo dejstvovanje protivgradne odbrane.




Zatim sam pokušao da nadjem bolju poziciju, ali dok sam je našao oblak je brzo prišao, a slike su bile mnogo gore nego ove, pa ih nisam izbacio. Brzo je počela kiša. U početku je bilo dva-tri manja pljuska sa vrlo krupnim kapima i tad se baš videlo da je prvi deo oblaka razbijen, medjutim iza manjeg oblaka koji je prilazio Valjevu, sa jugozapada je prilazio drugi deo oblaka koji očigledno nije razbijen do kraja, a verovatno je dodatno ojačalo. Prva radarska slika pokazuje da je prva glava oblaka bila usamljena jednoćelija, koja se tek na trećoj slici da videti da se spojila sa jačim višećelijskim sistemom iza nje. Pre početka kiše, u pravcu zapada su se videle veleke kišne zavese kako su naginjale udesno. Medjutim, prema jugozapadu su se videle bele zavese koje su naslućivale grad. Dejstvovanje protivgradne odbrane je jedini učinak postiglo to što je jak gradonosni sistem razbijen u prvom delu, pa je jači gradonosni deo stigao pola sata kasnije, tj. umesto 14:30h, stigao je oko 15:00h. Od 14:30h do 15:00h je bilo nekoliko pljuskovitih naleta sa krupnim kapima, a potom je oko 15:00h počeo pljusak sa sugradicom koji je na momenat zastao i iza njega usledio veliki pljusak krupnog grada veličine klikera. Delio sa na tri etape, a čini mi se da je u drugoj etapi bio najkrupniji. Jadna sestra, mučila se u nedelju ceo dan do posadi novo cveće na terasi, a grad je sve umlatio za pola sata. :(

Evo kako je to izgledalo.










Jezerce kod komšije u dvorištu. ;D


Dok se sve to odvijalo, radar je ovako izgledao.






Vrlo česta slika kod mene u dvorištu i u garaži te sezone.  :hm:







Moja ulica. Pored bara se baš videla vodena para i veliko isparenje nakon nevremena.






Potom sam pošao do prve trafike da uplatim kredit za telefon. Dok sam slikao sa mosta, malo je falilo da mi uleti velika munja u kadar nakon koje je usledio strašan prasak.

Pogled na istok i jugoistok.






Pola sata kasnije na jugoistoku izviruje nakovanj.




Pogled na severoistok ka oblaku koji mi je doneo obilan grad kako sporo odlazi.


Ljubostinja je ipak stabilna.


Šareno jezerce od nafte i benzina.


I dalje bitka sa kanalizacijom u garaži.




Pocepano lišće od grožđa.




Evo i mog prvog video zapisa na youtube-u ikad. :laught:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=xYw4hYGHPQk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=xYw4hYGHPQk</a>

Ovaj dan sam dobio 19mm vodenog taloga.

27. maj

Ovaj dan sam dočekao nespreman zbog kašnjenja sa reportažom od prethodnog dana jer se tad i u to vreme vodio rat u Istočnoj Ukrajini, pa sam imao posla na Wikipediji gde sam postavljao i uredjivao stranice. Bila je tad Prva Bitka za Donjecki vojni aerodrom koji je tad zauzela Ukrajinska vojska od Ruskih pobunjenika. Ipak sam nešto ispratio:

Neverovatno da se za samo pola sata vremenska situacija promenila za 180 stepeni. Dan je bio sličan jučerašnjem. Pre podne je bilo sunčano i veći deo dana, sve do izmedju 15:00h i 15:30h kada su se naglo navukli oblaci sa zapada i jugozapada, a ubrzo se formirala i superćelija iznad samog grada. Zbog drugih obaveza, ali i brzine nailaska nevremena nisam uspeo da uslikam više od dve slike. :( Kiša je počela u 15:25h, da bi ubrzo počela i grmljavina, a oko 15:00h je sve to preraslo u pravi pljusak sa grmljavinom umerenog intenziteta. Iz moje sobe sam video da se nevreme približava sa jugozapada, ali nisam očekivao da će biti ovako snažno sa jakim vetrom, kišom i gradom.Grmljavina nije bila jaka, ali je vetar bio izuzetno jak, a kasnije sam čuo da se u selima Kotešica i Gola Glava formirao mini tornado. :-[ :oboze:

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/%D0%94%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE/1608190/J%D0%B0%D0%BA%D0%BE+%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5+%D1%83+%D0%92%D0%B0%D1%99%D0%B5%D0%B2%D1%83+%D0%B8+%D0%A8%D0%B0%D0%BF%D1%86%D1%83.html

Evo kako je to izgledalo na radaru. Na radaru oko 15:00h nije ništa ozbiljno izgledalo.


Ali onda... :o




Ne mogu da verujem da se za to vreme iznad Valjeva formirala superćelija koja je izdržala sve do Pomoravlja. :-[








Pre nevremena prilazak ojačanog oblaka sa jugozapada.




Pogled na zapad posle nevremena. Uočavaju se mamatusi.


Jezerce u dvorištu.


Opet voda u garaži. :nelupaj:


Pogled na istok ka superćeliji istovremeno sa nadošlom Ljubostnjom pola sata posle nevremena.


Ljubostinja i potok koji se u nju uliva nedaleko od moje kuće.








I ovaj dan je bila gotovo identična količina padavina, samo za litar više 20mm, ali ako dodam od prethodnog dana padavine, onda je to oko 22mm-23mm.
« Poslednja izmena: 27. Maj 2019. u 16:55 Stefan Valjevo »

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #159 poslato: 28. Maj 2019. u 00:18 »
Pljusak i dan nakon kog je u Valjevu oboren mesečni padavinski rekord u istoriji Srbije posle 60 godina - 28. 05. 2014.

Ovaj dan je oboren APSOLUTNI MESEČNI MAXIMUM za jedan mesec na 313l. Punih 317l izmereno je dva dana kasnije 31-og maja malo iza ponoći. Ovako je izgledalo pre pet godina:

Pošto nisam zbog obaveza bio u situaciji da izbacim slike pre dva dana, razmišljao sam da ih uopšte ne izbacujem. Ali sam ipak odlučio da bar ostane zabeleženo u arhivi kako je vreme bilo u Valjevu ovog nesrećnog maja. Ovaj dan sam imao bolju poziciju za fotkanje, ali sam i njih zabeležio mobilnim telefonom. Dan je bio sunčan, topao i vedar, pa do 18h nije ništa nagoveštavalo da će biti nestabilnosti i ovaj dan jer veći deo dana uopšte nije bilo ni razvoja. Počelo je da se oblača oko 18h, ali na radaru nije bilo ozbiljnijih pokazatelja nekih razvoja do 19h. Potom se počeo popunjavati radar u okolini Valjeva, a onda su u okolini Perućca počeli nicati oblaci kao pečurke i u jugozapadnoj struji dolazili do Valjeva i donosili višestane konvektivne padavine uz retku i slabu grmljavinu koje su Valjevo dovele do obaranja istorijskog rekorda sa jednomesečnom količinom padavina.

Oko 19h pogled na zapad i severozapad.


Razvoj koji kilometar severnije.


Na jugu ozbiljniji razvoj i kišne zavese koje se približavaju Valjevu, a par puta su se videle munje.






Pogled na jug-jugoistok gde se takodje vidi shelfoliki produžetak oblaka koji je u potpunosti prekrio jug.


Pogled na jugoistok.


Pogled na jugozapad odakle su se približavale kišne zavese.




Ljubostinja poptpuno normalna u odnosu na predhodni dan.


Za kraj zalazak sunca uz crveno nebo.