Autor Tema: Na današnji dan  (Pročitano 92481 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.972
  • Lokacija: Niš
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #80 poslato: 19. Jun 2018. u 21:32 »
Veruj mi zanimljivo je svima da pogledaju a sto se tice motivacije, znam ima takvih dana, nedelja itd.... Sve prodje i dobro i lose  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #81 poslato: 19. Jun 2018. u 21:49 »
Znam da ti sve ovo oduzima vreme, pa ćeš filtriranjem da postaviš verovatno samo neka izuzetna nevremena, ali bilo bi šteta da nismo videli fotografije npr. ovog cb-a od 11.06.2015. iako je pitanje da li je uopšte pala kiša u Beogradu taj dan.
Sjajne fotografije, sjajne reportaže.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #82 poslato: 19. Jun 2018. u 21:55 »
 ^^ Naravno da je zanimljivo jer bih i zaboravio ovo da nisam video Milosev post. Verujem da i sutra sledi dobra analiza iz iste godine..
Ja cu samo da objavim radarsku na danasnji dan i izbacim Estofex za sutrasnji dan a na ostalima je da dopune slikama taj dogadjaj
Radarska i max odraz 19.06.2016

I Estofex za 20.06.2018

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #83 poslato: 20. Jun 2018. u 22:35 »
Na današnji dan - 20. 06. 2016.

A sada, dame i gospodo, ono što ste svi željno čekali. :D Taj dan o kojem će se još dugo pričati. Nije bilo puno oluja za koje slobodno mogu da kažem a ne bih voleo ponovo da ih doživim, ali ovo je jedna od njih. Tada još nisam imao automobil, ali verujem da mi ne bi bilo svejedno kad je krenuo da sipa grad.

Zbog događaja kao što je ovaj mi je žao što pored radarskih i satelitskih ne čuvam i prognostičke karte da imam za arhivu. Jer parametri koji su se tada crtali su zaista bili nešto što se ne crta svake godine, već jednom u 10 godina. U skladu sa tim, ESTOFEX je prvi put od kad pratim njihove prognoze područje Beograda stavio u najviši stepen upozorenja, a osmotrena sondaža je potvrdila da je to bilo i više nego opravdano. Bili su to uslovi a la Oklahoma:





Dugo se čekalo da se nešto pokrene, a kad se pojavio prvi odraz na radaru, ekspresno se pretvorio u superćeliju i žurka je počela. Preko Beograda su prošle dve superćelije, i obe su se formirale u neposrednoj blizini.

Nastaviće se sutra... premoren sam.  :sleep:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.184
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #84 poslato: 20. Jun 2018. u 23:01 »
 ^^ hahaha sad kad si već ispalio  :grin: morao sam da isčitam ( po ko zna koji put) sve aktuelne iz tih dana, mada se tako nešto ne zaboravlja  :worthy:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.972
  • Lokacija: Niš
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #85 poslato: 20. Jun 2018. u 23:49 »
Auuu kakav cliffhanger za one koji se ne secaju tog dana ili ne znaju sta je tada bilo...  :D
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.153
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #86 poslato: 21. Jun 2018. u 00:04 »
 ^^ Definitivno dan koji je usao u meteo. kalendar sto se tice vremenskih desavanja u Beogradu, tako nesto se ne zaboravlja.

GFS 00z tog datuma:




szupercella.hu

Satelitska animacija


Izvor: Sat24

Dolazak obe ture, i za vreme padavina nista specijalno fotogenicno kod mene. Medjutim te dve SC kod mene donese: -najvecu dnevnu akumulaciju kise od kad merim (od avgusta 2014.), 38.0mm za nepuna dva sata, na AMS Kotez 38.6mm, - najkrupnija zrna grada koja sam do sada video.

Neka od zrna koja sam nasao u travi kada se sve zavrsilo





Odlazak je bio spektakularan, kakva uzlazna struja





I snimak koji je brat napravio u Pancevu

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=wvGScE0TrVw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=wvGScE0TrVw</a>

Izvini imenjace ako sam se zaneo s materijalom, gledao sam da budem sto kraci. :blush: Verujem da ces ti to analizirati na odlican nacin kad stignes. Jos jednom sjajna tema- mnogo dobrih analiza i fotki! :)   
« Poslednja izmena: 21. Jun 2018. u 00:15 skomimaster »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #87 poslato: 21. Jun 2018. u 11:07 »
20. 06. 2018 - nastavak

Odlično Škomi što si sačuvao i prognostičke karte. Tačno se sećam da sam bio sačuvao prognostičke karte sa lightningwizard-a, ali glupi postimage ih je izbrisao iz prognoza. I da, ovakav dan zaslužuje reanalizu iz više uglova, nadam se da će se neko od Pančevaca javiti takođe. Još i da okačim SebianMeteo upozorenje koje je prilično precizno uhvatilo oblast glavnih dešavanja:



Već pomenuh prvu superćeliju. Čim se pojavio prvi odraz, čuh se sa Jocom da se uputimo u eventualni stormčejs, ali smo ubrzo shvatili da bi nas uhvatilo nevreme pre nego što bi uopšte i stigli na lokaciju sa dobrim pogledom.
U početku je delovalo da prolazi zapadnije od Beograda, a onda se oblak podelio na dva dela, desno-skrećuću i levo-skrećuću superćeliju, i ta što je zanela udesno je otišla pravo na Beograd:









Očekivao bi čovek od takvih odraza spektakularne formacije, ali kod mene su barem u toj prvoj turi formacije skoro u potpunosti izostale, malo šta je tu na nebu moglo da se vidi osim teškog sivila:















Jake grmljavine uopšte nije bilo, samo tupi zvuk koji se čuo kao konstantno brujanje. Pljusak je počinjao lagano i postepeno davao gas, krupna zrna grada su ubrzo krenula kroz kišu, u početku je to bio skoro suv grad, ali nije ni u jednom trenutku to bila neka velika količina zrna grada. Zrna su bila krupna, do veličine trešnje, ali poneko i veće.

Snimak početka nevremena:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=YXI7l4FkB6U" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=YXI7l4FkB6U</a>

Usledio je ozbiljan downburst uz grad. Zanimljivo je da je sve vreme vetar duvao sa severoistoka, suprotno od pravca kretanja oblaka, već ka centru superćelije:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=V0YwpugjpL8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=V0YwpugjpL8</a>

U trenucima žestoki udari vetra koji se poigravao sa drvećem:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=qCw62PuDYrQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=qCw62PuDYrQ</a>

Za to vreme su članovi iz drugih (severnijih) delova grada javljali jak pljusak (i stiniji grad) bez gotovo ikakvog vetra. Koji kilometar južnije od mene je bio neverovatan intenzitet nevremena, nisam mogao da verujem kad sam video ovaj klip, kako je bilo prema Avali (Pinosava):

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=vUlQd7UQ31Y" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=vUlQd7UQ31Y</a>

Kod mene je ta prva tura bila prilično dugotrajna, skoro pola sata je trajalo sve ukupno i palo je barem 30mm kiše.

Taman kad sam mislio da je sve gotovo, usledila je nova epizoda. Animacija obe ture (izvor - DHMZ):



Za raziku od prve ture, ova je bila kod mene kratkotrajnija, ali takođe žestok intenzitet. Kako je oblak dalje jačao, jačim delom je zahvatio severne i istočne delove grada.
Opet, ovoga puta je bilo i lepih formacija i izraženih zavesa. Uz downburst je bilo krupnog grada, ali manjeg nego u prvoj turi.
Vetar je više imao zapadnu komponentu, pa nisam mogao da snimam samo nevreme, ali sam fotografijama ispratio dolazak:











Na Vračaru je zvanično palo 33mm padavina u te dve ture, kod mene verovatno više, jer je prva tura bila znatno intenzivnija u južnim delovima grada.

Još par slika iz Beograda sa foruma:







Možda smo mislili da ne može biti jače nevreme od toga što je zahvatilo Beograd, ali taj dan su definitivno obeležili snimci i fotgrafije iz Pančeva preko kog je prošla ista superćelija (prva), ali je na putu ka tamo još dodatno ojačala. Ostala je istorija:







<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Sf8GTLkSPE8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Sf8GTLkSPE8</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Rtc1rKwnGbI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Rtc1rKwnGbI</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=wvGScE0TrVw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=wvGScE0TrVw</a>


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #88 poslato: 21. Jun 2018. u 17:31 »
Na današnji dan - 21. 06. 2017.

Leto prošle godine su obeležili neverovatni promašaji konvektivne oblačnosti, koja je na svaki mogući način zaobilazila Beograd, čak i kada je to delovalo nemoguće. Niz takvih promašaja je započeo 21. juna. Očekivao sam da bude jako nevreme i sve pratio sa Kališa. Nemam mnogo slika i snimaka jer se smrkavalo. Ostavljam vam animaciju i munje da se čudite na koju foru je sve ovo uspelo da zaobiđe Beograd. Naravno, nije u potpunosti zaobišlo, ali nije bilo za očekivati da sve prođe u formi od par kraćih pljuskova.





Evo da ne bude da nisam baš ništa fotografisao, mada doba dana nije bilo povoljno za fotke:







Na Kališu nije palo više od 5-6mm od pljuska, dok je na Vračaru zvanično zabeleženo 8mm.
U Sremu je nevreme bilo žestoko, u Inđiji je AMS zabeležila 40mm.

Velika očekivanja su bila od narednih dana, ali oni su u potpunosti razočarali.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.153
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #89 poslato: 21. Jun 2018. u 18:19 »
 ^^ To vece sam se ja ogrebao posteno  :grin: 24.9mm od monsunskog pljuska uz grmljavinu, bilo je i pojacanog vetra. Kod komse Pauna ~kilometar severnije 2.5mm.   :O

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #90 poslato: 22. Jun 2018. u 00:17 »
Veliko nevreme u Bratuncu (I. Bosna) - 12. 06. 2016.

Prošlo je 40 dana od smrti mog rano preminulog mladjeg ujaka 4-og maja te godine. Daća je zakazana za taj 12. jun u nedelju u 17h. Medjutim, kao i dan njegove smrti i dan njegove daće prošli su uz zastrašujuće oluje, pogotovo dan daće i to tačno u 17h. Strašan potop je bio. Ovako sam pisao pre dve godine i izvinjavam se na kašnjenju jer su me propali protesti oko goriva i neki privatni problemi omeli i izbaciću samo najefektnije slike. Ovako:

Dan je počeo jesenjom i svežom natapačom uz tmurno vreme. Potom se razvedrilo oko podne i počelo da pregreva. Neko vreme je bilo vedro, ali oko 15h su počeli da se sa zapada, a kasnije i jugozapada navlače olujni oblaci.

Razvoji u početku nisu obećavali Bogzna šta, ali su se pojačavali prilaskom sistema iz ostatka Bosne. Krenulo je mic po mic.






Posle 15:30h je usledio jedan manji talas slabe kiše, ali se razvedrilo i nastavilo da pregreva bar još petnaestak minuta nakon čega su usledili konkretniji razvoji pred dolazeći padavinski sistem.


Počinje slaba kiša, a kreće i grmljavina da se valja iza brda.


Potom na jugu i jugozapadu počinje ludnica uz povremene svetlice iznad brda.






Stiže shelf cloud i pomalo se zeleni.




Opasno se približava, spuštaju se kišne zavese i pojačava vetar.












Usledila je prava provala oblaka uz strašan vetar i jedan udar groma u neku krušku na nekih tridesetak metara. Udar groma je podsećao kao da je pukla bomba. Ogromna količina vode se slivala niz brdo. U bašti je sve plivalo još u prvih 5 minuta. Propustio je i prozor, a srušio se deo zida u spavaćoj sobi i voda je propustila u kuću. Iz dvorišta je voda takodje stigla do praga. Po mojoj proceni je palo sigurno oko 35lm2 u tom prvom naletu, a nastavak natapače do 21h je možda količinski dogurao više od 40-50lm2. Bratunac je plivao u vodi i mogu reći da je ovo najjača oluja koju sam doživeo u Bratuncu posle 25-og jula 2006-e koju nisam ispratio i nisam tad znao za ovaj forum.
« Poslednja izmena: 22. Jun 2018. u 01:00 Stefan Valjevo »

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #91 poslato: 22. Jun 2018. u 00:37 »
Na današnji dan Valjevo - 13. 06. 2012.

Slabu konvektivnu sezonu te 2012-e godine sam objasnio još 10-og juna kada sam u podsećanju na taj dan od pre šest godina opisao vreme na taj dan od kog nisam dobio gotovo ništa sem par kapi i nešto grmljavine. Medjutim 13. jun nije bio dan sa fotogeničnim oblacima, ali jeste bio poslednji dan sa konkretnijim konvektivnim padavinama te sezone nakon čega je usledila šestomesečna teška suša

Ujutru je bilo slabih padavina iz neke čudne oblačnosti čiji tip ne mogu da objasnim.


Popodne. Razvoj oko 15:00 h koji nije bio nešto fotogeničan.


Zatim se oko 16:00 h naoblačilo, pa je do 19:00 h bilo tmurno uz povremenu slabu kišu. Oko 19:00 h, dok sam gledao fudbal Portugal - Danska, počele su jako krupne kapi kiše, a potom je usledio kratkotrajan pljusak od pet minuta, a zatim i razvedravanje. Nestabilnosti su se nastavile, pa sam istrčao napolje i ponešto uslikao.

Pogled na jugoistok.




Sunce u asvaltu :sun ;D.


Poremetio sam nešto, pa su zadnje dve slike ispale mnogo mračne. Zatim sam odgledao utakmicu do kraja i taman kad sam pokušao da izbacim pregled dana u nekoliko slika, a onda su počele nevolje sa kompom i sve mi se obrisalo što sam kucao pola sata. >:( Možda je tako i bolje, jer me sam komp opomenuo da još ništa nije gotovo i da će uveče biti veće zanimljivosti, a ja sam ga nagradio pesnicom i tako ga restartovao. :grin: :rofl:

Oko 20:00 h se obnavlja oblačnost jugozapadno i zapadno od mene.



Potom su počele jako krupne kapi kiše, ali nisu prešle u pljusak.

Iz ovog oblačka su padale baš krupne kapi.


Repić oblačka koji mi je doneo krupne kapi, a u daljini linija oblačnosti koja je iz Bosne ušla na područje Srbije i donela pljuskove sa gmljavinom, a u Šapcu olujno nevreme sa gradom.


Oko 23:00 h sam počeo da izbacujem slike, ali me iznenadila grmljavina, a na radaru sam zatekao ovo.


Zatim je udario jak pljusak uz dobru grmljavinu i munje, koji je trajao oko dvadesetak minuta. Radarska slika kad me prošao pljusak.


Palo je to veče 15mm vodenog taloga i do 24-og jula iz slojaste oblačnosti ništa tog leta nije palo konkretno do 20-og septembra kad je naglo pala temperatura na samo 11C da bi već 24-og septembra skočila na 34C i usledio ponovo, ali ovaj put poslednji tropski talas te 2012-e godine. Nakon ovog dana ništa slikao nisam. Slike su lošeg kvaliteta jer su slikane sa mob. telefona jer sam u novembru 2011-e menjao moj prvi foto-aparat sa ćalom za tadašnji android HUAWEI koji je za sadašnje telefone možda i smešan. Tad sam imao i loš komp, pa sam se mnogo mučio sa slikama.


Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #92 poslato: 22. Jun 2018. u 00:47 »
Na današnji dan Valjevo - 13. 06. 2016.

Nakon daće ujaku i velike oluje u Bratuncu dan ranije, od jutra je bilo slično kao i prethodni dan. Počelo je sa jesenjom kišicom, a potom se razvedrilo i počelo da pregreva. Oko 13h sam pošao kući za Valjevo, a jaki razvoji su me sve vreme pratili, da bi doživeli kulminaciju baš u Valjevu izmedju 15h i 16h. Sa zapada je počelo da se bliži još jedno nevreme, ali ne tako žestoko kao dan ranije u Bratuncu. Oblaci su se razvili izmedju Drine i Valjeva. Ovako je bilo kad sam stigao kući:

Razvoj u punoj snazi.








Počinje opasno da se bliži, a kreće i grmljavina.






Munje udaraju sve niže, a kreće i da dejstvuje protivgradna odbrana.














Vreme je da se beži u kuću zbog udara groma. Potom je usledio jak pljusak uz jaku grmljavinu. Nije bilo kao prethodni dan kada je bila velika provala oblaka čije sam posledice video čim sam stigao kući. Ubrzo sam zaspao od umora i nisam ispratio odlazak ove neočekivano manje oluje nego što su oblaci izgledali. Probudio sam se oko 18:30h kada se sve uveliko smirilo. Palo je lepih 9mm vodenog taloga.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #93 poslato: 22. Jun 2018. u 01:21 »
Dodatak u vezi 13. juna, ovo je "Miloševa" tema ali siguran sam da se neće "ljutiti" što nešto dopisujem (doduše izabrao sam nezgodan termin -današnje tj. popodnevne, vremenske prilike su iznervirale Miloša  ;), ali mislim da smo makar zadovoljni što nije bilo velikog nevremena i materijalne štete kao u nekim delovima Srbije):

mi, malo stariji "Beograđani" dobro pamtimo kakvo je vreme bilo kasno uveče 13.6.1994.  -tada je oko 22h počeo potop u bukvalnom smislu te reči i do ponoći (za dva sata) je palo ~90mm a obično se u statistikama spominje 94mm kao količina za 24h za 14.6. (do 06UTC 14.6. je ukupno palo 94mm, a uz padavine nakon 06z ukupno je bilo 110mm za 24h ako bi "merili" od 18UTC 13.6. do 18UTC 14.6.). Tokom poplava u maju 2014. je rečeno da je sa 108mm/24h oboren stari rekord za Beograd za količinu padavina tokom 24h što jeste tačno ako se gledaju "suve brojke" sa količinom padavina u 06UTC za prethodna 24 sata (kao što se zvanično radi) ali mi koji smo bili na ulicama 13. juna uveče (sada već daleke 1994.) znamo kako je izgledao Beograd nakon 90 litara kiše u periodu od samo 2 sata -iako je ostalo upisano da je 14.6. imao do tada rekordnu količinu padavina od 94mm (zbog poznatog i meni čudnog pravila da se padavine nakon 06UTC računaju u količinu padavina za naredni dan -dakle dnevna količina za neki dan je ona koja se "prikupila" od 06z prethodnog dana do 06z tekućeg, 2/3 tog perioda pripada "prethodnom" danu u ovoj vremenskoj zoni) zna se kog datuma je bio "potop za pamćenje" u Beogradu (to ne znači da su poplave koje su donele veliku nesreću i ljudske žrtve u maju 2014., sa ekstremnom ukupnom količinom padavina, zaboravljene).
Profi, kad već spomenu 13. jun 1994-e godine, ja moram spomenuti 13. jun 1995-e i 13. jun 1996-e godine. Te 1995-e godine sam završavao prvi razred OŠ i jedan dan je tako strašno lila kiša uz žestok down-burst. Našao sam u arhivskim podacima da je taj dan palo u Valjevu 20lm2 i da je bilo grmljavine. Radi li se o tom danu i ima li detaljnijih podataka? Moram da napomenem da je taj jun 1995-e godine bio ekstremno kišovit i nestabilan sa mnogo grmljavine nalik baš onom iz 2016-e godine. Vrhunac je najjače nevreme ikad koje doživeh u životu 17-og juna i 76lm2 za pola sata uz izlivanje rečice Ljubostinje i obližnje pritoke potoka Perajice koji su poplavili celo moje naselje, ali o tome bi otvorio posebnu temu. Sledeće 1996-e godine treću godinu zaredom 13-og juna pogadja Valjevo snažno olujno nevreme uz zastrašujuće obilne padavine koje su donele i pad temperature nakon tropskog talasa i do kraja juna su temperature ostale u granicama prosreka. Medjutim, ono što je tog dana bilo upečatljivo meni lično je borba moje porodice sa kanalizacijom gotovo ceo dan. U arhivi piše u podacima da je u Valjevu palo taj dan 84lm2, ali nije srećom došlo do izlivanja reka iz korita. Kanalizacija se svakako izlivala. Ima li podataka o snazi tog fronta i koliko je u Beogradu palo 13-og juna 1996-e jer neko je u arhivskim podacima napisao da je pre 2014-e najveća dnevna količina padavina u Beogradu zabeležena 13-og juna 1996-e, a onda ispravka od drugog člana da se radi o 1994-oj godini. Medjutim, taj koje spomenuo 13. jun 1996-e i nije bio daleko od istine. Na taj datum je grmelo bar u Valjevu gotovo svih 1990-ih godina, a taj dan iz 1996-e mi je baš ostao u sećanju.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #94 poslato: 22. Jun 2018. u 01:27 »
Na današnji dan Valjevo - 15. 06. 2011.

Da sa prisetim svojih početaka. Učlanio sam se te godine na forum 6-og maja, a prvu moju reportažu smo ćale i ja pravili 30-og aprila te godine na putu od Valjeva do Bratunca i u Bratuncu slikajući njegovim mobilnim telefonom. Slike sam prve izbacio 11-og maja te godine, ali sam bio odlučan da kupim aparat ubrzo i to sam uradio 14-og juna i dan kasnije pokušao da ga krajnje početnički upotrebim dan posle. Kako je to loše i očajno bilo. Čak nisam znao tad da aparat zbog mnogo bolje rezolucije, zahteva da se pre izbacivanja na forum smanji bar rezolucija. :rofl: :laught: Ali dobro. Svaki je početak težak. :grin: :blush:

Bilo je sunčano i toplo ceo dan.Imao sam probu od 16:00h do 19:30h, a kad sam izašao napolje, dočekao me lokalni razvoj oblačnosti na zapadu i severozapadu.

Ovaj mi je privukao pažnju jer je odjednom počeo da jača.


Nisam podesio rezoluciju, a dao sam strini da slika :redface:

Iako sunce još nije zašlo, jasno je sevalo iz ovog oblaka.Mogu misliti kako bi tek sevalo nešto kasnije.

Svaki početak je težak. :grin: Medjutim ni ta prva moja konvektivna sezona me nije poslužila baš nešto dok sam imao svoj prvi aparat jer od sredine juna su nestabilnosti bile frontalne i nije se smelo ništa propuštati ili su pokrivane glupom visokom oblačnošću i remetile doživljaj, a o drugoj mojoj konvektivnoj sezoni da ne trošim reči jer objasnih u podsećanju na 10. i 13. jun 2012-e godine. ::)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #95 poslato: 22. Jun 2018. u 01:52 »
Na današnji dan u Valjevu (manji i uporni superćelijski oblak prošao blizu mene) - 15. 06. 2016.

Pet godina kasnije na današnji dan se nadam da sam išta napredovao. ::) Izvinjavam se na mnogo radarskih slika jer ja ne znam da napravim animaciju, a samo tako se može videti putanja superćelije sa severozapada (negde od Loznice pa do Valjeva gde se i raspala). Štedeo se nisam za fotkanje i slikao sam sa više pozicija, ali sam ipak izabrao pogrešno mesto ili ta superćelija nije bila baš nešto fotogenična za razliku od onih tri i četiri dana kasnije. :confused:

Iako je estofex stavio u jedinicu i moj kraj, nisam očekivao neke jače nestabilnosti i ovaj dan.


Medjutim, parametri su se namestili tako da su se stvorili uslovi za razvoj superćelijskog oblaka koji je opstao čak na osam radarskih slika.
















Ustao sam suviše rano, čak u 4h sabajle, s' obzirom da sam zaspao oko 21h na početku utakmice Portugal - Island. Nestabilnosti su počele nešto pre 8h, a potom je počela i slaba kišica od jutarnjih razvoja.


Potom sam prilegao posle 10h i zakucao da spavam do gotovo 14h. Samo što sam se probudio, usledio je silovit pljusak koji je trajao oko 5 minuta. Čim je stao, usledili su novi razvoji, a nisam uopšte ni obraćao pažnju na radar da se sa severozapada spušta superćelija.

Novi razvoji uz strašnu sparinu. :ufff:






Potom stiže nova tura sa zapada uz umerenu grmljavinu.






Nakon još jednog jakog pljuska, sa severozapada izviruje superćelija.


Razvoj značajno ojačao i nastavio prema istoku i jugoistoku.






Konačno i stiže superćelija, ali ipak u raspadu i prolazi nešto istočnije. Čula se sasvim slaba grmljavina.














Odlazak na jugoistok i istok.




Novi razvoji sa zapada, ali su se brzo raspali i usledila je sparina i vrućina nakon 8lm2.


Ispratio sam sa zadovoljstvom taj dan iako su mnogi tad na forumu bili skeptični prema ovom danu, ali su pogrešili jer parametri koji su bili možda bolji za sledeći dan nisu ništa doneli sem visoku oblačnost i sparinu. Medjutim pošto je taj dan bila sreda, čkao se vikend za pamćenje. Beograd i Vojvodina su imali CRNI PONEDELJAK.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #96 poslato: 22. Jun 2018. u 02:23 »
Jake nestabilnosti i tri superćelije pored Valjeva - 18. 06. 2016.

Nikad nisam bio hvalisavac i mislim da sam najlošiji izveštač na ovom forumu i mnogo dosadan, ali čini mi se da mi je reportaža ovog dana bila najbolja moja reportaža do sada. Jednostavno su svi oblaci bili fotogenični, parametri savršeni za fenomenalne razvoje kojih je bilo na pretek. :D Evo kako sam pisao pre dve godine i evo najboljih slika od tog dana, mada je taj dan svaka slika bila savršena, ovde ću izdvojiti samo najbolje:

Osim estofexa nisam više ništa hteo da stavljam pored ovoliko mojih slika. Zelenom bojom prijavljena šteta od nepogoda.


Radarske nisam kačio, jer slike govore više od reči i sve se zna gde su superćelije nastale i kuda su potom protutnjale. Ono što je paradox je da su me sve tri omašile za dlaku i samo sam od druge zakačen periferijom i dobio petominutni jak pljusak sa krupnim kapima i 0.8mm vodenog taloga. Dan je od jutra bio sparan i vedar sa vrlo mutnim i bledim nebom. Vlaga je bila ogromna i ovakav scenario uopšte ne iznenadjuje. Do 15h je bilo sunčano, a onda su se sa zapada počeli dovlačiti vrlo brzo veoma jaki razvoji koji su se pretvorili u prvu superćeliju od ukupno tri danas u mom kraju.




Pogled na jugozapad gde je bio još jedan jak grmljavinski sistem.


Prilazi Valjevu i počinje grmljavina.




Deluje opasno, ali grmljavina nije jaka.




Potom me potpuno promašuje i odlazi na severoistok prema Beogradu.








Zatim sa jugozapada prilazi još jedan grmljavinski sistem koji se posle razvio u drugu superćeliju.






Potom grmljavinski sistem koji me je samo zakačio sa kratkim i jakim pljuskom, odlazi i pretvara se i evoluira u drugu superćeliju.






Treći jak razvoj polako prilazi Valjevu sa jugozapada i zapada, ali je ovaj put još daleko.






Jak razvoj koji je samo zakačio Valjevo i odlazi na istok je postao superćelija i ide sličnom putanjom kao i prethodna ka centralnoj Srbiji.








Oko 18h kreće i treća serija moćnih razvoja. Pogled na jug.


Zapad i jugozapad prepuni fotogeničnih oblaka koje sam kasnije izbacio na fejs i prešli 100 lajkova za par sati. :)








Nova superćelija mi nastaje ispred očiju na nekoliko kilometara južno od Valjeva.


Potom mi jača gotovo iznad glave. Neverovatne formacije. Prosto predem kao mačka dok slikam ovu lepoticu. :grin:














Moj favorit. Savršena formacija. Iz nje se u jednom momentu spustila munja skroz nisko, ali naravno da nisam stigao da uslikam jer se nisam nadao. :D




Nove rotacije.






Za kraj.


Najsavršeniji oblaci koje sam do sad za ovih pet godina uslikao. Jednostavno su pozirali tako da su ispadali fantastično i iz dobrih i loših pozicija za slikanje. Činjenica je da su me sve tri superćelije promašile, ali je i bolje nego da su napravile štetu gradu i meni. Ne bi' mogao, a ne bi' ni smeo ni da ih slikam da je glavnina pogodila sam grad niti bi' video ove neverovatne formacije.

To sam napisao pre dve godine, a tako mislim i sad. Ova slika je imala 300+ lajkova i bila mi je dugo profilna slika na fejsu. Eh da sam tad znao uslikati munju koja je iz nje se spustila, ali dobro je se i ovako podsetiti. Još jednom favorit iz Valjeva:


:D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #97 poslato: 22. Jun 2018. u 19:31 »
Na današnji dan - 22. 06. 2013.

Sećanja na taj dan - vrućina, munjolov, Bajagin koncert i pljusak :)

Bio je to vreo junski dan, Tmax je zvanično dostigla 35.4°C. Modeli su davali jake nestabilnosti za večernje sate, a ja sam odavno još isplanirao da sa društvom idem na Bajagin koncert na otvorenom na Kalemegdanu.
Plašio sam se nevremena, i nadao sam se da će poraniti pre koncerta. Pred koncert su krenuli razvoji okolo i fotkao sam munje sa Kališa:









Naravno, pljusak i nevreme su stigli za vreme koncerta. Bila je jaka grmljavina, a pljuštalo je samo tako. Pokisli smo skroz, ali s obzirom na visoku temperaturu i dobar provod, to nije pokvarilo atmosferu. Radarski snimci za vreme pljuska:





Osim obilnog pljuska, sve je to prošlo prilično pitomo preko Beograda. Zvanična merenja na Vračaru su dala samo 0.8mm, jer je taj deo grada oblak samo malo zakačio.

Kada sam video snimke i fotografije iz obližnje Inđije kad sam se vratio kući, prošla me je jeza. Padao je grad veličine jajeta, retko kad je zabeležen tako krupan grad u Srbiji. Ne znam šta bi se desilo da je taj oblak prošao malo južnije i uhvatio me na koncertu..  :/

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=U4GzGGCwjq8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=U4GzGGCwjq8</a>


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #98 poslato: 25. Jun 2018. u 14:20 »
Na današnji dan - 25. 06. 2017.

Na današnji dan prošle godine, vreme je bilo sušta suprotnost današnjem. Dok danas uživamo u prolećnoj temperaturi, pre tačno godinu dana u Beogradu je maksimalna temperatura dostigla 36.0°C.
U večernjim satima se čekao prolazak nestabilnosti, ali su modeli veće šanse davali Vojvodini, pre svega Bačkoj. Gledajući prolazak prve ture, to se na kraju i ostvarilo:


izvor - RHMZ

Otišao sam bio na Kališ da dočekam ukoliko se linija proširi ka Beogradu i nešto prođe bliže, ali jedino što sam dočekao bio je vrlo neprijatan i na udare olujan vetar od outflowa tog sistema u Vojvodini.

Krećem kući, a onda se neočekivano nakon ponoći pojavljuju novi odrazi zapadno i jugozapadno od Beograda:



Oblak nije bio naročito jak, ali se namestio tako da je najviše grmelo ka toj strani na koju imam relativno dobar pogled. Prve munje su počele da uleću i obasjavale su lepe formacije:













A onda su krenule one najbliže, u krugu od kilometar-dva, mislim da nikad u životu nisam uspešno uhvatio toliko bliskih munja. Uz samo malo bolji pogled, bio bi mi ovo i najuspešniji munjolov u karijeri, ali kompletan utisak je pokvario ograničen pogled, i zgrade.











Jedan video:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=nFsEN3lYk3o" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=nFsEN3lYk3o</a>

Munje (izvor - bitzortung):





Uz toliko munja u neposrednoj blizini, očekivao bi se i obilan pljusak, ali na kraju je pljusak tek umeren. Nije palo više od 3-4mm kod mene, zvanično na Vračaru 2mm. To je ujedno bila i poslednja akcija toga prošlogodišnjeg juna, a sličan razvoj situacije smo u par navrata imali u julu.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Na današnji dan
« Odgovor #99 poslato: 25. Jun 2018. u 17:46 »
Ovakav dan kao što je današnji kad se ništa zanimljivo ne dešava dobro dođe za prisećanje na neke prošle.
Ovu poruku pišem samo da bih sledeću prebacio na narednu stranu, jer će imati nešto više slika, pa da se ne gomila na jednoj stranici.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm