Autor Tema: Jul 2018  (Pročitano 54976 puta)

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 701
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #100 poslato: 20. Jul 2018. u 15:44 »
Zapadna Srbija sutra/prekosutra?

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #101 poslato: 20. Jul 2018. u 16:44 »
Zapadna Srbija sutra/prekosutra?
Sunčano, toplo i sparno sa poslepodnevnim pljuskovima i grmljavinom. Negde su moguće jake vremenske nepogode, olujni vetar i grad.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #102 poslato: 20. Jul 2018. u 17:18 »
Ljudi. Sutra ako nešto budem zabeležio u Valjevu onda je to to što priča Zec. A prekosutra ako bude nešto u Bratuncu (Srednjem Podrinju) dok budem na groblju onda teško da ću išta biti u prilici. Više obaveštenja iz Bratunca neću imati iz prve ruke jer je u utorak 17-og jula iznenada preminula moja baka Slobodanka koju smo prekjuče sahranili. :cry: U utorak je bilo grmljavine ranom zorom i kiša je prestala pred zoru i razvedrilo se u Valjevu dok je u Beogradu bilo jakih pljuskova ujutru. Pri povrtaku je bilo u Beogradu oblačno uz razvedravanje, a na putu do Valjeva je bilo razvoja uz pljuskove izmedju Uba i Slovca. U Valjevu se bilo razvedrilo. U sredu je bilo u Bratuncu sunčano do samog kraja sahrane i onda je iz jednog lokalnog oblaka koji je nastajao iznad nas bilo par kapi, ali se brzo razbilo. Tek uveče je iz pravca Zvornika i Tuzle se spustio posle 21h snažan sistem i kratkotrajna provala oblaka, ali paradoks je da je bila bez grmljavine uz onakav downburst i jak vetar. Juče sam se vratio kući po oblačnom i ne baš ni toplom ni hladnom danu. Umeren je dan bio. Ponovo tamo idem u nedelju koja za taj dan daje parametre nalik onim od 12-og jula uveče kad sam od bake čuo poslednji izveštaj o jakoj oluji i to smo pričali u subotu Bog da joj dušu oprosti. :oboze: Ne stigoh joj reći kako sam prošao u utorak na kontroli i da je pitam za stanje u Bratuncu u utorak ujutru. Iz tog kraja o vremenskim prilikama jedino ako još čujem od neke rodbine ili zateknem se na licu mesta. Ne znam šta da kažem za naredne dane posle nedelje jer taj dan idemo za Bratunac i vraćamo se do kraja dana, a ako usput nešto uslikam ostaviću u arhivi dok ponedeljak mi je ne jasan zbog temperature i ako temperatura padne prilično tamo gde možda bude slojaste oblačnosti deluje mi da se može ponoviti sledeće sedmice scenario 6. - 13. jul. Tad smo imali jedan jesenji dan sa samo 16C u Valjevu i bio je to 9. jul. Više bi voleo scenario 12. - 15. maj ili 1. - 9. jun ili 2. - 5. jul kad se imalo šta pratiti da taman malo zaboravim na sve ovo. :( Pa ko hoće da gleda slike kumulonimbusa nek gleda. U taj tužni utorak zbog ranog ustajanja nisam bio u stanju da pratim bilo šta, a i pored čestih padavina u julu one nisu bile tako obilne sa nekim formacijama ko u prvoj i drugoj dekadi juna. Subota i nedelja su u igri i iskren da budem, uželeo sam se malo tudjih reportaža i sa drugih lokacija, a ne samo iz Valjeva. Postao sam dosadan i sebi, a kamoli drugima. ::) :facepalm: :confused:
« Poslednja izmena: 20. Jul 2018. u 18:01 Stefan Valjevo »

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #103 poslato: 20. Jul 2018. u 20:37 »
Po ensima gfs drasticno su smanjene padavine, nema tu ni 20mm.  :comeon: :comeon:Samo jos I ec da prepolovi padavine u vecerasnjem izlazu.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2018
« Odgovor #104 poslato: 20. Jul 2018. u 20:42 »
Kakve veze ima koliko se padavina crta? Ovde neki kao da su juče došli, ne vredi ponavljati da je dovoljno 2 mm da se daje, što, uz ovakve parametre, znači eksplozije.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2018
« Odgovor #105 poslato: 20. Jul 2018. u 20:45 »
@ Stefane

Meni nisi dosadan...citam sve reportaze i postove.. :laie:
Svi gresimo nekad sa postovima, mislim na mesto gde treba da ga napisemo...ali zato su izmedju ostalog moderatori tu da nas koriguju.. :)
A ne brini, baka ce tvoja vec "saznati" sve sto treba..ona te posmatra negde odozgo...  :) drzi se...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #106 poslato: 20. Jul 2018. u 20:49 »
U Beogradu je za ovih 20 dana jula palo samo 29.2mm kise , srecom nije mnogo jul bio topao pa nije to toliko strasno , jos jedno 30mm bi dobro doslo.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #107 poslato: 20. Jul 2018. u 21:16 »
Za sutra je ostalo sve slično. I dalje je tu najbolji SwissHD koji crta baš zanimljivo veče/noć na severu zemlje.

Za nedelju je GFS vrato padavinsku "bombicu", i to na sever zemlje,  ali je evidentno da je preterivao sa smicanjem... sada ga na severu zemlje tek ima elementarnog u nedelju poponde/uveče. Mnogo je bolje to skinuo EC:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2018
« Odgovor #108 poslato: 20. Jul 2018. u 22:06 »
U nedelju putujem kod prijatelja u Singapur...uh sta li me tamo ceka sto se vremena tice..nadam se samo da nece biti previseeeee sparno i da nece biti svaki dan pljuskova sa grmljavinom jer ja ih u biti ne volim...ovo je u principu period kada bi trebalo manje padavina da bude, mada tipicna tropska je klima to...iskreno, nisam ljubitelj..
137 kilometara od ekvatora, nikad nisam bio tako blizu!  :morning:
Javicu se par puta da izvestim kakve su vremenske prilike.. :)

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 41
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #109 poslato: 20. Jul 2018. u 22:09 »
Kakve veze ima koliko se padavina crta? Ovde neki kao da su juče došli, ne vredi ponavljati da je dovoljno 2 mm da se daje, što, uz ovakve parametre, znači eksplozije.
Nisu problem pljuskovi iz konvektivne oblacnosti koji zahvate mali deo sliva, to moze lokalno da utice na manje bujicne vodotoke. Mene brine dugotrajnija kisa nakon prolaska fronta. U ponedeljak I u utorak se crtala kisa bez prekida sad je to vec pomereno ka cetvrtku, uz nadu da ce ispariti. Sto se tice oluja neka ih I bude kad se vec toliko prizeljkuju :). Uz postovanje kolegi Zecu nisam bas toliko neiskusan clan :tu:

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Jul 2018
« Odgovor #110 poslato: 20. Jul 2018. u 23:29 »
Volim kada vidim ovoliko komentara na prognozi.Bas ih sa uzivanjem citam.Koliko sam nesto moje pratio non stop menjaju i obrcu i oni su u problemu.Kao sto je rekao kolega Ljubostinja utotak i sreda su presusili ( ne bi me cudilo da to opet promene ) a kisa se daje noc izmedju nedelje i ponedeljka i ceo dan u ponedeljak.Ja sam tako sve i isplanirao.Imam dosta posla za vikend.A sada usao u rhmz i videh da su izdali zuto upozorenje i za sutra i za nedelju  :( . Naravno ovo vazi sve za moj kraj i severni deo Beograda.Videcemo sta ce biti pa cemo diskutovati.
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #111 poslato: 21. Jul 2018. u 09:55 »
GFS parameteraski za sutra popodne/uveče. Uh, biće gadno uspe li da bukne SC u okolini Zlatibora !


EC je isto lud sa ovom energijom, verovatno zbog ogromne Tdew u prizemlju.  :O

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #112 poslato: 21. Jul 2018. u 11:21 »
@ Stefane

Meni nisi dosadan...citam sve reportaze i postove.. :laie:
Svi gresimo nekad sa postovima, mislim na mesto gde treba da ga napisemo...ali zato su izmedju ostalog moderatori tu da nas koriguju.. :)
A ne brini, baka ce tvoja vec "saznati" sve sto treba..ona te posmatra negde odozgo...  :) drzi se...
Hvala ti mareeram. Znam da me ona prati i da je tu oko mene i ima odozgo bolji pregled. :( Nije izdrzala ovo terorisanje visinskog ciklona iz Ukrajine i Baltika koji nikako da umre ili se ugasi njegovo dejstvo. :ranting: On se obnavlja konstantno i od veceras-sutra na nas deluju tri ciklona. Tata ciklon ukrajinska zver koja se rodila u Danskoj pre mesec dana, mama Britansko-Atlantska zver i beba Sredozemna zver. Cela jedna brutalna porodica ciklona je okupirala Evropu i ako u avgustu ne usledi Azorski ili Egipatski udar i proterivanje ovih vodenih zveri, nema nista bez Ruskog kontranapada u zimu sa ledarom ili maglom ako je uopste i bude. Mnogo dugo nestabilno vreme se u ovom kraju ocekuje od danas ili sutra. :/

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jul 2018
« Odgovor #113 poslato: 21. Jul 2018. u 11:24 »
Hvala ti mareeram. Znam da me ona prati i da je tu oko mene. Nije izdrzala ovo terorisanje visinskog ciklona iz Ukrajine i Baltika koji nikako da umre ili se ugasi njegovo dejstvo. On se obnavlja konstantno i od veceras-sutra na nas deluju tri ciklona. Tata ciklon ukrajinska zver, mama Britanska zver i beba Sredozemna zver. Cela jedna brutalna porodica ciklona je okupirala Evropu i ako u avgustu ne usledi Azorski ili Egipatski udar, nema nista bez Ruskog kontranapada u zimu sa ledarom ili maglom. Mnogo dugo nestabilno vreme se u ovom kraju ocekuje od danas ili sutra. :/

Samo sutra se nadam na Povlenu da u toku dana ne bude nevreme, moj tata vodi planinare gore, bice ceo dan na otvorenom.. :facepalm:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jul 2018
« Odgovor #114 poslato: 21. Jul 2018. u 11:32 »
Samo sutra se nadam na Povlenu da u toku dana ne bude nevreme, moj tata vodi planinare gore, bice ceo dan na otvorenom.. :facepalm:
Nemoj da sumnjaš. Na Povlenu će sigurno biti nevreme. Pre može biti nevreme preko tog planinskog masiva Medvednik-Jablanik-Povlen-Maljen-Suvobor nego u gradu Valjevu gde se već svakakvi sistemi pogase i oslabe do samog grada.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #115 poslato: 21. Jul 2018. u 13:27 »
Superćelijski parametar za danas:
P.S. Čudno je što modeli jedva da crtaju padavine za zapad zemlje, uglavnom nešto malo po Vojvodini kasno uveče.






mirec88

  • Gost
Odg: Jul 2018
« Odgovor #116 poslato: 21. Jul 2018. u 20:01 »
Postoje ozbiljni parametri za superceliju sutra posle podne u regionu Zlatibora, Uzica, Cacka...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #117 poslato: 21. Jul 2018. u 21:20 »
Svako neku svoju priču tera padavinski za sutra.  :grin:

Aladin je dobar za čitavu zapadnu polovinu zemlje. GFS najviše forsira sever. EC forsira zapad i centralni deo.

Modeli fine rezolucije takođe najviše središnji deo, ali sa odstupanjima... Britain HD je južniji od SwissHD.

Britain HD:


SwissHD:



Dakle, zaključak je da zapad i središnji deo zemlje imaju najbolje šanse. Najopasniji (!) razvoj svakako može biti oko doline Zapadne Morave, jer je tu energija ogromna plus je i smicanje najjače.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2018
« Odgovor #118 poslato: 21. Jul 2018. u 22:48 »
Evo sta kaze Estofex... Al odsekli NKR mada i ja sam mislio da ce tako biti...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2018
« Odgovor #119 poslato: 21. Jul 2018. u 22:57 »
Previše blag estofex, mogao je komotno level 2.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*