Autor Tema: Jul 2018  (Pročitano 54975 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #20 poslato: 04. Jul 2018. u 11:50 »
 ^^  ^^ ESTOFEX-ovci kao da su očekivali ovakav sistem kakav je trenutno u BiH. :)

Sutra zaista deluju opasno parametri, ali nekako su modeli veoma škrti sa padavinama. :hm: Takoreći sem GFS-a niko ništa ne vidi. Neke aktivacije će verovatno biti tu u Podrinju, ali pre deluje da će brzo da se ugasi i pored dobrih parametara, nego da se razvije ozbiljni sistem koji bi prešao preko većeg dela zemlje.

Mnogo konkretnije deluje petak, ali tada smicanje "beži" u južnu polovinu zemlje pa će tamo biti glavna akcija.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže SlobaB.

  • *
  • Poruke: 62
  • Lokacija: Obrenovac
Odg: Jul 2018
« Odgovor #21 poslato: 04. Jul 2018. u 18:05 »
Hoće li se to kasnije po podne prosiriti i na ostale krajeve i da li možemo očekivati kišu sutra,prekosutra?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #22 poslato: 04. Jul 2018. u 18:53 »
Izvesne su padavine u većem delu zemlje  u petak i subotu.

Evo te situacije za sutra popodne, uzevši u obzir SBCAPE i 0-6km shear. Smicanje ide i do 25M/S, energija 500-1000J/Kg (kako i MUCAPE, tako i SBCAPE):

No, od padavina  skoro pa ni traga ni glasa po modelima fine rezolucije. Te 1-2 modela ih vidi, i nešto skroz sićušno što GFS daje.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #23 poslato: 05. Jul 2018. u 00:14 »
 ^^ Da modeli baš škrti sa padavinama za sutra, neki čak ne vide uopšte aktivaciju u toku dana, već tek kasno uveče.
Najverovatniji scenario su par izolovanih superćelija na potezu zapad/jugozapad kasno popodne, pa onda uveče/rano ujutru neki organizovaniji sistem sa zapada sa dolaskom vlažnog i nestabilnog vazduha ispred fronta. Petak je već druga priča, u igri je vlaga te energija al odsustvo smicanja za severnu polovinu zemlje.

Van mreže Slobapatrola

  • *
  • Poruke: 73
  • Lokacija: Crepaja-dorcol
Odg: Jul 2018
« Odgovor #24 poslato: 05. Jul 2018. u 01:37 »
Mnogo ste minse ucutali.Kakvo nas vreme ocekuje za vikend a i nadalje? Ima li ko petlju da kaze nesto vise.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #25 poslato: 05. Jul 2018. u 03:04 »
Dokle god je u Londonu oko 30 ne mozemo mi ocekivati vrucine sad da ne objasnjavam u detalje , i ako budu to bi bilo kratkog daha , vec za vikend imamo svezije vreme kao i pocetkom naredne sedmice , mene ovo podseca na jul 2014 i Milos je bas to spomenuo.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #26 poslato: 05. Jul 2018. u 07:02 »
Ljudi, daj da se više ne zajebavamo. Pokida mi živce ovo vreme. Ne znam više ni kakvo će bitu u naredna 24h, a kamoli u 240h. Sredu niko nije spominjao za ozbiljno. Samo se spominju četvrtak i petak. Sad četvrtak ispade i sporan. Dobro. Verovatno ako oba dana budu aktivna mogu podesećati na 14. i 15. maj, a ako petak bude bio u centru pažnje onda može zaličiti na najstrašniji dan u ovoj godini koji je pogodio Srbiju, a to je 13. jun. Koji je scenario verovatniji i ima li sličnosti neke? Mene više interesuje sad subota, nedelja i ponedeljak. Šta očekivati u ta tri dana? Konvektivne padavine, natapaču ili ništa? Ne bih rekao da neće biti baš ništa. Za petak je već sve jasno i vrapcima. Ne bih voleo da danas dan liči na 21., a sutra na 22. jun. Ugradio sam parno grejanje i aktiviraću ga bez obzira da li ću se posvadjati sa ćalom. Ako se ponovi 13C kao 27-og i 28-og juna, neću imati izbora ili ću morati da se selim ili kupim kamp prikolicu i bežim od hladnog sektora ciklona. Ja se nadam da neće biti trećeg scenaria 22. - 30. jun. Više bi voleo sad majski tip uz normalne temperature i spore nestabilnosti nego junske ciklogeneze. Gledam parametre i orografske karte i ne znam više kakav nas to tip ciklona zajebava i odakle? Jel to onaj sa severa isti koji se od 22-og juna iz Danske zabio u Sredozemlje, pa 25-og juna formirao sekundarku u Egejskom Zalivu i doneo tri dana pozne jeseni i četiri dana potopa, pa se poslednjeg dana juna prebacio na kopno i evoluirao u visulju iznad Ukrajine i uveče taj dan doneo neke konvektuvne padavine, a naročito u noći ponedeljak/utorak sa prilivom toplog vazduha zadržao strašno visoku vlagu i konvekciju koja je u noć prosto eksplodirala i donela veći potop nego prethodna cela kišna sedmica, a nestabilnosti su nastavile i u utorak uveče ali uz daleko sevanje, a juče podcenjeni dan je bio jako interesantan i negde vrlo opasan sa jakim olujama. Može li mi se objasniti šta će uticati na produžetak kišnog vremena u periodu 6.-12. jul i kakav tip padavina se očekuje? Konvektivne sve? Ili sledi neka topla ili hladna natapača od subote? Ili će biti neka stabilizacija, pa neki kao front u ponedeljak utorak? STVARNO MI VIŠE NIŠTA NIJE JASNO. :confused:
« Poslednja izmena: 05. Jul 2018. u 07:46 Stefan Valjevo »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2018
« Odgovor #27 poslato: 05. Jul 2018. u 11:50 »
Do ponedeljka ujutru...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2018
« Odgovor #28 poslato: 05. Jul 2018. u 11:58 »
 ^^ tačno kod Krstivoja u Rači narandžasto.. :laugh:
A tako kaže i yr.no..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #29 poslato: 05. Jul 2018. u 13:20 »
Situacija sutra popodne. Svakako jugozapad u centru pažnje sa predfrontalnim nestabilnostima popodne/uveče. Energija oko 1000J/kg plus idealnih 15-20M/S smicanja. Svi modeli za tamo crtaju konvektivne padavine, tako da će se zasigurno i ostvariti:


Subota može biti repriza proteklog petka sudeći po kartama.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #30 poslato: 05. Jul 2018. u 14:24 »
Modeli svu olujnu akciju pomerili za sutra, samo ovaj put neće ništa smetati razvojima. Valja napomenuti da će sutra uveče i u subotu lokalno biti oblinih padavina u zoni oluja, preko 30-40mm ponegde.




Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #31 poslato: 05. Jul 2018. u 16:02 »
 ^^
Miki razumem za petak i hvala na objašnjenju. Šta očekivati u subotu, nedelju, ponedeljak, utorak i sredu po trenutnim izlazima modela? Pitao sam Zeca, ali Zec neće da mi odgovori ili je ona poruka obrisana u kojoj ga pitam, pa nije video. Nek odgovori ko stigne. Jbg svi ti dani ne odstupaju od prognoze za sedam dana, a nekad se zapne priča o 380+h što je za drugu podkategoriju. Buni me tip padavina. Ličli mi na natapaču subota/nedelja, a akcija se seli na jug i na istok. Medjutim ima li u subotu šanse za konvektivne padavine još pre podne na zapadu? Nedelja mi uopšte nije jasna. Ponedeljak još nejasniji. U utorak kao da se sprema neki novi front, ali možda samo kiša bez nestabilnosti u sklopu fronta sa severozapada? Sreda razvedravanje i možda nestabilnosti prilikom razvedravanja negde? Jesam li bar blizu? Šta nas to toliko remeti da nema stabilizacije ni posle otopljenja? Jel ona ista visulja oko koje sam se sprdao pre par sati ili novi greben iznad Norveske. Nad Britanijom i Atlantikom je stabilna atmosfera. Ja bi pre rekao da je ciklon izmedju Rusije i Ukrajine koje su od 2014-e U RATU. :laught: Mozda Englezi ratuju klimatski sa Rusima da bude kod njih ruzno vreme za MUNDIJAL kad ne smeju vojno i politicki? :rofl: Ko zna kakvo je vreme tamo u sred tog dugoziveceg ciklona. Ali ta visulja se bas dugo brate odrza i opet nas kaci. :huh: Zec je imao dobra objasnjenja, Mile, Milosh. Ovaj ciklon baš dugo je opstao i podseća na one krštene od strane Hrvata 2009-e i 2010-e baš negde u ovo doba Kamila i Gertruda. Sećam se ko da je juče bilo iako tad nisam bio član foruma. :blush: Nek pishu onda u temi Klima.
« Poslednja izmena: 05. Jul 2018. u 16:14 Stefan Valjevo »


Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #32 poslato: 05. Jul 2018. u 22:24 »
Iskreno se nadam da ce prolazak fronta proci bez nepogoda I obilne kise. Nikom nije potrebna kisa, posebno sto postoji opasnost od izlivanja bujicnih reka. Videli smo kako je prosao kolega iz Grocke pre neki dan. Ako ima izgleda da se bar nas kraj provuce bez obilnih padavina, u sta sumnjam, neka neko napise. Od 16.06. nemoguce je izvoditi bilo kakve radove na regulaciji Kolubare. Molim se samo da padne sto manje kise, izgubiti u sred leta ceo mesec je pogubno. Pozz

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #33 poslato: 05. Jul 2018. u 23:18 »
 ^^ Stefane koliko sam ja shvatio na osnovu GFS 12z izlaza, sve padavine bi nastale kao konvektivne. Međutim to ne znači da će isključivo iz Cb da pada kiša, verovatno će i ostaci oluja u vidu deblje slojaste oblačnosti davati kišu. To se odnosi na oblasti gde će biti puno vlage a manjka energije usled različitih razloga. Dal će biti ujutru pljuskova ne znam, neće faliti vlage i biće padavina ranije, već između petka i subote zbog fronta, zavisi da li će se očistiti do tad. Biće ih u toku dana bez dileme. Narednih 7 dana opet omega bloking sa grebenom čija će osa uglavnom biti preko Velike Britanije, a mi ćemo biti pod uticajem rasprostranjenje doline sa visuljama u sklopu iste. Nadam se da ti je sad barem malo jasnije šta možemo očekivati narednih dana.

Strujanje u obliku grčkog slova omega na 500hPa i akumulirane padavine do petka, respektivno:





Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2018
« Odgovor #34 poslato: 07. Jul 2018. u 21:35 »
EC nas baš potopi naredna tri dana. Nadam se da će se ovo ostvariti u nekoj blažoj varijanti i da će biti ravnomernije raspoređene padavine.



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 45
  • Lokacija: Borča
Odg: Jul 2018
« Odgovor #35 poslato: 07. Jul 2018. u 21:51 »
 ^^ Da EC daje 50mm, Icon isto 50mm, GFS je negde na 30mm u naredna 3 dana. Ludilo više.

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Jul 2018
« Odgovor #36 poslato: 07. Jul 2018. u 22:06 »
Nema nista od tih padavina ovde se crtalo za danas 30mm a nije palo ni 3mm,barem na podrucju Macve kise nece bit..

Послато са K3 уз помоћ Тапатока


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #37 poslato: 07. Jul 2018. u 23:29 »
Ljudi moji pa sta je ovo, da je maj ili jun pa da razumem ali u sred smo jula a poplave na sve strane. Ima li krajavovom ludilu, moze li neko da nagovesti kada ce stabilizacija? Samo da ugreje I bude 35stepeni. Ode leto nije ga ni bilo. Branimo se od poplava u julu mesecu :blush: :blush: :confused:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #38 poslato: 07. Jul 2018. u 23:40 »
 ^^

Bilo je godina kada se leto nije pokazalo u julu ali je zato avgust imao vrucine , evo po meni jul 2001 nije preterano bio vruc a avgust je imao vrucina:

Jul 2001(Beograd): https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=13274&ndays=31&ano=2001&mes=07&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send jedan kraci tropski talas od 14 do 20 jula i to je to.

Avgust 2001(Beograd) https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=13274&ndays=31&ano=2001&mes=08&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send avgust poprilicno vruc i leto se po meni te godine tek tad pokazalo.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #39 poslato: 07. Jul 2018. u 23:53 »
Po ovoj količini padavina od EC-a sigurno će biti "srpskih" problema sa poplavama, pogotovo potoci i manje reke.

Doduše, ni GFS nije ništa bolji.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*