Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika  (Pročitano 42756 puta)

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #20 poslato: 02. Oktobar 2018. u 16:35 »
Dobro si video Kimi, samo sto upravo u tome i jeste stvar. Polako raste, bas bas polako. I to svuda gde raste osim CAA je zbog vetrova, temperature jedva da su u minusu za sve stale delove, osim Grenlandskog mora i CAA. Danas je cak bio i pad u povrsini (extent) a u oktobru  smo. Jednostavno uzasna sezona zamrzavanja za sada. Gledaj od polovine septembra grafiku.





Vec je "izgubljeno" skoro 500k km2 leda koji se do ovog datuma zamrzavao, i to po proseku iz zadnjih 10 godina, koje nisu bile bajkovite.  U medjuvremenu smo spali na 3. najmanju godinu u istoriji.




Evo i karte EC za danas, sutra prekosutra, a ovako je bilo zadnjih par dana.






Oktobar je vreme u kome bi zamrzavanje trebalo da bude najbrze. Postoji samo jedna dobra stvar u ovome, ali i to ima svoju "losu" stranu. Sa jedne strane kasno zamrzavanje je dobro, jer se otvoreni okean pri hladnom vazduhu resava velike kolicine toplote (heat index) koje je sakupio tokom leta, led kad se stvori on to "blokira" i onda imamo relativno toplu vodu, na samo malo vecoj dubini, sto u sezoni topljenja ima znacajnu ulogu. Sad negativna stvar kod toga je logicno da sto krace leda ima to ce manje da se udeblja. Ovo bi bila "povoljna" situacija kada bi Arktik strefila zima iz 70ih, ali znamo da je to maltene nemoguce.

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #21 poslato: 02. Oktobar 2018. u 16:49 »
Ovo je GFS 2m temp anomalija za Arktik,  termin nasumicno uzet, (prognoza svaka 3 sata, ista slika je i bilo kom drugom terminu)




Druga stvar, slabo zamrzavanje Arktika dovodi do dislociranja PV, i delimicnog kolapsa, pocetkom proleca prosle godine smo imali rekordne kolicine snega na severno americkom kontinentu (Snow water equivalent) dok se Beringovo more prakticno i nije zaledilo, ove godine situacija deluje da ce da se ponovi. Vec su poceli snegovi u Kanadi u spetembru, mnogi gradovi su izmerili najvece visine od kada je merenje pocelo. Worst case scenario (u koji licno ne verujem da ce se desiti) je da ce svake godine sneg ostajati na kanadskom tlu po 5 dana duze, a da ce Arktik  (spoljni delovi) imati sve vise dana sa otvorenom vodom. Prosle godine je sneg u Quebecu dobacio do kraja juna, sta ako ove dobaci do pocetka jula, pa one tamo do sredine, itd. Sta ce se desiti kada(ako) taj sneg prezivi jedno leto, pa bude permanentan i zimi se samo uvecava. Imaces ledeno doba u Kanadi, a Arktik ce imati tempereature iznad 0 krajem oktobra, na sta ce to zamrzavnje da lici, i predstojeca sezona topljenja. Doci ce do potpunog kolapsa PV i mlazne struje. I bice potpuna nepoznanica sta mozemo da ocekujemo od klime. Kazem ovo je worst case scenario i ne verujem da ce dotle doci, ali je zato bitno da se Arktik "lepo" zamrzne.  Mi se zalimo sto se sada AC zadrzao nad nasim predelima toliko dugo, a ko zna (niko ne zna, to je glavno) na sta ce sve da lici ako dodje do gore navedenog i dugotrajnog kolapsa Jet Streama i PV.


Stvar je u tome sto niko ne zna kojim putem je krenuo Arktik i konsekvence svega. Nije problem jedna 2012. koja je bila ubedljivo najniza, kao sto sam rekao i za ANtarktik kada je bio najnizi pre nekih mesec dana, nije to strasno pre par godina je bio najvisi, evo sada je ponovo u sredini, tamo vreme nema toliki uticaj kao vetrovi i strujanje vode. Problem je ponavljanje jednog te istog "patterna" vec nekoliko godina, da cim krenu "hladni dani" temp anomalija ode u nebo i ne smiruje se do proleca, a kolicine toplote u vodi se samo povecava i vodi ka "nepoznatom".
« Poslednja izmena: 02. Oktobar 2018. u 17:04 real madrid »

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #22 poslato: 02. Oktobar 2018. u 17:09 »
Ogromna je klimatološka pozitivna anomalija pritiska u tom regionu. Možda sam sliku postavljao i na ovom forumu, što prati i karte temperatura na 850hPa.


Jedan od razloga je moguća pozadina razvoja El Nino-a u kojem se zagrijava sjever Pacifika. Naravno, možemo sada tražiti uzroke razne, ali su problemi sa ledenim pokrivačem svake godine u žiži.

I da, kako si i rekao, ove anomalije su odgurnule PV više prema Kanadi i bliže Islandu, uz usporeno usporeno jačanje. Što je bilo zaočekivati da se onda, uz razvoj El Nino pozadinskih popratnih signala razvije  duboka dolina nisko preko Sjevernog Atlantika, a nama se na kontintetnu daruje AC, osim ako se ne desi neka visulja.
PV će se u narednim terminima naglo produbljivati i jačati, možda i AO zauzme drugi trend, tako da će se vjerovatno puno brže  hladiti polarna oblast.
« Poslednja izmena: 02. Oktobar 2018. u 17:48 Pulsar_ »

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #23 poslato: 02. Oktobar 2018. u 17:55 »
E Pulsar bas sam hteo da te pitam u vezi El Nina, neces mi zameriti ako gresim. Koliko sam gledao karte i video SOI i equatorial SOI (southern Oscillation index) "zavladao" je nizi pritisak nad tim pojasevima a i zapadni vetrovi su usporili i sada vec izgleda kao gotovo sigurno da cemo iamti bar slabiji el Nino? Ima li mesta za promenu tu?

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #24 poslato: 02. Oktobar 2018. u 23:42 »
Ove sedmice i naredne je dosta signala koja prate razvoj El Nino, AAM ima pozitivan trendu, uz to se vidi dobra anomalija zapadnih vjetrova :

Od 180° do 90°W je ono što nas zanima na ovoj karti Pacifičke regije; narandžasta boja prikazuje tzv.  WWB (strong westerly wind burst) - za one koji ne znaju googlajte kao i ja  :D.
Čekam blog na https://www.climate.gov/news-features/department/8443/all  za njihovu analizu...
Što se tiče dalje, samo gledajući karte najava, vjerovatno ENSO bude neutralan nakon par mjeseci, tako da se slažem sa tvojim postom, o slabom EL Ninu, treba sačekati... Prošle godine se očekivao El Nino prema prognozama, pa smo dobili La Ninu do kraja godine.
Za sada, nakon malih zabuna oko signala koji bi trebali podržati El Nino, tokom ljeta, ipak će biti prisutan.

EDIT: Izvinjavam se na gušenju teme. RM samo nastavi raditi ovaj posao! Tako svi zajedno istražujemo!
« Poslednja izmena: 03. Oktobar 2018. u 01:18 Pulsar_ »

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #25 poslato: 03. Oktobar 2018. u 17:54 »
Evo grafika na 925hPa za septembar. Prva grafika je celokupni polarni krug, druga po regijama, treca je slika tih regija, da bi znali na sta se misli. Ovo nisu anomalije samo da budem jasan, nego prave temperature i poredjenja sa drugim goidnama, od 2005. na vamo.






Evo i interesantnih podataka za Calgary, najsnezniji dan u oktobru, i uopste najsnezniji u 37 godina.
Calgary Just Had Its Snowiest Day in More Than Three Decades and Broke an October Snowfall Record

The storm total for Calgary when including Monday's additional 2 inches (5.3 centimeters) was 15 inches (38.1 centimeters).

Calgary's average October snowfall of 3.9 inches (10 centimeters) was more than tripled by this two-day snowstorm.

The southwestern Canada city also picked up about 30 percent of its annual average snowfall of 50.7 inches (128.8 centimeters) in those two days.



Videcemo sta kaze prognoza za malo dalji period veceras. Jutros GFS i GEM daju ciklone i nizak pritisak, po sredini Arktika, dok EC daje novi upad toplote iznad Boforovog mora (Beaufort) i drzi jezgro hladnoce nad istokom CAA i Kanade.

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #26 poslato: 03. Oktobar 2018. u 21:12 »
Samo da prijavim gresku posto ne znam zasto nece da mi da edit opciju. Prva grafika je losa, lose upisan znak ispred broja sad su javili na sajtu, pa je umesto -0,337C bilo +0,337C, odmah je ispravljena greska, a ostalo je ok.



Data NCEP

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #27 poslato: 07. Oktobar 2018. u 20:07 »
Da pripomognem temi. I dalje ne ništa novo sa ledom:

Temperature su i dalje visoke preko polarne oblasti, a jedina dobra stvar je mogućnost izlijevanja hladnog zraka ka Sibiru pa dobijem dobar index za oktobar.
Real Madrid, pojačana je podrška za El Nino i tokom narednih mjeseci, s tim, da je moguć Modoki!

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 285
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #28 poslato: 10. Oktobar 2018. u 13:10 »
Наставља се катастрофално спор прираст леда на Арктику за овај период године. Иде килаво, отприлике као 2016-е и врло смо близу 2012-ој години.
А ова графика просечних месечних температура (рангиране за период од скоро четрдесет година) је баш илустративна:
« Poslednja izmena: 10. Oktobar 2018. u 13:29 Antarktik »

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #29 poslato: 10. Oktobar 2018. u 14:49 »
Evo nasta lici, zamrzavanja od datuma minimuma po godinama, nema sta dodatno da se pise.





Valjda ce prognoza ECMWF da opstane.

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #30 poslato: 15. Oktobar 2018. u 14:16 »
Arktik je konacno promenio ritam zamzavanja u usao u neku prosecnu fazu. Zadnjih par dana je bilo nekoliko "century breaks", danas konkretno +161, 878km2.   A evo sta znaci kasno zamrzavanje. Uporedjivanje GFS 6z na meteociel temp850hPa anomalija vs GFS 6z na cci 2m anomalija, isti model, isti izlaz, isti datum.






Kao sto vidite, meteociel 850hPa pokazuje neke male pozitivne anomalije ali nista specijalno, cak ponegde i negativne, plus Vortex izgleda prilicno stabilno za uslove zadnjih godina. E sad pogledajte kako cci sajt gori u Laptev i ESS morima zato sto tamo nema leda. Slicno se desava u maju i junu, kada Temp850hPA "podivlja danima" ali temp 2m ostane oko 0C jer je ta povrsina pokrivena ledom, pa ne moze nikako da ode preko 0C.  Moze se primetiti npr. da na meteociel sajtu, Beringov prolaz ima najznacajniju + anomaliju, ali da cci to lepo "prati". Isto tako i ruska obala i povrsina blizu obale vrlo lepo "prate" meteociel GFS (pa i EC) prognozu. To je zato sto se kopno mnogo brze hladi i greje od vode. Zato Laptev i ESS "gore" jer zamrzavanje debelo kasni u tim regionima. Da tamo ima leda, vec bi mogao da dobija na debljini, ovako iako se nesto stvori pri kraju ovog termina (7-10dana) bice podlozno nekim potencijalnim upadima toplote krajem meseca i u novembru, zbog nedovoljne debljine. A plus ce se i teze zadrzavati tu jezgro hladnoce zbog nedostatka leda. Zato na istocnokanadskoj strani dominira vec duze vreme i ne nazire se kraj tome, kao sto sam i najavio.   Jedina "dobra" stvar za Laptev i ESS je sto ce se pod ovom kolicinom hladnog vazduha odozgo ta mora resiti solidne kolicine toplote koja bi ostala "zatvorena" ispod leda, i koja bi bila znacajna u sledecoj sezoni topljenja za "bottom melting".


Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #31 poslato: 15. Oktobar 2018. u 14:34 »
14. oktobar:
   2018: 5,522,819 km2, skok od 161,878 km2
   prosek 2010ih (2010's Avg) za isti datum: 6,103,884 km2, skok 124,155 km2

2018. je 3. najmanja u istoriji.

Zavrseno je 18,9% sezone topljenja. Povrsina leda je 696k km2 ispod proseka 2010ih. Povrsina leda je za 853k km2 manja nego prosle godine. Zamrzavanje od datuma minimuma je za cak 818k km2 (43,4%) manje nego prosecno zadnjih 10 godina.





Da ne pisem 3 komentara, stavicu i ovo u ovaj zbog slika poduzi. Sto se polarnog vortexa tice i one price od pre 20ak dana, evo poredjenja povrsine pokrivene snegom u Evropi i Aziji (Euroasia) vs. Severnoj Americi. Donja plava linija je prosek 1998-2011, gornja plava je 1 standard deviation, crvena je trenutna godina.

Evropa + Azija


Severna Amerika


Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #32 poslato: 15. Oktobar 2018. u 20:59 »
Evo ono sto sam pisao gore samo lakse za gledanje, jer je ista skala boja. Naravno GFS zna da pretera pomalo, ali ne za 20C (razlike izmedju t850hPa ANOMALIJA i T2m. Ponavljam nije razlika u temperaturama, nego u anomalijama na 2 nivoa, zbog nedostatka leda na povrsini) 

T850hPa anom


T2m anom

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.484
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #33 poslato: 15. Oktobar 2018. u 23:22 »
Razumem da ogromnu pozitivnu anomaliju imaju delovi koji su (uobičajeno) pod ledom a sada nisu... ali istu tu anomaliju da imaju i pojedini predeli koji imaju led... to mi je bolesno.

U redu da je to posledica prolazne intenzivne advekcije toplote ka polovima iz umerenih širina... ali bre brate te karte anomalija na Arktiku se čitave zime crvene ko bebina guza.

Nešto tu opasno nije u redu, ili ove karte anomalija preuveličavaju sve. Ako je ovo zaista istina, naše žaljenje na trend rasta temperature je mala beba u odnosu na ovo što se događa na krajnjem severu severne hemisfere.

Na tih famoznih 850mb i ne deluje tako strašno u daljim satima, jeste iznad proseka ali nema neke ekstremne anomalije:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #34 poslato: 26. Oktobar 2018. u 15:13 »
25. oktobar:
   2018: 6,933,069 km2, skok od 201,466 km2
   prosek 2010ih (2010's Avg) za isti datum: 7,472,408 km2

2018. je 2. najmanja u istoriji.

Ovo je najveci ovogodisnji skok u jednom danu i jednu prvi double century skok ove sezone (200k+). U jednom trenutku na 2 dana smo bili i najmanji u istoriji.

Zavrseno je (prosecno) 32,4% sezone topljenja. Povrsina leda je 607k km2 ispod proseka 2010ih. Povrsina leda je za 475k km2 manja nego prosle godine. Zamrzavanje od datuma minimuma je za  755km2 (23,4%) manje nego prosecno zadnjih 10 godina.






Ono sto je bitno je da je pored ESS i Laptev KONACNO poceo da se zamrzava sto se moze videti na ovoj animaciji (mozda neki moraju da kliknu na sliku da bi im isao GIF, nekima ce moci i ovako). Period 21.-25. oktobar



U toku dana cu postaviti brojeve i grafike za mora pojedinacno. Ali postavicu AREA a ne EXTENT cifre i ujedno objasniti razliku ljudima izmedju ta 2 merenja.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.484
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #35 poslato: 26. Oktobar 2018. u 15:55 »
Čekalo se kao ozeblo Sunce ovo hladjenje Sibira.

Sa Kanadom i njenim ledenim delom kao što su karte i pokazavile nije bilo problema, ali zbog dugotrajne tople anomalije taj deo od Skandinavije otprilike pa na istok je itekako trpeo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 285
  • Starost: 58
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #36 poslato: 04. Novembar 2018. u 21:23 »
Арктик је максимално убрзао са прирастом леда али чим се Лаптев море у потпуности заледи, доћи ће, вероватно, до  успорења. Истовремено, мој "имењак" таљига и килави...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.484
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #37 poslato: 05. Novembar 2018. u 15:41 »
Upravo tako.

Čim je napokon došao hladniji period u Sibirski pojas Arktika, gde je do skoro stanje bilo malo je reći očajno (to se i vidi na priloženom grafiku, jer smo jedno vreme bili najgori u istoriji), površina pod ledenim pokrivačem je brzo počela da se širi što opet grafik jasno pokazuje:



S druge strane, Antakrtik trenutno najgori, ali opet to je toliko malo odstupanje u odnosu na devijacije (u odnosu na Arktik) da bukvalno nije ni vredno pažnje tolike.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.484
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #38 poslato: 22. Novembar 2018. u 22:40 »
Situacija nastavlja da se popravlja što se tiče leda na Arktiku, dostignuta je bar najniža devijacija:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 515
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ledeni pokrivač Arktika i Antarktika
« Odgovor #39 poslato: 23. Novembar 2018. u 02:17 »
Trenutno stanje povrsine leda je lepo gledati sa obzirom na to kako je bilo pre samo mesec dana.

JAXA
21. novembar:
   2018: 10,131,710 km2, skok od cak 158,878 km2 :O
   2018 je sada 13. najniza u istoriji.  U malo vise od 30 dana smo "napunili" cak 4,500,000km2 :O :laie:.




Ovo je ubedljivo najveci porast povrsine leda u periodu od 20/10 do 20/11 skoro 500k vise od prve sledece godine, upravo zato sto smo bilo jako nisko u to vreme pre mesec dana, pa je i granica leda bila jako severno, a noc je vec krenula da pada i hladnoca da se stvara.


 Ono sto je ko je pratio mogao da primeti, je da nije bilo velikih meridionalnih upada sa juga, koji donoe velike kolicine toplog vazduha. Trenutno stanje je isto prilicno dobro. Nad centralnim Arktkom (CAB) je visok pritisak sto bi moglo doneti vedre noci (bitno napomenuti da nije uslovljen podizanjem grebena, tako da je to prilicno haldan vazduh bez ogromne +anomalije) a sa krajeva posebno tamo gde je voda bila najtoplija imamo -anomalije, jos nema leda ali voda se brzo hladi. Chukchi more je za samo 3 nedelje izgubilo 3C temp, Bering 2-2,5C. Hladan vazduh je i nad Kara i Barentsovim morem, gde led tek treba da raste. Bitno je i da se ceo atlantski front hladi i da za razliku od prosle godine, barem za sada na paicfickoj strani duvaju severni vetrovi koji u mnogome pomazu u hladjenju vode, dok su prosle godine dominirali juzni, sto je dovelo do katastrofe u Beringovom moru. Ono sto trenutno (zadnjih par dana) uslovljava ovako brz rast, posto su se centralna mora zaledila do kraja je Hudson Bay (zaliv Hadson).



Debljina leda je 5. najniza u istoriji (sutra cu postaviti PIOMAS tabelu)

 E sad ono sto prosli put nisam uradio. Da objasnim razlike u merenjima. Postoje 3 vrste merenja leda: thickness (debljina), area i extent.  Ove cifre koje stalno pisem su extent cifre i one se najcesce i pisu van profi krugova i ubedljivo su najdostupnije. Debljina se meri posebno, ali extent i area (povrsine) su slicni, ali 2 razlicite stvari. Da bi se neki deo npr. 1km2 proglasio zaledjenim da bi ispunio uslove za extent tu mora da se nalazi bar 15% leda. Da bi se neki deo proglasio zaledjenim u uslovima za area to mora biti 100% zaledjeno, mora da je led tu. (tj ako je 20% povrsine 1km2 zaledjeno area neca racunati 100% celu tu povrsinu,kao sto bi extent to racunao, nego samo 20% koliko tu stvarno leda ima). Primer sa NSIDC sajta je jako dobar. Zamislite  parce ementalera sa svim rupicama. Po extent racunanju ta cela povrsina ce se racunati da "ima sira" jer ga realno ima, ne moze se reci da sira tu nema. A po area merenju ce se oduzeti sve one rupe iznutra i onda se dobiti cifra. Znaci ako je vasa flasa vode zaledjena ali ipak se nadje po malo tekuce vode to ce se racunati kao 100% extent a 100- x% u area brojevima.  Zato je area broj uvek manji od extent broja. Ali i jedan i drugi su podjednako vazni, sto je veci extent broj to je bolje, kao i sto je manja razlika izmedju ta 2. Uglavnom cele godine oni prate jedan drugog i obicno ako je velika razlika npr. u sezoni topljenja, moze da se ocekuje sa velikom sigurnoscu da ce doci do velikog pada u povrsini (extent) u narednim danima i obrnuto.

Evo jednog primera sa NSIDC sajta.